Vasek Pospisil (locul 129 ATP), jucator venit din calificari, a oferit surpriza turului doi al turneului Masters de la Indian Wells, eliminandu-l din competitie pe Andy Murray, liderul clasamentului mondial si principalul favorit. Canadianul s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 7-6(5), dupa o ora si 51 de minute de joc, obtinand cea mai mare victorie a carierei.

Vasek Pospisil, victorie cu Andy MurrayFoto: bnpparibasopen.com

Vasek Pospisil a obtinut prima sa victorie in meciurile cu Andy Murray. Precedentele patru intalniri au fost castigate de liderul mondial. Ultima intalnire dintre cei doi jucatori data din 2015, cand britanicul s-a impus in sferturile turneului de la Wimbledon, scor 6-4, 7-5, 6-4.

Pentru a ajunge pe tabloul principal de la Indian Wells, Pospisil a trecut de americanul Mitchell Krueger (locul 193 ATP) si de Rajeev Ram (SUA, locul 179 ATP). In primul tur, jucatorul in varsta de 26 de ani l-a invins pe Yen-Hsun Lu (Taiwan, locul 65 ATP).

In turul urmator, Pospisil se va duela cu sarbul Dusan Lajovic (locul 106 ATP), care a trecut de spaniolul Feliciano Lopez (cap de serie 30), scor 6-2, 4-6, 7-6(2).

"Daca ma gandesc la putinele momente mari ale carierei mele, acesta este cu siguranta unul din ele. Sa il inving pe jucatorul numarul 1, unul dintre cei mai mari din tenis, este extraordinar", a declarat Vasek Pospisil dupa meci, potrivit atpworldtour.com.