Simona Halep, despre comportamentul lui Ilie Nastase: "Nu pot sa accept modul in care a vorbit"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 25 aprilie 2017, 17:43 Sport | Tenis

Ilie Nastase
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Ilie Nastase a fost protagonistul weekendului recent incheiat, dupa ce a provocat un incident la meciul Romaniei cu Marea Britanie, din FedCup (scor 3-2 in favoarea tricolorelor). La Mamaia, fostul lider al ierarhiei ATP le-a injurat pe Johanna Konta, Anne Keothavong (capitanul nejucator al britanicelor) si pe arbitrul central al partidei (elvetianul Andreas Egli). Chestionata de WTA pe marginea subiectului, Simona Halep a condamnat comportamentul lui Nastase.

"Ceea ce a facut a fost gresit in opinia mea. Nu pot sa accept modul in care a vorbit, nu mi-a placut" - Simona Halep, citata de WTA Insider.



Ilie Nastase a declarat, marti, pentru News.ro, ca nu a facut nicio remarca rasista la adresa Serenei Williams. Afirmatia "ciocolata cu lapte" despre copilul nenascut al liderului WTA nu poate fi considerata rasista, a precizat Nastase. "Daca spuneam ca o sa iasa un negru urat, ala era rasism", a adaugat el. Aici poti citi mai multe detalii.

S-ar putea sa te intereseze si:

Ziua in care Ilie Nastase a stricat sarbatoarea tenisului: Cum le-a injurat pe Johanna Konta si Anne Keothavong, dar si pe arbitrul principal al meciului cu Marea Britanie


Incidentele de la Mamaia, pe prima pagina in presa internationala: "Shame, set and match", "Ilie Nastase provoaca haos"


Sorana Cirstea: "Am fost facuta peste tot in lume tiganca, idioata, dar nu am iesit de pe teren. De ce nu s-a oprit meciul imediat dupa incidentul cu Ilie?"


Desfasurarea incidentului provocat de Ilie Nastase, varianta video:





Citeste mai multe despre   






















7577 vizualizari

  • +11 (25 voturi)    
    In sfarsit, Halep are capul pe umeri (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:53)

    dexpropriat [utilizator]

    Nu ca fosilele de Arsinel sau Comaneci.
    Bravo, Simona! Nimeni nu e mai presus de legile bunului simt!
    • +11 (23 voturi)    
      De acord! (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:59)

      Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Simona, capul sus! Tennisul nu trebuie sa devina maidan, tiganie si injuraturi!
      • -2 (8 voturi)    
        The way he talked.. but not what he said (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:33)

        PanaramaRoz [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

        Atentie, fata condamna FELUL in care a spus-o, dar nu CE a spus.
        • +2 (4 voturi)    
          n-o ajuta... engleza (Miercuri, 26 aprilie 2017, 14:00)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui PanaramaRoz

          nu cauta nuante
    • +2 (4 voturi)    
      Nadia a fost foarte clar impotriva a ce a (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:00)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      spus Nastase, nu l-a scuzat, nu i-a acuzat pe ceilalti si a spus ca va suferi consecintele a ceea ce a facut doar ca a fost prietenoasa si politicoasa cu Nastase. Arsinel - cu totul altceva. Wrong!
  • +6 (26 voturi)    
    Bravo Simona! (Marţi, 25 aprilie 2017, 18:27)

    Martinezu [utilizator]

    Ai crescut mult in ochii nostri.
    In timp ce Nadia a luat-o dupa Nastase din pacate.
    • +6 (18 voturi)    
      nu numai (Marţi, 25 aprilie 2017, 18:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ea.
      Sorana Carstea si Irina Begu si-au manifestat public acceptul pentru comportamentul lui Nastase.
      Carstea a facut-o chiar pe teren, in timpul altercatiei, certandu-l pe arbitru pentru decizia de a-l da afara din arena pe maestrul mitocaniilor.
      • +1 (9 voturi)    
        La Carstea poate fi vorba si de altceva ! (Marţi, 25 aprilie 2017, 20:19)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        In urma cu cateva luni cand se alcatuia echipa iar Sorana inca nu fusese convocata in cadrul unui interviu nu i-a acordat "atentia" cuvenita proaspatului antrenor si a declarat ceva de genul "ei si putin imi pasa daca nu ma selectioneaza Nastase." Se pare ca Nastase a aflat si a chelfanit-o in public, ca-i o nimeni in comparatie cu el si tot d-astea. Pana la urma a convocat-o si se vede ca ea acum se simte indatorata fata de golanul batran.

        PS. Pe Sparlea chiar nu o inteleg !
        • 0 (4 voturi)    
          Erata ! (Marţi, 25 aprilie 2017, 21:13)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          In loc de "Sparlea" se va citi "Begu" !

          Scuze !
          • +2 (6 voturi)    
            Si eu inclin sa cred acelasi lucru. (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:06)

            bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            De altfel, Cirstea si Begu sunt totusi mai putin lumite decat Halep, au o mai mica extperienta internationala, probabil il cred pe Nastase c-ar fi Dumnezeu pe pamant, iar sforile pentru ce turnee tin de federatia romana de tenis sunt la mana intereselor celor care l-au tras pe Nastase pe post de capitan nejucator. La cariera lui Halep, nici Nastase nici Tiriac si niciun alt jucator sau oficial roman n-are niciun merit, asa ca are o fericita detasare de cloaca de pe aici.
            • +3 (5 voturi)    
              In plus, cand esti locul 61 WTA (Miercuri, 26 aprilie 2017, 9:27)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bdbd

              intervine si pragmatismul : o convocare in echipa de Fed Cup iti aduce vizibilitate; daca sunt rezultate poate si o invitatie la turnee la care ar trebui sa joci calificari si altele de genul asta.
    • +2 (6 voturi)    
      Halep e bine ca s-a delimitat de Nastase (Marţi, 25 aprilie 2017, 18:56)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      proibabil dupa ce s-a sfatuit si cu australianul, dupa ce a vazut reactiile presei si-a dat seama ca sa-l apere pe Nastase ar insemna sa-si faca rau singura


      n-as spune ca Nadia i-a luat apararea, a spus ceva gen: lasati-l ca e nebun
  • -6 (12 voturi)    
    Simona (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:37)

    atobe [utilizator]

    Mai bine ai vorbi pe teren
    Daca poti....
    Fmsrmdr
  • +2 (6 voturi)    
    Bravo, Simona ! (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:54)

    Susufler0 [utilizator]

    Poate ii explici si Nadiei de ce nu poate fi aparat Ilie Nastase !

    PS. Iar lui Curînsac spune-i pe sleau ca daca il mai apara pe golanul batran nu mai vi la echipa de Fed Cup !
  • +4 (8 voturi)    
    De data asta ,..... (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:57)

    gigiN [utilizator]

    ....bravo ! Golanii,chiar si cei trecuti de 70 de ani,nu au ce cauta (nici) in sport !!!
    • -1 (11 voturi)    
      sa clarificam niste lucruri (Marţi, 25 aprilie 2017, 21:55)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui gigiN

      Sorana Carstea s-a certat cu arbitrul pentru faptul ca plangacioasa si-a luat catrafusele si a plecat de pe teren. In momentul ala meciul trebuia incheiat. In al doilea rand Sorana a mai fost furata porceste de arbitri, nu ar fi fost prima data. Intr-un meci cu Ciubulkova, arbitrii au dictat impotriva Soranei de sase ori intr-un singur set si de sase or Sorana a avut dreptate. La unul din puncte mingea a fost 20cm in afara iar arbitru de linie a spus ca a fost in. La o alta minge arbitrul a strigat out dar mingea a fost la fel, 10-15 cm IN Alea nu au fost greseli. Bineinteles ca arbitrul de scaun s-a facut ca ploua. In legatura cu Nastase. Ca a spus de copilul serenei ca va fi 'cacao cu lapte' , doar un cretin poate sa il acuze de rasism pentru asta. Dar traim intr-o lume plina de nebuni asa ca nimic nu trebuie sa ne mai mire. In America negrii imputiti te pot acuza de rasism sau 'white supremacist' daca vinzi lapte in magazinul tau. Apoi, Nastase s-a comportat in mod absolut normal pana in momentul in care arbitrul a inceput sa ia decizii complet aiurea intrerupand meciul absolut neintemeiat, la cererea lui konta care "nu suporta zgomotul din tribune". Apoi ca I-a spus arbitrului 'what the f---k is your problem', aici nu e opera ci tenis, asta este un limbaj absolut comul in America sau Anglia. Auzim replica asta de mii de ori in toate filmele americane. Dar bineinteles ca daca o spune Nastase e injuratura, daca o spune Serena nu este. Cand Monica Niculescu a jucat cu Serena si a scos-o din pepeni cu jocul ei slice, Serena a injurat-o porceste la aproape la fiecare minge dar nimeni nu a indraznit sa spuna nimic. Apoi cuvantul pe care l-a folosit nastase la adresa lui konta si a antrenoarei nu inseamna curva asa cum a tradus presa de cacat din Romania ci jigodie.Deci se faca rahat din bici. O sa il pupe undeva ITF -ul pe Nastase.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu doar atat ! O sa-i ceara scuze si o sa-i (Miercuri, 26 aprilie 2017, 9:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

        dea si un premiu !

        Pana una alta, intre Nastase care dadea sa se repeada la o ziarista (indiferent ce-i facuse sau nu aia) si era oprit de body-guardzi si, de exemplu, Giovani Becali care scuipa un ziarist si-i spunea "ca il face de la brau in jos", nu-i aproape nicio diferenta.

        PS. De fapt, nici nu inteleg prea bine, tu aprobi comportamentul lui Nastase sau incerci sa il scuzi, sa-i gasesti circumstante atenuante ?
      • +2 (2 voturi)    
        inventezi? (Miercuri, 26 aprilie 2017, 10:10)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

        unde a injurat-o Serena pe Monica? Chiar am vazut meciul ala si nu am sesizat. Ba chiar a laudat-o la conferinta de presa.

        Daca tie Fucking bitches nu ti se pare o injuratura grosolana, ai o problema.
        Daca tu vezi in filme rostindu-se tot timpul fucking, cred ca ai o imagine total gresita a realitatii.

        Am fost de 4 ori cate 10-14 zile in America si de nenumarate ori in Marea Britanie si Irlanda si am auzit cuvantul "fucking' doar de doua ori intr-un pub de la niste betivi. Nu l-am auzit niciodata in alte circumstante.