Aventura lui Roger Federer la Australian Open continua, dupa ce duminica elvetianul l-a invins in cinci seturi, scor 6-7(4), 6-4, 6-1, 4-6, 6-3, pe Kei Nishikori (cap de serie numarul cinci). Fostul lider mondial s-a calificat in sferturile Grand Slam-ului de la Melbourne, acolo unde va da piept cu surprinzatorul Mischa Zverev.

Roger Federer, la Australian OpenFoto: australianopen.com

Federer a avut parte de un meci foarte dificil cu Kei, unul din cei mai combativi jucatori din circuit. Inceputul de partida a fost unul modest pentru elvetian, niponul distantandu-se relativ rapid la 5-1. Fedex a avut insa o tresarire de orgoliu, a revenit incredibil si a dus meciul in tie-break. Nishikori a fost insa mai lucid, mai inspirat, iar primul set i-a revenit cu 7-4 in tie-break.

Roger a schimbat insa partitura tactica, a fost mai agresiv, a luat mingea din urcare, a gasit liniile in multe momente si a reusit nenumarate lovituri direct castigatoare. Federer a dominat categoric urmatorele doua seturi, castigate cu 6-4 si 6-1.

In setul al treilea, Federer a avut sanse de break la 2-2, insa a facut unele cadouri, iar Kei si-a salvat in extremis serviciul. A urmat un moment de cadere in jocul elvetianului, iar Nishikori a facut break-ul. A fost momentul care a stabilit castigatorul (6-4).

Federer a vorbit in mai multe randuri despre pregatirea fizica intensa pe care a facut-o in lunile in care a absentat din circuit, iar roadele s-au vazut din plin in decisiv. Roger s-a deplasat bine pe teren, nelasand in niciun moment impresia ca pe 8 august va implini 36 de ani...Federer a servit incredibil, a fost activ la retur, iar reverul a gasit niste culoare fabuloase pe alocuri. Elvetianul a castigat decisivul cu 6-3, la capatul unui meci care a durat trei ore si 23 de minute.

In sferturi, jucatorul cu cele mai multe titluri de Grand Slam din istorie (n.r. 17) il va intalni pe Mischa Zverev (50 ATP - Germania), cel care l-a invins duminica pe Andy Murray.