US Open: Angelique Kerber vs Karolina Pliskova 6-3, 4-6, 6-4/ Kerber, regina la New York

de Diana Ene     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 22:30 Sport | Tenis

Angelique Kerber, invingatoare la US Open
Foto: usopen.org
Angelique Kerber, favorita numarul doi, a castigat finala turneului US Open, dupa ce a invins-o pe Karolina Pliskova, cap de serie numarul 10, scor 6-3, 4-6, 6-4. Jucatoarea din Germania, care de luni va deveni liderul clasamentului WTA, si-a trecut in palmares al doilea titlu de Grand Slam si al 10-lea trofeu din cariera.

Angelique Kerber va incasa un cec in valoare de 3.500.000 de dolari si 2000 de puncte WTA pentru castigarea US Open.

Karolina Plishkova va primi din partea organizatorilor 1.750.000 de dolari si 1300 de puncte in ierarhia WTA de simplu.

De doua ore si sapte minute a avut nevoie Kerber pentru a castiga al doilea trofeu de Grand Slam din cariera. Germana a triumfat anul acesta si la Australian Open, unde s-a impus in fata Serenei Williams.

In acest an, Kerber a mai jucat o finala de Grand Slam, la Wimbledon, fiind invinsa de Serena Williams. Numarul doi WTA a disputat si finala din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio, dar a pierdut in fata sportivei Monica Puig, din Puerto Rico.

De cealalta parte, Pliskova a ajuns pentru prima data in cariera intr-o finala de Grand Slam, eliminandu-le pe parcurs pe ambele surori Williams, Venus si Serena. In varsta de 24 de ani, Pliskova a castigat in 2016 doua trofee: la Nottingham si la Cincinnati.

Ce a spus Angelique Kerber

"E uimitor, am castigat al doilea titlul de Grand Slam al meu, e cel mai bun an al carierei mele, este incredibil. Aici am inceput in 2011, iar cinci ani mai tarziu stau aici cu trofeul, iar voi sunteti incredibili. Multumesc mult pentru tot sprijinul, sunteti uimitori.

Vreau sa o felicit pe Karolina pentru ca in ultima luna a jucat foarte bine, este o adversara dificila, are un viitor superb si sper ca ne vom mai intalni. A fost o finala foarte frumoasa, bravo! Am incercat sa imi fac jocul, sa ma bucur de aceasta finala. Multumesc echipei mele, intotdeauna ma sprijina" - Angelique Kerber, dupa victoria de la US Open.

"Inseamna foarte mult pentru mine, de cand eram mica visam sa fiu intr-o zi numarul 1 in lume, sa castig turnee de Mare Slam. Am castigat al doilea turneu de Mare Slam al meu si de luni voi numarul 1 mondial. Este uimitor, toate visele mele s-au implinit anul acesta. Incerc sa savurez fiecare moment pe teren, dar si in afara lui", a mai spus Kerber, referitor la urcarea pe primul loc in clasamentul WTA.

Ce a spus Karolina Pliskova

"Am jucat cel mai bun tenis al meu impotriva unor jucatoarea foarte bune. Felicitari lui Angie, a aratat ca este numarul 1 mondial si a fost o onoare sa joc impotriva ei, un meci grozav.

Am jucat de cateva ori cu ea, stiam ca va fi dificil, am gasit forta sa castig setul al doilea si sa trimit meciul in decisiv. Chiar daca nu am castigat, sunt mandra de mine, de felul in care am jucat in ultimele saptamani si sper sa mai fie multe alte finale pentru mine" - Karolina Pliskova, dupa finala de la US Open.



Statistica partidei Angelique Kerber vs Karolina Pliskova


Asi: 1-5
Duble greseli: 2-4
Puncte castigate cu primul serviciu: 69%-75%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 53%-39%
Puncte castigate la fileu: 3/6(50%)- 28/38(74%)
Puncte de break castigate: 4/5(80%)- 2/7(29%)
Lovituri castigatoare: 21-40
Erori nefortate: 17-47
Total puncte castigate: 97-90.

Parcursul celor doua jucatoare la US Open:

Angelique Kerber:


Turul 1: Angelique Kerber - Polona Hercog (120 WTA), slovena a abandonat la scorul de 6-0, 1-0 pentru jucatoarea din Germania
Turul 2: Angelique Kerber - Mirjana Lucic-Baroni (57 WTA), scor 6-2, 7-6
Turul 3: Angelique Kerber - Catherine Bellis (158 WTA), scor 6-1, 6-1
Optimi: Angelique Kerber - Petra Kvitova (16 WTA), scor 6-3, 7-5
Sferturi: Angelique Kerber - Roberta Vinci (8 WTA), scor 7-5, 6-0
Semifinale: Angelique Kerber - Caroline Wozniacki (74 WTA), scor 6-4, 6-3.

Karolina Pliskova:

Turul 1: Karolina Pliskova - Sofia Kenin (243 WTA), scor 6-4, 6-3
Turul 2: Karolina Pliskova - Montserrat Gonzalez (192 WTA), scor 6-1, 7-5
Turul 3: Karolina Pliskova - Anastasia Pavlyuchenkova (18 WTA), scor 6-2, 6-4
Optimi: Karolina Pliskova - Venus Williams (6 WTA), scor 4-6, 6-4, 7-6
Sferturi: Karolina Pliskova - Ana Konjuh (92 WTA), scor 6-2, 6-2
Semifinale: Karolina Pliskova - Serena Williams (1 WTA), scor 6-2, 7-6

Intalniri directe 5-3:

2011, Copenhaga: 6-2, 6-2 pentru Angelique Kerber
2014, Doha: 7-6, 6-4 pentru Angelique Kerber
2014, Nurnberg: 7-6, 6-4 pentru Karolina Pliskova
2015, Sydney: 6-3, 6-3 pentru Karolina Pliskova
2015, Birmingham: 6-7, 6-3, 7-6 pentru Angelique Kerber
2015, Stanford: 6-3, 5-7, 6-4 pentru Angelique Kerber
2016, Cincinnati: 6-3, 6-1 pentru Karolina Pliskova
2016, US Open: 6-3, 4-6, 6-4 pentru Angelique Kerber

Turneele WTA castigate de Kerber de-a lungul carierei:

2016 - Australian Open, Stuttgart, US Open
2015 - Charleston, Stuttgart, Birmingham, Stanford
2013 - Linz
2012 - Paris (indoor), Copenhaga.

Turneele WTA castigate de Pliskova de-a lungul carierei:

2016 - Cincinnati, Nottingham
2015 - Praga
2014 - Linz, Seul
2013 - Kuala Lumpur

Ultimele castigatoare de la US Open:


2016 Angelique Kerber
2015 Flavia Pennetta   
2014 Serena Williams   
2013 Serena Williams   
2012 Serena Williams   
2011 Samantha Stosur
2010 Kim Clijsters   
2009 Kim Clijsters   
2008 Serena Williams   
2007 Justine Henin   
2006 Maria Sharapova

Castigatoarele turneelor de Grand Slam din 2016:

Australian Open - Angelique Kerber
Roland Garros - Garbine Muguruza
Wimbledon - Serena Williams
US Open - Angelique Kerber


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
8808 vizualizari
  • 0 (12 voturi)    
    Invinge Kerber in 3 seturi (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 22:55)

    Susufler0 [utilizator]

    sau Pliskova in 2 ! Kerber o domina la rezistenta (si fizica si psihica ) pe cehoaica.

    Oare o sa serveasca iarasi peste 30 de asi Pliskova ?
    • -1 (7 voturi)    
      Kerber in 2 seturi (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:03)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Pliskova prea intra in schimburi lungi unde clar Kerber a avantajata. 80% Kerber
      • -7 (7 voturi)    
        Prima dată (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:31)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Cand țin cu pliskova. Hai Serena! Hai US!
      • -3 (5 voturi)    
        Nah ca m-am inselat (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:54)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Pliskova a servit better, a returnat better. Anything can happen in the third set
        • +1 (7 voturi)    
          Nu se putea intampla decat ceea ce (Duminică, 11 septembrie 2016, 2:07)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          s-a si intamplat pana la urma : Pliskova, a pierdut pt ca a obosit si a inceput sa greseasca si mai mult decat de obicei, in vreme ce Kerber "a stat la cutie" si nu si-a asumat niciun fel de riscuri.

          PS. Pana la urma nu a fost cine stie ce meci.
    • -2 (4 voturi)    
      Jumatate din predictie s-a implinit ! :) (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:54)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sa vedem acum daca se implineste partea cea mai importanta. :P

      PS. Sincer sa fiu daca nu as vrea ca Simona sa nu piarda locul 5, nu mi-ar pasa cine castiga ! ;)
      • -3 (5 voturi)    
        S-a implinit si cealalta jumatate ! :)) (Duminică, 11 septembrie 2016, 1:38)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Imi pare bine ca Simona a ramas pe "5". :)

        PS. Pana la urma a gresit mai putin ! :P

        PPS. Meciul insa nu a fost grozav. Cred ca amandoua au facut partide mult mai frumoase in turneu,(Pliskova, clar cu Serena).
        • 0 (2 voturi)    
          Al 7 lea meci totusi (Duminică, 11 septembrie 2016, 2:39)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Plus miza, e GS, cupa adica, nu paharel.
          • +1 (1 vot)    
            Asa este, al 7 lea meci, deci oarece (Duminică, 11 septembrie 2016, 12:17)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            oboseala chiar si pt o jucatoare de 24 de ani.

            Cu prilejul asta mi-aduc aminte ca Serena, cu 10 ani mai in varsta decat Karolina , nega faptul ca meciul cu Halep ar fi ostenit-o. Haida de !

            Una peste alta, o finala care se uita imediat dupa ce s-a incheiat !
            • +1 (1 vot)    
              E statura Pliskovei (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:33)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              la inaltimea ei face eforturi mai mari sa se miste.
  • -5 (19 voturi)    
    Simona doar se uita la Finala! (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 23:37)

    Seby34 [utilizator]

    Un destept a scris ca Simona are meritul ca a obosit-o pe Williams, iar Pliskova e atat de slaba incat Halep ar fi zdrobit-o. Daca Pliskova e atat de slaba, incat si Simona ar fi batut-o inseamna ca Serena Williams are o perioada in care joaca foarte slab si nici macar acum Simona nu a reusit mai mult decat "s-o oboseasca". Simona ramane cu obositul, altele cu trofeul.
    Ce declara de obicei Halep dupa o infrangere? "Imi pare rau, dar eram obosita, nu aveam conditii, a plouat. Inainte am avut un meci greu, intelegeti. Daca inchideam meciul in setul al doilea, nu as fi fost obosita si as fi castigat astazi."

    Ce declara Serena Williams dupa infrangerea cu Pliskova: "Cu siguranta, nu am fost epuizata dupa meciul din sferturi. Nu am fost obosita pentru ca am jucat cu o zi inainte (n.r. miercuri), sunt profesionista, sunt in circuit de 20 de ani si daca nu pot lega doua meciuri unul dupa altul, atunci ar trebui sa ma ocup de altceva. Oboseala nu este o explicatie pentru infrangerea mea. Nu e ca si cum am jucat cinci ore. M-am mai antrenat alte trei ore. Nu a fost mare lucru. Am avut timp intre meciuri sa ma recuperez'', a declarat Serena Williams.
    Trageti si voi concluziile!!!
  • +1 (9 voturi)    
    frumos meci (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 23:40)

    muciflenduri [utilizator]

    Sper sa castige Pliskova, intrucat e jucatoarea pozitiva, kerber are un stil de perete, ce returneaza mingi pana te plictisesti.
    • +4 (10 voturi)    
      La fel ca Halep dar cu ceva in plus (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:01)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Joaca inteligent nu "da in ea", deschide terenul si baga acel lung de linie ucigator.
    • -4 (14 voturi)    
      Cehoaica (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:10)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Pliskova e mai pozitivă, dar greșeșete mai mult. Cu Kerber ai dreptate. Un lider mondial plicticos. O preferam pe Serena. Măcar știa să joace teatru (apropo, știți că are studii actoricești?)
      • -1 (5 voturi)    
        Deci are o meserie dupa ce se lasa de tenis! (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:29)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        Mai rar asa ceva .
      • +3 (7 voturi)    
        ... (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:31)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        Serena e o individa inteligenta, iar asta se vede in interviurile ei. Nu-ti tranteste fraze sablon ci se exprima coerent.
        Cat despre Pliskova, greseste mai mult, pentru ca alternativa ar fi sa intre intr-un joc etern de returnat mingi. Din pacate se pare ca Kerber se indreapta spre un titlu castigat la penaltiuri, dupa ce s-a aparat 120 de minute.
        Pliskova are potential, are fizicul potrivit si are si atitudinea 'i dont give a fuck', care o va ajuta.
        • 0 (6 voturi)    
          Tocmai aici te inseli, la atitudine ! (Duminică, 11 septembrie 2016, 1:44)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Uneori trebuie sa te mai si enervezi putin pe tine, ca sa iesi din starea rea in care te afli. Asta nu a facut Karolina, din pacate pt ea .
  • +3 (9 voturi)    
    Nemtoaica joaca "nemteste", adica nu prea (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:05)

    Susufler0 [utilizator]

    greseste nefortata, in vreme ce Pliskova, ajutata si de talie, joaca mai ofensiv si isi asuma mai multe riscuri, avand mai multe puncte castigatoare decat Kerber dar si mai multe greseli nefortate decat aceasta.

    Ca valoare si spectaculozitate jocul e mult sub semifinala Serena- Pliskova si sfertul Halep- Williams !
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Duminică, 11 septembrie 2016, 1:29)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Doamne ce joc plictisitor poate avea Kerber . Defapt nu e joc , e perete . Returneaza si atat . Nimic altceva , nici un risc , nici o incercare de a face ceva , nici macar returnari spectaculoase nu are , de urcat la fileu nici poveste. Da inapoi cat mai pe centru daca se poate .Dar din pacate pt Pliskova si pentru tenis in general , se intampla rar sa "nu dea inapoi".

      Pacat . Mi-a placut mult mai mult Pliskova . Emotiile ...
      • -2 (6 voturi)    
        Asa e, dar uite ca o ajuta ! (Duminică, 11 septembrie 2016, 1:59)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Si uite, cu pragmatismul asta a jucat 3 (trei !!) finale de GS din care a castigat 2.

        Nu ai cum sa nu castigi cand, fara a avea multe lovituri direct castigatoare, ai putine greseli nefortate.

        Pe realitatea asta, (pe raportul acesta intre lovituri ) ma bazez cand tot afirm pe forumuri ca Simona va ajunge no. 1, pt ca si ea are un procentaj excelent (mic adica) la greselile nefortate, care compenseaza din plin nr mai mic de lovituri castigatoare.

        PS. Halep nu avea probleme cu Kerber intr-un astfel de meci, pt ca nemtoaica nu ar fi pus-o in dificultate cu serviciul.

        PPS. La Australian Open, daca Turneul campioanelor nu modifica ierarhiile actuale, Simona o va elimina in sferturi pe Kerber si va castiga finala cu Serena !!! :)))
        • -4 (8 voturi)    
          uiti ca sunt si alte jucatoare (Duminică, 11 septembrie 2016, 2:43)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Care o caftesc oricand pe Halep....si imbatraneste si Halep, she's running out of time
          • +4 (4 voturi)    
            Imbatraneste? (Duminică, 11 septembrie 2016, 6:07)

            blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            Simona are 24 ani, la fel si Pliskova. Kerber are 28 si la varsta asta a luat primele 2 GS. In top 20 majoritatea covarsitoare e peste 25 de ani.
          • +1 (1 vot)    
            Problema pt Halep in viitorul apropiat (Duminică, 11 septembrie 2016, 12:00)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            este sanatatea ! :(

            La turneul asta si-a legat abdomenul cu un brau. Am crezut ca are probleme musculare si asta o fi crezut si ea dar, uite, astazi am auzit pe B1 ca s-a descoperit ca ar avea in organism o bacterie "Heliobacter piloris" care produce atat ulcerul gastric cat si pe cel duodenal. :( Ma gandesc ca initial a crezut ca are dureri musculare dar vazand ca persista si-a facut analizele si a descoperit nenorocita asta de bacterie. :(

            Daca informatia este exacta e si bine si nasol. Bine pt ca fiind vorba de o bacterie tratamentul cu antibiotice vindeca total, :) rau pt ca ulcerul presupune un regim alimentar strict si interzice efortul fizic pe perioada tratamentului medicamentos dar o perioada si dupa. :(

            Asta inseamna "stop joc" pt Simona o anumita perioada de timp, posibil una, doua, trei luni, cu consecintele de rigoare, caderea in clasament. Coboratul din top inseamna adversari puternici inca din primul ori al doilea tur ,etc, etc. :((

            PS. Cred ca haterii or sa exulte ! :((
            • +3 (3 voturi)    
              haide draga, nu mai pange (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:53)

              srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              ca si eu am bacterie d-aia si poti sa traiesti f linistit cu ea. si mama cred ca are :)))
              iti baga un furtun pe gat sa se uite in stomac cu o camera d-aia minuscula (pe mine m-au adormit pt ca eu nu suport sa-mi bage nimeni nimic pe gat ..:)))))....) sau se vede in sange, jumatate din populatie o are si nu stie :))
              bine, nu stiu cum e la nivelul Simonei, ca la ea conteaza si adierea vantului sau cum ii zice ..umiditatea ridicata, cica trebuie sa te obisnuiesti cu atmosfera.

              asa ca, intoarce-te la optimism, ca nu mor caii cand vor cainii. Pa

              :)).
              • +2 (2 voturi)    
                "Helicobacter Pylori" ! :( (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:52)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                E vinovata de aparitia a 7 din 10 cazuri de ulcer gastric si a 9 din 10 cazuri de ulcer duodenal. :((

                Mai bine "HeliPyl" decat "Zika", nu ?. ;)

                Corect, ne intoarcem la optimism... un sfat bun ! :) Pa
            • -1 (1 vot)    
              Toti avem bacteria aia (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:37)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              In Romania insa se inmulteste peste masura si creeaza probleme in principal din cauza apei si a alimentelor, normele de igiena is deficitare. Iei niste pastile si scapi repede. E nasol ca iti creeaza niste dureri stomacale similare ulcerului.
      • -1 (5 voturi)    
        Exact cum joaca si Halep (Duminică, 11 septembrie 2016, 2:41)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Dar un pic mai bine, are 2 GS anul asta, halep are 0.
  • -1 (1 vot)    
    Daca cineva poate.... (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:43)

    Dannuu [utilizator]

    Va rog un Site unde se poate vedea meciul - Multumesc!
  • -8 (10 voturi)    
    sint subiectiv (Duminică, 11 septembrie 2016, 2:07)

    Conservator [utilizator]

    Am vazut meciul. Nici la Halep n-am stat asa tirziu dar de data asta am zis sa fac o exceptie, sa le vad si eu pe fetele care au ajuns in finala.
    Am vazut, pe de o parte, o nemtoaica care seamana cu un aparat de radio Orion, d-ala vechi. Cam asa are gura Kerber: http://members.chello.hu/bulcsuotthon/kepek-hungary_pictures/large_pictures/old_radio_orion_orionette_AR_205_1950.jpg
    Sau cu un Wartburg de pe timpuri: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Wartburg_311_%281963%29_02.jpg
    De partea ailalta am vazut o domnisoara care ar fi semanat cu o macara daca ar fi intins miinile.
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/Crane_Grue_machine_Viatour.JPG
    Lunga, nene, papusile Barbie sint obeze pe linga ea. Dar, lovind mingea de linga corp, de parca ar fi tras cu mitraliera, semana mai mult cu o barza: http://www.decoblog.ro/wp-content/uploads/2011/03/barza-alba-3663.jpg
    Hai sa fim seriosi.
    • +4 (4 voturi)    
      pai sa fim seriosi atunci! (Duminică, 11 septembrie 2016, 11:25)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      in ultimii 3 ani am intalnit un singur barbat, care sa deschida portiera masinii unei femei sau faza aia cu scaunul la restaurant, o stii?
      Nu, nu o stii! Pentru ca in opinia ta gura unei femei reprezinta ba o masina veche , ba un radio ...etc. Ca tine sunt absolut toti romanii!! fara exceptie..cum stati voi astia inteligentii si prosperii oameni de afaceri prin Herastrau, pe langa terenurile alea de tenis...picior peste picior intr-o ingamfare fara margini, ca mai e putin si plesneste carnea pe voi incercand sa impresionati asistenta feminina pe o raza de cel putin 5 km .
      Ba un idiot, intr-o zi s-a mai ridicat si de la masa, chipurile sa vorbeasca la telefon si s-a plimbat muuult si bine cat sa-l remarce toate femeile de pe la restul meselor si apoi s-a asezat victorios cu camasa descheiata pana pe la nasturele numarul 6 cat sa-i vezi si parul de pe piept . Ich , mama!!! Evident ca masa lui era compusa din cel putin 6-7 baieti cu tenisul la purtator, pai cum altfel ?!

      A, si sa nu uit ! singurul barbat care stie sa faca lucrurile alea de la inceputul comentariului si jongleria cu scaunul: este olandez!

      O zi buna NL.
      Incearca sa ai o discutie cu mama ta, sigur o sa-ti spuna ca a trait in comunism, iar femeia pe vremea dumneaei nu avea voie nici macar sa spuna ceva...ce sa mai zicem de respect.

      Halal comentariu ai HL, si ai mai cautat sa fii si amuzant. Hai sa fim seriosi.
      • -1 (3 voturi)    
        Ma simt nevoit sa-l apar pe om pt ca, (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:01)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

        fara a o spune explicit, implicit il urechezi pt oarece misoginism! :)

        NL mi s-a parut ca a descris in mod plastic doua jucatoare care nu meritau sa ajunga in finala. Atat ! :P

        Vrei sa-ti spun ceva ? Descrierea Karolinei este extrem de reusita. Eu, unul o vedeam ca pe miss Olive Oyl, dar descrierea lui e mai reusita ca a mea.

        Srah, stii cine isi disputa astazi finala masculina a US Open ? Wartburgul Stan Wawrinka cu cocostarcul Novak Djokovic. ;)

        PS. Nu am deschis documentele la care face trimitere.

        PPS. Esti prea incrancenata... :(
        • +1 (3 voturi)    
          eu, incrancenata? (Duminică, 11 septembrie 2016, 17:00)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          stai linistit, n-ai vazut nimic !!

          ....:)))))))).....
          • +2 (4 voturi)    
            wow ! (Duminică, 11 septembrie 2016, 19:07)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            In cazul asta nici nu veau. :)
          • +1 (1 vot)    
            Srah, tocmai acum, cand s-a deschis (Duminică, 11 septembrie 2016, 23:31)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            sezonul de vizitat Muzee tu ai incetat sa le mai vizitezi !

            Nu le-ai mai vizitat nici pe cele vechi, nu ai intrat nici in cele noi . Ce s-a intamplat ? Nu-ti mai plac "salile" cu "exponate"? Te-ai plictisit de ele ?

            Intelesesem de la tine ca in weekend o sa mai dai niste ture sa mai vizitezi ici si colo. M-am inselat... oi fi inteles eu gresit, cine stie !

            PS. Eu raman fidel obiceiului si o sa mai revad unele muzee vizitate de curand.

            PPS. O sa mai imi fac drum si in cursul saptamanii viitoare si in zilele lucratoare si in weekend.

            PPPS Noapte buna, Pa...
          • 0 (2 voturi)    
            Hello, srah ! :P (Luni, 12 septembrie 2016, 22:36)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            Sper ca esti bine, ca toate sunt ok in ceea ce te priveste. :)

            Aici pe forum sunt unii care iti duc dorul, dar nu trebuie sa-i bagi in seama, ca e golani. ;)

            Noapte buna Pa :))
            • 0 (0 voturi)    
              vous êtes ”malade”? parlez pour moi aussi ?! (Marţi, 13 septembrie 2016, 18:55)

              Apollo12 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              tout cela est bien dit , mais il faut cultiver votre jardin ;)
          • 0 (0 voturi)    
            Elfule, pe unde esti ? (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:39)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            Tu joci doar in "Visul unei nopti de vara" ?

            E un septembrie cat o vara de calduros...

            PS. Come on...come on...come back to me...
            • 0 (0 voturi)    
              Elfule, elfisorule, pe unde esti ? :P (Luni, 19 septembrie 2016, 1:40)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Arata-te !!! :)))))

              PS. Haide, mai... :)))
    • +5 (5 voturi)    
      nu'nteleg (Duminică, 11 septembrie 2016, 11:56)

      Hermione [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      Pai dvs ati urmarit o finala de tenis sau o parada de modele?Parca observatiile nu tin de tenis.
  • +1 (3 voturi)    
    N-am crezut.. (Duminică, 11 septembrie 2016, 9:37)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...ca Pliskova poate juca atat de primitiv !
    Semana - cum bine a spus cineva anterior - cu o macara cu o lopata in mana. Loveste, poate fi imparabil sau 2 m afara. Asta-i tenis?!

    Sincer, nu inteleg ce cauta in primele 50.
  • +2 (2 voturi)    
    A. Kerber 28 ani (Duminică, 11 septembrie 2016, 11:05)

    dick_turpin [utilizator]

    Pana in 2015 ...mai nimic.In 2015, 4 turnee de mana a 2-a.In 2016, 3 finale de GS din care 2 catigate.Joc solid, putina creativitate.Cred ca s-a inteles ce vroiam sa zic:).
    Dupa 2008 am inceput sa joc la loto.Nu pot sa-mi explic cum se face ca de regula duminica dimineata mai ales in perioadele in care potul trece de 1 milion de Euro e coada .Si ghici cine o face: pensionari care inca-l mai injura pe basescu ca le-a taiat pensiile.
    In concluzie: tot romanul vrea sa fie bogat chiar de AZI, vrea ca Romania sa castige un GS ,ACUM, desi cei mai multi dintre noi nu vom avea bani de aruncat decat la pensie.Hai la multi ani!
  • 0 (2 voturi)    
    Astea sunt jucat oare adevarate... (Duminică, 11 septembrie 2016, 13:36)

    Costello [utilizator]

    ...fara fitze si puternice; sportive in sensul adevarat(ca si Serena, dealtfel)! Bravo lor! Noi mai avem de asteptat pana apare o adevarata SPORTIVA!