​US Open: Simona Halep vs Kirsten Flipkens, de la ora 18:00

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 30 august 2016, 9:01 Sport | Tenis

Simona Halep, la US Open
Foto: usopen.org
​Simona Halep (locul 5 WTA - cap de serie numarul cinci) debuteaza astazi la US Open impotriva unei jucatoare pe care a invins-o de fiecare data cand a intalnit-o: Kirsten Flipkens (Belgia, locul 68 WTA). Meciul va fi primul al zilei pe "Arthur Ashe" (n.r. arena centrala a competitiei de la New York), urmand sa fie in direct pe Eurosport si LiveText pe HotNews.ro de la ora 18:00 (ora Romaniei). 

De-a lungul timpului, Simona si Kirsten s-au intalnit de patru ori in circuitul WTA, scorul fiind 4-0 pentru sportiva nascuta la Constanta.

In eventualitatea in care o va invinge pe Flipkens, Halep se va duela in turul doi cu invingatoarea partidei dintre Lucie Safarova (Cehia -  locul 35 WTA) vs Daria Gavrilova (Australia - locul 45 WTA).

Tot marti va mai evolua o sportiva din Romania: Patricia Maria Tig. Aflata pe locul 129 WTA, Tig o va intalni pe Laura Siegemund (Germania - locul 28 WTA si cap de serie numarul 26) in runda inaugurala de la US Open.

Patricia si Laura s-au mai intalni o singura data in circuitul WTA, Siegemund obtinand victoria la Charleston, in acest an. Meciul dintre Tig si Siegemund va fi al treilea de pe Terenul 14.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
2098 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    Ar trebui sa fie o joaca de copil primele doua (Marţi, 30 august 2016, 9:31)

    Susufler0 [utilizator]

    tururi pt Simona !

    Flipkens si Daria Gavrilova ii sunt "cliente", tocmai bune ca pe seama lor sa isi regleze loviturile, si sa-si intre in ritm.

    In meciurile 3 si 4 din turneu, pregateste "sfertul" cu Serena. Asta-i primul hop si a venit momentul sa fie trecut iar Serena sa predea locul 1 Angelicai, pe care Simona sa o invinga in finala. (Doar ca nu stiu daca in situatia asta Kerber mai ajunge pe 1).

    In fine, oameni buni asta-i scenariul de anul acesta de la US OPEN !

    PS. Cu happy end a l' americaine !
    • +2 (2 voturi)    
      dacă serena se oprește în sferturi, (Marţi, 30 august 2016, 9:48)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      rămâne la 6700 de puncte. dacă angie câștigă următorul meci, din turul 2, ajunge la 6730 de puncte. dacă angie ajunge în finală, nu are locul 1 doar dacă pierde în fața serenei. înfrângere în fața oricărei alteia înseamnă garanția locului 1
      • +1 (1 vot)    
        Prin urmare asta e filmul de anul acesta (Marţi, 30 august 2016, 11:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        al openului american !

        Succes, Simona !

        PS. Multumesc , berenger. Ce ne-am face fara tine, statisticianul de incredere al forumului ?
      • +2 (4 voturi)    
        Soarele si tenisul (Marţi, 30 august 2016, 11:56)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        In caz ca nici macar tu nu pricepi ce ai scris: pentru a-si pastra locul 1 Serena trebuie sa obtina la US open cu minim 460 pct mai mult decat Kerber.
        1R - 10pct
        2R - 70 pct
        3R - 130 pct
        4R - 240 pct
        QF - 430 pct
        SF - 780 pct
        F - 1300 pct
        W - 2000 pct
        Mai departe am incredere, stiu ca aritmetica e punctul tau forte.
        • +1 (1 vot)    
          minimum (Marţi, 30 august 2016, 12:38)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          520
          • +1 (1 vot)    
            berenger, ceri prea multe de la el ! (Marţi, 30 august 2016, 17:23)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui berenger

            Unii, carcotasi (ca mine) ar spune ca esti chiar exagerat. menajaza-l, te rog.
        • +1 (1 vot)    
          Din cuvintele tale razbate in mod pregnant (Marţi, 30 august 2016, 16:46)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          un sentiment de ostilitate pe care incerci, cu disperare sa il reprimi dar nu reusesti.

          Cauzele pot fi doua : fie un episod neplacut trait de tine in copilarie, posibil un abuz fizic, fie manifestarea unui sentiment de defulare cauzat de "bombele in freza" pe care le incasezi in mod periodic pe forumuri, unde incerci sa "te impui", dar sfarsesti invariabil prin a fi "ciufulit" de toata lumea.

          PS. Mai math_2, cu asta te mandresti ? Ca intrii pe google ? Pai bai baiatule, eu nu am de ce sa ma ostenesc cu d-astea pt ca totdeauna va fi unul ca tine (dar nu obraznic!) care sa dea informatiile.

          Tu, daca n-ai observat, iar ai fost piua a II a .
          Daca la informatii nu esti prompt, ce sa mai zic la comentarii !

          PPS. Hai, pa !
  • 0 (2 voturi)    
    În fine, (Marţi, 30 august 2016, 12:19)

    Chitcaila [utilizator]

    după Sorane, Monici și Irine B(l)egu, niște subrete onorabile, urmează regina Simona. Plecăciune!
    • +1 (3 voturi)    
      eeei da, asa da! (Marţi, 30 august 2016, 13:21)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      si daca tot iti face placere treaba asta, poti face o plecaciune si in fata mea, dar sa ramai (a)plecat cat mai mult timp !... ca mie asa imi place !!!

      ....:)))))...... . Hai, plecaciune!
      • +2 (2 voturi)    
        (b) poti sa chitzai mai cu optimism, asha? (Marţi, 30 august 2016, 13:36)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui srah

        (c) dragutz stii sa fii ?

        (d)exista si optiunea sa nu te mai intorci niciodata, sa stii ! =D

        -"|}{+< //+.
        • +1 (1 vot)    
          Auzi, finalul comentariului tau (pct. "d) (Marţi, 30 august 2016, 17:11)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

          e "pe bune" ? Nu de alta dar seamana ca doua picaturi de apa cu finalul povestirii lui Charles Perrault, "Flautistul din Hamelin", in care omu', cantaretul s-a sucarit si a facut sa dispara pe vecie,toata soricarimea din oras, dupa care a trecut si la oameni.

          PS. Daca se ajunge la d-astea, sper ca ma anunti din timp, da ?
          • +1 (1 vot)    
            dar, i-am lasat optiunea sa faca ce vrea.. (Marţi, 30 august 2016, 19:26)

            srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            bine, acum, inteleg ca merit sa fiu urecheata si eu :(

            nu ma pot supara pe tine, o sa incerc sa-mi vad de citeala .
            • +1 (1 vot)    
              Asa-i, eu ma repezii fara sa vad (Marţi, 30 august 2016, 20:19)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

              ca intr-adevar tuai fost fair cu @chitcaila si l-ai lasat sa aleaga. :(

              PS Sorry ! :<(
              • 0 (0 voturi)    
                cucubeule, (Miercuri, 31 august 2016, 10:09)

                srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                nu le mai lua personal. Nu toate mesajele mele iti sunt destinate:)
                a) nu iti mai cere scuze, nu simt nevoia:)
                b)..... :)))