Meciul de deschidere de la Turneul Campioanelor, dintre Simona Halep si americanca Madison Keys, a fost unul presarat cu multe schimburi de mingi senzationale. In setul al doilea, la scorul de 2-1 pentru Keys, Halep a returnat fantastic dupa o scurta foarte buna a adversarei. Ramasa fara replica, Keys a gasit puterea sa aplaude punctul reusit de Halep.

Simona Halep, favorita numarul 3, a castigat partida cu Madison Keys, cap de serie numarul 6, scor 6-2, 6-4, dupa 68 de minute de joc.

La competitia de la Singapore, Halep face parte din Grupa Rosie, alaturi de Angelique Kerber, Madison Keys si Dominika Cibulkova.

In Grupa Alba sunt Agnieszka Radwanska, Karolina Pliskova, Garbine Muguruza si Svetlana Kuznetsova.

Primele doua clasate din fiecare grupa se vor califica in semifinale.