Simona Halep dupa infrangerea de la Wuhan: "Nu am stiut exact ce trebuia sa schimb. Era foarte dificil sa fac mai mult"

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2016, 17:45 Sport | Tenis

Simona Halep, la turneul de la Wuhan
Foto: wuhanopen.org
Simona Halep, locul 5 WTA, a ratat calificarea in ultimul act al turneului "Premier" de la Wuhan, fiind invinsa categoric in semifinale de Petra Kvitova (16 WTA), scor 6-1, 6-2. Jucatoarea din Romania a laudat prestatia adversarei sale, mentionand ca nu a stiut ce sa schimbe in jocul ei. "Era dificil sa fac altceva. Am incercat sa fac cateva ajustari. Dar cred ca nu a fost suficient", a spus Halep.

"A jucat chiar foarte bine astazi. A lovit mingea foarte tare, a pus multa forta in lovituri. Nu a ratat. Era dificil sa fac altceva. Am incercat sa fac cateva ajustari. Dar cred ca nu a fost suficient. Nu am stiut exact ce trebuia sa schimb, ce ar fi fost cel mai bine sa schimb. Ea a jucat foarte bine, incredibil. Era foarte dificil sa fac mai mult", a declarat Simona Halep la conferinta de presa, potrivit Digi Sport.

"Astazi, cred ca a lovit mult mai tare si nu a ratat deloc. Si eu m-am retras, am facut un pas in spatele liniei de fund. Cred ca i-am dat suficient timp, astfel incat ea a putut face tot ce si-a dorit. Oricum, mingea ei a venit atat de tare, incat m-a impins in spate", a mai spus Halep.

Statistica partidei Kvitova vs Halep:


Asi: 4-1
Duble greseli: 1-1
Lovituri castigatoare: 34-7
Erori nefortate: 16-10
Puncte castigate cu primul serviciu: 79%-61%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 63%-33%
Puncte de break castigate: 4/13 vs 0/3
Puncte castigate la fileu: 5/5 vs 4/7
Total puncte castigate: 65/106(61%) - 41/106(38%)
Durata meci: 1h 7 min.

A fost prima victorie a sportivei din Cehia in fata Simonei Halep, jucatoarea de la Constanta impunandu-se in toate cele trei meciuri disputate anterior.

In urma parcursului de la Wuhan, Simona Halep si-a asigurat matematic prezenta la Turneul Campioanelor de la Singapore.

Saptamana urmatoare, Halep va juca la turneul de categorie "Premier Mandatory" de la Beijing.

Finala de la Wuhan dintre Dominika Cibulkova (12 WTA) si Petra Kvitova (16 WTA) se va disputa sambata, de la ora 10:30 (ora Romaniei).


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
4143 vizualizari
  • -4 (10 voturi)    
    asa si... (Vineri, 30 septembrie 2016, 18:16)

    mitocanu [utilizator]

    cahill ce zice?...este multumit?...
    • -3 (9 voturi)    
      Pai Cahil a spus ca "da in ea" (Vineri, 30 septembrie 2016, 21:04)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      Intra, bine, nu intra....nu stie ce-a facut, desi o campeoana ar trebui sa stie.
      • 0 (4 voturi)    
        Cam asa a fost (Vineri, 30 septembrie 2016, 23:42)

        blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Atata doar ca ala nu era Cahill. Cahill nu a venit la Wuhan, merge doar la Beijing.
  • -8 (16 voturi)    
    Ceea ce nu stii draga Simo si-ti face rau jocul ! (Vineri, 30 septembrie 2016, 18:59)

    Plagarus [utilizator]

    Voleul slab, smash-ul de 6 din 49,serviciul 2,scurtele la fileu..........cam dificil atat de tarziu,dar oricum ti-ai depasit conditia si noi te iubim si asa.
    • +5 (7 voturi)    
      Chiar daca le-ar fi avut, astazi n-ar fi ajutat-o (Vineri, 30 septembrie 2016, 20:37)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Kvitova a fost mult prea buna. Dupa mult timp am vazut-o din nou pe jucatoarea care castiga Wimbledonul in 2011 si 2014 !
    • +1 (1 vot)    
      A fost pe locul 1 in lume (Duminică, 2 octombrie 2016, 2:53)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      acu 2 ani parca cand era Wimbledonul si Serena Williams a avut un minus de 2000 de puncte
      pt ca ti se scade la inceputul fiecarui turneu ce ai facut anul trecut si Serena castigase
      Oricum sunt convins ca sora mea Artemis va castiga la Singapore asa cum a fost scris in profetia de acu 7000 de ani din Macedonia
      -Atunci can un vlastar din familia Pelah va castiga titlul mondial la un sport,va veni sfarsitul acestei lumi si inceputul noi lumi ingeresti
  • +6 (6 voturi)    
    Asa e in tenis ! (Vineri, 30 septembrie 2016, 19:28)

    math_2 [utilizator]

    Fetita aia da mult mai tare in minge, serveste mai bine, returneaza mai bine, are tehnica mai buna (vezi scurte, voleuri....). Daca prinde o zi buna ca astazi, Halep pare un copil de 13 ani care a primit Wild Card. In doua seturi scurte 34 de winners !? Masacru a fost.
    Simona ar putea fi numarul 1 in lume daca s-ar schimba regulamentul si urmatoarele lovituri ar fi interzise:
    - scurtele
    - slice-urile
    - voleurile
    - smash-urile
    Partea pozitiva e ca jocul lui Halep s-a imbunatatit per ansamblu iar Kvitova are probleme mari cu capul. Joaca foarte inconstant si are sanse foarte mici sa ajunga la Singapore Locul 12 in WTA Race acum.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu numa mingile castigatoare se puncteaz (Duminică, 2 octombrie 2016, 2:54)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      conteaza mult si greselile adversarei si primul serviciu si asii
      si asa mai departe
  • -2 (6 voturi)    
    Ca nu ai stiut tu,....... (Vineri, 30 septembrie 2016, 19:36)

    gigiN [utilizator]

    ....nici asta nu e bine.Dar ca nu a stiut nici Cahill,asta este chiar grav !!
  • -3 (7 voturi)    
    De acord (Vineri, 30 septembrie 2016, 22:45)

    blablavertical [utilizator]

    Ce ma intreb e cata motivatie a avut Simona in acest meci. Oarecum e de inteles. S-a calificat la Singapore deja, si incepe China Open in 2 zile.
    • +1 (5 voturi)    
      Putea sa aiba 300% motivatie, (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 3:12)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

      rezultatul tot ala ar fi fost : infrangere fara drept de apel !

      @math_2 a sintetizat perfect in comentariul sau ce a avut Kvitova in meciul asta (pt ca are de obicei) si ce nu a avut Simona in meciul asta (pt ca nu are de obicei) !

      PS. Acum se vede si cata forta de lovire ti-aduc in plus cei 14 cm diferenta de inaltime.
  • +4 (6 voturi)    
    Ceva este bine totusi! (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 12:26)

    Sani [utilizator]

    Spre surprinderea mea placura, haterii n-au aparut...comentariile critice sunt de bun simt!

    Hai Simona, sper ca tu si Cahil sa gasiti antidotul acestui joc fantastic al Kvitovei!
  • +1 (1 vot)    
    Eu cred ca (Joi, 6 octombrie 2016, 11:31)

    szadi62 [utilizator]

    in noianul de nulitati sportive cu rezultate pe masura,Simona Halep reprezinta dorintele noastre de a castiga,de a ajunge in topurile sportive.
    In consecinta,procedam din pacate total exagerat de multe,ridicand-o in slavi,de multe ori nemeritat.
    Uitam un lucru esential:Simona Halep este doar o jucatoare foarte buna.Atat.Nu una exceptionala.
    Si din pacate la cum joaca,nu va putea deveni niciodata una exceptionala.
    Asta-i nivelul maxim pe care il poate atinge.Jucatoarele foarte bune castiga turnee.
    Jucatoarele exceptionale castiga insa turnee de Grand Slam.
    Repet,intr-o mare de mediocritate sportiva,Simona este o luminita binefacatoare care resuseste de multe ori sa aduca bucurii suporterilor sportivi si nu numai.