Simona Halep, dupa infrangerea cu Laura Siegemund: "Ritmul a fost dificil, nu am putut sa domin"

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 30 aprilie 2017, 9:17 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Simona Halep a parasit turneul "Premier" de la Stuttgart in semifinale, jucatoarea noastra fiind invinsa de Laura Siegemund, scor 6-4, 7-5. "Ritmul a fost dificil, nu am putut sa domin", a precizat sportiva nascuta la Constanta la finalul disputei. 

"Ritmul a fost dificil. Stiam dinaintea meciului ca va fi astfel. Nu am putut sa domin. Am revenit (n.r. de la 0-4), am ramas puternica pana la final, dar adversara mea a jucat foarte bine" - Simona Halep.

Ce spune Laura Siegemund


"Cred ca este o combinatie intre sustinerea spectatorilor si suprafata. Este o combinatie care ma face sa joc cel mai bun tenis al meu. Aceasta suprafata mi se potriveste. Permite varietate, dar si poti sa pui presiune pe adversare" - Laura Siegemund.
  • Simona si Laura s-au intalnit de doua ori (de fiecare data la Stuttgart), iar castig de cauza a avut nemtoaica: 6-1, 6-2 in 2016 si 6-4, 7-5 in 2017. 
  • Pana parcursul de la Stuttgart, Halep a incasat un cec in valoare de 30.563 de euro si 185 de puncte in ierarhia WTA de simplu.
  • Calificarea in semifinale inseamna pentru Simona revenirea, de saptamana viitoare, pe locul 4 in ierarhia WTA (o va devansa pe Dominika Cibulkova).
  • Urmatorul turneu la care Simona Halep va evolua va fi competitia "Premier Mandatory" de la Madrid, acolo unde sportiva nascuta la Constanta este nevoita sa isi apere trofeul.
Simona Halep nu a gasit nici de aceasta data combinatia castigatoare impotriva Laurei Siegemund (Germania - 48 WTA), nemtoaica impunandu-se pentru a doua oara consecutiv in fata Simonei la Stuttgart (prima data a fost anul trecut, in optimi). A fost 6-4, 7-5 pentru Laura, dupa un meci care a durat o ora si 44 de minute. Simona a avut sansa ei: a avut doua mingi de set in mansa a doua, la 5-4, pe serviciul ei, insa nu a putut profita.


Citeste mai multe despre   






















4884 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    las dreac racheta aia... (Duminică, 30 aprilie 2017, 9:21)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    treci acas... ai nunta de machedoni de facut...
    • -10 (22 voturi)    
      .... (Duminică, 30 aprilie 2017, 9:39)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      Ca si-asa avem multi sportivi de succes. Pacat, HN, ca permiteti astfel de atacuri(la ordinea zilei pe anumite site-uri), credeam ca sunteti la alt nivel.
      • +2 (12 voturi)    
        Pff. (Duminică, 30 aprilie 2017, 10:13)

        TonyBat [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Sportivi de succes? Pe bune? Unde?
      • +3 (7 voturi)    
        Sper ca nu vorbesti serios ! (Duminică, 30 aprilie 2017, 11:49)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Tu sugerezi HotNews sa cenzureze comentarii in care Simona Halep nu este facuta "proasta", "tampita", "cretina", "de doi bani", ca pe alte site-uri, ci este criticata cu un ton mai mult sau mai putin ironic ?

        PS. Intoarce-te la Scanteia si la vremurile acelea singur, d-le ! ;)
    • +1 (7 voturi)    
      .... (Duminică, 30 aprilie 2017, 10:23)

      L-Mikas [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      Si salata de boeuf
    • -1 (3 voturi)    
      Cica nu a dominat ... (Duminică, 30 aprilie 2017, 15:17)

      xtraterestrii [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      pai Andy Murray nu domina niciodata si este numarul 1 mondial......Halep vrea sa domine ca sa castige exact ca in lumea animalelor
    • -3 (3 voturi)    
      pfff... (Duminică, 30 aprilie 2017, 18:47)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      cu ce esti mai presus de Ilie Nastase? Cu nimic !
  • +8 (14 voturi)    
    Nu ar fi mult mai corecta o.... (Duminică, 30 aprilie 2017, 10:15)

    gigiN [utilizator]

    ..declaratie gen "Am jucat prost" sau "A fost mai buna decat mine" decat eterna invocare a unor scuze ce nu au nici o legatura cu jocul de tenis ???
    .FAIR PLAY,please .
  • -4 (10 voturi)    
    nu fiti rai oameni buni, a fost doar un meci (Duminică, 30 aprilie 2017, 10:45)

    mnicku [utilizator]

    capul sus si inainte....poate Simona a invatat ceva din infringerea asta
    • +3 (11 voturi)    
      sigur.... (Duminică, 30 aprilie 2017, 11:36)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      la cate infrangeri a avut in ultimul an competitional, simona ar trebui sa fie academician in tenis....
  • +6 (12 voturi)    
    O tu regina a zgurei,exerseaza la peretele bunicii (Duminică, 30 aprilie 2017, 11:00)

    Plagarus [utilizator]

    Conjunctura WTA a fost prea buna,prea ca la tzara si totusi ai ratat un loc de onoare,printre marile nume ale tenisului mondial.
    Acum s-a dus baba cu colacii !
    • +4 (8 voturi)    
      Exact..... (Duminică, 30 aprilie 2017, 11:54)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Astea sunt ocazii unice !!! Are mare talent la a le rata pe astea...!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Simona (Duminică, 30 aprilie 2017, 22:28)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      este in top 10 din 2014 si in top 5 de vre-o doi ani. Asta nu e conjuctra favorabila. Ca nu o mai intereseaza tenisul decat din punct de vedere financiar asta e o alta problema dar este strict problema ei. Pana la urma "locul de onoare" nu tine de foame. Dukadam , cel care a aparat 4 penalty-uri intr-o finala de Cupa Campionilor din 1986 are un loc de onoare in fotbalul mondial dar a ajuns falit la batranete.
      • 0 (2 voturi)    
        Jucatoare de pluton,inca 2/3 ani si visul la...... (Luni, 1 mai 2017, 6:08)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

        ...........drapel !
        Si-a facut deja safteaua, si-a adunat malaiul,acum ramane fara nici un GS,dar cu multe RSuri, GLE 450 AMG, CLS AMG..........
  • +2 (8 voturi)    
    Nu e mai mishto asa? (Duminică, 30 aprilie 2017, 16:12)

    DanBadea1 [anonim]

    Cand toti ratatii de pe margine sunt mari experti in orice si in nimic dar au opinii definitive despre oricine?
    Cand n-ai nimic bun de scos in evidenta din viata ta te poti oricand refula pe primul dintre ai tai care e de departe mai bun ca tine?

    Oare ce drept cred ca au acesti hateri amarati sa atace realizarile sau nerealizarile unui om care nu le datoreaza nimic absolut?