Karolina Pliskova: "Ce poate fi mai frumos decat sa le bati pe ambele surori (Venus si Serena) la US Open?"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 9 septembrie 2016, 9:37 Sport | Tenis

Karolina Pliskova, dupa victoria cu Serena Williams
Foto: usopen.org
Karolina Pliskova (cap de serie numarul zece) a reusit, vineri, calificarea in finala de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului. Pana la ultimul act al competitiei, jucatoarea din Cehia a trecut, printre altele, de Venus si de Serena. "Ce poate fi mai frumos decat sa le bati pe ambele surori la New York?", a punctat jucatoarea dupa succesul cu Serena din semifinale..

"Ce poate fi mai frumos decat sa le bati pe ambele surori (n.r. Venus si Serena) la New York? Pentru spectatori, probabil ca nu a fost rezultatul asteptat, dar pentru mine este cu adevarat ceva special. In mod evident, meciul cu Venus m-a ajutat foarte mult, nu atat el in sine, cat sa ma obisnuiesc cu publicul american. Stiam la ce sa ma astept, asa ca m-am pregatit pentru asta.

Dupa ce am invins-o pe Venus, am stiut ca joc un tenis destul de bun incat sa am sanse sa inving pe oricine. Pot sa spun de asemenea ca meciul cu Serena a fost asemanator cu cel cu Venus. Pana la urma este vorba de puterea serviciului si de viteza de executie" - Karolina Pliskova, dupa victoria cu Serena Williams.

"Cand am venit la US Open, telul meu era sa trec de turul trei, cea mai buna performanta a mea la un Grand Slam. Cred ca a fost o decizie foarte buna sa nu merg la Olimpiada si sa ma pregatesc pentru ultimul Grand Slam al anului", a completat Karolina Pliskova.

Serena Williams a pierdut, in urma infrangerii cu Pliskova, prima pozitie din ierarhia WTA, noul lider urmand sa fie, de luni, Angelique Kerber, din Germania.

Serena Williams era liderul clasamentului WTA incepand din 18 februarie 2013. In total, Serena a petrecut 309 saptamani pe prima pozitie in lume, din care 189 au fost consecutive.

De asemenea, dupa ce a pierdut in semifinale, Serena a ratat sansa (cel putin in acest moment) de a o depasi pe Steffi Graf in clasamentul titlurilor de Grand Slam. Graf si Williams se afla la egalitate pe prima pozitie, cu cate 22 de Grand Slam-uri.

Semifinale, rezultate:

10-Karolina Pliskova - 1-Serena Williams 6-2 7-6(5)
Angelique Kerber (2) - Caroline Wozniacki 6-4 6-3.

Finala feminina de simplu de la US Open se va disputa sambata seara, de la ora 23:00.

Statistica partidei Serena Wiliams vs Karolina Pliskova:

Asi: 5-7
Duble greseli: 6-7
Puncte castigate cu primul serviciu: 66%-84%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 52%-38%
Puncte castigate la fileu: 5/7(71%)- 4/7(57%)
Puncte de break castigate: 1/1(100%)-3/6(50%)
Lovituri castigatoare: 20-19
Erori nefortate: 31-25
Total puncte castigate: 63-69.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
19547 vizualizari
  • +4 (16 voturi)    
    Ajutorul Simonei Halep a contat (Vineri, 9 septembrie 2016, 10:04)

    vigni [utilizator]

    Ajutorul Simonei Halep prin meciul greu oferit Serenei W. a contat mult in obtinerea victoriei de catre Karolina Pliskova.

    Doi se bat si al treilea castiga este si un proverb romanesc!

    Felicitari Simona, performanta ta este extraordinara, trebuie sa fim onesti ca mai conteaza si diferentele fizice intre competitori. De asta la alte sporturi individuale sunt si categorii de greutate.
    • +2 (8 voturi)    
      Simona (Vineri, 9 septembrie 2016, 11:11)

      Consonant [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      Daca Simona si-ar fi fixat ca scop sa castige contra Serenei situatia ar fi fost alta. Banuiala mea este ca ea si-a propus doar sa nu piarda urat. Jumatate din tenis este mentalul. Este inca o lectie pentru Simona ca atunci cand intra pe teren, nu trebuie sa tina cont de nimic altceva decat de dorinta de a invinge, oricare i-ar fi adversara.
    • 0 (2 voturi)    
      Da bah, ca sa vezi, a castigat Pliskova (Vineri, 9 septembrie 2016, 16:20)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      ca a ajutat-o Simona. Serena are de multi ani o belea la genunchi care s-a accentuat in meciul cu Pliskova.
      Simona sa invete sa puna scurte macar daca vrea sa mai urce pe podium.
  • -4 (8 voturi)    
    conspiratie neo-nazista germano-polona! (Vineri, 9 septembrie 2016, 11:55)

    mihaitzateo [utilizator]

    E conspiratie neo-nazista, germano-polona!
    Nu e clar ?
    Si Angelique Kerber si Pliskova sunt blonde cu ochi albastri si impreuna au conspirat sa o dea jos pe o persoana afro-americana,de pe locul 1 de la WTA.
    Sunt sigur ca e si Trump implicat!
    Ar trebui sa fie descalificate si Angelique si Pliskova,din viitoarele turnee WTA!
    Clar de tot.
    • -1 (5 voturi)    
      unde-i poloneza? (Vineri, 9 septembrie 2016, 15:48)

      cerceteaza [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Wozniacki? Asta e poloneza din Danemarca, da-i scoasa din joc. Angelika poate, ca ta-su este polonez Sławomir Kerber, iar ma-sa, chiar daca se da nemtoaica, dupa nume tot poloneza ar fi - Beata Rzeźnik, iar bunicul, dupa mama, i-a facut o academie de tenis la Puszczykowo - Polonia, unde Angie isi are si rezidenta.
      Cealalta, Pliskova, e cehoaica.
      Oricum, Simona a obosit intre timp "maslina" Serena, asa ca Pliskova a intepat-o cu scobitoarea si a mancat-o !
      • 0 (2 voturi)    
        poloneza,cehoaica,tot pe acolo :D (Vineri, 9 septembrie 2016, 21:12)

        mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui cerceteaza

        Cehii sunt si mai apropiati, ca genetica, ba si cultural,cu germanii,decat polonezi.

        Era o gluma ce am scris la adresa fanaticilor pro-Africa.
        In SUA,deja afro-americani sunt rasa privilegiata iar cei mai discriminati rasial,mai nou, sunt europenii .
        Sigur, Trump nu are nimic cu afro-americani (nici nu a facut glume la adresa acestora) ,dar, e acuzat ca nu stiu ce are cu ei.
        S-a ajuns in SUA,ca vine un afro-american,ataca un politist alb,ca e el "smecher" politistul il aresteaza si apoi politistul e invinuit de discriminare.

        Normal, politistul a refuzat sa se lase batut de un infractor de rasa afro-americana,e rasist!
        Asa si Pliskova,cat rasism!
        Nu s-a lasat batuta de o persoana de rasa afro-americana!
        Iar Angelique, are tupeu!
        Vine cu parul blond si fara lentile de contact ,asta e o ofensa la adresa populatiei afro-americane din intreaga lume.
        Ca sa nu ii ofenseze,ar trebuie sa isi vopseasca paru negru inchis,sa isi puna lentile de contact sa ii para ochi negri sau caprui inchis si sa mearga sa se bronzeze,sa aibe pielea cafenie.
        Ce e aia, propaganda nazista,sa fie o tenismena blonda cu ochi albastri si pielea alba, pe locul I in clasamentul WTA, nu e clar ?
  • 0 (6 voturi)    
    Sper ca Simona sa traga invataminte (Vineri, 9 septembrie 2016, 14:19)

    Susufler0 [utilizator]

    si din meciul Pliskovei cu Williams, nu doar di meciul ei cu Serena..

    Anume, ca trebuie sa intri in teren cu gandul ca vrei sa o bati pe nr 1 mondial.
    PS. Mental Simona a inceput sa arate bine, dar trebuie de-acum sa-si antreneze psihicul pt obiective mari, grele : cea mai buna jucatoare din lume !