Simona Halep, dupa victoria cu Samantha Stosur: "Am fost putin norocoasa, am salvat o minge de meci, dar am si luptat pentru revenire"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 28 martie 2017, 9:31 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Cand totul parea incheiat (6-4, 5-2 pentru adversara), Simona Halep a intors soarta meciului disputat cu Samantha Stosur, calificandu-se in sferturile turneului WTA de la Miami (4-6, 7-5, 6-2). "Am fost putin norocoasa, dar am si luptat pentru revenire", a precizat Halep. La 5-4, in setul doi, Simona a salvat o minge de meci.

"A fost un meci greu asa cum ma asteptam. Am avut o revenire buna si sunt fericita pentru acest lucru. Ultima mea revenire de acest fel a fost la Doha in 2014, in primul tur cu Kaia Kanepi, cand a revenit de la minge de meci. Ma bucur ca am aratat ca pot juca tenis la nivel inalt. Cand eram condusa nu m-am gandit la scor. Am vrut doar sa lupt, nu am renuntat si am crezut in sansa mea. Am fost putin norocoasa sa  intorc partida de la minge de meci, dar am si luptat" - Simona Halep, citata de site-ul oficial al WTA.

Despre meciul cu Johanna Konta

"Va fi greu. Este intr-o forma buna, este aproape de Top 10. Ea joaca la un nivel inalt si ma astept la o partida dificila. Am sansa mea de a castiga aici, la Miami, dar acum ma gandesc la ziua de pauza in care trebuie sa ma recuperez. Apoi voi merge pe teren cu incredere", a completat Halep.

Pentru calificarea in sferturi, Simona va primi 146.575 de dolari si 215 puncte WTA.

Pentru un loc in semifinalele competitiei americane, Halep se va lupta cu Johanna Konta (Marea Britanie - locul 11 WTA si cap de serie numarul zece).

Konta si Halep s-au mai intalnit o data, in optimile de finala ale turneului de la Wuhan, editia 2015, cand britanica s-a impus cu 6-3, 3-6, 7-5. Aici poti vedea detalii despre victoria obtinuta de Konta in fata Simonei.


Citeste mai multe despre   






















5588 vizualizari

  • -16 (18 voturi)    
    Cahill absent (Marţi, 28 martie 2017, 9:57)

    DanMiclea1 [anonim]

    Cahill a plecat din tribuna la scorul de 4-2 pentru Stosur
    in setul al doilea. Fara prezenta antrenorului, Simona a jucat mai bine
  • +8 (22 voturi)    
    bravo Simona Halep (Marţi, 28 martie 2017, 10:00)

    GeorgeT [utilizator]

    Ne putem mandri ca suntem romani avind sportivi ca Simona Halep.
    • -2 (6 voturi)    
      simona (Marţi, 28 martie 2017, 18:30)

      JohnSamihaian [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

      ...du-te si te mindreste in baie!...
      • -1 (1 vot)    
        tare (Miercuri, 29 martie 2017, 0:41)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui JohnSamihaian

        !
      • 0 (0 voturi)    
        serios (Luni, 3 aprilie 2017, 20:20)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui JohnSamihaian

        Cu indivizi ca tine se duce dracu tara asta.
        Ma bucur ca am plecat de acolo ...
  • +8 (18 voturi)    
    Bravo Simona... (Marţi, 28 martie 2017, 10:43)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    Esti o campioana si ai demonstrat inca o data acest lucru...keep up the good work!
  • -12 (16 voturi)    
    la cum a jucat halep....... (Marţi, 28 martie 2017, 11:53)

    Ghita2016 [utilizator]

    sper ca procurorii sa se autosesizeze pentru ca are toate ingredientele unui meci trucat,rau de tot .
    halep nu are mentalitate de invingatoare si era si in criza de nervi.Nu putea sub nici o forma s acastige.Ceva este in neregula cu acest meci. Toti vedem ca halep este o jucatoare de pluton,dovada este chiar faptul ca nu este in stare s acastige un GS sau TC,iese din primul tur la AO,am de an,peste tot se face de ras. Nu are cum o caricatura de jucatoare ca asta sa intoarca un meci,decat daca este unul aranjat.
    • +9 (15 voturi)    
      Ti-ai luat (Marţi, 28 martie 2017, 12:40)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      Medicamentele?
      • +4 (10 voturi)    
        Mă tem (Marţi, 28 martie 2017, 13:41)

        Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        că e incurabil, săracul!
    • +4 (8 voturi)    
      Pariu? (Marţi, 28 martie 2017, 16:51)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      La cum esti de catranit, ma gindesc ca ai pierdut bani frumosi la pariuri
  • -13 (19 voturi)    
    Halep esti o rusine de jucatoare......... (Marţi, 28 martie 2017, 11:55)

    Ghita2016 [utilizator]

    A fost un meci ciudat si nu cred in revenirea lui halep simona,niciodata,dovada stand celelalte turnee unde s-a facut de ras si s-a umplut de rusine. Ar trebui ca s afie verificate acest gen de meciuri pentru ca incep tot mai mult s acred ca sunt jucatori implicati in Mafia Pariurilor din greu si la varf .
  • -15 (19 voturi)    
    Halep esti de toata rusinea ca jucatoare.... (Marţi, 28 martie 2017, 11:59)

    Ghita2016 [utilizator]

    Meciul asta este foarte dubios si in locul procurorilor le-as verifica pe ambele jucatoare.Sunt foarte dubioase si mai ales la felul in care s-a pariat la casele de pariuri.Cotele au fost dubioase,rau de tot.Oare asa si-a facut averea halep?Ca ea de 2 ani tot pierde dar averea ii tot creste!!!!!!
    • +6 (10 voturi)    
      de ce ? (Marţi, 28 martie 2017, 15:47)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      mi s-a parut ok, de ex daca pariai inainte de meci, pe Stosur 100 ( cota 3,5 ) si pe Halep, in timpul meciului, la 4-6 si 2-5 sau 3-5 ( cota 6), castigai in orice situatie.

      Sper ca n-ai pariat invers!
  • +4 (10 voturi)    
    Evrika! (Marţi, 28 martie 2017, 13:06)

    muvis [utilizator]

    Haterii sunt aia care pierd pariurile
  • -7 (11 voturi)    
    Mda ... (Marţi, 28 martie 2017, 16:45)

    Tony_K [utilizator]

    Acelasi discurs fara prea multa inteligenta... bla, bla , bla... am luptat "sa ies din mediocritate ". Nu poti scapa de ce esti Halep dar te poti ascunde.
    • +1 (1 vot)    
      este pe locul 5 in lume (Luni, 3 aprilie 2017, 20:23)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Locul 5 in lume inseamna mediocritate ??!!

      Esti sigur ca vrei sa spui asta ..