Simona Halep: "Am facut prea multe greseli in momentele importante"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 25 octombrie 2016, 17:53 Sport | Tenis

Simona Halep, intr-o conferinta la Turneul Campioanelor
Foto: Captura wtatennis.com
Simona Halep a inregistrat prima infrangere de la Turneul Campioanelor, numarul patru WTA pierzand in doua seturi, scor 6-4, 6-2, partida cu Angelique Kerber (liderul mondial). "Am avut oportunitati, dar nu am reusit sa inchid punctele importante. Kerber a meritat sa castige, trebuie sa merg mai departe. Am facut prea multe erori cu forehandul", a precizat Simona, intr-o conferinta de presa, la finalul disputei cu Angie. 

"Am avut oportunitati sa castig primul set, am revenit, insa nu am reusit sa inchid punctele importante. Angelique este foarte puternica, are picioare incredibile. A meritat sa castige, sunt de acord cu asta, iar acum trebuie sa merg mai departe. Am facut multe greseli cu forehandul. A fost doar o zi slaba, nimic altceva. Angie este o jucatoare foarte buna, cu o pregatire fizica incredibila. Cheia meciului a fost jocul meu sub nivelul obisnuit cu dreapta.

Nu mai aveam nimic de pierdut la acele doua mingi de meci, de aceea am lovit in felul acela. Am facut un meci bun astazi, insa am gresit exact in momentul in care ar fi trebuit sa inchid schimburile.

Voi incerca sa lupt si sa joc mai bine decat astazi in meciul cu Dominika Cibulkova. Fata de meciul cu Angie, simt ca pot sa inchid punctul. Trebuie doar sa nu imi pierd concentrarea" - Simona Halep, in conferinta de presa de dupa infrangerea cu Angelique Kerber.  

Rezultatele zilei din Grupa Rosie:

Angelique Kerber - Simona Halep 6-4, 6-2
Madison Keys - Dominika Cibulkova 6-1 6-4

Clasament Grupa Rosie:

1 Angelique Kerber 2/0 - 4/1
2 Simona Halep 1/1 - 2/2
3 Madison Keys 1/1 - 2/2
4 Dominika Cibulkova 0/2 - 1/4.

* 2/0 (victorii/infrangeri) - 4/1 (seturi castigate, seturi pierdute).

In ultima etapa din Grupa Rosie (meciurile se vor juca joi), Simona Halep o va intalni pe Dominika Cibulkova, iar Angelique Kerber pe Madison Keys. Primele doua clasate se vor califica in semifinalele Turneului Campioanelor.

Criterii de departajare:

1) Numarul mai mare de victorii

2) Daca doua jucatoare sunt la egalitate, se va tine cont de meciul direct

3) Daca mai mult de doua jucatoare sunt la egalitate din punct de vedere al numarului de victorii, atunci criteriile sunt urmatoarele:

- setaverajul (diferenta dintre numarul de seturi castigate si numarul de seturi pierdute)

- diferenta dintre numarul de game-uri castigate si numarul de game-uri pierdute.

- numarul cel mai mare de game-uri castigate.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
7686 vizualizari
  • -18 (28 voturi)    
    hai simona... (Marţi, 25 octombrie 2016, 17:58)

    ismail paine de circ [utilizator]

    ... treci acas'...
  • -5 (7 voturi)    
    Are dreptate, (Marţi, 25 octombrie 2016, 18:31)

    Kepler [utilizator]

    exact asa a fost. Totul s-a decis in primul set.
  • -4 (20 voturi)    
    draga Simona ... (Marţi, 25 octombrie 2016, 18:32)

    math_2 [utilizator]

    ... sper sa intelegi la un moment dat si tu, si fanii tai patrioti ca mijloacele tale de a inchide punctul sunt foarte limitate. Loviturile de forehand si backhand sunt foarte bune dar nu ai forta preum Serena, Pliskova, Kvitova... deci poti face puncte dar nu foarte multe.
    In continuare iti sunt straine urmatoarle lovituri: slice, voleu, smash, lob. Straine. Cand mingea trece la 4m peste fileu, cade pe mijlocul terenul si sare 1,5m vertical, ala nu este slice, ci grupa mare la gradinita. Cand faci 4 voleuri de la 2m de fileu si adversarul prinde in extremis toate mingile ?! ala nu e voleu, este scoala primara.
    • +2 (4 voturi)    
      Adauga si...... (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:44)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      .......... returul de AL DOILEA SERVICIU !!!!! Lovitura cat jumatate de pct.......iti este straina....no offense...:)
  • +5 (11 voturi)    
    Simona nu fi trista,greselile se repeta in viata (Marţi, 25 octombrie 2016, 18:41)

    Plagarus [utilizator]

    Cum ar fi sportul fara greseli ? Plictisitor si indecis ca rezultate.Numai cei cu adevarat performeri nu prea gresesc si castiga mai mereu,fara sincope.
    • 0 (8 voturi)    
      Nu stiu tu (Miercuri, 26 octombrie 2016, 0:05)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Dar top 5 mondial as considera-o o performanta
  • -4 (10 voturi)    
    asa e la amatori (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:05)

    zaboo [utilizator]

    cand vom baga serios in pregatire, poate vin si rezultate constant bune... pana atunci dam acatiste sa aiba si ea noroc (ca sa ramana ca in Romania); in alta ordine de idei: zicea un idiot ca tupeul ar fi castigat meciul asta - alta mentalitate de loser! PREGATIREA (cu toate sacrificiile pe care le presupune), talentul si ambitia le castiga!
    si acum ii las pe fani sa o felicite pentru infrangerea cat o victorie din meciul tratat, evident, ca o finala!
    • 0 (2 voturi)    
      campionissima zaboo (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:30)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Zaboo a castigat de vreo 3 ori turneul campioanelor, trebuie sa invatam de la ea, o profesionista desavarsita.
      Pai cand ii se pune pata lui Zaboo, nu are mama, nu are tata, e campioana en-titre la mancat maron despre Halep.
      Cand e vorba de Halep, Zaboo se concentreaza la maxim, nu ii tremura mana, tasteaza alte si alte tampenii, practic isi face praf concurenta.
      Asta da profesionalism, nu ca amatoarea Halep care a pierdut la numarul 1 mondial.
  • +3 (7 voturi)    
    Incredere (Marţi, 25 octombrie 2016, 21:42)

    Arminius [utilizator]

    Ai invins, continua. Ai pierdut, continua. Simona Halep participa la Turneul Campioanelor, mare lucru. Urmeaza un nou meci. Victorie! Restul e can-can.
  • +3 (5 voturi)    
    "Fata de meciul cu Angie, simt ca pot sa inchid (Miercuri, 26 octombrie 2016, 1:04)

    Susufler0 [utilizator]

    punctul" ??
    E derutanta declaratia ei, dar sper din suflet ca stie ce zice si ca o sa aiba dreptate.

    PS. Bafta, SH !
  • -3 (7 voturi)    
    promesse tenue... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:07)

    mitocanu [utilizator]

    simona ne consoleaza cu afirmatia ca poate inchide punctul in meciul cu cibulkova...pariez ca pierde in doua seturi 3-6, 2-6...
    • 0 (4 voturi)    
      ma bag (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:32)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      Eu zic ca nu asta va fi scorul final. Pe ce pariem?
      • 0 (2 voturi)    
        de acord... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:59)

        mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        draga muci in fasole...alege tu intre cele 2 mize:

        1.GDP-ul Romaniei
        2.veniturile lui donald trump conform declaratiei de avere nepublicata inca.
        • -1 (3 voturi)    
          got it (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:23)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

          Am inteles, esti din aia cu ticul verbal 'pun pariu'.