BRD Bucharest Open, finala: Simona Halep vs Anastasija Sevastova (de la ora 16:00)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 17 iulie 2016, 10:40 Sport | Tenis

Simona Halep, la BRD Bucharest Open
Foto: BRD Bucharest Open/ facebook
Simona Halep se afla la un singur meci distanta de cel de-al 13-lea titlu din cariera, numarul 5 WTA intalnind-o in finala de la "BRD Bucharest Open" pe Anastasija Sevastova, din Letonia, locul 66 WTA si cap de serie numarul 7. Partida va incepe la ora 16:00, va fi in direct pe Digisport 2 si LIVESCORE pe HotNews.ro.

"Va fi un meci greu, joaca diferit, un pic mai drept si pe sub minge un pic. Va fi un meci dificil, e finala, orice finala e grea. Sper sa fiu relaxata, sa-mi fac jocul si sa fac un meci frumos pentru public. Sper si imi doresc foarte mult sa castig al doilea turneu aici" - Simona Halep.

"Am mai jucat de cateva ori, este o sportiva puternica. Este intre primele 10 jucatoare din lume, la ce sa te astepti? Nu mai este nimic de spus. Este grozava, a jucat in finale, in turnee de Grand Slam. Va fi dificil sa o inving" - Anastasija Sevastova.

  • Pana la a se califica in finala "BRD Bucharest Open", Sevastova a eliminat doua jucatoare din Romania: Elena Gabriela Ruse si Patricia Maria Tig.
  • Pentru calificarea in finala competitiei bucurestene, Halep va primi 21.400 de dolari si 180 de puncte in ierarhia WTA de simplu.
  • Marea castigatoare a trofeului va incasa un cec in valoare de 43.000 de dolari si 280 de puncte WTA.
  • Simona Halep si Anastasija Sevastova s-au intalnit de patru ori pana in acest moment, scorul fiind 3-1 pentru jucatoarea letona.
  • Finala de la "BRD Bucharest Open" se va disputa duminica, de la ora 16:00, urmand sa fie in direct pe Digisport 2 si LIVESCORE pe HotNews.ro.
  • Pana in acest moment, Simona Halep are 12 titluri in cariera, unul din acestea fiind cucerit la Bucuresti, la editia din 2014.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
932 vizualizari
  • -4 (6 voturi)    
    cea mai ingamfata sportiva din Romania (Duminică, 17 iulie 2016, 11:46)

    xanti [utilizator]

    Nu conteaza daca castiga sau pierde ma lasa rece ,Rio,FedCup pentru ea nu reprezinta nimic.
    In acest moment in loc sa fie cea mai iubita sportiva din romania este cea mai dezaprobata si pe buna dreptate,o asemenea ingamfare si infatuare nu s-a mai vazut la un sportiv roman niciodata.
    Ar trebui exclusa din tenisul romanesc pentru ca Romania sa nu mai apara langa numele sau.
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Duminică, 17 iulie 2016, 14:26)

      Keiiil [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Poate ar trebui sa ne gandim serios la mutarea Romaniei pe luna, sau orice alta planeta.
    • 0 (2 voturi)    
      un loser deghizat in "vedeta" (Duminică, 17 iulie 2016, 15:01)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      care se faleste cu "banetul" castigat, se imbraca in trening si pantofi cu toc si "investeste" in masini
    • +2 (4 voturi)    
      Cum poti sa-ti permiti sa spui asa ceva/ (Duminică, 17 iulie 2016, 15:07)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Acesta e un popor nerecunoscator care-si distruge Zeii si Eroii si nu ii pretuieste
      Acestia sunt niste oameni numiti romani ,nu daci,care isi distrug copiii si se umilesc unii pe altii si se fac sclavi unu pe altu si nu respecta nici o lege si nici o regula

      in afara de legea junglei desigur
      cine esti tu?
      cine e Apollo si cine e Artemis?
      stii tu suferinta zeilor,stii tu de cei 40000 de ani in care noi doi am lucrat si am condus Atlantia?
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 17 iulie 2016, 15:10)

      tenis101 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Da mai, cum isi permite ea sa fie locul 5 in lume si sa ne faca de "ras" in felul asta?

      Hai sa o excludem? Si cu ce ramanem?
    • +2 (4 voturi)    
      Ce vorbesti . . . (Duminică, 17 iulie 2016, 15:14)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      . . . .Frantz? De cand un sportiv de clasa devine automat robul tarii sale, pe care trebuie sa o serveasca neconditionat? Si apoi ce anume a investit tara in Simona Halep? Ai putea sa imi spui? Nu ai putea, pentru ca nu a investit nimic! Aaa daca ar fi fost gimnasta si ar fi stat in cantonament permanent cu doctori si dietecieni la fund 24 de ore din 24, cu antrenori tot unul si unul cu participari doar la concursuri prestigioase, da, atunci poti spune ca ar avea vreo obligatie fata de tara care a crescut-o! Dar asa cand fata asta a crescut singura pe banii si privatiunilor parintilor, ce pretentii poti avea? NICI UNA!
  • +3 (5 voturi)    
    nu am inteles (Duminică, 17 iulie 2016, 15:03)

    simur [utilizator]

    de unde supararea asta (poate capra vecinului?)

    altii isi cinstesc eroii de orice fel, trecuti sau prezenti, perfecti sau cateodata mai putin perfecti

    pacat de faza asta proasta de negare care ii cuprinde pe tot mai multi dintre noi, dar cum ar putea sa ne fie mai bine privind de pe margine fara efort si fara orizont?
    • 0 (0 voturi)    
      de cand e orice caraghios (Luni, 18 iulie 2016, 12:32)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui simur

      erou?