Ilie Nastase, despre Sorana Carstea: "Eu nu stiu nici cine este. Pe ce loc e ea? Eu am fost numarul unu mondial"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2016, 12:16 Sport | Tenis

Ilie Nastase
Foto: frt.ro
​Numit capitan nejucator la echipa de FedCup a Romaniei pe 20 octombrie, Ilie Nastase a atacat-o pe Sorana Carstea, dupa ce aceasta a precizat ca numirea fostului jucator i se pare "una suspecta". "Eu nu stiu nici cine este. Pe ce loc e ea? Eu am fost numarul unu mondial", a precizat Nastase.

De unde a plecat totul

In urma cu cateva zile, Sorana Carstea a fost intrebata ce parere are in legatura cu numirea lui Ilie Nastase la echipa de FedCup. "Mi se pare putin ciudat, suspect. Echipa a mers incredibil cu Alina Tecsor. N-am inteles schimbarea, dar toata lumea stie ca avem respect pentru domnul Nastase", a precizat Sorana.

Raspunsul lui Ilie Nastase a venit la putin timp, fostul lider al clasamentului ATP precizandu-le jurnalistilor de la Fanatik urmatoarele:

"Eu nu stiu in ce calitate a vorbit acea fetita sau duduie despre mine. Eu nu stiu nici cine este. Pe ce loc mondial e ea? Nici nu face parte din echipa. Va rog sa ii spuneti sa stea linistita. Eu nu vin in locul Alinei Tecsor. Tot ea o sa antreneze echipa, iar daca se va decide sa stea pe scaun langa mine eu chiar nu am nicio problema.

Insa vreau sa ii amintiti duduii Carstea ca eu, Ilie Nastase, am fost numarul unu mondial. Si vreau sa ii mai amintiti ca la mine s-au terminat cu nepotismele sau prieteniile pe la lot. Vor juca doar cele mai in forma jucatoare si o sa ma uit cu atentie si pe clasament sa vad pe ce locuri sunt jucatoarele noastre. Acum ce vrea Sorana?", a concluzionat Ilie Nastase.

Primul meci al Romaniei cu Ilie Nastase antrenor-nejucator va avea loc in 2017, la Bucuresti, cel mai probabil in "Sala Polivalenta", pe 11 si 12 februarie, cu Belgia.

Romania a retrogradat in al doilea esalon valoric dupa ce a fost invinsa la baraj de Germania, cu scorul de 4-1, in luna aprilie. Romania trebuie sa castige duelul din februarie 2017 cu Belgia pentru a juca din nou in play-off-ul Grupei Mondiale I. O noua infrangere anul viitor ar trimite Romania in barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala II.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
15208 vizualizari
  • +54 (70 voturi)    
    mare jucator, marunta inteligenta (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 12:58)

    bancher [utilizator]

    Ilie Nastase nu stie sa zica altceva decat ,,eu am fost numarul unu mondial''. Si daca a fost, nu mai conteaa acum ce a fost el in urma cu peste 30 ani. Sportul s-a schimbat, e vreamea celor tineri nu a dinozaurilor.
    • +47 (49 voturi)    
      unii oameni (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:15)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      imbatranesc degeaba
      • +17 (19 voturi)    
        hehehe (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 15:39)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

        Pai la unul ca Nastase oricum n-ai avea cere. la IQ-ul lui ce asteptari poti avea de la trecerea vremii inafara de deteriorarea putinei materii cenusii...
    • +16 (22 voturi)    
      hmm (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:15)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      "Amintiri din copilarie" de Ilie Nastase....
  • +11 (27 voturi)    
    ...zise Ilie ... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 12:59)

    JUNIOR [utilizator]

    Mda , marele Nastase ! Pe tine cine te-a numit capitanul echipei ? Mai sti tenis sau doar te bagi in seama ?
  • +27 (35 voturi)    
    Salutari de la Stan Smith! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:01)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Cred ca Nasty e cam depasit de situatie iar demersul este unul neinspirat.
    Daca incepe cu faze gen "nu stiu cine este Sorana Carstea", nu vad cum o sa reuseasaca sa fie o valoare adaugata pentru echipa.
    Si mai cred ca tenisul de pe vremea cand el era nr.1, s-a schimbat putin, la fel si metodele de antrenament, ca sa nu mai spun de pregatirea psihologica.
    Imi aduc aminte ca Nasty era cam bufon si se ascundea dupa prelatele de protectie sa faca circ.
    Sa vedem ce o sa faca cu echipa fetelor dar nu cred ca ceva semnificativ.
  • +49 (55 voturi)    
    Tu esti acela care a votat cu Oprea. (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:03)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Ai fost un mare nume in tenis, corect.
    Sa nu uitam cine esti acum: un senator care a incercat prin votul sau sa il ajute pe colegul si prietenul sau, Gabriel Oprea. Crezi ca am uitat ? Nu, nu am uitat.
    Vezi tu, domnule Nastase, ce ai fost e una, ce esti acum, e alta. Acum aperi hoti.
    Cat despre Sorana, macar bunul simt sa-l ai si sa i te adresezi civilizat, e totusi o tanara jucatoare care a facut si va mai face performanta. A fost in top 25 mondial WTA si are potential sa revina acolo.
    • +4 (8 voturi)    
      Acum, ca apara si hotii, (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:16)

      Blackball [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      nu cred ca este foarte vinovat. Aptitudinea asta curge prin sangele etniei...
    • +8 (10 voturi)    
      de unde bun simt ? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:18)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      daca ar avea, ar trebui sa-i fie rusine sa imbrace o uniforma militara.
  • +49 (59 voturi)    
    Nu l-am vazut jucand pe Nastase (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:08)

    banel [utilizator]

    Nici nu eram nascut atunci, dar in schimb l-am vazut de curand cum vota in Parlament impotriva urmaririi penale/arestarii diversilor penali.
    Asa ca, draga Nastase, eu te stiu drept un politician care a pus umarul la jefuirea acestei tari.
    In acelasi timp, stiu ca Sorana este una din tenismenele ce ne face cinste...asa de pe locul 100 cat e ea...deci rusine tie!

    In acelasi timp, nu pot sa nu remarc similitudini intre atitudinea lui Nastase si cea a lui Ponta. Aroganta si lipsa totala de respect.
    • +3 (3 voturi)    
      L-am vazut (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:38)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      pe Nastase jucand in finala Cupa Davis, la TV acum vreo 3-4 ani in reluare. Plicticos!
      Sunt sigur ca Sorana Carstea de acum l-ar bate pe Nastase de atunci cu mana stanga - asa a evoluat de mult tenisul.
      • +1 (1 vot)    
        asa zic si eu (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:24)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Nastase a fost f talentat pt timpurile lui, dar mintea lui statea in varful rachetei de tenis si, la cum a evoluat tenisul de atunci, azi Nastase ar lua bataie cam de la toti jucatorii profesionisti din ziua de azi.
  • +11 (15 voturi)    
    De tot rasul! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:28)

    muvis [utilizator]

    Sorana Carstea e pe locul 4 in clasamentul romancelor WTA; prin urmare asta e, dle Nastase. Echipa Romaniei va avea si fete din afara top 100. Sau vreti doar cu Halep? nu, canu e nr. 1. Ori merge si cu alte nationalitati din top 10? :)
    • +2 (2 voturi)    
      Halep nu joaca cu Belgia (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:40)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      e prea slaba BELGIA.
      In turul urmator intra si Halep, deci Nastase se va ruga de Sorana sa vina la echipa.
  • +26 (30 voturi)    
    Da si clovnul nr. 1( unu ) mondial (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:37)

    Plagarus [utilizator]

    Cate armate au generali semianalfabeti,mosule ?!
  • +19 (25 voturi)    
    Un dobitoc batran (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:20)

    Telemacara [utilizator]

    Un dobitoc batran si tacanit,asa e si Gheorghe Zamfir si Mircea Lucescu , bat campii intr-un mare fel. Arata la batranete ce caractere infecte au fost si sunt. Genul de infect #cineamfosteu ...
    • +3 (7 voturi)    
      Lucescu totusi (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:37)

      Stapanu [utilizator] i-a raspuns lui Telemacara

      nu e din categoria asta (!); le are si el pe ale lui, nu putine, dar si o cariera de valoare; necazul lui cel mai mare, calcaiul lui Ahile (sic!) in ce-l priveste, e fiu'-su!
  • +21 (23 voturi)    
    penibil (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:21)

    cvi [utilizator]

    Un gentleman "adevarat" si o replica pe masura data unei persoane de sex feminin.
    • +9 (13 voturi)    
      Individul asta (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:49)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui cvi

      Ca si Tiriac 2 caractere 'low class'
      • -6 (12 voturi)    
        din siguranta raspunsului (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:53)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        se intelege ca ii recunosti pe cei ca tine
        • +3 (5 voturi)    
          DNA (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:30)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Daca DNA ar sapa putin la afacerile lui Tiriac n-ar mai avea cine sa-ti plateasca netul ..dar omul se are bine cu 'elitele' Europei
  • +13 (15 voturi)    
    Generalul Nastase (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:44)

    Observatory [utilizator]

    ...Da, este foarte adevarat ca Nasty , cam scarbos in engleza, dar problema este multi au fost jucatori exceptionali dar nu antrenori .
    Nastase ajunge in functii pus de prietenii lui, ca cei care l-au imbracat in unforma de general.....
    a fist si ramane un om de prost gust, s-anascut in titanic si mimic nu l-a schimbat...
    Pacat
    • -2 (6 voturi)    
      Si cel mai bine stiu unii... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:26)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      ...care n-au fost nici jucatori, nici antrenori...
  • +15 (17 voturi)    
    Nu stie, (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:50)

    constan [utilizator]

    Posibil sa nu stie cine este Sorana,dar in condtiile astea ce cauta in funcctia de Capitan al echipei nationale(?Pentru d-sa ar trebui inventat un post de General al echipei nationale.Ar trebui sa stie parlamentarul nostru ca tenisul a evoluat si ca este foarte posibil ca Sorana sa fi castigat cinstit din tenis mai mult decat d-sa
    • +4 (6 voturi)    
      EI chiar nu stie (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:17)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui constan

      Stiu eu, ca plec la sapte si vin la noua seara, si tot imi trece pe la ureche cine e. Si unul care nu face nimic (sau poate munceste saracul de sare inima din el si nu stiu eu) nu stie.
      Pai mai lasa circiuma si privitul in oglinda #cetareaifosttuacumtreizecisideani.
  • +9 (11 voturi)    
    vai (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 15:07)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Cat de nebun a ajuns...
    Inca un model taiat de pe lista oricum scurta...
  • +10 (14 voturi)    
    AI FOST no1 Nasty (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 15:29)

    Locke Lamora [utilizator]

    dar ca jucator ai fost si un taran sadea, care injura si racnea aiurea pe teren....si tot taran ai ramas, tot slow, daca tu n-ai inteles ce a spus Sorana. Vrei sa iti explic, ca unui copil de 5 ani?
  • -6 (8 voturi)    
    imi dau seama ca am imbatranit rau (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:49)

    simur [utilizator]

    vad 17 comentarii mai sus si sunt trist

    ... dar raman cu cele mai frumoase amintiri cu ilie si tiri
    • +8 (10 voturi)    
      si daca ai amintiri frumoase ce ? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:04)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui simur

      Asta inseamna sa il facem general, senator, primar, antrenorul nationalei, presedintele federatiei, ministru, presedintele Romaniei ?

      Amintirile nu te impiedica sa devii un om absolut penibil, un cocalar batran, incult si nesimtit.
      • 0 (0 voturi)    
        :D (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:40)

        simur [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        thx for the tip
    • 0 (0 voturi)    
      am imbatranit (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:37)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui simur

      si eu, l-am vazut jucand, atat cat sa putut in vremurile acelea.
      Dar ce a fost el pe vremuri, nu justifica atitudinea lui de azi. Printre altele, a casigat o multime de bani de la parlament. Va rog sa va interesati ce activitate a avut acolo si a sa vedeti, ca in atatia ani ca parlamentar a deschis gura de vreo 2 ori.
  • -6 (10 voturi)    
    va suparati degeaba (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:52)

    zaboo [utilizator]

    tipul a dat cu gura, nu cu racheta...
    • +2 (4 voturi)    
      Contraexemplu (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:19)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Uite pot sa-ti scriu si eu "esti un [completati spatiile]". Am dat cu vorba, nu cu fapta. Daca te faceam asa si pe dincolo, nu te suparai, nu? Ca nu dadeam cu racheta.

      Ioan Valahul catre Princepe: "Maria Ta a stire sa se fereasca mai mult de vorbe decit de sabie". Eu unul sint de acord.
  • +4 (8 voturi)    
    Insul e infect ! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Acum cateva zile, dupa ce a fost numit, a dat un scurt interviu in care a spus(si a repetat) ca Alina Tecsor se va ocupa in continuare de tot : selectie, pregatire, antrenament (fizic, tehnic, tactic) si ca el va fi de forma, pt reprezentare, adica.

    Acum, smochina, o intoarce : dintr-odata, el e cel care face selectia! Si e un tip la care nu merg nepotismele, conteaza doar forma si locul din clasament. Ma lesi ?
  • +2 (4 voturi)    
    Tov. general, la loc comanda! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 19:25)

    Bolsevicul [utilizator]

    Dl Năstase spunea că nu ştie nici cine este Andreea Mitu. Acolo chiar îl cred. Omul pur şi simplu nu mai este la curent cu "fenomenul".

    În cazul de faţă, este doar ţâfnă moşnegească. Şi prostie -cum să ai pretenţia să fii căpitanul nejucător al echipei naţionale şi, în acelaşi timp, să declari că nu ai auzit de o jucătoare aflată totuşi în prima sută mondială (lăsând la o parte faptul că Sorana are probabil mai multe meciuri în FedCup decât Simona).

    Mare campion, scârbos om.
  • +3 (3 voturi)    
    Caracter zero, calitati de antrenor 0 (Joi, 3 noiembrie 2016, 0:36)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Omul a fost numit politic de un alt politruc PSD. N-a antrenat in viata lui, a avut o experienta foarte proasta de presedinte de federatie fiind zburat din functie de "ceilalti". Acum tam-nesam i s-a dat o jucarea si sansa de a face praf echipa de FED Cup. Cit de prost poti sa fii sa spui, tu capitan nejucator, ca n-ai auzit de a patra jucatoare romanca in ordinea clasamentului WTA?
  • 0 (0 voturi)    
    he, he (Joi, 3 noiembrie 2016, 7:51)

    revo [utilizator]

    Ai fost pe vremea cand se juca pe zgura, cu o viteza de melc. Sa te vad astazi. Astazi, orice jucatoare, chiar si una de pe locul +100 te-ar face praf.
  • 0 (0 voturi)    
    a fost un jucator bun... (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:16)

    liviu_ [utilizator]

    dar in primul rand nu atat de bun... Nadal, Federer, Djokovici sunt 10 clase peste el.... ca sa nu zicem si de Sampras, Agassi s.a..m.d.

    se da mult mai important decat este si critica neconstructiv! daca e atat de bun sa dea un sfat, o incurajare... cnu mesaje de genu "esti praf! eu am fost smecher!"

    nustiu da parca toti se prostesc cand in tra in psd... si afarat a laut-o pe aratura si asta...
  • 0 (0 voturi)    
    Îngîmfații din tenis (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:19)

    stos [utilizator]

    România a avut doi mari tenismani: Țiriac și Năstase.
    Unul era angajat la securitate altul la armată. Amîndoi sunt îngîmfați din fragedă tinerețe.
  • +2 (2 voturi)    
    am 20 de ani (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu l-am vazut pe nastase asta jucand cum nu l-am vazut nici pe mihai vitezu luptand , de sorana cristea am auzit!