Serena Williams, dupa infrangerea cu Pliskova: "Cu siguranta, nu am fost epuizata dupa meciul din sferturi (n.r. cu Halep)"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 9 septembrie 2016, 12:26 Sport | Tenis

Serena Williams
Foto: usopen.org
Serena Williams a parasit US Open in semifinale, la fel cum a facut-o si la editia din 2015. Jucatoarea nascuta la Saginaw, Michigan, a fost depasita de Karolina Pliskova (6-2, 7-6) rezultat in urma caruia a pierdut locul intai din ierarhia WTA. Cu toate ca a fost departe de forma aratata in meciul cu Simona Halep din turul anterior, Serena a sustinut ca partida cu sportiva din Romania nu a obosit-o. "Cu siguranta, nu am fost epuizata dupa meciul din sferturi", a spus viitorul numar doi din clasamentul WTA.

Nu a obosit-o meciul cu Halep


''Nu am fost obosita pentru ca am jucat cu o zi inainte (n.r. miercuri), sunt profesionista, sunt in circuit de 20 de ani si daca nu pot lega doua meciuri unul dupa altul, atunci ar trebui sa ma ocup de altceva. Oboseala nu este o explicatie pentru infrangerea mea. Nu e ca si cum am jucat cinci ore. M-am mai antrenat alte trei ore. Nu a fost mare lucru. Am avut timp intre meciuri sa ma recuperez'', a declarat Serena Williams.

O accidentare la genunchi, posibila cauza pentru forma mai slaba din meciul cu Pliskova


''Am probleme serioase la genunchiul stang din turul al doilea sau al treilea, al doilea. Nu am putut sa ma misc asa cum imi doream. Cand esti accidentat te gandesti la alte lucruri, cand de fapt ar trebui sa te gandesti doar la joc, sa te concentrezi la loviturile tale. Mintea mea era in alta parte, iar asta mi-a afectat mentalul. Am facut greseli pe care in mod normal nu le fac niciodata, cu atat mai mult la acest turneu la care am jucat bine pana acum. Am ratat lovituri simple'' - Serena Williams.

Despre jocul Karolinei Pliskova


"Daca ea ar fi jucat mai putin bine poate aveam sansa de a ma califica. Nu am fost la 100%, dar ea a jucat bine si a meritat victoria'', a conchis Serena.

Partida Serenei cu Simona a durat doua ore si 14 minute, perioada in care Williams a servit 18 asi, a bifat 50 de lovituri castigatoare si a reusit sa castige 77% din punctele jucate cu primul serviciu.

Serena Williams era liderul clasamentului WTA incepand din 18 februarie 2013. In total, Serena a petrecut 309 saptamani pe prima pozitie in lume, din care 189 au fost consecutive.

De asemenea, dupa ce a pierdut in semifinale, Serena a ratat sansa (cel putin in acest moment) de a o depasi pe Steffi Graf in clasamentul titlurilor de Grand Slam. Graf si Williams se afla la egalitate pe prima pozitie, cu cate 22 de Grand Slam-uri.

Karolina Pliskova: "Ce poate fi mai frumos decat sa le bati pe ambele surori (Venus si Serena) la US Open?"

Angelique Kerber, dupa ce a devenit numarul 1 WTA: "Este incredibil, o zi mare pentru mine"

US Open: Surpriza din semifinale. Pliskova o invinge pe Serena iar americanca pierde locul 1 WTA.


Statistica partidei Serena Williams vs Karolina Pliskova:

Asi: 5-7
Duble greseli: 6-7
Puncte castigate cu primul serviciu: 66%-84%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 52%-38%
Puncte castigate la fileu: 5/7(71%)- 4/7(57%)
Puncte de break castigate: 1/1(100%)-3/6(50%)
Lovituri castigatoare: 20-19
Erori nefortate: 31-25
Total puncte castigate: 63-69
Distanta alergata: 952 metri - 1022 metri
Durata partida: 1 h 25 min.

Statistica partidei Serena Williams - Simona Halep:

Asi: 18-1
Duble greseli: 4-5
Puncte castigate cu primul serviciu: 77%-64%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 51%-39%
Puncte castigate la fileu: 26/32(81%) - 5/7(71%)
Puncte de break castigate: 4/20(20%) - 2/9(22%)
Lovituri castigatoare: 50-20
Erori nefortate: 43-17
Total puncte castigate: 109-92
Distanta alergata: 2095 metri - 2386 metri
Durata partida: 2h 14 minute.

Semifinale, rezultate:

10-Karolina Pliskova - 1-Serena Williams 6-2 7-6(5)
Angelique Kerber (2) - Caroline Wozniacki 6-4 6-3.

Finala feminina de simplu de la US Open se va disputa sambata seara, de la ora 23:00.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
7326 vizualizari
  • +2 (20 voturi)    
    ... (Vineri, 9 septembrie 2016, 12:50)

    7cats [utilizator]

    Asta minte sa nu cumva sa/si piardă imaginea de cea mai buna!
    Nu a obosit cu Halep.am văzut .
    A fost accidentata la genunchi in turul 2,sau 3.antrenorul ei a zis ca in meciul cu Halep a fost accidentata .nu mai stiu nici sa minta .
    Eu am respectat-o pana acuma dar gata.
    Si Simona ar trebui sa facă la fel.prea mul respect din partea Simonei pentru ea .daca se aduna in setul 3 chiar putea sa o bată .cine știe .
    • +13 (13 voturi)    
      Stiu si eu? (Vineri, 9 septembrie 2016, 13:54)

      jdoe13 [utilizator] i-a raspuns lui 7cats

      Mie mi s-a parut un gest de sportivitate.
      Daca declara ca "am fost obosita dupa meciull cu Halep" ar fi minimizat meritul lui Pliskova... daca erai fan Pliskova nu ai fi fost multumit :)
      • 0 (2 voturi)    
        Dar de declaratia asta ce zici? (Vineri, 9 septembrie 2016, 19:07)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui jdoe13

        "Am avut un meci extrem de intens cu Halep si a fost dificil sa ma refac in mai putin de 24 de ore. Atat am putut in meciul asta, eu am dat tot ce puteam da, dar trebuie sa recunosc ca si Karoline a jucat excelent, a servit fenomenal si a meritat sa castige"

        Adica declaratia cu "am fost obosita" diminua meritele Pliskovei, dar declaratiile astea aberante cu "m-a durut genunchiul" sunt mai bune?

        Sa iti aduc aminte ce a declarat antrenorul Muratoglu: ca asta nu a fost niciun meci, ca Serena nu s-a putut misca deloc din cauza genunchiului, ca e de fapt accidentata din turul doi sau trei, etc

        Iar asta cu genunchiul e evident cusuta cu ata alba. Auzi, era accidentata cu Halep si era gata sa cedeze. De aia a dat 18 asi, 50 de lovituri direct castigatoare si a urcat la fileu de 32 de ori la fileu, ca o durea genunchiul.

        Adevarul adevarat e ca nu mai poate duce doua meciuri intense unul dupa altul, dar nu vrea in ruptul capului sa recunoasca asta, caci stie ca haita o sa se arunce si mai abitir asupra ei, simtind "miros de sange".

        Sa nu fiu gresit inteles: Serena e o jucatoare uriasa, cea mai mare din toate timpurile, poate la egalitate cu Graff. Dar asta nu ii scuza comportamentul urat fata de alte jucatoare. Cand pierde, e accidentata, a jucat ca o junioare, a batut vantul din dunga si tot asa. Nu ar vrea in ruptul capului sa dea credit adversarului.
    • -1 (17 voturi)    
      Daca si cu parca ! (Vineri, 9 septembrie 2016, 14:07)

      barbilian [utilizator] i-a raspuns lui 7cats

      Daca Serena Williams ar fi fost "in forma" ar fi castigat la Simona Halep cu 6-0, 6-0. Nu dispune de vreo arma Simona incat sa castige un game daca Serena nu face greseli nefortate. Adica sa castige 4 puncte la rand, fara ca Serena sa greseasca. Viteza mingii la Simona (inclusiv la serviciu), indiferent de lovitura, nu-i permite sa castige puncte pe forta la mai multe jucatoare de top. Am vazut asta si in meciul cu Babos.
      Pliskova a castigat prin viteza loviturilor, alonja, inteligenta de joc si relativ putine greseli nefortate. Cu Halep ar fi castigat la fel de usor, chiar daca Simona este una din cele mai bune agatatoare din WTA. Vremea iepurilor inceputa (poate) de Henin inca mai da rezultate, dar trebuie si mult talent.
      Serena nu mai este demult pentru locul 1, dar a subzistat in inertia punctelor, asa cum nici Simona nu este de top 5 (10?).
      La Simona parca ar mai fi un mic potential de crestere care sa-i permita sa se mentina in top 10 in urmatorii ani. Nu vad cum ar putea castiga un grand slam cu ce are acum, decat prin mult noroc.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu e chiar așa (Vineri, 9 septembrie 2016, 18:20)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui barbilian

        La ce a mai rămas din turneele de anul asta (Tokyo, Wuhan, Shanhai) Simona ar trebui să joace și la dublu să-și îmbunătățească jocul la fileu și fiind calificată în turul 2 la fiecare, datorită locului 5, să încerce fără să forțeze să treacă încă 2-3 tururi. Nu mi se pare că va mai pierde la cineva de la locurile 10-1000, în marile turnee (dar nu pe zgură) dacă va fi sănătoasă.
        Și e clar că va juca de la egal, cu șanse de câștig cu locurile 1-10.
      • +3 (3 voturi)    
        Imi pare rau sa o zic (Vineri, 9 septembrie 2016, 19:22)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui barbilian

        Dar dumeavoastra va luati informatiile despre tenis pe gsp.ro, de asta aveti carentele astea.

        Serena a facut cu Simona unul dintre cele mai bune meciuri din anul asta: a dat 18 asi, 50 de lovituri direct castigatoare, a venit la fileu de 32 de ori si a castigat de 26 de ori punctul. A fost in forma maxima si a dat totul ca sa castige. Si a castigat greu, pentru ca si Simona a jucat bine. De aia a si fost dupa 20 de ore stoarsa ca o lamaie si alerga de parca eram eu, la 50 de ani.

        Simona a devenit o jucatoare de top 5 astazi, extreme de constanta, care se poate bate de la egal la egal cu orice alta jucatoare. Anul asta a castigat la Madrid si Toronto, adica turnee chiar importante. In ultimele 3 luni a jucat 20 de meciuri si a pierdut doar la Kerber si Wiliams, adica la locul 1 si 2 mondial. Cum sa nu fie de top 5? Daca nu e ea de top 5, atunci cine e?

        "Viteza mingii la Simona (inclusiv la serviciu), indiferent de lovitura, nu-i permite sa castige puncte pe forta la mai multe jucatoare de top. Pliskova a castigat prin viteza loviturilor, alonja, inteligenta de joc si relativ putine greseli nefortate. Cu Halep ar fi castigat la fel de usor"

        Nu stiu pe ce va bazati, Apropo, stiti ca jucatoarele astea doua (Halep si Pliskova) au mai jucat pana acum intre ele? Scorul e 4-1 pentru Simona.
      • +2 (4 voturi)    
        Sunt realmente curios sa stiu care ar fi dupa tine (Vineri, 9 septembrie 2016, 21:17)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui barbilian

        top 10 WTA care sa nu o cuprinda pe SH.
        Te intreb pt ca pur si simplu eu chiar nu vad 10 jucatoare mai bune decat Simona, acum, in momentul de fata.
  • +7 (11 voturi)    
    Oboseala sau accidentare? (Vineri, 9 septembrie 2016, 14:02)

    michael22 [utilizator]

    Cel mai probabil meciul Serenei cu Simona a fost mult mai solicitat din punct de vedere fizic decat se astepta jucatoarea din USA. La varsta ei orice accidentare mai veche are sanse mari de recidivare, in cazul unui joc mai epuizant. Daca ne uitam pe statistica jocurilor efectuate de Wiliams la US Open 2016, vom vedea ca a avut adversare destul de slabute, care nici macar un break nu au putut sa faca. De vreo 2-3 ani Serena "trage" de ea ca sa fie in forma la turneele de Grad Slam, evitand pe cat posibil restul de competitii. Insa nu te poti mentine nr. 1 mondial doar cu victorii in turnee de Grand Slam, in noile conditii de acordare a punctelor.
    • +4 (6 voturi)    
      Foarte... (Vineri, 9 septembrie 2016, 14:41)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui michael22

      corect comentariul! Foarte adevarat! Serena nu vrea sa recunoasca ,cat de mult a epuizat-o meciul cu Simona. Ar cam trebui sa se gandesca ca mai vreo 2-3 ani de forma buna. Pe urma......
  • +6 (14 voturi)    
    Mandra de tot afro-americana ! (Vineri, 9 septembrie 2016, 14:05)

    Susufler0 [utilizator]

    N-o s-o poata ierta niciodata pe simona pt infrangerea din 2014 din Turneul Campioanelor in 2 seturi extrem de "scurte", umilitor de scurte, as putea zice, pt un nr 1 mondial !
    • -1 (7 voturi)    
      ma intreb, (Vineri, 9 septembrie 2016, 14:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      asteia ii face cineva control antidoping?
      ca daca nu a fost obosita, nu poti sa te gandesti decat ca s-a injectat niscai intaritoare.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu cunosc procedura contolului antidoping in tenis (Vineri, 9 septembrie 2016, 16:06)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        dar chiar as fi curios in ce circumstante se face acest control !
        • +1 (1 vot)    
          misto (Vineri, 9 septembrie 2016, 19:53)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          reactia fanilor serenei.
          sa nu cumva sa te legi de ea nici macar cu vreo suspiciune, ca dau cu "-".
          • +1 (1 vot)    
            Si nu mai poti de "- ", te pomenesti ! (Vineri, 9 septembrie 2016, 20:31)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Pe mine chiar ma distreaza astfel de oameni si-i provoc, d-le ! Daca au si ei o bucurie in viata, aceea sa trozneasca cu "minusuri", de ce sa nu le-o oferi din cand in cand ? :))))))
    • -1 (3 voturi)    
      zau? (Vineri, 9 septembrie 2016, 18:36)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      http://www.nytimes.com/2014/10/27/sports/tennis/serena-williams-punishes-simona-halep-for-earlier-defeat.html?_r=0

      de-aia i-a tras-o Serena rapid si scurt nitel mai tarziu?
      =))
      inghite si acum /// in sec de cat de repede si-a luat-o...
      • +2 (2 voturi)    
        Da furioasa esti ! :( (Vineri, 9 septembrie 2016, 20:20)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Eu nu am facut niciun apropou. :)

        Ce-o sa te faci cand SH va castiga un GS ? ;)
        • -1 (3 voturi)    
          ii trimit flori (Vineri, 9 septembrie 2016, 23:35)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          si o felicitare, pentru ca atunci merita
          • 0 (0 voturi)    
            Zau, daca te inteleg ! (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 11:49)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            Pai nu vrei sa merite si cu ajutorul tau ? Unul micut si care nu costa... un gand bun !
            • +1 (1 vot)    
              tre' sa reuseasca prin ce poate ea (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:24)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              depasind obstacolele si devenind mai buna (repet: carentele in pregatire isi spun cuvantul); am mai zis: trebuia investit in pregatire nu in masini "tari" iar acum exact asta incearca
              • 0 (0 voturi)    
                Acum se pare ca a pocnit-o o belea (Duminică, 11 septembrie 2016, 12:10)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                mare de tot ! :((

                B 1 spune ca i-a fost descoperita in organism o bacterie care produce ulcerul (atat cel gastric cat si cel duodenal). Se vindeca cu tratament cu antibiotice, dar asta inseamna si regim alimentar si repaus la efort pt o anumita perioada de timp, deci "stop joc", cu consecinta caderii in clasamente. :(

                PS. Tre' sa recunosti ca daca stirea se confirma este nasol pt ea ! :(

                PPS. Oare asta sa fi insemnat braul pe care l-a purtat in timpul turneului ?
                O fi avut dureri de la ulcer si le-a confundat cu niscaiva dureri muscularesi a zis ca o ajuta braul ?
                • 0 (0 voturi)    
                  eu i-as recomanda plante (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:50)

                  zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  s-ar reface rapid si fara efecte secundare
                  • 0 (0 voturi)    
                    ca tot a venit vorba (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:14)

                    zaboo [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                    http://www.rain-tree.com/indicate.htm#.V8tD6K2gGlw

                    multe optiuni de aici au folosit enorm, asa ca: sanatate tuturor!
  • +3 (5 voturi)    
    nu cred ca asta-i contextul discutiei (Vineri, 9 septembrie 2016, 14:53)

    Razvan_M [utilizator]

    Daca Serena spunea ca din cauza meciului cu Halep a fost obosita si a pierdut, atunci ar fi fost neeleganta fata de Pliskova. Atata timp cat nu s-a retras, inseamna ca a fost apta de joc.
    In lumina problemelor de sanatate pt. care Serena anuntase acum ceva timp ca se retrage pana la sfarsitul anului, este posibil ca ea sa nu vrea sa dea din casa detalii mai multe si este dreptul ei.
  • +4 (6 voturi)    
    vai de capul nostru (Vineri, 9 septembrie 2016, 14:54)

    mitocanu [utilizator]

    Regret ca Simona a pierdut meciul cu Serena, dar mai are mult de lucru ca sa ramana in top 10...o tactica imediata (nu trebuie sa ai doctorat in tenis)...trebuia doar sa o faca pe Serena sa alerge si din cand in cand stop la fileu...campioana supraponderala nu ar fi rezistat mult timp...Simona nu stie sa execute stopul si nici sa joace punctele decisive (vezi primul game din setul 3, unde a avut 40/15 si nu a fructificat)...Treptat este depasita de jucatoare, care vin din spate si, care nu ezita sa valorifice ocaziile oferite castigand GS....Kerber, Muguruza, Pliskova...
    • +2 (4 voturi)    
      Deocamdata Pliskova nu e castigatoare (Vineri, 9 septembrie 2016, 16:05)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      de Grand Slam, ci doar finalista si daca va servi tot atat de putini asi in finala precum a sevit in semifinala cred ca nici nu va castiga.
  • +1 (3 voturi)    
    Serena e profesionista de 20 de ani (Vineri, 9 septembrie 2016, 16:32)

    Locke Lamora [utilizator]

    Voi nu ati auzit ce a spus? N-ar fi fost aici daca nu poate lega doua meciuri. 2 ore si ceva e nimic.