Maria Sharapova, dupa ce i-a fost redusa suspendarea: "Este una din cele mai fericite zile"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2016, 17:48 Sport | Tenis

Maria Sharapova
Foto: mariasharapova.com
TAS (Tribunalul de Arbitraj Sportiv) i-a redus, marti, suspendarea Mariei Sharapova de la doi ani la 15 luni, motiv de mare bucurie pentru jucatoarea din Rusia. La aflarea vestii, "Masha" a scris pe pagina personala de Facebook: "Este una din cele mai fericite zile".

"Este una din cele mai fericite zile din cariera mea. Voi putea relua tenisul In aprilie, deja numar zilele. Am sentimentul ca mi se luase ceva ce iubesc foarte mult si va fi foarte bine sa-l iau inapoi. Tenisul este pasiunea mea si imi lipseste. Numar zilele pana la revenirea pe teren" -  Maria Sharapova, pe pagina personala de Facebook.

Dupa reducerea suspendarii  in apel, "Masha" va putea reveni pe terenul de tenis pe 26 aprilie 2017, in loc de 26 ianuarie 2018. In aceste conditii, Maria va putea participa la al doilea Grand Slam al anului - Roland Garros. Sharapova a castigat de doua ori turneul de la Paris (ultima data in 2014, dupa o finala cu Simona Halep).

Pe 7 martie 2016, la Los Angeles, Maria Sharapova a anuntat ca a fost depistata pozitiv cu meldonium, substanta care devenise interzisa de la 1 ianuarie, anul curent.

''Sunt responsabila ca nu am stiut ca aceasta substanta, care se vinde la liber si pe care o utilizez de 10 ani, nu mai era autorizata. Insa, alte federatii (precum ITF) ar fi trebuit sa-si informeze mai bine sportivii de aceasta schimbare de regulament, in special in Europa de Est, unde Mildronatul (numele comercial al meldoniumului — n.r.) este in mod obisnuit consumat de milioane de persoane'', a conchis Sharapova, citata de Agerpres.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3808 vizualizari
  • +11 (31 voturi)    
    Probabil (Marţi, 4 octombrie 2016, 17:54)

    mitg [utilizator]

    Mai fericite erau zilele in care castigai meciuri dopata fiind si nu te prindea nimeni.
    • -10 (28 voturi)    
      Calm down, crezi ca Halep bea doar apa, plata? (Marţi, 4 octombrie 2016, 18:17)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      La nivelul ala toti papa ceva, in limitele regulamentului.
      • +5 (21 voturi)    
        ei, daca tu (Marţi, 4 octombrie 2016, 18:38)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        folosesti tot felul de ierburi, nu trebuie sa-i banuiesti si pe altii :P
        • +1 (1 vot)    
          Da ce crezi ca-s doftoroi (Marţi, 4 octombrie 2016, 19:42)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          Sa umblu cu ierburi???
        • +1 (1 vot)    
          pițipoanca rusoaică (Marţi, 4 octombrie 2016, 20:41)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          să treacă la produs că și așa îi plac drogurile, tas m-ar fi trebuit să-i reducă pedeapsa și să dea dovadă de lașitate în față lui putler. Hai US!
          • +2 (6 voturi)    
            Dupa mine ar trebui facuta o legatura (Miercuri, 5 octombrie 2016, 10:36)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

            intre capacitatea userilor (IQ) si accesul la internet. Ar fi mult mai...placut .
            • 0 (6 voturi)    
              Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:15)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              sa ti se implineasca !

              PS. Nu de alta dar m-am obisnuit cu tine si zau ca mi-ai lipsi !
              • +1 (5 voturi)    
                Nu cred ca ti-ar duce multi dorul (Miercuri, 5 octombrie 2016, 21:38)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                pe-aici....
                IQ sub 100 nefiind valabil...
              • +1 (5 voturi)    
                Arde-o tu mai departe (Miercuri, 5 octombrie 2016, 22:56)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                cu restul plutonului de lingai,calarind pe valul (tot mai mic) de succes al amaratei.Cat poate fi cineva de sarac sufleteste profilandu-se prin succesul altora si mai avand si nesimtirea de a numi criticii (pe dreptsau nu, asta e alta poveste) ca loseri?
                Cand ai sa mai cresti si tu, ai sa vezi ca orizontul merge si mai departe decat un punct. Cel pe care-l numesti al tau de vedere. Un orizont normal bate de 180°.

                PS Succes!
                PPS F... O..
      • +1 (3 voturi)    
        Daca totul la Halep este (Marţi, 4 octombrie 2016, 20:11)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        "in limitele regulamentului" si "toti papa in limitele regulamentului", atunci chiar ca nu inteleg de ce o mai spui ! As fi inteles daca ne dezvaluiai ca actioneaza in afara regulamentului sportiv, dar asa!
      • +1 (1 vot)    
        Unii insa sar limita (Marţi, 4 octombrie 2016, 20:20)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        .
  • +13 (19 voturi)    
    Dopaj (Marţi, 4 octombrie 2016, 18:11)

    utilizator1 [utilizator]

    Si in sport, ca in orice alt domeniu, unii sunt mai egali decât alții.
  • -3 (19 voturi)    
    firește (Marţi, 4 octombrie 2016, 18:42)

    PaulPastout [anonim]

    că i-au redus pedeapsa. După leak-urile celor de la Funky Bears era destul de clar că principala greșeală a Sharapovei a fost că nu a cerut voie să se dopeze...

    Sportul spectacol cere dopaj, asta e.
    • -1 (3 voturi)    
      corect (Marţi, 4 octombrie 2016, 22:22)

      nicomar [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      si eu asta prostu care credeam ca tantele williams alergau saracele curate ca lacrima (de buzau, cand vine la vale mai cu viteza). uite ce banditi astia de la FB ca ne spun atatea .. n-ar trebui inchisi, luat tot, stransi ceva mai voiniceste de .. si pusi sa semneze ca putin i-a pus, dupa care sa primeasca cate 1 mil de parai, ca de s-au data pe brazda. derbedeii astia de la washton chiar ne cred prosti pe toti ..
  • +1 (1 vot)    
    Cred că (Marţi, 4 octombrie 2016, 19:49)

    Chitcaila [utilizator]

    nu va mai ajunge sus. La anul va avea 30 de ani, întreruperea lungă e un mare handicap. Nici Azarenka, mult mai tînără, nu a reușit. Acum Șarapova e pe 97, va trebui să o ia practic de la zero. Aproape imposibil. Meldoniumul a dat-o gata.
  • +1 (1 vot)    
    Nu toata lumea are sindromul ADHD (Miercuri, 5 octombrie 2016, 2:02)

    Alex735 [utilizator]

    Sa ia pastile fara frica