WTA Miami: Simona Halep - Samantha Stosur 4-6; 7-5; 6-2/ De la agonie la extaz, de la mediocru la tenis de calitate/ Sferturi cu Johanna Konta

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 28 martie 2017, 3:10 Sport | Tenis

Simona Halep, la Miami
Foto: miamiopen.com
Simona Halep, cap de serie numarul trei, a trecut greu, in trei seturi, scor 4-6; 7-5; 6-2, de australianca Samantha Stosur, cap de serie numarul 14, in optimile turneului WTA de la Miami.

Stosur a avut meciul in mana, a castigat primul set si conducea in al doilea cu 5-2, dar Halep a avut o noua revenire de senzaie, a jucat din ce in ce mai bine si a castigat setul cu 7-5. Stosur s-a blocat psihic dupa ratarea unei sanse uriase, iar Halep a defilat in decisiv.

Urmeaza un sfert de finala extrem de dificil impotriva britanicei Johanna Konta.

Jucatoarea britanica Johanna Konta, locul 11 WTA si cap de serie numarul 10, a invins-o, marti, cu scorul de 7-5, 6-1, pe sportiva spaniola Lara Arruabarrena, locul 72 WTA.

Konta si Halep s-au mai intalnit o data, in optimile de finala ale turneului de la Wuhan, editia 2015, cand britanica s-a impus cu 6-3, 3-6, 7-5.

Calificarea in sferturi este recompensata la Key Biscayne cu un premiu de 146.575 de dolari si cu 215 puncte WTA.
  • 6-2. Halep a castigat un meci care parea pierdut
  • 5-2. Simona serveste pentru castigarea partidei
  • Simona isi tine serviciul, nu fara ceva emotii, dar este 5-1 si victoria nu ii mai poate scapa
  • Break Simona Este 4-1 si zarurile par aruncate. Stosur pare prabusita. Stie ca a scapat o victorie mari azi
  • 3-1 Simona isi face serviciul fara mari emotii. Forma fizica, jocul de picioare si reverul Simonei fac diferenta in aceste momente
  • 2-0 Avem o alata Simona acum si sperantele cresc
  • Setul III Break 1-0 Debut perfect pentru jucatoare noastra care reuseste breakul. Stosur pare ramasa cu gandul in urma la acel 5-2 din setul secund.
  • 7-5 Halep si avem set decisiv unde Simona intra mai proaspata si cu un moral mai bun
  • Simona alearga excelent, returneaza aproape orice minge, iar Stosur pare derutata si obosita
  • Excelent Halep care reuseste breakul, 6-5. Stosur pare apasata de faptul ca a fost atat de aproape sa castige si a ratat mai multe mingi de set si meci. Reverul Simonei a functionat excelent pe final de set, iar jucatoarea noastra serveste pentru castigarea setului
  • Stosur are minge de meci, dar pare putin coplesita, iar Simona revine cu sange rece si egaleaza atunci cand nu mai credeam
  • Break Simona care se apropie la 4-5 si reintra in joc. Un set doi cu nu mai putin de 6 break-uri pana acum
  • Halep isi face serviciul si se apropie la 3-5. Are forta sa faca inca un break?
  • Setul II Jucatoarea noastra nu a inceput bine nici setul secund, Stosur reusind breakul si facand 3-1. Simona reuseste  rebreak-ul si parea sa revina la conducerea jocului. Serviciul slab a tradat-o insa imediat si Stosur s-a distantat la 5-2.
  • Setul I Simona Halep a pierdut primul set pe propria mana sau din nou din cauza nervozitatii excesive. A reusit break-ul la 2-1, a condus cu 4-2, dar apoi nu a mai luat niciun game pana la finalul setului. Australianca si-a ridicat nivelul de joc, dar mai mult pe fondul pasivitatii Simonei care i-a permis acest lucru.

Halep si Stosur s-au intalnit de opt ori pana in rezent, impartindu-si succesele. Ultimele doua partide s-au jucat anul trecut si, la fel ca in palmaresul general, fiecare a obtinut cate o victorie: 6-2, 6-0, pentru romanca, in semifinale la Madrid, respectiv 7-6 (0), 6-3, in optimi la Roland Garros.

Calificarea in turul al patrulea la Miami Open este recompensata cu 77.265 de dolari si 120 de puncte WTA.

Simona Halep a atins anul trecut faza sferturilor de finala la Miami Open. Cea mai buna performanta din cariera ei in Florida a fost calificarea in semifinale, in 2015.

Simona Halep, locul 5 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o, luni, in 55 de minute, cu scorul de 6-3, 6-0, pe sportiva Anett Kontaveit din Estonia, locul 112 WTA, venita din calificari.























7881 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Bravo Simo (Marţi, 28 martie 2017, 5:13)

    Alor [utilizator]

    Super Simo !!!
  • +1 (5 voturi)    
    De cand s-a hotarat Azarenka sa devina mamica (Marţi, 28 martie 2017, 9:04)

    Susufler0 [utilizator]

    am devenit suporterul Simonei, dar e greu, greu de tot ! Dar si frumos !

    PS. Urmeaza Konta... Iohanna Konta ! Nu,nu... Nu Ponta, nu Iohannis, baieti !

    PPS. Cred ca pe asta o invinge in doua seturi pentru ca acum are si moral.
  • -10 (12 voturi)    
    cel mai ciudat meci de tenis...... (Marţi, 28 martie 2017, 11:49)

    Ghita2016 [utilizator]

    Nu pot sa cred ca una ca Halep in plina criza d enervi si-a revenit ! Tare am impresia ca fetele astea sunt slujitoarele caselor de pariuri!!!Sper ca procurorii sa verifice acest meci deosebit de necurat la felul cum s-a castigat. Halep este o jucatoare slaba,nu avea cum s aintoarca un meci,cand se stie ca nu este in stare sa isi castige pe mana ei un meci.Ea castiga doar din greselile adversarelor.
    • +4 (6 voturi)    
      Hahaha (Marţi, 28 martie 2017, 12:41)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      Ti-ai piredut salariul? Sau ai uitat doar sa-ti iei medicamentele?
      • -1 (1 vot)    
        limitatule... (Joi, 30 martie 2017, 17:49)

        Ghita2016 [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        Ai scapat de la Balaceanca de le stii pe toate,ca tot vorbesti de medicamente....Trli si lingai ca tine sunt necesari unei societati profund corupte si spalate pe creier.
        • +1 (1 vot)    
          Hahaha (Joi, 30 martie 2017, 23:59)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

          Vroiam sa-ti scriu despre perfectiune, si cum orice sportiv de performanta vrea sa o atinga, si ca la nivelul la care joaca Halep, pentru ca jucatoarele sunt apropriate valoric, castiga cel ce face cele mai putine greseli si nu neaparat cel ce joaca cel mai frumos, sau spectaculos, sau strategic.

          Ca sa faci greseli putine trebuie sa fi stapan pe emotii. E adevarat, mai are de lucrat aici, dar totusi e in top 5 dintre toate jucatoarele de tenis din lume.

          Vroiam sa-ti mai spun si despre frantura de logica din afirmatia ta ca Halep e o jucatoare slaba, desi castiga totusi destul de multe meciuri, asta insemnand ca face mai putine greseli decat majoritatea jucatoarelor cu care joaca.

          Dar apoi m-am razgandit ca am zis ca-i pierdere de vreme, ca probabil ii prea tarziu sa mai bagi logica cu palnia.

          Dar apoi am zis totusi sa-ti zic :))))
    • +1 (3 voturi)    
      cum slaba? poate scunda? (Marţi, 28 martie 2017, 15:53)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      nu uita ca:
      "Pentru calificarea in sferturi, Simona va primi 146.575 de dolari" si are deja vreo 14 milioane.
      cam atatia bani au castigat jucatoarele slabe? Care e suma limita dintre buni si slabi?
    • 0 (2 voturi)    
      Esti bolnav (Marţi, 28 martie 2017, 16:25)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      Ghitisor, cere ajutor, ca e grav deja..
  • -8 (10 voturi)    
    Rusine sa-ti fie halep....... (Marţi, 28 martie 2017, 11:57)

    Ghita2016 [utilizator]

    Esti o jucatoare foarte slaba si acest meci este foarte,foarte dubios,castigat .Eu cred ca halep si Stosur sunt implicate in Mafia Pariurilor,numai asa se explica mizeriile d emeciuri practicate de halep simona.
    • +2 (6 voturi)    
      Ghitza, n-auzi ? (Marţi, 28 martie 2017, 13:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      Medicamenteleeeeee...
    • +1 (3 voturi)    
      Da! (Marţi, 28 martie 2017, 19:29)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      E o conspiratie mondiala, ca sa iti fure tie banii! Nu te lasa! :))) Ce oameni, dom'le..
      • -1 (1 vot)    
        limitatule,eu nu sunt lingau,tu??? (Joi, 30 martie 2017, 17:45)

        Ghita2016 [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

        Esti patetic si jalnic daca ma "ataci' pentru ca eu am facut asta.Dar probabil ca esti vreun trol de-al machidonimii si iti faci datoria.
  • 0 (2 voturi)    
    am vazut ca sau inmultit trolii,pe aici... (Joi, 30 martie 2017, 17:47)

    Ghita2016 [utilizator]

    Trol este cel ce gandeste cu cel mult un neuron si este "dedicat" pentru a servi unor ratati si nulitati "cu bani" .Simona ca vreti sau nu,este o ratata si asta se vede pe teren,restul sunt tampenii scrise de troli si lingai.