Spaniolul Rafael Nadal, al doilea jucator al lumii, a pierdut categoric finala turneului indian de la Chennai, fiind invins de rusul Mihail Iujnii cu 6-0, 6-1, care a castigat astfel al patrulea turneu in cariera de profesionist. Nadal a avut probleme fizice de-a lungul partidei, spaniolul cerand de cateva ori interventia medicului turneului.

Iujnii, al 19-lea jucator in clasamentul ATP, a castigat primul set dupa doar 20 de minute, mai ales in urma numarului mare de erori nefortate facut de campionul de la Roland Garros. In pauza dintre seturi, Nadal a luat mai multe pastile de vitamine, dar fara efect, rusul punand capat partidei care a durat mai putin de o ora.

In semifinala de sambata, Nadal a avut de indurat un meci maraton, intins pe durata a patru ore, impotriva conationalului Carlos Moya, de care a trecut cu 6-7, 7-6, 7-6, in timp ce Iujnii petrecuse mult mai putin timp pe teren in confruntarea cu croatul Marin Cilic, pe care il invinsese cu 6-2, 6-3.