Australian Open: Sorana Carstea, in optimi dupa ce a invins-o pe Alison Riske

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 20 ianuarie 2017, 10:20 Sport | Tenis

Sorana Carstea
Foto: Facebook
Sorana Carstea, locul 78 in clasamentul mondial, continua parcursul extraordinar la Australian Open, dupa ce a invins-o vineri pe americanca Alison Riske (locul 42 WTA). Carstea s-a impus in doua seturi, scor 6-2, 7-6 (2), calificandu-se in premiera in optimile de finala ale turneului de la Melbourne.

Sorana a avut nevoie de o ora si 30 de minute pentru a bifa a treia victorie in fata lui Alison Riske. In urma acestui rezultat, scorul intalnirilor directe a devenit 3-1 pentru jucatoarea noastra.

Statistica partidei Sorana Carstea vs Alison Riske:


Asi: 5-2
Duble greseli: 1-4
Puncte castigate cu primul serviciu: 24/33 (73%) vs 22/40 (55%)
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 17/26 (65%) vs 11/26 (42%)
Puncte castigate la fileu: 7/9 (78%) vs 6/9 (67%)
Puncte de break castigate: 4/6 (67%) vs 2/4 (50%)
Lovituri castigatoare: 28 vs 17
Erori nefortate: 20 vs 25
Total puncte castigate: 74 vs 51
Distanta alergata: 924.5 metri vs 970.7 metri.

In optimile de finala, Carstea o va intalni pe invingatoarea meciului dintre Anastasija Sevastova (Letonia, locul 33 WTA) si Garbine Muguruza (Spania, locul 7 WTA), cap de serie numarul 7.

Pentru calificarea in optimi, Carstea va primi un cec de 220.000 de dolari australieni si 240 de puncte WTA.

Cea mai buna performanta a Soranei la un Grand Slam este participarea in sferturile de finala la Roland Garros, in 2009.

Sorana este una din jucatoarele cu "vechime" la Australian Open, la cei 27 de ani ai sai. A participat deja de opt ori la intrecerea de la Melbourne. Ce a facut pana acum: 2008 - turul intai, 2009 - turul intai, 2010 - turul al doilea, 2011 - turul al doilea, 2012 - turul al treilea, 2013 - turul al treilea, 2014 - turul intai, 2015 - turul intai, in 2016 nu a participat.

Turul III, rezultate inregistrate vineri:

Sorana Cirstea - Alison Riske  6-2 7-6(2)                      
13-Venus Williams - Duan Yingying  6-1 6-0                       
8-Svetlana Kuznetsova - Jelena Jankovic 6-4 5-7 9-7          
1-Angelique Kerber - Kristyna Pliskova  6-0 6-4      
24-Anastasia Pavlyuchenkova 11-Elina Svitolina 7-5 4-6 6-3
CoCo Vandeweghe - Eugenie Bouchard (Canada) 6-4 3-6 7-5


Citeste mai multe despre   























10297 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    nu ramine (Vineri, 20 ianuarie 2017, 11:05)

    victor L [utilizator]

    decit sa o felicitam si sa-i uram succes.
    A jucat bine.
    • 0 (0 voturi)    
      abtine-te (Vineri, 20 ianuarie 2017, 20:43)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      esti piaza rea
  • +15 (15 voturi)    
    Sorana Cîrstea (Vineri, 20 ianuarie 2017, 11:07)

    AlexandruPupșa [anonim]

    O cheama Cîrstea, nu Cârstea. Regulile cu î din a nu se aplica la nume proprii.
    • -11 (17 voturi)    
      Esti votant psd (Vineri, 20 ianuarie 2017, 11:34)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui AlexandruPupșa

      Dupa inteligenta pe care o arati de indoctrinat Mocirla 3 si dragnea ciuma rosie. Se aplica peste tot, doar la numele vechi nu esti obligat sa le schimbi. Presupun ca scrii si cu â la "ânceputul" cuvintelor, nu?
      • +7 (7 voturi)    
        Ce ai fumat? (Vineri, 20 ianuarie 2017, 12:32)

        ionut_ws [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        se pare ca tu arăți o inteligență de antena 3. De exemplu numele meu din buletin e cu Î nu cu Â. Așa că peste tot scriu cu Î, pentru că așa e numele meu corect. Dacă într-un act apare cu  înseamnă că acel act e invalid deoarece pe mine nu mă cheamă așa. Ca să știi și tu. Nu aplici reguli la numele proprii!
      • +3 (3 voturi)    
        Nu există (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:05)

        Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        nici o obligație, domnule. Oricum, regula asta cu „â”, care complică inutil scrierea românească, e o tîmpenie patriotardă., luată în avîntul de după 89. Lingviștii, singurii care trebuiau să hotărască, s-au opus, dar românii verzi au dominat.
    • -3 (5 voturi)    
      Cirstea (Vineri, 20 ianuarie 2017, 11:40)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui AlexandruPupșa

      La ce entuziasm au cei de la HN în a folosi diacriticele, ar fi ieșit Sorana Cirstea. Las-o așa cum a căzut.
    • +11 (11 voturi)    
      nu dupa reguli (Vineri, 20 ianuarie 2017, 11:45)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui AlexandruPupșa

      se scrie numele, ci dupa cum e scris in actul de nastere.
      Daca e Cîrstea, regulile Academiei nu se aplica, asa ramine :P
      • 0 (0 voturi)    
        sa inteleg ca "ramine" (Vineri, 20 ianuarie 2017, 23:46)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        e nume propriu, dom' profesor?
  • +12 (12 voturi)    
    bravo (Vineri, 20 ianuarie 2017, 11:09)

    nahir [utilizator]

    Sorana !
  • +4 (4 voturi)    
    bravo (Vineri, 20 ianuarie 2017, 11:26)

    dum_i [utilizator]

    Simona!
  • +7 (11 voturi)    
    Misto ! O tipa misto ! A jucat misto... :) (Vineri, 20 ianuarie 2017, 11:39)

    Susufler0 [utilizator]

    E de gasca ! Bravo ! Succes in continuare.

    PS. Are ochi Simona. A declarat ca Sorana o sa treaca de Suarez Navarro ! ;)
    • +2 (2 voturi)    
      o fi (Vineri, 20 ianuarie 2017, 12:41)

      gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      s-or fi intalnit pe hol la cabinetul medicului.. :)
      • +3 (7 voturi)    
        Nu ma pacalesti tu ! (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:52)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

        Mi-am jurat ca nu ma mai iau de Simona si ma tin de cuvant !

        PS. Ce spuneai ?
        • 0 (0 voturi)    
          numai boul e consecvent (Vineri, 20 ianuarie 2017, 23:47)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          asa zice o vorba din popor
  • +8 (10 voturi)    
    Imi face o deosebita placere.... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 12:02)

    gigiN [utilizator]

    ......persoana Soranei Cirstea-aspectul fizic,mimica,felul de a gandi si de a se exprima,atat in romana cat si in engleza,naturaletea ei ! Are multe clase peste foarte multi sportivi romani !!!Bravo tie,Sorana !! Esti o persoana deosebit de agreabila.
  • +1 (7 voturi)    
    Profesionista. (Vineri, 20 ianuarie 2017, 12:52)

    Nissan [utilizator]

    Are cel mai bun psihic dintre toate, fara oscilatii si o stare mentala perfecta. O profesionista. Fara aruncari de racheta sau indispozitii fizice. Chiar daca nu e top 10 isi vede de treaba ei.
    • -2 (4 voturi)    
      da, da , "doar ma stii cit sunt de sensibila" (Vineri, 20 ianuarie 2017, 13:45)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      in rest calificare norocoasa,

      @HN: inca nu in optimi
    • +3 (5 voturi)    
      Ești (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:09)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      tipul ăla care, dacă laudă pe cineva, trebuie să înjure pe altul. Boală națională.
      • 0 (2 voturi)    
        E tipul ala... (Vineri, 20 ianuarie 2017, 14:57)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        ...care o lauda pe Sorana pentru mental. Singurul. Sorana care a pierdut meci dupa ce a condus cu 5-0 in decisiv si a avut si 2 mingi de meci.

        Dar m-as bucura sa fie valabil ceea ce spune el de acum inainte. Am avea 2 jucatoare in Top 10 daca Sorana ar avea asa un psihic, pentru ca jocul deja il are.
  • +3 (3 voturi)    
    Deja a câștigat vreo 20 de locuri (Vineri, 20 ianuarie 2017, 16:47)

    nick24 [utilizator]

    E cam pe 58 acum, dacă o bate pe Muguruza, anul asta va fi printre capii de serie la toate turneele și nu va mai juca pe la calificări.