Aflata la prima partida oficiala dupa eliminarea prematura de la Australian Open, Simona Halep s-a calificat, miercuri, in sferturile turneului "Premier" de la St. Petersburg. Numarul 4 WTA nu a avut un meci usor impotriva jucatoarei Ana Konjuh (Croatia - 39 WTA), o sportiva cu lovituri puternice.

Simona HalepFoto: ausopen.com

Pentru un loc in semifinale, Simona va lupta impotriva Nataliei Vikhlyantseva (115 WTA): 7-6(4), 6-2 cu Daria Kasatkina (27 WTA - cap de serie numarul opt).

Pentru calificarea in sferturi, Halep va primi 20.350 de dolari si de 100 de puncte in ierarhia WTA.

Ce a spus Simona dupa victorie

"Stiam ca ea joaca in forta, loveste puternic mingea, dar sunt foarte bucuroasa ca am putut castiga acest meci, a fost foarte important pentru mine dupa Australian Open. Ma simt pregatita sa joc si ma bucur de timpul petrecut aici la Sankt Petersburg. Va fi un meci dificil pentru ca publicul va incuraja adversara mea (n.r. Natalia Vihliantseva)" - Simona Halep.

Desfasurarea partidei Simona Halep vs Ana Konjuh:

Set I

Simona a inceput "rau" meciul cu Ana, pierzandu-si serviciul in chiar primul game al disputei. Jucatoarea noastra a revenit insa, a egalat la unu, iar apoi s-a distantat la 3-1. Game-urile au fost lungi, "incalcite", cu multe erori, iar dupa aproape 25 de minute tabela arata doar 3-1.

Am putut observa o lupta "surda" de pe baseline, cu multe lovituri ratate de ambele parti. Cu un procentaj slab de reusita atat pe primul, cat si pe al doilea serviciu, Halep si-a mai cedat inca o data serviciul, Konjuh egaland la trei in prima mansa.

Au urmat primele game-uri lejere de serviciu pentru cele doua sportive, iar Ana a fost a ajuns in situatia de a servi pentru a ramane in primul set (5-4). Croata a simtit presiunea, permitandu-i Simonei sa fie agresiva la retur. A venit break-ul, la zero, mansa intai revenindu-i numarului 4 WTA cu 6-4, dupa 40 de minute.

Set II

Fara sa isi gaseasca ritmul la serviciu, Simona a oferit in continuare cadouri, iar Konjuh a reusit, dupa mai multe incercari, sa faca inca un break. Condusa cu 3-1, Halep mareste intensitatea jocului, se deplaseaza mult mai bine, sta perfect in schimburile dure, iar revenirea este bifata (3-3). Serie perfecta pentru Simona: trei game-uri la rand, a fost cea mai buna perioada din acest meci pentru jucatoarea nascuta la Constanta.

Ajunsa inca o data in situatia de a servi la 5-4 pentru adversara, Ana trimite incredibil, cu o viteza "permisa" si in circuitul baietilor. Simona incepe sa aiba adancime in lovituri, iar Konjuh este incomodata vizibil. De la 40-0, se face 40-40. Simona are trei mingi de meci, insa de fiecare data Konjuh reuseste sa le anuleze. Apoi, ajutata si banda fileului, croata ajunge sa aiba avantaj, iar game-ul ii revine cu mari emotii (5-5).

La 6-5, Halep mai iroseste o minge de meci (a patra), dupa o eroare nefortata cu forehandul. S-a intrat in tie-break, acolo unde jocul a curs intr-o singura directie: Simona s-a impus cu 7-2, obtinand astfel calificarea in turul trei al competitiei din Rusia. Meciul din Arena Centrala a durata o ora si 37 de minute.

In varsta de 19 ani, Ana a eliminat-o in runda inaugurala pe Monica Niculescu.

Turneul de la St. Petersburg face parte din categoria "Premier", competitia fiind dotata cu premii totale in valoare de $710.900. In 2016, intrecerea a fost castigata de Roberta Vinci (la simplu) si de Martina Hingis/Sania Mirza (la dublu). Castigatoarea competitiei va incasa un cec in valoare de $132,740 si 470 de puncte in ierarhia WTA.