Lista se mareste: Karolina Pliskova (16 WTA) nu merge la JO din cauza virusului Zika

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 17 iulie 2016, 10:30 Sport | Tenis

Karolina Pliskova 2
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Karolina Pliskova, locul 16 WTA, a intregit lista sportivilor care au anuntat ca nu vor participa la Jocurile Olimpice de vara de la Rio de Janeiro de teama virusului Zika, informeaz L'Equipe. Tot mai multi jucatori au precizat ca nu vor merge in Brazilia, ultimii care au comunicat acest lucru fiind Simona Halep, Milos Raonic sau Tomas Berdych.

"Ma tem de efectele virusului Zika", a precizat Karolina Pliskova, jucatoare in varsta de 24 de ani.
 
In urma cu putin timp, Simona Halep (locul 5 WTA) anuntase ca nu va reprezenta Romania la JO, tot de teama virusului Zika.

Pe tabloul masculin de simplu, lucrurile stau in felul urmator: nu mai putin de zece din primii 30 de jucatori ai lumii au anuntat deja ca nu vor merge la Rio in vara acestui an.

Tomas Berdych (8 ATP), Milos Raonic (7 ATP), Dominic Thiem (9), John Isner (16), Nick Kyrgios (18), Bernard Tomic (19), Feliciano Lopez (20), Lucas Pouille (21), Benoit Paire (23) si Sam Querrey (29) nu se vor afla in Brazilia, din acelasi motiv - virusul Zika.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
2764 vizualizari
  • -12 (18 voturi)    
    doar bogatii din tenis (Duminică, 17 iulie 2016, 10:52)

    motamo [utilizator]

    de ce majoritatea celor care renunta sunt jucatori de tenis suprebogati?
    • -8 (12 voturi)    
      restul muncesc 4 ani pentru o speranta (Duminică, 17 iulie 2016, 11:10)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui motamo

      la o medalie si cativa banuti.
      Tenisul e sport super bine platit, mult prea bine...
  • -10 (16 voturi)    
    cata ipocrizie (Duminică, 17 iulie 2016, 11:27)

    xanti [utilizator]

    Unii si-ar taia o mana sa participe la Rio la olimpiada si altii fac mutre si nazuri.
    Sportul s-a transformat intr-o industrie de facut bani pentru ingamfati.
    Raonici probabil nu mai ramane gravid din cauza asta nu participa ,probabil vrea sa fie primul caz din istoria omenirii de barbat gravid.
    Asa si cu fatucele astea cu nasul pe sus gen Halep,Pliskova.....
    • +9 (13 voturi)    
      da ma (Duminică, 17 iulie 2016, 11:56)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ce conteaza pericolele ,poa' sa fie si razboi acolo,ei tot tre' sa mearga , ca sa nu-i consideri tu ingamfati..
    • +12 (16 voturi)    
      se transmite (Duminică, 17 iulie 2016, 11:57)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      virusul se transmite pe cale sexuala, deci il poate transmite foarte bine raonic catre sotie, si aceasta catre copil. nu de nebuni nu s-au inscris.
      vad ca unii se intreaba de ce doar sportivii bogati refuza sa-si asume riscul. pai e simplu: pt ca isi permit. pt ca sportivii de la gimnastica de ex, daca nu merg la olimpiada, au muncit 4 ani degeaba. si atunci isi asuma riscul, asa cum cei care nu-si permit o alimentatie corecta isi asuma riscul de a manca parizer, asa cum cei care isi permit cumpara mancare bio, cei care nu-si permit nu cumpara, desi stiu ca anumite alimente le pot afecta sanatatea.
      asa si aici. daca unii isi asuma riscul, nu inseamna ca el nu exista.
      Nici eu nu mi-as asuma riscul sa am un copil cu probleme de sanatate. Pt ce si l-ar asuma raonic, sau pliskova, sau halep...?
      cine alege sa mearga merge pe riscul lui, dar nu pot judeca niste oameni ca aleg sa-si protejez sanatatea lor si a viitorilor lor copii. Din contra, ii apreciez ca pun asta pe primul plan, inaintea gloriei, a unor laude de moment sau a unor orgolii de a-si trece in palmares o medalie.
      Daca s-ar duce in timpul anului la turnee in zona aia pt bani, si nu ar merge a olimpiada, as zice ca-s ipocriti. cum nu e cazul...au toata aprecierea mea pt faptul ca aleg inteligent
      • +5 (5 voturi)    
        Cred ca sunteti nou... (Duminică, 17 iulie 2016, 19:57)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        ... comentator la articolele HN despre tenis. Exista aici o comunitate (mica, zic eu) de hateri al caror unic scop in viata este sa o injure pe Halep. Prin ricoseu, o mai incaseaza cateodata si altii - ca Pliskova sau Raonic acum.
        Va pierdeti vremea raspunzandu-le in mod serios.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 17 iulie 2016, 15:08)

    tenis101 [utilizator]

    Nu mai comparati tenisul cu gimnastica!!

    La gimnastica sunt mult mai putine turnee internationale. Olimpiade o data la 4 ani, alte competitii internationale o data pe an sau chiar mai rar. Normal ca gimnastii pun prioritate pe Olimpiade.

    La tenis exista 4 Grand Slamuri + zeci de competitii pe AN, ceea ce face Olimpiadele foarte putin importante pentru tenis.

    E foarte simplu, fiecare sport e diferit. Atunci de ce sa iti risti sanatatea cand inca ai 4 Grand Slamuri pe an la care poti face performanta?