JO 2016: Monica Niculescu vs Veronica Cepede Royg 6-2, 6-3/ Niculescu, in turul doi la Rio de Janeiro

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 august 2016, 19:29 Sport | Tenis

Monica Niculescu
Monica Niculescu (locul 56 WTA) a debutat cu dreptul la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, jucatoarea noastra calificandu-se in turul doi dupa ce a invins-o pe Veronica Cepede Royg, locul 124 WTA - din Paraguay. Meciul din "Olympic Tennis Centre", terenul 8, a fost castigat in doua seturi, scor 6-2, 6-3, dupa o ora si 28 de minute.

In urmatoarea partida, Niculescu se va duela cu invingatoarea meciului dintre Svetlana Kuznetsova (Rusia - cap de serie numarul opt) si Qiang Wang (China - locul 66 WTA).

Pe tabloul de simplu feminin de la JO se mai afla o sportiva din Romania: Irina-Camelia Begu (o va infrunta pe Nao Hibino, din Japonia).

Desfasurarea Livescore a partidei Niculescu vs Royg:

Niculescu nu mai asteapta sa serveasca pentru a castiga partida: mai face un break si se impune cu 6-3, obtinand astfel calificarea in turul doi de la Jocurile Olimpice

Monica se apropie la un singur game de castigarea partidei: conduce acum cu 5-3 in setul doi

Royg isi castiga serviciul, este 4-3 pentru Monica

Game echilibrat pe serviciul Monicai, se face 4-2

Niculescu a revenit de la 0-40 la 30-40, dar pana la urma a pierdut game-ul. Royg se apropie la 2-3

Game la zero castigat de Niculescu, numarul 56 WTA se distanteaza la 3-1 in setul al doilea al partidei

Niculescu reuseste sa o destabilizeze inca o data pe adversara, iar sportiva noastra face break-ul: 2-1

Monica egaleaza la unu

Royg trece in avantaj in debutul setului secund (1-0), dupa ce a servit

Niculescu revine de la 0-30, isi castiga serviciul si se impune in primul set cu 6-2

Game interminabil, in care, pe rand, cele doua jucatoare au avut multe sanse de a se impune...In cele din urma, Monica a avut nervii mai tari si a castigat contra serviciului. 5-2 in favoarea ei in primul set

Monica face un mic pas inapoi, iar Veronica se mai apropie putin pe tabela, dupa ce recupereaza un break: 4-2

Niculescu continua sa fie cea care impune ritmul, iar al doilea break vine firesc (la 15). 4-1 pentru Monica in primul set

Monica revine de la 15-40 si reuseste sa isi consolideze break-ul de mai devreme: se face 3-1 pentru jucatoarea noastra

Dupa doua game-uri in care fiecare jucatoare si-a castigat serviciul, Monica a bifat primul break al partidei si conduce cu 2-1

Meciul a inceput cu Royg la serviciu.

Niculescu si Royg nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul WTA.

Sambata, in proba de dublu de pe tabloul masculin, Horia Tecau si Florin Mergea au obtinut calificarea in optimile competitiei din Brazilia.

Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3617 vizualizari
  • +3 (3 voturi)
    TVR (Sâmbătă, 6 august 2016, 23:12)

nick24 [utilizator]

avem și noi câțiva sportivi la olimpiadă și nu putem să-i vedem?

Unde putem vedea meciul?
    Obfibși ăsta pe Dolce?
      zi mersi (Duminică, 7 august 2016, 11:47)

muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui nick24

La cum omoara Niculescu tenisul, cred ca nici familia ei nu suporta sa ii vada meciurile.
    nu a fost (Duminică, 7 august 2016, 0:51)