Halep a urcat pe locul 6 in clasamentul pentru Turneul Campioanelor

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2016, 9:40 Sport | Tenis

Simona Halep, campioana la BRD Bucharest Open
Foto: BRD Bucharest Open/ facebook
Dupa succesul la BRD Bucharest Open, Simona Halep, in varsta de 24 de ani, se mentine pe locul 5 in clasamentul mondial feminin, dat publicitatii luni, dar urca pe locul 6 in ierarhia pentru Turneul Campioanelor, transmite Mediafax.

Titlul castigat, intr-o maniera entuziasmanta, la turneul WTA de la Bucuresti i-a adus Simonei Halep 280 de puncte in clasamentul Road to Singapore. 

Astfel, Halep le-a intrecut pe jucatoarele Dominika Cibulkova si Carla Suarez Navarro, din Slovacia, respectiv Spania, si a urcat pe locul 6 in cursa pentru Turneul Campioanelor.  

In clasamentul general WTA, Halep ramane pe locul 5, cu 5.071 de puncte, dar se apropie de locul 4, ocupat de sportiva poloneza Agnieszka Radwanska, cu 5.335 de puncte. 

De altfel, in top 10 WTA nu a avut loc nicio schimbare de la ultima actualizare. 

Romania a ramas insa cu doar patru jucatoare in top 100 WTA, dupa ce Patricia Tig a coborat trei pozitii, pana pe 102. 

Irina Begu a ramas a doua romanca din top, pe 31, Monica Niculescu coboara opt locuri, pana pe 63, in timp ce Sorana Cirstea pierde si ea doua pozitii, de pe 86 pe 88.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
5733 vizualizari
  • -16 (20 voturi)    
    wow (Luni, 18 iulie 2016, 9:54)

    xanti [utilizator]

    Ce performanta are campeoana dupa ce castiga un turneu fara nici un jucator top 20.
    • +9 (11 voturi)    
      US open - minim sferturi (Luni, 18 iulie 2016, 12:08)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Halep nu datoreaza nimic nimaniu, participa la ce turne vrea si nu trebuie sa dea socoteala nimaniu pt ca nu e platita de statul Roman
  • -11 (21 voturi)    
    Invincibila fara drapel ? (Luni, 18 iulie 2016, 9:55)

    Plagarus [utilizator]

    Meritul este pe masura si al Taniei și Stere Halep,care au asigurat laptele de zi cu zi al marii campeoane.
    • +9 (15 voturi)    
      inca unul (Luni, 18 iulie 2016, 10:05)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      mandru ca e roman si suparat ca pe Halep o intereseaza mai mult propria sanatate decat o reprezentare a unei natiuni care nu a facut nimic pentru ea.

      Puie Monta!
      • 0 (6 voturi)    
        Tot lotul olimpic roman,este neiteresat de .... (Luni, 18 iulie 2016, 14:33)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        ....propria sanatate ? Irina Begu, Monica Niculescu - simplu si dublu, Horia Tecau si Florin Mergea - dublu ???
        • 0 (2 voturi)    
          aia sunt "fraieri" (Miercuri, 20 iulie 2016, 12:14)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          nu starlete de Constanta
      • +1 (1 vot)    
        Cum nu a facut nimic pt ea? (Marţi, 19 iulie 2016, 15:45)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Nu isi pune sperantele o intreaga natiune in halep? Nu asteapta toti sa fie mantuiti? Cine o sa ii faca fericiti la Rio? Vaaaiiiii, are frica de tzantzari, saraca.
  • 0 (0 voturi)    
    Ihi (Luni, 18 iulie 2016, 16:06)

    Romanus [utilizator]

    E bine si asa....
  • +3 (5 voturi)    
    de fapt e pe 5... (Luni, 18 iulie 2016, 17:11)

    gimini [utilizator]

    ...in Road, fiindca Azarenka nu mai conteaza.

    Indiferent ce zic carcotasii, Simona va fi si anul asta la turneul campioanelor. Sa crape fierea-n hateri de necaz.
    • -1 (5 voturi)    
      sa crape fierea??? (Miercuri, 20 iulie 2016, 12:15)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      tu esti intreg la cap, nene?