Alize Cornet (Franta, locul 41 WTA) si Karolina Pliskova (Cehia, locul 6 WTA), favorita numarul trei, se vor intalni in ultimul act al turneului de la Brisbane (Australia), dotat cu premii in valoare de 890.100 de dolari.

Karolina Pliskova, la BrisbaneFoto: brisbaneinternational.com.au

In penultimul act al competitiei din Australia, Alize Cornet a beneficiat de abandonul spaniolei Garbine Muguruza, favorita numarul patru, in primul set, la scorul de 4-1 pentru jucatoarea din Franta.

Alize Cornet pierduse precedentele doua confruntari cu Muguruza, in 2012 la Bucuresti (semifinale) si in 2014 la Sofia.

In cealalta semifinala, Karolina Pliskova, cap de serie numarul trei, a trecut de ucraineanca Elina Svitolina, a sasea favorita, scor 6-2, 6-4. Pliskova a castigat toate cele cinci partide de pana acum cu Svitolina, care a eliminat-o in sferturile turneului pe Angelique Kerber (locul 1 WTA).

Pliskova si Cornet s-au mai intalnit o singura data in circuitul WTA, in 2013, in optimi la Guangzhou, victoria revenind atunci frantuzoaicei, scor 7-6 (4), 6-0.

Ultimul act al turneului de la Brisbane se va desfasura sambata, de la ora 11:00. Partida dintre Alize Cornet si Karolina Pliskova va putea fi urmarita in direct la Digi Sport.