Darren Cahill, totul despre Simona Halep: "Dă cu racheta, asa sunt românii, cu <focul> in ei. Impotriva Serenei trebuie sa fie perfecta"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2016, 13:33 Sport | Tenis

Cahill si Mouratoglou
Foto: Captura YouTube
 
"Are o fata de jocuri de poker, nu iti dai seama de la el daca Simona castiga sau pierde in momentul ala".
 
 
Realizatorii emisiunii despre Darren Cahill
Darren Cahill si Patrick Mouratoglou au participat la o emisiune unde au prefatat intalnirea dintre Simona Halep si Serena Williams, din sferturile de la US Open. Antrenorul australian a vorbit despre nivelul bun aratat de Simona in ultima perioada, despre meciul cu Serena, dar si despre faptul ca Halep arunca cu rachetele. "Este din Romania, iar ei au <focul> in interior", a precizat Cahill. De asemenea, Mouratoglou a vorbit despre slabiciunile jucatoarei noastre si despre cum va incerca Serena sa le speculeze.

Meciul Simonei cu Serena va avea loc miercuri, la o ora care va fi anuntata de organizatori.

Simona Halep, inainte de o noua confruntare cu Serena Williams: "Fizic, ma simt destul de puternica sa o infrunt"

Cahill, despre parcursul de la US Open

"A avut parte de o tragere dificila la sorti (n.r. la US Open). Nu este deloc usor sa joci inca din optimi cu Suarez Navarro. Sa nu uitam ca era 5-5 la meciurile directe, iar Simona nu o invinsese intr-un Grand Slam. A incercat la US Open si ultima perioada sa fie cat de agresiva poate, sa controleze baseline-ul. Am fost de asemenea, in mare parte, multumit de modul cum a servit. Mai da din cand in cand cu racheta (rade). Sunt multumit de faptul ca se straduieste sa fie la 100% la fiecare punct, ceea ce e foarte bine. Este la un nivel ridicat al increderii in ultima perioada, in special dupa victoria de la Madrid, de pe zgura" - Darren Cahill.

Secretul jocului bun din ultimele luni

"Care ar fi secretul? Consistenta in antrenamente. Daca ceva nu merge pe teren, trebuie sa fii capabil sa gasesti rapid o alta solutie. Vorbim adesea despre Novak (n.r. Djokovic), Roger (n.r. Federer) si Andy (n.r. Murray). De ce? Pentru ca este foarte important sa privesti meciurile baietilor...Nici ei nu au mereu zile perfecte, nu-i asa? Iar daca ceva nu functioneaza, atunci se reorienteaza si gasesc o solutie.

Fata de acum ceva timp, Simona incearca sa iasa mai rapid din zona care nu merge si sa puna accent pe ceea ce functioneaza. A facut acest lucru si cu Navarro, dar si la alte meciuri de la US Open. Are insa nevoie ca totul sa functioneze in meciul cu Serena, de asta sunt sigur" - Darren Cahill.

Despre faptul ca Simona da cu racheta de pamant


"Cred ca intr-o lume perfecta, nu as fi de acord cu asa ceva. Adica, iti doresti ca jucatorul tau sa isi tina in frau, in interior, emotiile, dar este din Romania, iar ei au <focul> in interior.... Le place sa se exprime, mai ales Simonei. Obiectivul meu este urmatorul: ok, daca tu vrei sa te enervezi, este in regula, insa sa nu vad ca asta iti afecteaza jocul in urmatorele doua-trei sau patru puncte...La un moment dat, a fost o desfasurare de genul: a aruncat cu racheta, a servit in urmatorele cateva secunde si a facut o dubla greseala...Acum nu mai face acel lucru, sunt multumit de treaba asta si mai cred ca si-a gasit un ritm bun in ultima perioada. Vom avea insa nevoie cu siguranta de mai multe rachete (rade)" - Darren Cahill.

Patrick Mouratoglou, despre slabiciunile Simonei 


"Simona traverseaza un moment foarte bun, are increderea la cote inalte si poate fi periculoasa. De asemenea, are o strategie desteapta. Nu este puternica, fiind o jucatoare mai scunda. Nu trimite puternic cum o face, de exemplu, Madison Keys. Deschide insa foarte bine unghiurile si sta aproape de baseline. Are un joc foarte bun de picioare. Are insa si cateva lovituri care pot fi speculate, cum ar fi serviciul. De asemenea, se misca foarte bine cand ataca si mai putin bine cand este in defensiva" - Patrick Mouratoglou.

Darren Cahill: "Serena nu este invincibila"

Desi o lauda si spune despre ea ca este "poate cea mai buna din istorie", Darren Cahill este de parere ca Serena Williams nu este invincibila.

"Serena este una dintre cele mai bune jucatoare din istoria tenisului, daca nu cea mai buna. A castigat deja 22 de Grand Slam-uri. Are cel mai bun serviciu din istoria tenisului feminin, iar la capitolul deplasare sta foarte bine. Atat forehand-ul cat si backhand-ul sunt arme foarte bune, iar la capitolul conditie fizica este incredibila. Simona trebuie sa joace cu adevarat bine. Serena nu este insa invincibila. Am putut vedea asta in meciurile din acest an. Simona se va inspira din meciurile pe care Serena le-a pierdut cu Muguruza si Kerber. Daca Angie si Garbine au putut, ea de ce nu ar putea?" - Darren Cahill.

Statistica meciurilor directe este clar de partea jucatoarei din SUA, Serena avand 7-1 in confruntarile cu Simona.

2011, Wimbledon: 3-6, 6-2, 6-1 pentru Serena Williams
2013, Roma: 6-3, 6-0 pentru Serena Williams
2013, Cincinnati: 6-0, 6-4 pentru Serena Williams
2014, Turneul Campioanelor (grupe): 6-0, 6-2 pentru Simona Halep
2014, Turneul Campioanelor (finala): 6-3, 6-0 pentru Serena Williams
2015, Miami: 6-2, 4-6, 7-5 pentru Serena Williams
2015, Cincinnati: 6-3, 7-6 pentru Serena Williams
2016, Indian Wells: 6-4, 6-3 pentru Serena Williams.






Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
18642 vizualizari
  • +8 (18 voturi)    
    De ce ne e jenă de termenii în limba româna? (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:25)

    LLDD [utilizator]

    De ce baseline și nu linie de fund?
    În rest toata stima pentru toți cei de care se pomenește în articol. O sa fie greu cu Serena dar nu imposibil. Depinde doar de forma și concentrarea de moment a celor două jucătoare.
    • +8 (12 voturi)    
      Pentru ca Backhand (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:32)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui LLDD

      Si Forehand. Pt ca smash si pentru ca time out.
      Asa-i in tenis!:)
      • +1 (3 voturi)    
        limba romana (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:19)

        Consonant [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        forehand = lovitura directa

        backhand = lovitura inversa

        time out = pauza
        • +3 (3 voturi)    
          dA (Marţi, 6 septembrie 2016, 18:35)

          Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

          "Consistent" se traduce "constant". Deci corect e: "Care ar fi secretul? Constanta in antrenamente." Nu "consistenta in antrenamente".
        • +2 (2 voturi)    
          Sau : (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:32)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

          lovitura "de dreapta" si lovitura "de stanga" ! :)) Termenii astia chiar sunt uzitati.

          Ar fi chiar complicat sa folosesti in loc de backhand, "lovitura inversa" intrucat pt necunoscatori ar putea crea confuzie, auzind de lovitura in "cross invers". ;)
  • 0 (6 voturi)    
    Hai Simona! (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:25)

    andreitr [utilizator]

    Evident că Serena este mai bună dar întâlnirea de azi este una istorică. Hai România!
    • +2 (6 voturi)    
      de maine (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:43)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Se joaca miercuri... In rest, da, de acord!
    • +1 (5 voturi)    
      maine se joaca (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:43)

      Adrian83 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      "Meciul Simonei cu Serena va avea loc miercuri, la o ora care va fi anuntata de organizatori".
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:06)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Istorica? Pentru ca daca pierde Serena pierde si locul 1? Altfel nu vad de ce ar fi istorica. Ele se vor mai intalni pana se va retrage Serena.
    • -3 (5 voturi)    
      cand joaca Romania la US Open, nene? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 0:42)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      nu mai bateti campii
  • +6 (12 voturi)    
    Hai Simona! (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:30)

    Blackball [utilizator]

    Daca Simona are o zi de gratie, nimic n-o poate invinge! Sa-i tinem pumnii romancei noastre!
    • -6 (8 voturi)    
      Norocoasa ai vrut sa spui (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:03)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Blackball

      Ca sa fie de gratie trebuie sa stii toate loviturile. Asa ca ramane sa aiba noroc sa poata returna tot si sa greseasca Serena.
    • +3 (3 voturi)    
      Pe Serena (Miercuri, 7 septembrie 2016, 1:30)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Blackball

      am văzut-o la acest turneu. Nu mai e adormită ca la Olimpiadă. Servește excepțional, se mișcă ca o fetișcană și, în general, nu te lasă să joci din cauza forței loviturilor. Nu mă huliți - cred că Simona nu are șanse chiar în „zi de grație” fiind. Dar cum speranța moare ultima... Poate-i cade ceva în cap sau poate prizează ceva, cum a mai făcut. De Serena vorbesc.
  • 0 (12 voturi)    
    seriooooos? (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:03)

    xanti [utilizator]

    Asa sunt romanii?
    Serena cred ca a rupt cel putin 20 rachete in cariera si asta LIVE,or avea si americanii un foc in ei dar e nuclear .
    • 0 (4 voturi)    
      Și nu doar atât (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:25)

      LLDD [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Să nu uităm de ieșirea nervoasă din semifinala US Open 2009 cu Kim Clijsters, când a amenințat-o pe arbitra de linie că-i îndeasă mingea în gât după ce aceasta a dat greșeală de picior la serviciul Serenei. A fost unul dintre cele mai ciudate moduri în care se poate termina un meci de tenis, fiind la a doua penalizare și la minge de meci pentru Clijsters. E adevărat însă că în ultimii ani pare să-și controleze mai bine reacțiile nervoase pentru a nu fi penalizată.
  • +1 (3 voturi)    
    sa fie perfecta zice dc (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:30)

    simur [utilizator]

    dar nu poate sa ii spuna sa fie rea, doar "agresiva in joc", atat ii este permis...

    ca buna a fost la singapore, cand putea sa o scoata din ecuatie, dar, pe de alta parte si-a castigat atunci un urias capital de simpatie, mai putin la noi acasa cu unii care critica din invidie

    pe asta se bazeaza si o parte din strategia sw, o sa-i zambeasca frumos la alegerea terenului

    simona, incrunta-te ca in reclama aia...
    • +1 (3 voturi)    
      iar la roland garros? (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:46)

      simur [utilizator] i-a raspuns lui simur

      cand si-a etalat sugarpova toate trucurile?

      daca simona ar fi castigat atunci, cred ca azi am fi numarat cateva gs-uri in balanta ei, dar a fost data inapoi, s-a vazut de toata lumea...

      oare cineva poate vedea ca sw are si ea marotele ei, legate de ........................., va dati seama daca ii facea ei sugarpova (ce i-a facut simonei) la momentul prezent, cat i-ar lua sa se blocheze ca in meciul de anul trecut de la uso cu vinci?? ... "dar, aplaudati-ma si pe mine..?" zicea italianca cu mainile sus, iar simona e mai atleta decat vinci
      • +2 (4 voturi)    
        Serena este astfel construita incat (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:49)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui simur

        sa urasca (chiar daca in fata zambeste si vorbeste frumos) pe cea care a invins-o, fie si doar o data (dar rau de tot - 6-0, 6-2). Nu o condamn. Doar asa poti castiga 22 de turnee de grand slam. :(

        DC are evident toata dreptatea din lume cand spune ca Simona, pt a o invinge ACUM pe Serena trebuie sa joace "CU ADEVARAT BINE" (subl. m) ;)

        Atentie ! Nu a spus perfect, ci "cu adevarat bine" !!! :)

        PS. Cu alte cuvinte, Serena nu mai e cea de acum un an,doi... nu mai e invincibila, iar Simona, "a trecut deja la alt nivel" cum spunea Mats Wilander , deci nu trebuie chiar sa joace exceptional, ci "doar" (!) "cu adevarat bine" ! ;)

        PPS. Ce ti-e si cu "diplomatia" asta a cuvintelor la Darenn Cahill ! :P
  • -2 (4 voturi)    
    nu are nici o sansa (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:01)

    samariteanul [utilizator]

    Simona are o mentalitate balcanica si nu are forta unui campion.Si daca ar bate pe Serena,nu ar trece mai departe,pentru ca sta in mentalitatea romanilor ca ,astazi sa faca un meci excelent si maine si inca 10 ani sa se faca de ras,precum o curca plouata.
    Nu cred ca vreodata Simona halep va fi nr 1 wta si nici ca va castiga vreodata un GS.Nu are valoarea unei campioane.Ea este vesnica pierzatoare si neputincioasa.