Simona Halep, nominalizata pentru titlul de cea mai buna jucatoare de tenis a anului 2016

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 14 octombrie 2016, 18:44 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: usopen.org
Simona Halep, numarul 4 mondial, este nominalizata pentru titlul de cea mai buna jucatoare a anului 2016, a anuntat WTA, vineri, pe site-ul oficial. Contracandidatele Simonei Halep sunt Angelique Kerber, Serena Williams, Garbine Muguruza si Karolina Pliskova.

Fanii vor putea vota pe site-ul WTA pana duminica noapte, la ora 23.59. Castigatoarea va fi anuntata vineri, 21 octombrie.

Simona Halep a castigat in acest an trei trofee la simplu. Romanca s-a impus la Madrid, trecand in finala de slovaca Dominika Cibulkova (6-2, 6-4), la Bucuresti, unde a invins-o pe letona Anastasija Sevastova (6-0, 6-0), iar al treilea trofeu l-a obtinut la Montreal (7-6, 6-3 cu americanca Madison Keys).

Simona Halep a ajuns pana in semifinale la Sydney, Cincinnati si Wuhan. Jucatoarea nascuta la Constanta s-a calificat in acest an pentru a treia oara la Turneul Campioanelor. In 2014, la prima calificare, Halep a disputat finala (pierduta in fata Serenei Williams), in timp ce in 2015 a fost eliminata din grupe.

Angelique Kerber, liderul WTA, s-a impus in 2016 la Australian Open (primul titlu de Grand Slam al carierei), US Open si Stuttgart. Ea a mai jucat in finala la Brisbane, Wimbledon, Cincinnati si la Jocurile Olimpice, insa la aceste turnee nu a castigat ultimul act. In acest an, Kerber s-a calificat pentru a patra oara la Turneul Campioanelor de la Singapore.

In luna septembrie, Kerber a detronat-o pe Serena Williams din fruntea clasamentului WTA si a devenit prima reprezentanta a Germaniei ajunsa pe locul unu mondial, dupa Steffi Graf (1997). Serena Williams era lider incepand din 18 februarie 2013.

Serena Williams (SUA), locul 2 WTA, a castigat in 2016 turneele de la Roma si Wimbledon la simplu si Wimbledon-ul la dublu, alaturi de sora sa Venus. Dupa succesul de la Wimbledon, Serena a egalat-o pe Steffi Graf pe locul doi al clasamentului jucatoarelor cu cele mai multe turnee de Grand Slam adjudecate in cariera - 22.

Serena va fi prezenta pentru a zecea oara la Turneul Campioanelor, care va avea loc in perioada 23-30 octombrie 2016. Americanca a petrecut 309 saptamani pe prima pozitie in lume, din care 189 au fost consecutive, inainte de a fi detronata de Kerber in septembrie.

Spaniola Garbine Muguruza, numarul 6 mondial, a castigat editia din acest an a turneului de Grand Slam de la Roland Garros. La 22 de ani si sapte luni, Muguruza a devenit cea mai tanara castigatoare a unui Grand Slam de dupa 2012, cand performanta a fost reusita de Victoria Azarenka aproximativ la aceeasi varsta, la Australian Open.

Jucatoarea ceha Karolina Pliskova, locul 5 WTA, s-a impus la simplu in acest an la Nottingham si Cincinnati si a jucat in finala si la Eastborne si US Open, fara sa le castige. La dublu, ea a castigat turneul de la Birmingham, alaturi de Barbora Strycova. Pliskova s-a calificat in premiera la Turneul Campioanelor, competitia care reuneste cele mai bune opt jucatoare ale anului.

Castigatoarele titlului "Jucatoarea anului"

2015: Serena Williams
2014: Serena Williams
2013: Serena Williams
2012: Serena Williams
2011: Petra Kvitova
2010: Kim Clijsters
2009: Serena Williams
2008: Serena Williams
2007: Justine Henin
2006: Amélie Mauresmo
2005: Kim Clijsters




Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
1875 vizualizari
  • -6 (16 voturi)    
    hahaha (Vineri, 14 octombrie 2016, 18:50)

    ampersand [utilizator]

    :))))
    • 0 (2 voturi)    
      S-o votâm pe Halep (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 11:50)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      E cea mai titrată jucătoare de tenis din România și una din cele mai bune sportive. Hai România!
      • -1 (1 vot)    
        P.S. Intrați aici (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 12:20)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        http://www.wtatennis.com/news/article/5969317/title/vote-now-wta-player-of-the-year
        • -3 (5 voturi)    
          de ce, bre? (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:34)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          incerci sa sugerezi sa votam pe baza certificatului de nastere in dauna valorii?? sa va lasati balele si pe acolo? mare caracter!
  • -3 (17 voturi)    
    De ce nu si al deceniului ? (Vineri, 14 octombrie 2016, 18:51)

    Plagarus [utilizator]

    Este imbatabila si imperturbabila in jocul ei de pe fundul terenului.
  • -1 (13 voturi)    
    trebe un iepuras de fuga peste tot (Vineri, 14 octombrie 2016, 18:52)

    Locke Lamora [utilizator]

    adica el stie ca e in cursa doar, sa tina un ritm, si la fel, stie ca nu o sa castige cursa.
  • +5 (9 voturi)    
    MI se pare absolut normal.... (Vineri, 14 octombrie 2016, 19:04)

    gigiN [utilizator]

    ....sa fie nominalizate cele care,de bine,de rau-ocupa primele 5 locuri in clasamentul WTA.V-ati fi asteptat sa fie nominalizate nunerele 34,47,82 si 114 ?? Singura care ar merita acest titlu este tot Serena,de fapt singura jucatoare de mare clasa dintre cele 5.
    • +3 (3 voturi)    
      Aga nu e de ici de colo (Vineri, 14 octombrie 2016, 21:06)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Are joc complet si spectaculos, nu e bum la serva si tzaca tzca stanga dreapta de pe fundul terenului.
      • +3 (3 voturi)    
        Ada este,dupa parerea mea,.... (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 3:56)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        ...cea mai inteligenta dintre jucatoarele de top si,astfel compenseaza in mare unele puncte mai slabem, precum lipsa de forta si a unui serviciu mai puiternic.Si,oricum este cea mai "dulce" si mai placuta de privit !!!
  • +4 (14 voturi)    
    habarnisti sint (Vineri, 14 octombrie 2016, 19:10)

    victor L [utilizator]

    tipii de la WTA.
    Dece dreaq nu sondeaza printre cititorii HN, si-ar schimba opiniile :P
    • -1 (11 voturi)    
      sau te-ar angaja pe tine (Vineri, 14 octombrie 2016, 22:50)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      marele specialiZd
      • +2 (2 voturi)    
        Omul este,in mod evident.... (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 3:49)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        ...paranoic si obsedat.Este tipul clasic de individ cu idei putine,dar fixe ! Eu ma mir ca a uitat de chestia cu "luarea cetateniei?!!!
        • +1 (3 voturi)    
          o tine la buzunar (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 5:12)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

          "Si la un caz, pac la Razboiul!"
  • +6 (12 voturi)    
    Puteau sa n-o nominalizeze si tocmai de aceea (Vineri, 14 octombrie 2016, 19:33)

    Susufler0 [utilizator]

    simplul fapt al nominalizarii este meritoriu !

    PS. Nominalizari la titlul de cea mai buna jucatoare a anului s-au facut si in anii trecuti cand Serena matura cu toate celelalte jucatoare.

    PPS. Messi a avut contracandidati la Balonul de aur si in anul 2009 cand Barca a castigat campionatul, Cupa Spaniei Supercupa Spaniei UEFA Champions League, Supercupa Europei, Campionatul Mondial al Cluburilor, Gheata de aur !

    PPPS. Sunteti rauti, zau asa !
    • +1 (7 voturi)    
      Nu sunt rai (Vineri, 14 octombrie 2016, 21:10)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sunt români. Si sunt mândrii de asta.

      Chiar eram curios cand am intrat pe pagina asta daca vor mai fi comentarii de genul. Bineinteles ca unii nu se dezmint.

      Mai baieti, mai schimbati si voi placa. Uite, de exemplu ati putea sa o bagati pe aia cu "Sigur Halep le-a platit pe alea de la WTA". Dati si voi dovada de IQ macar egal cu zero, ceea ce pentru voi ar fi in crestere.
      • -3 (7 voturi)    
        Nu mai mandri(i) decat halepii (Vineri, 14 octombrie 2016, 21:46)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        No doubt about that.
        • +3 (3 voturi)    
          la fel de mandriiiiiiii (Vineri, 14 octombrie 2016, 22:52)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          ca aia care nu au invatat sa scrie, mai Goe!
        • +2 (4 voturi)    
          raspunsul precedent era (Vineri, 14 octombrie 2016, 23:33)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          pentru pacaliciul AdiSto
  • +6 (8 voturi)    
    ? (Vineri, 14 octombrie 2016, 21:29)

    Siddha [utilizator]

    Halep o fi fost nominalizata, dar sa fie desemnata drept cea mai buna jucatoare a anului nici nu se pune problema. Pai Kerber cu doua titluri de Mare Slem in 2015 ce loc sa ocupe atunci?
  • -3 (3 voturi)    
    Ce tare e baiatul asta Sidha ! (Vineri, 14 octombrie 2016, 23:54)

    Susufler0 [utilizator]

    Da' cine a vorbit de Halep ca ar avea vreo sansa, mai Sida ?
    • +4 (4 voturi)    
      nimeni (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 0:08)

      Siddha [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nimeni mai Susufleac !
      • -3 (3 voturi)    
        Exact mai Hiv, nimeni nu i-a dat vreo sansa, (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 0:49)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Siddha

        ba au mai luat si la misto nominalizarea !
        Doar tu ai inceput sa ne explici ca Halep n-are nicio sansa la a fi nominalizata.
        Ai procedat exact ca insul dintr-un grup in care dupa ce s-a spus un banc si toata lumea a ras, incepe sa povesteasca poanta bancului ca sa arate ca a inteles-o !

        PS. Acum ai priceput despre ce e vorba, nu-i asa ?