Ion Tiriac, despre incidentele de la Mamaia: "Arbitrii l-au scos pe Ilie Nastase din tribuna fara niciun drept"

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 28 aprilie 2017, 9:40 Sport | Tenis

Ion Tiriac
Foto: 0-100.ro
Ion Tiriac a comentat incidentele care au marcat intalnirea de Fed Cup Romania - Marea Britanie, desfasurata saptamana trecuta la Mamaia. Fost partener al lui Ilie Nastase in echipa de Cupa Davis a Romaniei, Tiriac este de parere ca decizia de a-l descalifica pe Nastase poate fi explicata pana la un punct, insa eliminarea din tribuna nu intra in atributiile arbitrilor.

"Din pacate, puneti caruta inaintea cailor. Capitanul echipei Romaniei de tenis, Mr. Nastase, s-a ridicat in picioare si a spus "domnul arbitru, nu ai voie sa o lasi sa depaseasca cele 20 de secunde intre mingi" si "jucatoarea nu are dreptul sa se adreseze direct arbitrului. Capitanul de echipa e singurul care vorbeste cu tine". I s-a spus sa stea jos, apoi a primit avertisment. Apoi i-a dat al doilea avertisment, fara niciun fel de rezultat. Vine si arbitrul principal si e descalificat. Pana aici, oarecum au dreptul, dar nu au facut-o corect. Capitanul echipei Romaniei a spus ce trebuia sa spuna, a fost foarte corect.

Din momentul in care i-au luat titlul, l-au trimis in tribuna. Omul s-a dus in tribuna. Apoi au dat drumul la meci, dupa care Sorana a castigat un game si apoi il scot pe domnul Nastase din tribuna fara niciun drept. Ei au dreptul doar la suprafata de joc. Tribuna apartine organizatorului. Din momentul ala, persoana privata Ilie Nastase, care nu este un sfant, o stim cu totii, si-a dat oarecum in petec si nu a mai fost Nastase capitanul echipei", a declarat Ion Tiriac, potrivit Digi Sport.

Despre afirmatiile facute de Ilie Nastase la adresa copilului nenascut al Serenei Williams

"Sunt foarte multi xenofobi si paranoici in jurul nostru si in lumea asta. Ce a spus Nastase despre Serena? Ca o sa nasca un copil. Cel mai bun prieten al lui Ilie, Noah, a facut un comentariu: "Sunt alaturi de tine". Pe Nastase poti sa-l acuzi de orice, dar nu ca e rasist sau xenofob. Xenofobi sunt cei care au scos acest lucru din context si l-au mutat in alta parte.

Nastase a facut clinici cu Arthur Ashe pentru albi, negri, verzi, galbeni si toate culorile. Noi am trait mereu impreuna cu alte natiuni, de pe diferite continente. Nu am facut niciodata diferenta asta. Scoaterea din context a acestei probleme este o rusine pentru cei care au facut-o", a precizat Tiriac.

S-ar putea sa te intereseze si:


Ziua in care Ilie Nastase a stricat sarbatoarea tenisului: Cum le-a injurat pe Johanna Konta si Anne Keothavong, dar si pe arbitrul principal al meciului cu Marea Britanie

Incidentele de la Mamaia, pe prima pagina in presa internationala: "Shame, set and match", "Ilie Nastase provoaca haos"

Sorana Cirstea: "Am fost facuta peste tot in lume tiganca, idioata, dar nu am iesit de pe teren. De ce nu s-a oprit meciul imediat dupa incidentul cu Ilie?"


Citeste mai multe despre   






















6205 vizualizari

  • 0 (30 voturi)    
    cum dreaq se face ... (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:01)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... ca amandoi va scaldati in bani dar ati imbatranit atat de urat ?...

    Poate pentru ca nu prea mai sunteti deloc tari in ...

    T(enis) ?...


    :))))))))))))))))
    • +7 (25 voturi)    
      WTF (Vineri, 28 aprilie 2017, 11:16)

      DinuNedelea [anonim] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Mai comenteaza cineva pe site-ul asta folosindu-si CAPUL si nu umorile? E aiuritor complexul asta de TURMA prezent in marea majoritate a comentariilor. Il poti detesta pe Ilie Nastase, pe Tiriac, pe Basescu, pe Dragnea, pe Ponta etc si in acelasi timp sa iti folosesti DISCERNAMANTUL si sa spui: in chestiunea X ai dreptate, in chestiunea Y nu. Tiriac face putina lumina in degringolada de la Fed Cup, unde toata presa s-a focalizat pe mitocania lui Nastase dar DELOC pe celelalte aspecte ale taraseniei. Daca Nastese nu era idiot sa ajunga sa injure in stanga si in dreapta, ar fi putut contesta deciziile si cere INVESTIGAREA modului in care s-au desfasurat lucrurile. Cum si-a dat in petec, stie ca ar trebui sa stea in banca lui. Asta nu schimba datele problemei, ca Nastase s-a inflamat, in mod legitim, de la fitzele jucatoarei britanice. Despre fitzele ei nicio stire. Ca sa nu mai spun ca incepe sa imi fie rusine de secolul meu progresist, daca am ajuns sa consideram o expresie "ciocolata cu lapte", cu referinta la un metis, drept RASISM. Am spus "metis". Aoleu. O fi bine?
      • +1 (9 voturi)    
        Majoritatea (Vineri, 28 aprilie 2017, 11:54)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui DinuNedelea

        e deja mare, se va vedea la urmatoarea votare.

        Zât !
      • -4 (12 voturi)    
        absolut corect (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:08)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui DinuNedelea

        Partea trista e ca pe aici sunt exemplarele care mai si citesc un site de stiri. Daca astia sunt asa...
        • +2 (14 voturi)    
          Daca astia sunt asa... (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:29)

          vio7 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Poate incerci si te privesti in oglinda dimineata si nu te mai erijezi in avocatul lui Dinu Nedeniciunelea.Avea si nevoie moshu mustacios si libidinos de aprecierile si ajutorul vostru.Va simtiti mai bogati in buzunar si in suflet daca sunteti de partea lui.Poate faceti parte din categoria pe care o prefera ,dupa spusele lui,Hotii.
          • -1 (13 voturi)    
            mda (Vineri, 28 aprilie 2017, 14:22)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vio7

            Nu ai inteles absolut nimic si esti pe langa, fand parte fix din turma de care ziceam.

            Nu-l inghit pe tiriac absolut deloc, chiar il detest mai mult ca pe altii, dar daca spune ca 1+1=2, ii dau dreptate si nu contrazic ceva logic doar pentru ca a spus-o el, cum o fac unii inteligenti. Poti sa aplici asta la iliescu, iohannis, base, putin, hillary, trump etc. Asta incerca si cel de mai sus sa spuna si comentariul tau este perfect pentru a exemplifica aberatul gratuit doar pentru ca x sau y
      • +2 (8 voturi)    
        Un om cu capul pe umeri. (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:42)

        ticolico [utilizator] i-a raspuns lui DinuNedelea

        Nu varat in curul altora, cu limba.
  • +7 (29 voturi)    
    mistretus dobitocus senilus (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:06)

    Telemacara [utilizator]

    Iar a ratat asta ocazia sa taca.
  • +9 (25 voturi)    
    unii oameni tin neaparat sa se descalifice (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:21)

    bogdan1477 [utilizator]

    Auzi la el "si-a dat oarecum in petec". Nu si-a dat oarecum in petec, s-a comportat ca un mitocan la crisma din sat. Iar cine ii ia apararea ii legitimeaza comportamentul.
  • 0 (28 voturi)    
    Respect (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:22)

    Pac-pac [utilizator]

    Din motive care-mi scapa, dl. Tiriac nu-mi este chiar cea mai simpatica persoana dar de data asta a prezentat obiectiv si lucid o stare de fapt si de drept ce ar trebui prezentata tuturor mascaricilor din media, din tara (gsp.ro si prosport.ro prin ai lor bagatori de seama, aka editorialisti) si de peste hotare.
    Respect.
    • -8 (14 voturi)    
      Pac-pac (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:42)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Incepand din clipa,in care motivele care-ti scapa,nu o sa-ti mai scape,vei incepe sa intelegi cu adevarat ce se intampla.Pana atunci,doar o sa bajbai.Pac-pac.
      • +1 (9 voturi)    
        Grozav! (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:34)

        Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Bina mah, ti-ai spus parerea dar ocolesti complet logica si naratiunea faptelor prezentata de Tiriac.
        Nu-ti place de el? Nu-ti place de Nastase? Consideri ca a fost un mitocan asemeni lui Basescu? Foarte bine! Dar cu logica si coerenta ce ai nene?
        • +1 (3 voturi)    
          se pare ca (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 6:07)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

          Logica si coerenta trebuie sa respecte regulile corectitudinii politice si ale discriminarii pozitive si , bineinteles, sa fie emise de catre cine trebuie. Erau multi ghiocei presuletz, dar acum s-a umplut si de panselute virgine
  • +6 (22 voturi)    
    Tiriac are dreptate, curios de ancheta FED cup (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:50)

    mnicku [utilizator]

    curios ce penalizare primesc arbitrul si observatorul meciului pentru : NECUNOASTEREA si NEAPLICAREA REGULAMENTULUI DE TENIS .......... in mod normal ar trebui descalificati PT VICIEREA REZULTATULUI

    ca de obicei se va musamaliza.... ca asa-i in tenis
  • +6 (12 voturi)    
    banii si civilizatia (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:45)

    Walking_dead [utilizator]

    Inca un exemplu ca averea nu poate inlocui cei sapte ani de acasa.
    • 0 (2 voturi)    
      Cu siguranta nu va referiti la britanici, nu? (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 14:45)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      .
  • 0 (10 voturi)    
    Cacao (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:47)

    ticolico [utilizator]

    Si daca copchilul iese de culoarea ciocolatei cu lapte ce facem? Inventam o noua culoare, serenism? Ori poate williams?
  • -4 (8 voturi)    
    UK fed Cup se baza pe jocuri de culise (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:57)

    Koczka [utilizator]

    Echipa UK era cam subtirica si Johanna nu prea in forma (s-a vazut si la Stuttgart asta ). Asa ca se pare ca era planuit ceva ca sa castige la masa verde. Interese economice cred... daca nu chiar de imagine ( dupa vizita printului Charles la Bucuresti ). oricum cei doi ziaristi britanici ar trebui dati in judecata pentru instigare la ura rasiala si violenta.
  • +2 (2 voturi)    
    Tiriac il apara si el cat poate pe Nastase ! (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:28)

    Susufler0 [utilizator]

    Se foloseste de gafele facute de arbitrii si intr-un final, cu chiu cu vai ajunge sa faca si pe "obiectivul" : " Nastase si-a dat in petec" !
    Dar nu-i reuseste!

    Pai mos Ţiri, daca a te comporta ca un golan batran, injurand, incercand sa iesi din siajul bodyguarzilor pt a te repezi la o jurnalista, facand remarci sexiste la adresa capitanului nejucator al englezoaicelor, inseamna sa iti dai in petec...

    PS. Frica de amenda l-a determinat pe Nastase sa-si ceara scuze dupa o saptamana ? Sau faptul ca intrase in gura Serenei ? Si incepuse sa vorbeasca si capitanul echipei de Fed Cup a Belgiei ?
    • -2 (2 voturi)    
      Ah, atat de marunte.... (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 14:48)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ... si neimportante, nesemnificative - si desigur involuntare - au fost gafele alea, incat nici nu merita sa le mai amintim.
      Mai bine le uitam, pretindem ca nici n-au existat si ca nu exista nicio legatura cauzala - dar ABSOLUT nicio legatura - intre ele si revarsarea de neam-prostie a lui Nastase.
      • 0 (2 voturi)    
        Tocmai pt ca a fost "inteles" intotdeauna (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 15:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        si pt ca i s-au minimalizat prostiile a continuat "sa-si dea in petec"!

        Pt niste interese de imagine, care pana la urma s-au dovedit a fi iluzorii, ba chiar s-au intors impotriva noastra, a fost inlocuita Alina Tecsor cu Ilie Nastase.

        Cu Tecsor la carma echipei, nu se ajungea la tot circul ala, ba poate si gafele arbitrilor erau mai putine si mai mici.

        PS. Tot ce am obtinut sub capitania lui "Nasty" au fost niste sanctiuni; o sa vina si o amenda, pe care bine inteles ca o va plati FRT (desi ar trebui sa o achite golanul cel batran).
        • -1 (1 vot)    
          Ocoliti raspunsul (Luni, 1 mai 2017, 2:26)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Cu oarecare abilitate, ce-i drept.
          De fapt, toata povestea pare sa fi fost o provocare - una careia s-a presupus din capul locului (si in mod corect, dupa cum s-a vazut) ca unul ca Nastase, cu temperamentul si educatia sa precara, nu-i va rezista.
          Ce nu-mi place mie in zecile si sutele de comentarii pe tema asta este ca intreg oprobiul este aruncat pe Nastase, cand, de fapt, it takes two to tango.
          Nu stiu cine-i Alina Tecsor, dar daca personajul ideal in locul lui Nastase era unul care ar fi putut inghiti absolut orice fara sa clipeasca, hmmm... ma mai gandesc daca nu cumva un mitocan sincer e macar uneori de preferat unui ipocrit cu coloana vertebrala de cauciuc.

          Si, ca exemplu de ipocrizie, v-as oferi unul care vad ca nu e de gasit pe Net. E un titlu din adolescenta mea, de-acum multe zeci de ani, dintr-un an cand nu stiu ce chestie se intamplase la Wimbledon, un fel de greva a jucatorilor, sau asa ceva, iar Nastase a fost printre principalii actori care s-au impotrivit actiunii etc. Toata presa din Regat a titrat apoi recunoscatoare, asta mi-a ramas in minte, "Nasty saved the Wimbledon!"

          Adica, intelegeti dvs., chiar si mitocania e binevenita atunci cand serveste intereselor noastre.
          • +1 (1 vot)    
            M-am documentat cu privire la episodul (Luni, 1 mai 2017, 11:57)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            "salvarii" Wimbledonului de catre Ilie Nastase !

            Pai Nastase declara in legatura cu asta ca a fost obligat de Ceausescu sa participe la acea editie, (1973) pt ca Romania era in relatii foarte bune la acel moment cu Anglia (in 1971 primii analfabetii ai tarii se plimbasera prin Londra in caleasca Reginei) si nu voia sa le strice. Adevarat sau nu, Nastase a fost un spargator de greva. Iar alaturi de el s-au aflat si Jan Kodes, o mare valoare a acelor vremuri si Jimmy Connors si Bjorn Borg deja vedete tinere de prim rang ale tenisului.

            Mie nu mi se pare ca spargatorii de greva sunt de admirat in niciuna dintre situatii : nici cand o fac din convingere, nici cand o fac manati de la spate.

            Apropo, in acel an, 1973, 81 din cei mai buni jucatori de tenis au ales sa nu participe la turneul de la Wimbledon, protestand in acest mod impotriva suspendarii unui coleg de-al lor, sarbul Nikola Pilic.

            Nastase a fost daruit de Dumnezeu cu un mare talent !

            PS. Dar atat !
  • +2 (4 voturi)    
    turma de imbecili a iesit la injurat (Vineri, 28 aprilie 2017, 22:22)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    gloabelor, tiriac si nastase au facut ceva pt. tara asta , voi....scoateti cacat pe gura.