Indian Wells: Simona Halep vs Kristina Mladenovic 3-6, 3-6/ Halep paraseste competitia in turul trei

de Diana Ene     HotNews.ro
Luni, 13 martie 2017, 21:15 Sport | Tenis

Simona Halep, la Indian Wells
Foto: bnpparibasopen.com
Simona Halep (4 WTA), cap de serie numarul patru, a parasit turneul de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells in turul al treilea, dupa ce a fost invinsa categoric de Kristina Mladenovic (Franta, locul 26 WTA), scor 6-3, 6-3, la capatul unei partide care a durat o ora si 42 de minute. Diferenta s-a facut la sansele de break irosite de a patra jucatoare a lumii, Halep reusind doar trei break-uri din cele 22 de ocazii pe care le-a avut.

In urma acestui rezultat, scorul intalnirilor directe a devenit 3-1 pentru jucatoarea din Franta. Primele doua partide au fost castigate de Mladenovic, in 2014 la Paris, scor 7-6 (1), 6-4, si in 2015 la Birmingham, scor 2-6, 6-0, 7-6 (4). Halep s-a impus in 2015, la Cincinnati, scor 7-5, 5-7, 6-4.

Pentru parcursul de la Indian Wells, Halep va primi un cec in valoare de 41.350 de dolari si 65 de puncte WTA.

Kristina Mladenovic o va infrunta in turul patru pe americanca Lauren Davis, locul 38 WTA, care a trecut de Julia Goerges (Germania - 50 WTA), scor 6-1, 6-4.

Mladenovic (23 de ani) traverseaza o perioada foarte buna, dupa ce a reusit sa castige in luna februarie a acestui an primul titlu WTA al carierei, la Sankt Petersburg. La inceputul lunii martie, frantuzoaica a ajuns pana in finala turneului WTA de la Acapulco (Mexic), unde a fost invinsa de Lesia Tsurenko (Ucraina).

Simona Halep a castigat competitia de la Indian Wells in 2015, iar la editia de anul trecut s-a oprit in sferturi, acolo unde a fost invinsa de Serena Williams.

Statistica partidei Simona Halep vs Kristina Mladenovic

Asi: 0-4
Duble greseli: 1-8
Puncte castigate cu primul serviciu: 16/36-43/68
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 6/15-13/38
Puncte de break castigate: 3/22-6/12
Total puncte castigate: 72-85

Desfasurarea livescore a partidei

Setul I

Meciul de la Indian Wells a inceput cu Mladenovic la serviciu. Simona are un start excelent partida. Jucatoarea noastra a ratat patru mingi de break, insa a fructificat a cincea sansa, la capatul unui game foarte lung. Mladenovic profita de prima sansa de break pe care o are si egaleaza scorul. Meciul este extrem de echilibrat, Simona a avut nu mai putin de cinci mingi de break, insa jucatoarea din Franta reuseste sa isi castige in cele din urma serviciul. Simona se impune pe propriul serviciu la capatul unui joc foarte solid si restabileste egalitatea. Halep reuseste break-ul si preia conducerea, este 3-2 in favoarea jucatoarei noastre. La a treia sansa, Mladenovic castiga din nou contra serviciului si duce scorul la 3-3. Simona are o sansa de break, o iroseste, iar sportiva din Franta trece din nou in avantaj. Simona a fost condusa cu 40-0, a luat doua puncte la rand, insa nu si-a putut pastra serviciul. Mladenovic conduce cu 5-3. Halep revine de la 0-30 pe serviciul adversarei, insa frantuzoaica castiga game-ul si isi adjudeca primul set cu 6-3. Setul s-a intins pe durata a 52 de minute.

Setul II

Simona incepe setul cu un game castigat pe propriul serviciu, insa Mladenovic eglazeaza dupa un nou game foarte lung. Halep anuleaza o minge de break, insa comite o eroare nefortata, iar Kristina trece in avantaj. Simona a condus cu 40-0, iroseste trei mingi de break si frantuzoaica se distanteaza la 3-1. Jucatoarea noastra revine de la 15-30 si reduce diferenta pe tabela. Halep a condus din nou cu 40-0, insa Mladenovic are inca o data puterea de a reveni si se impune pe propriul serviciu. Este 4-2 in favoarea frantuzoaicei. Mladenovic fructifica prima minge de break pe care o are si isi mareste avantajul. Simona castiga un game incredibil, dupa ce a salvat trei mingi de meci ale adversarei, insa ajutata si de cele patru duble greseli comise de frantuzoaica. Halep isi pierde inca o data serviciul, iar Mladenovic se impune cu 6-3. Setul a durat 50 de minute.

Ambele jucatoare au inceput competitia de la Indian Wells direct din turul al doilea. Simona Halep a trecut de croata Donna Vekic (86 WTA), scor 6-4, 6-1, dupa o ora si 12 minute. De partea cealalta, Mladenovic a castigat partida cu Annika Beck (Germania, locul 61 WTA), scor 6-0, 7-5, dupa o ora si 43 de minute.

Alte rezultate inregistrate in turul trei:

2-Angelique Kerber - Pauline Parmentier 7-5 3-6 7-5
14-Elena Vesnina - 25-Timea Babos 6-4 1-6 6-4      
Lauren Davis - Julia Goerges 6-1 6-4


Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la Indian Wells.


Citeste mai multe despre   






















10632 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    ce mai faci Simona? joci tenis sau te joci...? (Luni, 13 martie 2017, 23:29)

    mnicku [utilizator]

    un selong ceva .....?
    • +18 (20 voturi)    
      mda (Marţi, 14 martie 2017, 0:42)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      din pacate nu mai joaa mare lucru in ultimul timp. Probabil la indrumarea strategului personal Tiriac se va apuca curand de furat ca sa nu stea ca proasta.
    • +2 (4 voturi)    
      Eeee (Marţi, 14 martie 2017, 10:17)

      Johny82 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      asta nu mai joaca nimic de vreo 2 ani.Nu poti fi mare campioana cu mentalitatea ei.La 20 si un pic de ani se gandea ca la 30 se retrage ca sa toarne niste pui de machedoni...penibil.Cred ca va face asta mai devreme.Plus ca se vede influenta enorma a tatalui care practic o vede ca pe o fabrica de bani sa parvina si ei.La FedCup e accidentata mai mereu.Nu mai spun de modul cum trateaza antrenorii unii din ei oameni cu mare experienta...eu nu stiu cine poate lucru cu machedoanca asta ingamfata care se cearta cu antrenorii pe banca.Nu am vazut asa ceva la nimeni.E labila psihic.
  • +8 (10 voturi)    
    "Daca va trece de Mladenovic" (Luni, 13 martie 2017, 23:40)

    Soarele [utilizator]

    ... părea puţin probabil...
  • +10 (12 voturi)    
    Pe mine ma distreaza.... (Marţi, 14 martie 2017, 4:55)

    gigiN [utilizator]

    ...in mod deosebit declaratiile Simonei-cu cat este mai optimista,cu atat mai slabe sunt rezultatele !! Sau o fi invers ??
  • +2 (6 voturi)    
    Dezamagire? (Marţi, 14 martie 2017, 8:05)

    Ema2017 [utilizator]

    Eu zic ca nu... de fapt asta e valoarea reala a acestei "mari jucatoare" .. un mare nimic :)
  • +4 (8 voturi)    
    scriam si ieri....... (Marţi, 14 martie 2017, 9:24)

    Ghita2016 [utilizator]

    Halep este exponentul neputintei umane,neseriozitatii,imaturitatii in gandire,lucru destul de des intalnit la machidoni.
    Halep de mai bine de un an si jumatate,nu mai este capabila de nimic,decat de "ocazii" precum Montreal" si atat. Este o jucatoare mediocra,limitata in joc,cu un psihic si o mentalitate de toata jena.
    Daca totusi vreti sa vedeti cum se "glorifica" aceasta mediocra va sfatuiesc sa intrati pe ziarele de sport,din Romania, unde niste oameni "ciudati" ii ridica ode in tot felul de "articole jurnalistice" de joasa speta.
    Marii vinovati pentru mizeria din tenisul romanesc atat la feminin cat si la masculin sunt Ruzici,Cosac,Nastasesi Tiriac .Ei au pus pe butuci acest sport si controleaza totul !
  • +4 (8 voturi)    
    am solutia... (Marţi, 14 martie 2017, 9:33)

    mitocanu [utilizator]

    dupa aceasta minunata infrangere, asteptata cu emotie de toti suporterii, te rog sa iei o pauza de 6 luni...nu ai voie sa pui mana pe racheta sau sa intri pe terenul de tenis....cum inca esti asigurata ca vei ramane in top 100, concediaza–l pe darren cahill, din urmatorul motiv: iti mananca banii de pomana deoarece tu nu asculti niciodata sfaturile lui...simona retrage–te acum cat esti in glorie....
  • +5 (7 voturi)    
    E problema ei . . . (Marţi, 14 martie 2017, 9:33)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . la urma urmei, dar la felul in care face meseria asta de la un timp mi se pare neverosimil locul pe care sta in clasament. Asta inseamna ca nici celelalte competitoare nu sunt mai breze decat ea si ca in tenis se joaca la plesneala! Imi iese sau nu imi iese!
    • +4 (6 voturi)    
      este si problema noastra...... (Marţi, 14 martie 2017, 10:00)

      Ghita2016 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      pentru ca vrem ,nu vrem,Halep si celelalte pe site-ul WTA apar ca fiind ....romance!!!! Cand nu mai apar ca si fiind romance,nu mai este problema noastra,clar.
      Dar pana atunci trebui facuta ordine in Federatia de Tenis,o federatie care de zeci de ani de zile se zbate intro mizerie si mediocritate,desavarsita. Chiar nu mai avem tenismeni cu care sa ne mandrim?Tenismeni care sa nu ne faca de rusine si sa se comporte ca niste mercenari ordinari la Fed Cup si Cupa Davis?
      Trebuiesc date afara aceste impostoare care ne fac de rusine si adusa o generatie tanara.Trebuie sa fie interzis ca acesti mediocrii sa isi faca Academii de Tenis,de orice fel pentru ca nu pot genera decat mediocrii sau nulitati ca ei !
      Este revoltator sa vezi ca exista o Academie a lui Hanescu,cand Hanescu este unul dintre cei mai jenanti si slabi jucatori din istoria tenisului de camp!!! Cum i s-a dat dreptul la o asemenea nulitate sa "invete" alti copii sa ajunga ca el?
  • +5 (7 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 14 martie 2017, 9:50)

    dum_i [utilizator]

    Nu inteleg cum de mai este in top 10 mondial.

    Asa de slab sa fie oare tenisul feminin?
    • +3 (7 voturi)    
      manariile si smecheriile unui mos... (Marţi, 14 martie 2017, 10:02)

      Ghita2016 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      o mai tin pe aceasta impostoare in top 10 wta .Cand nu va mai fi mosul sa fi sigur ca nici halep,begu,monica,sorana,patricia nu vor mai exista pentru ca fetele astea nu au valoare,sunt niste rable de sportivi de doi lei.
  • +3 (7 voturi)    
    DECI.... (Marţi, 14 martie 2017, 9:53)

    Ghita2016 [utilizator]

    Asta este valoarea Simonei Halep,cea care in mai toate ziarele d esport din Romanika,este vazuta "tornada,zeita,campioana" cand de fapt ea este o jucatoare mediocra de locurile 40-70 wta ,nu mai sus. Halep este prototipul sportivului roman,needucat,necizelat,fara orizont,fara profesionalism care se zbate intro mizerie morala de nedescris si care este condus de niste ratati ca si ea,precum un Tiriac,Ruzici,Cosac care la randul lor nu au reusit mai nimic si daca totusi au facut o "minune" acea minune nu sa mai repetat vreodata.
  • +3 (5 voturi)    
    trebuie facuta curatenie in Federatia de Tenis.... (Marţi, 14 martie 2017, 10:01)

    Ghita2016 [utilizator]

    Trebui facuta ordine in Federatia de Tenis,o federatie care de zeci de ani de zile se zbate intro mizerie si mediocritate,desavarsita. Chiar nu mai avem tenismeni cu care sa ne mandrim?Tenismeni care sa nu ne faca de rusine si sa se comporte ca niste mercenari ordinari la Fed Cup si Cupa Davis?
    Trebuiesc date afara aceste impostoare care ne fac de rusine si adusa o generatie tanara.Trebuie sa fie interzis ca acesti mediocrii sa isi faca Academii de Tenis,de orice fel pentru ca nu pot genera decat mediocrii sau nulitati ca ei !
    Este revoltator sa vezi ca exista o Academie a lui Hanescu,cand Hanescu este unul dintre cei mai jenanti si slabi jucatori din istoria tenisului de camp!!! Cum i s-a dat dreptul la o asemenea nulitate sa "invete" alti copii sa ajunga ca el?
  • +3 (3 voturi)    
    inca ceva important... (Marţi, 14 martie 2017, 10:08)

    Ghita2016 [utilizator]

    In Romania ca sa fii tenismen trebuie sa ai foarte multi bani!!!!.De aici rezulta ca nu putem avea decat tenismeni cu bani de la parinti si experiemntul acesta se tot vede de zeci de ani,ce rezultate aduce.
    Tenisul ar trebui sa fie un sport ,sponzorizat ,de stat ca doar de asta avem o Federatie !!!!
    Nu inteleg pentru ce mai exista Federatie daca tot se face sport pe bani grei ,adusi de acasa?????
    Tenisul pe bani genereaza aceasta eroare cumplita si mafiotizeaza intreg tenisul romanesc!!! Rezultatele le vedem de 20-30 de ani,incoace.S-a format o gasca in frunte cu un renumit "smecheras" batran care isi bat joc de tot ce inseamna tenis de camp din tara si ne fac de rusine cu rezultatele slabe si foarte slabe,din turneele de afara!!!!