Serena Williams, liderul clasamentului WTA, a stabilit, luni, un nou record de victorii in meciurile de Grand Slam, 308, dupa s-a impus in fata sportivei Yaroslava Shvedova (Kazakhstan, locul 52 WTA), scor 6-2 6-3, victorie care i-a adus calificarea in sferturile de finala la US Open. Americanca l-a depasit pe elvetianul Roger Federer care a reusit 307 succese in meciurile de Grand Slam.

Serena Williams, la US OpenFoto: usopen.org

"E un numar urias. Cred ca este foarte semnificativ. Cred ca este ceva ce vorbeste despre lungimea carierei mele", a spus Serena, conform site-ului WTA.

Serena Williams are in palmares 6 titluri US Open, ultimul fiind castigat in 2014. La editia din 2015 a competitiei de la New York, Serena a fost invinsa in semifinale de italianca Roberta Vinci, scor 2-6, 6-4, 6-4.

Daca va castiga editia de anul acesta de la US Open, Serena o va depasi pe germanca Steffi Graf, alaturi de care detine recordul de titluri de Grand Slam (22).

Serena Williams o va intalni in sferturi pe Simona Halep, numarul 5 WTA, care a are a trecut in optimi de Carla Suarez Navarro cu 6-2, 7-5. Halep va fi primul cap de serie intalnit de Williams la editia din acest an a turneului de la New York.

"Cred ca indiferent cu cine joc adversara va juca peste locul sau din clasament. Cred ca asta e frumusetea si unul dintre lucrurile care ma fac sa continui. Toate adversarele joaca de parca ar fi numarul unu. Pentru mine nu conteaza cu cine joc, pentru ca ma astept sa joace meciul vietii lor. Asa abordez aceste partide'', a declarat Serena referitor la meciul din sferturile de finala.