Simona Halep a avut nevoie doar de o ora pentru a se impune in fata letonei Anastasija Sevastova (locul 26 WTA), obtinand astfel calificarea in semifinalele turneului "Premier" de la Stuttgart. Cap de serie numarul patru, Halep nu i-a lasat nicio sansa adversarei, adjudecandu-si victoria cu 6-3, 6-1. A cincea jucatoare a lumii se afla la prima semifinala din acest an, urmand sa se dueleze cu Laura Siegemund (Germania, locul 49 WTA) pentru un loc in ultimul act al competitiei.

Simona Halep, in semifinale la StuttgartFoto: porsche-tennis.de

Calificarea in semifinalele turneului de la Stuttgart este recompensata cu 30.563 de euro si cu 185 de puncte WTA.

In penultimul act al competitiei, Simona Halep se va intalni cu Laura Siegemund (Germania, locul 49 WTA), care a trecut de Karolina Pliskova (Cehia, locul 3 WTA), favorita numarul doi, dupa un meci maraton de 3 ore si 11 minute. Jucatoarea din Germania s-a impus cu 7-6 (3), 5-7, 6-3.

La editia de anul trecut a turneului de la Stuttgart, Halep a fost eliminata in optimi chiar de Laura Siegemund, scor 6-1, 6-2.A fost singura intalnire dintre cele doua jucatoare pana acum.

Gratie parcursului de la Stuttgart, Simona Halep o va depasi pe Dominika Cibulkova si de luni va reveni pe locul 4 in clasamentul WTA.

In cealalta semifinala se vor intalni Kristina Mladenovic (Franta, locul 19 WTA) si rusoaica Maria Sharapova, fara clasament WTA, beneficiara a unui wild card.

Program semifinale:

Kristina Maldenovic - Maria Sharapova/ de la ora 17:00

Simona Halep - Laura Siegemund/ nu inainte de ora 19:30

Statistica meciului Halep vs Sevastova

Asi: 0-0

Duble greseli: 1-0

Puncte castigate cu primul serviciu: 69% (18/26) - 41% (14/34)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 56% (9/16) - 42% (8/19)

Puncte de break castigate: 60% (6/10) - 67% (2/3)

Total puncte castigate: 60% (58/96) - 39% (37/96).

Ce a spus Simona Halep

"Sunt foarte fericita ca am ajuns in semifinale a doua oara aici. Azi am evoluat bine, stiu ca nu a fost usor. Cred ca am facut unul dintre cele mai bune meciuri in acest sezon, m-am simtit foarte bine. E greu sa joci impotriva ei (n.r. - Anastasijei Sevastova), loveste mai plat ca alte jucatoare. Meciul cu Laura va fi greu, publicul va fi de partea ei, sper sa fac o partida cat mai buna", - Simona Halep, la finalul meciului cu Sevastova, potrivit News.ro

Desfasurarea livescore a partidei

Setul II

Anastasija Sevastova serveste prima in setul secund.Simona reuseste break-ul in startul celui de-al doilea set, apoi isi castiga fara probleme serviciul si conduce cu 2-0.A patra favorita a competitiei isi mareste avantajul cu un nou break, dupa ce a revenit de la 15-40. Halep ramane concentrata si depaseste un game dificil pe propriul serviciu. Letona reuseste sa castige primul game din acest set. Scorul este 4-1 in favoarea Simonei. Este pentru prima data in actul secund cand Simona nu a avut minge de break. Halep se impune cu 6-1 in setul al doilea, dupa doar 29 de minute.

Setul I

Partida a inceput cu Simona Halep la serviciu. Jucatoarea noastra debuteaza cu dreptul si isi adjudeca primul game al intalnirii. Sevastova isi face si ea serviciul, insa cu ceva emotii dupa ce Halep a revenit de la 15-40. Simona are un joc solid si trece din nou la conducere. A cincea jucatoare a lumii profita de prima minge de break pe care o are si se distanteaza la 3-1. Halep salveaza o minge de break, insa letona se impune in cele din urma pe seviciul romancei. Inca un break reusit de Halep, insa nici de aceasta data nu a putut sa isi consolideze avantajul. Game alb facut de Anastasija Sevastova, care vine la 4-3. Letona isi pierde serviciul pentru a treia oara in acest set, iar Halep castiga la 0 urmatorul game. Simona isi adjudeca primul set cu 6-3, dupa 31 de minute.

In varsta de 27 de ani, Sevastova a invins-o pe britanica Johanna Konta, locul 7 WTA si cap de serie numarul 6, scor 6-3, 7-5, in optimile competitiei de la Stuttgart.

In prima runda, sportiva din Letonia a trecut de australianca Samantha Stosur (18 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3.

Simona Halep a intrat in competitie direct in turul al doilea, jucatoarea noastra invingand-o pe Barbora Strycova (Cehia - locul 17 WTA), scor 6-2, 6-3.

Intalniri directe:

2009, La Palma (Spania): 6-2, 7-6(4) pentru Anastasija Sevastova

2010, Bad Gastein (Austria): 5-7, 6-1, 5-0 pentru Anastasija Sevastova

2011, Copenhaga (Danemarca): 6-7 (5), 7-6(4), 6-0 pentru Simona Halep

2011, Luxemburg: 6-2, 6-2 pentru Anastasija Sevastova

2016, Bucuresti: 6-0, 6-0, pentru Simona Halep

2017, Stuttgart: 6-3, 6-1 pentru Simona Halep.

In acest an, Simona Halep a fost eliminata in optimi la Shenzen (6-3, 4-6, 7-5 pentru Katerina Siniakova), in primul tur la Australian Open (6-3, 6-1 pentru Shelby Rogers), s-a retras dupa calificarea in sferturi la Sankt Petersburg, a fost invinsa in turul trei al turneului de la Indian Wells (6-3, 6-3 pentru Kristina Mladenovic) si a pierdut in sferturi la Miami (3-6, 7-6(7), 6-2 pentru Johanna Konta).

Turneul de la Stuttgart face parte din categoria "Premier", este dotat cu premii totale in valoare de $710,900. Se disputa pe zgura, indoor. Pe tabloul principal s-au aflat la start 32 de sportive. Ultima castigatoare de la "Porsche Tennis Grand Prix" la simplu este Angelique Kerber, in timp ce la dublu s-a impus perechea Caroline Garcia/Kristina Mladenovic.