Andreea Mitu (246 WTA), cap de serie numarul 7, a invins-o pe frantuzoaica Fiona Ferro (235 WTA), scor 6-1, 6-2, si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului ITF de la Bratislava, dotat cu premii totale de 25.000 de dolari.

Andreea MituFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Mitu a avut nevoie doar de 56 de minute pentru a se impune in fata adversarei sale.

A fost a treia victorie pentru Mitu din tot atatea intalniri cu jucatoarea din Franta. Andreea s-a mai impus in 2014, in finala de la Denain (Franta), scor 4-6, 6-2, 6-1, si anul acesta la Joue-Les-Tours (Franta), cu 3-6, 6-1, 6-2, in primul tur.

In sferturi, Mitu o va intalni pe Tamara Korpatsch (Germania, 163 WTA), favorita numarul patru.

In alt meci din optimi, Alexandra Cadantu (277 WTA) a fost intrecuta de bulgaroaica Isabella Shinikova (136 WTA), a treia favorita, cu 6-3, 7-6 (7).