Simona Halep: Cred ca am luat decizia buna sa nu particip la Rio. Sanatatea mea este mai importanta

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2016, 19:34 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Simona Halep, locul cinci in clasamentul mondial, a declarat inaintea turneului de la Montreal, unde va debuta impotriva sportivei australiene Daria Gavrilova, in turul secund, ca se simte ca acasa la competitia din Canada, unde anul trecut a ajuns pana in finala, pierzand in fata Belindei Bencic.

"Ma simt foarte bine. Sunt pentru a treia oara la turneul de la Montreal si imi place aici deoarece e un teren asemanator cu cele din Europa, asa ca ma simt ca acasa. Vreau sa incep bine turneul, sa ma bucur de timpul petrecut aici si sa castig cateva meciuri. Ma simt pregatita pentru debutul turneului, insa am mai multe de pus la punct pentru sezonul de hard", a declarat Simona Halep intr-un interviu pentru WTA, potrivit Mediafax.

Sportiva originara din Constanta nu regreta neparticiparea la Jocurile Olimpice de la Rio, care vor debuta pe 5 august. Halep pune sanatatea pe primul loc.

"A fost foarte greu pentru mine sa iau decizia de a nu evolua la Jocurile Olimpice de la Rio, de aceea a venit atat de tarziu raspunsul meu. Stiu ca Jocurile Olimpice sunt importante pentru oricine si pentru tara, dar sanatatea mea este mai importanta decat orice, chiar si decat tenisul, tocmai de aceea am luat aceasta decizie si cred ca este cea mai buna", a mai spus Simona Halep.

Locul cinci in lume, sportiva de 24 de ani, isi doreste sa fie in cea mai buna forma la ultimul turneu de Mare Slem al anului, Openul Statelor Unite.

"Jocurile de la aceste turnee ma ajuta sa fiu in cea mai buna forma la US Open, dar fiecare turneu e important pentru a-mi recapata increderea in mine si in jocul meu. Exista si turneul de la Cincinnati, asa ca ma voi pregati foarte bine. Am nevoie de cat mai multe meciuri, de aceea joc si la dublu. Nu am inceput anul foarte bine, am avut ceva probleme de sanatate, dar acum sunt bine si pregatita sa-mi fac jocul", a incheiat Simona Halep.

Romanca se va intalni cu australianca Daria Gavrilova (locul 45 in clasamentul mondial) in turul secund de la Montreal.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
2325 vizualizari
  • +1 (19 voturi)    
    Bravo Simona, vezi-ti de drum si cale batuta (Marţi, 26 iulie 2016, 19:48)

    Plagarus [utilizator]

    Esti cea mai buna,tine-o tot asa, nu te lasa si ramai patrioata noastra multiubita.
  • -14 (24 voturi)    
    cred ca... (Marţi, 26 iulie 2016, 19:52)

    liviu_ [utilizator]

    ar trebui macar sa ai bunul simt sa minti si sa recunosti ca-si pasa de Romania la fel de mult cum imi pasa mie de gandacii de bucatarie!

    am inteleg iti urasti tara... e dreptul tau... dar macar nu fii ipocrita!
    • -1 (11 voturi)    
      Ei si tu acuma... (Marţi, 26 iulie 2016, 22:46)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ce a vrut sa spuna e ca premiile nu sunt suficient de mari ca sa merite sa-si riste sanatatea reprezentand Romania, ca sanatatea ei e mai importanta decat reprezentarea tarii. De parca ceilalti sportivi care participa au o imunitate speciala la boli, numai ea saraca nu are aceasta imunitate...
  • -4 (16 voturi)    
    Pai parca era suparata ca nu e portdrapel (Marţi, 26 iulie 2016, 20:24)

    LiviuX [utilizator]

    Sau cum vroia sa poarte drapelul la ceremonia de deschidere, printr-o holograma transmisa acolo?
  • 0 (12 voturi)    
    Cand Federatia Romana de Tenis (Marţi, 26 iulie 2016, 21:22)

    Carpi [utilizator]

    va plati antrenamentul din adolescenta a tenismenelor atunci ,,va avea dreptul sa ceara ca sportivele sa riste sa aiba copii cu malformatii de la Zika concurand la Olimpiade prin tari exotice !

    Pana atunci putina decenta in pretentii de la tenismenii de varf !

    In cazul lui Halep, familia ei a riscat mai multe ,,caramizi de bani'' cu pregatirea ei!!
  • 0 (8 voturi)    
    Dragostea de țară (Marţi, 26 iulie 2016, 21:38)

    fdaniel [utilizator]

    Ce frumos concept.

    Cum ar trebui CEILALȚI să-și dea viața pentru el.

    Ce mândrie mai mare poate fi pentru o tânară sănatoasă, în putere, cu gene bune decât sa dea nastere unui microcefalic pentru mândra nație română (nu că nu s-ar potrivi cu profilul mediu al votatorului naționale).

    Domnule "liviu_" , în nemernicia mea, ca un câine turbat, prefer un copil român sanătos unei duzini de puradei hrăniți din ajutor social. Și, par un egzamplu, cred că ar fi mult mai patriotic (mai ales pentru un român verde) să respecți gramatica sfintei noastre patrii: se scrie "fi ipocrită", cu un singur i.
    • -1 (1 vot)    
      Bine spus... (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:36)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Deci TOTI ceilalti sportivi, sportive, insotitori, spectatori, vor da nastere unor microcefalici! Atunci de ce TOTI ceilalti se duc acolo? Sau lor nu le pasa credeti de sanatatea lor si a copiilor lor? Sau, cum spuneam, riscul e numai pentru halep, TOTI ceilalti sunt imuni? Oricum imi pare bine ca macar in final ati prins esenta articolului si a comentariilor, totul e datorita acelui dublu "i". Probabil la dvs tastatura merge perfect si nu faceti NICIODATA greseli. De, ce sa-i faci, nu toti sunt perfecti ca dvs si halep!
  • -3 (13 voturi)    
    fite...sigur o sa regrete mai tarziu (Marţi, 26 iulie 2016, 21:47)

    maryby [utilizator]

    Majoritatea si-ar da si o mana sa poata participa la o olimpiada! Eu locuiesc la Rio de 2 ani si nu am avut probleme cu ZICA niciodata.
  • 0 (14 voturi)    
    Daca erai desemnata sa porti steagul (Marţi, 26 iulie 2016, 22:52)

    ty [utilizator]

    renuntai pentru tantari?
  • +2 (8 voturi)    
    Ce usor este sa hotarati pt sanatatea altuia ! (Marţi, 26 iulie 2016, 23:44)

    Susufler0 [utilizator]

    Simona Halep a spus clar, ca sa inteleaga toata lumea ca isi doreste sa fie SANATOASA, pt ca vrea sa aiba in viitor o FAMILIE SANATOASA, cu COPII SANATOSI si, din acest motiv, nu isi poate permite sa riste nimic.

    Pt ca stiti care sunt riscurile pt o femeie legate de virusul Zika sunteti mai mult decat nedrepti !
    • -2 (2 voturi)    
      Vedeti si ce am mai spus (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:41)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Adica din toate miile de sportivi si zecile, sutele de mii de insotitori si spectatori care vor merge acolo, ea e singura care s-ar imbolnavi daca ar merge acolo? Sau te pomenesti ca toti ceilalti sunt barbati, ea ar fi sigura femeie! Sau au o supraimunitate pe care ea saraca e singura care nu o are...
      • -1 (1 vot)    
        Halep: "Mă gândeam că voi fi eu sau Neagu..." (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:48)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Daca Halep facea declaratia de neparticipare inainte de cea cu drapelul nu aveam ce sa comentez si ii respectam decizia.
        • -2 (2 voturi)    
          Ar fi fost mai bine, dar nu suficient (Miercuri, 27 iulie 2016, 17:54)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Oricum e decizia ei, e treaba ei. Dar sa pui ca motiv asa ceva cand zeci de mii (daca nu chiar sute) de persoane se vor duce acolo e cam stupid, nu crezi? Zi ca nu vrei sa te duci si cu asta gata!
      • +1 (1 vot)    
        Daca astea-s "argumentele" tale pt care Simona (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:48)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        ar trebui sa participe la Olimpiada, atunci mai bine lasa-te pagubas !
        • -1 (1 vot)    
          Nu, nu sunt argumentele mele pentru participare (Miercuri, 27 iulie 2016, 17:52)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ar trebui sa participe pentru ca tine la Romania, pentru ca e mandra sa fie reprezentanta Romaniei, etc. Doar am spus ca motivele de NEPARTICIPARE sunt stupide si am aratat de ce.
      • -1 (1 vot)    
        P.S. Si barbatii se pot imbolnavi! (Joi, 28 iulie 2016, 17:02)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Asa ca nici motivul asta nu tine...