Novak Djokovic (cap de serie numarul doi) l-a invins, marti, pe Gilles Simon (Franta - 32 ATP), in turul doi al Masters-ului de la Monte Carlo. Sarbul nu a avut un meci usor in fata incomodului Simon, Gilles reusind sa castige un set impotriva fostului lider mondial (6-3, 3-6, 7-5). Mai mult, francezul a servit pentru meci la 5-4 in setul al treilea.

Novak Djokovic, la Monte CarloFoto: montecarlotennismasters.com

Simon a returnat cu "incapatanare" de pe linia de fund, reusind sa faca fata loviturilor aspre ale lui Nole. Vazand "zidul" cu care se lupta, "Djokerul" a variat, a recurs si la multe slice-uri si lob-uri, insa francezul a avut raspuns de cele mai multe ori.

Francezul a avut sansa sa la un moment dat, atunci cand a reusit break-ul la 2-2 in decisiv. Nole a trecut insa la nivelul superior de concentrare, iar situatia nu i-a scapat de sub control (3-3). La 5-4, Simon a servit pentru castigarea partidei, insa nu a profitat nici de aceasta sansa importanta (a fost pasiv, iar Nole a ramas in meci).

Djokovic a inchis meciul dupa doua ore si 30 de minute de la primul punct jucat.

A fost succesul cu numarul 11 pentru Nole in fata lui Gilles, dintr-un total de 12 intalniri directe.

Gilles Muller - Tommy Robredo 6-2 6-2.

Castigatorul turneului de categorie Masters va primi 1000 de puncte in ierarhia ATP si un cec in valoare de €820,035, in timp ce finalistul va incasa €402,080 si 600 de puncte. Ultimul campion este Rafael Nadal (n.r. in 2016) - ibericul detine recordul de titluri in Principat - 9 (intre 2005 si 2012, Rafa a castigat toate trofeele). Competitia este dotata cu premii totale in valoare de €4,273,775.