Karolina Pliskova, a treia favorita, si Svetlana Kuznetsova, cap de serie numarul 8, au obtinut calificarea in semifinalele turneului WTA Premier de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari.

Karolina Pliskova, la Indian WellsFoto: bnpparibasopen.com

Karolina Pliskova a trecut in sferturi de Garbine Muguruza (Spania), cap de serie numarul 7, scor 7-6(2) 7-6(5). Jucatoarea din Cehia s-a impus dupa o ora si 57 de minute.

In celalalt meci al zilei, rusoaica Svetlana Kuznetsova (locul 8 WTA) a invins-o pe compatrioata sa Anastasia Pavlyuchenkova (21 WTA), scor 6-3, 6-2, dupa o ora si 4 minute de joc.

Pliskova si Kuznetsova vor fi adversare in penultimul act al competitiei californiene. Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de doua ori pana in prezent, scorul fiind 1-1.