Petra Kvitova (Cehia, locul 16 WTA) va fi adversara Simonei Halep (5 WTA) in semifinalele turneului "Premier" de la Wuhan (China). Kvitova a trecut de Johanna Konta (Marea Britanie, locul 13 WTA), scor 6-3, 6-4, dupa o ora si 30 de minute. Meciul dintre Halep si Kvitova se va disputa vineri, nu inainte de ora 14:00.

Partida va avea loc pe arena centrala de la Wuhan si va fi in direct la Digi Sport 2 si LiveText pe HotNews.ro.

In prima semifinala, nu inainte de ora 10:30, rusoaica Svetlana Kuznetsova, locul 10 WTA, va juca impotriva invingatoarei partidei dintre Dominika Cibulkova (Slovacia, locul 12 WTA) si Barbora Strycova (Cehia, locul 21 WTA).

Simona Halep si Petra Kvitova s-au mai intalnit de trei ori de-a lungul timpului, victoria revenindu-i de fiecare data jucatoarei din Constanta. Ultima intalnire inainte de Wuhan a fost in luna februarie a acestui an, la Cluj, in sferturile FedCup. Simona s-a impus cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3. De asemenea, cele doua sportive s-au mai duelat la Madrid (2014) si la New Haven (2013).