BRD Bucharest Open: Simona Halep vs Vania King 6-7(3), 6-4, 6-3/ Halep, in finala - Duel cu Anastasija Sevastova pentru castigarea trofeului

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 iulie 2016, 17:45 Sport | Tenis

Simona Halep, la BRD Bucharest Open
Foto: BRD Bucharest Open/ facebook
Simona Halep a avut parte de un meci greu cu Vania King (SUA - locul 144 WTA), o disputa cu multe rasturnari de scor si cu lovituri superbe de ambele parti. Condusa cu 1-0 la seturi si 4-3 cu break, Halep a avut puterea sa revina si sa se impuna in trei seturi, scor 6-7(3), 6-4, 6-3. In finala "BRD Bucharest Open", numarul 5 WTA o va intalni, duminica, pe Anastasija Sevastova (Letonia, numarul 66 WTA si cap de serie numarul 7).

Meciul de pe arena centrala a durat doua ore si zece minute.

  • Pentru calificarea in finala competitiei bucurestene, Halep va primi 21.400 de dolari si 180 de puncte in ierarhia WTA de simplu.
  • Marea castigatoare a trofeului va incasa un cec in valoare de 43.000 de dolari si 280 de puncte WTA.
  • Simona Halep si Anastasija Sevastova s-au intalnit de patru ori pana in acest moment, scorul fiind 3-1 pentru jucatoaea letona.
  • Finala de la "BRD Bucharest Open" se va disputa duminica, de la ora 16:00, urmand sa fie in direct pe Digisport 2 si LIVESCORE pe HotNews.ro.
  • Pana in acest moment, Simona Halep are 12 titluri in cariera, unul din acestea fiind cucerit la Bucuresti, la editia din 2014.
Ultima castigatoare a competitiei bucurestene este Anna Karolina Schmiedlova, din Slovacia (s-a impus in 2015). In acest an, Anna a fost eliminata deja din runda inaugurala. 

"BRD Bucharest Open" este un turneu dotat cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.

Castigatoare de-a lungul timpului:


2014 - Simona Halep (simplu) - Alexandra Cadantu/ Elena Bogdan (dublu)
2015 - Anna Karolina Schmiedlova (simplu) - Oksana Kalashnikova / Demi Schuurs (dublu).


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
8236 vizualizari
  • -13 (27 voturi)    
    deja si turneul asta e prea greu pt Simona (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 20:02)

    mnicku [utilizator]

    Simona! joaca si tu ca Mitu sau Hanescu, circuite ITF-uri fara numar.

    Unde mai pui ca si organizatorii astia au pus meciul prea devreme si asta a influentat scorul de pe teren ....ce oameni d-le
    • +8 (22 voturi)    
      Sărmane, (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 20:37)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      sărmane, îți plesnește pipota de grija altora.
      • -2 (14 voturi)    
        pai, zice el ceva (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:04)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        "A avut o perioada foarte critica de oboseala Simona, a navalit peste ea si raceala... si problema cu tendonul. A avut probleme si la stomac, acum si cu urechea... Are o deviatie de sept si trebuie sa se opereze cat de curand." - tatal Simonei, ianuarie 2016.

        Daca nu ma-nsel, inca nu s-a operat de deviatia aia de sept, joaca-n continuare suferinda.
      • 0 (10 voturi)    
        pai din ce ai scris (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:26)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        pare ca si tie...
    • +3 (17 voturi)    
      Și asta (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 20:39)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      doar pentru că nu ești tu antrenorul Simonei. Ce pierdere uriașă pentru noi, domle!
    • +13 (29 voturi)    
      Simona e numarul 5 MONDIAL, pricepi? (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 20:53)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Simona joaca la Bucuresti doar pt ca vrea sa o vada si romanii jucand, putea merge in vacanta pana la US Open dar a preferat sa joace un turneu mic pt public...nu inteleg de unde atat rautate si de ce
      • -4 (14 voturi)    
        eu nu inteleg atata prostie (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:33)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        si de ce
        • +3 (5 voturi)    
          prostie la astia ca tine, dar de ce??? (Duminică, 17 iulie 2016, 0:44)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          ce v-a facut fata asta sa o injurati toata ziua?
      • -1 (5 voturi)    
        ma ispitiți cu o teorie :) (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:47)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Stephen Hawking nu crede in D-zeu pt ca isi explica lucrurile d.p.d.v al fizicii,la mnicku dc va ganditi ca la un om pasionat si antrenor, at este simplu de inteles.. el vede lucrurile din alta perspectiva, aia care-l doare (daca vrei sa zic asha..) atunci cand vede un potential si ... in fine. ma lansez in teorii. este posibil la fel de bine sa ne infiereze nitel p-aici, pt ca asa este el mai ”sadic” :)))

        eu m-am obisnuit cu el. :)

        :))
        • -2 (6 voturi)    
          i-auzi una, (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 22:36)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui srah

          he, he, te-ai obisnuit cu mine .... nu stiam eu de ce n-am dormit azi noapte

          Mai fato, eu vad lucrurile simplu si ca fost jucator de tenis. Ma doare-n cot daca Simona pierde ori cistiga. Ce vad eu se vede de la distanta, asta daca vrei sa vezi. Ex: cu Johnny minune i-a trebuit Simonei 7 luni ca sa vada realitatea.

          Potential are Simona insa pe masura ce trece timpul se incapatineaza sa joace din ce in ce mai slab. Citeodata isi mai revine dar ii trece repede.

          Daca asta e mentalitate de jucatoare de tenis: " Astept sa se retraga Serena ca sa ma bat pt locul 1 " , atunci e clar.

          In rest S....a/srah ( a nu se citi Simona) keep calm and carry on
          • -1 (3 voturi)    
            aileu..uuu, (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 23:15)

            srah [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            :))) săriți !!!

            sa știi că și eu mă intreb cum naiba de nu-i înțeleg pe ăia cu ISIS ! :))))

            io carry on, carry on..tu keep calm !!! :))
            Noapte buna, sper ca cel putin in seara asta sa dormi mai bine ;)
            • -1 (1 vot)    
              p.s.s. (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 23:50)

              srah [utilizator] i-a raspuns lui srah

              https://www.youtube.com/watch?v=VKv_EDClEF4

              Olga Tudorache - Gaitele (II), in caz ca nu vezi link-ul.

              hai ca m-ai amuzat !

              :))
          • -2 (2 voturi)    
            P.s. Nicusor, de curiozitate, (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 23:36)

            srah [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            cat timp se face rodajul unei masini noi? :)))))
          • +3 (3 voturi)    
            Serena n-are adversar (Duminică, 17 iulie 2016, 0:45)

            Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            simona face ce poate, acum sa injuri pe cineva care e locul 5 mondial doar pt ca nu poate FIZIC sa castige cu o namila ca serena...e penibil

            cine o bate pe serena astazi???
            • +1 (1 vot)    
              orice jucator are puncte slabe (Duminică, 17 iulie 2016, 10:59)

              mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

              depinde cum reusesti sa le exploatezi, depinde cit de pregatit fizic si psihic esti la ora meciului si de tactica aleasa inainte de meci.
              Sint jucatoare care o bat constant pe Serena gen Cornet, Cibulkova sau care iau bataie constant gen Sharapova,

              Serena nu-i infailibila dar are avantajul experientei imense acumulata in timp, in rest e si ea om .
              • 0 (0 voturi)    
                zi-mi cine o bate pe Serena??? (Duminică, 17 iulie 2016, 19:05)

                Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

                de cand s-a retras Clijsters NIMENI nu o poate bate pe Serena. Dar Clijsters era mai inalta si mai solida decat Simona deci...nu poate pt ca ca n-are fizicul necesar
      • -2 (6 voturi)    
        crezi ca joaca tenis la nivel de loc 5 WTA? (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 23:15)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        in mod cert nu joaca . Vacanta in circuitul profesionist e scurta si nu-i in August, e la sfirsit de an.

        Rautate ? Doar n-ai vrea sa o laud cind joaca slab
        • +1 (3 voturi)    
          Pai nu joaca slab, joaca bine daca e pe 5 (Duminică, 17 iulie 2016, 0:49)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          unde vezi tu ca joaca slab ? daca e locul 5 mondial inseamna ca NU joaca slab.

          daca simona juca slab nu era locul 5 mondial.....e logic! atat timp cat cineva e in primele 10 din lujme inseamna ca joaca bine.

          e posibil sa aiba o zi mai slaba si sa nu joace bine dar asta e normal! FEDERER pe ce loc e???
        • 0 (4 voturi)    
          ai fost jucator de tenis? (Duminică, 17 iulie 2016, 1:22)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          acum iti inteleg frustarile. Probabil nu ai ajuns locul 5 nici in judetul tau si de aia ai devenit hater, cum se spune pe aici. Simona vad ca sta acolo, in top 10 de ceva timp, chiar daca nu va reusi mai mult pe viitor, deja a obtinut ce nu a obtinut alta jucatoare din Romania, exceptand Rolland Gaross-ul castigat de Ruzici. Fiind cea mai buna jucatoare din tara noastra all time, ar trebui sa aiba arte de mai mult respect, oricat de prost sau bine ar juca. Daca participa la Bucuresti, nu e bine, ca turneul este slab, daca nu vine, aceeasi critici o ataca pe teme de patriotism. Deja criticile astea sunt penibile.
          • +1 (1 vot)    
            "amice esti idiot" - (Duminică, 17 iulie 2016, 10:55)

            mnicku [utilizator] i-a raspuns lui minos

            N-am avut pilele "mostrilor " din federatie, haradau, cosac...samd, sa nu mai spun de spagi, meciuri aranjate, ora de meci devansata a.i. sa pierzi meciul prin neprezentare, arbitrii chiori , pt ca unii sa cistige turnee futures in RO iar in turneele de afara luau bataie la zero.
            Iar acum ii vad pe la tv dindu-se mari campioni, crezind nimeni nu stie cum au ajuns acolo.

            Ca sa nu vorbesc de mine dau un ex clar:

            Acum citiva ani finala CE de juniori a fost disputata de 2 romani . Amindoi s-au pierdut pt ca nu au fost sustinuti financiar

            Ce a facut FRF ? nimic, ......si atunci despe ce nationalism vorbim?
            • +1 (1 vot)    
              to be or not to be . (Duminică, 17 iulie 2016, 15:44)

              srah [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

              suntem prea centrati pe noi, pentru a intelege fenomenul pe care-l traieste cel din fata noastra? (strict pe subiect SH) situatie in care ma regasesc si eu uneori, sau cum spunea cineva pe aici ”tastatura imi joaca feste / fente uneori ”..

              SH = Masha = RG 2014 = arbitru = pauze si icnete Masha = pauza sa schimbam rochița sau ... (..) = ??? = ?meldonium ? = cupă = SH in lacrimi la final = oare cum a dormit SH dupa anuntul minunat facut de Masha??? = nedreptate ?? = to be or not to be ... = încearca totusi sa întelegi ca nu am absolut nimic cu tine (ba chiar incerc uneori sa inteleg, atat cat poate mintea mea mediocra sa inteleaga.) = istoria se repeta, poate nu chiar la fel, dar... . Oare suntem sau nu suntem prea centrati pe propriile noastre persoane/ valoarea mea/ valoarea mea... . si atat. ?

              incep sa cred ca avea dreptate baiatul ala cu orzul lui ..

              :(
    • -6 (12 voturi)    
      partea nostima e ca (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:27)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      starleta ne da dreptate prin tot ce face: nu castiga nimic... ceva maruntis ici si colo
  • +6 (12 voturi)    
    In ultimul timp ....... (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:03)

    polonyca [utilizator]

    ...... pt Simona , cele mai grele lupte sunt cele cu ea insasi !!! Cu mintea ei.... Uneori reuseste sa si castige lupta asta interna ! De obicei , atunci castiga si pardidele de pe teren.....:)
    • -7 (13 voturi)    
      nu prea mai are ce castiga (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:29)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      cam atata poate, saracuta
  • -9 (21 voturi)    
    opinie personala (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:18)

    rofed [utilizator]

    exista vreun jurnalist sportiv care sa vada o diferenta intre locul 100 (dupa cum joaca acum) si locul 5 (dupa cum juca odata) si sa spuna ca simona este total iesita din forma?

    ii face bine ca toata lumea minte si-i lauda acest joc atat de slab?

    spuneti oameni buni adevarul, mereu, oricat de dureros ar fi el!!

    simona este o umbra a ceea ce a fost si cu asa ajutor din partea presei, nu cred ca va mai reveni vreodata in fruntea topului mondial
    • +6 (8 voturi)    
      Da' (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:39)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui rofed

      acu' ti se pare ca e in josul topului mondial?
      • 0 (4 voturi)    
        valoare (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 22:50)

        rofed [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        ca joc, mi se pare evident, asta am si spus

        la inceputul meciului comentatorul a spus ca in ultima lor intalnire, king-locul 144, i-a luat doar 2 puncte lui halep si ca asta reprezinta diferenta de valoare dintre locul 5 si 144

        in meciul de astazi, simona a castigat primul punct pe serviciul ei de abia in jocul 10, dupa 4 pierdute, iar primul set l-a pierdut

        si in aceste conditii, cam ce valoare crezi ca a etalat?
    • +2 (10 voturi)    
      Exact !!! (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:48)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui rofed

      Presa si comentatorii astia de rahat.........nu ii fac niciun bine Simonei !! Ea ar tre sa fie prima care sa inteleaga asta !!
      • -1 (3 voturi)    
        poate intelege (Duminică, 17 iulie 2016, 9:23)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Si pleaca din Romania direct in Albania.
  • -2 (2 voturi)    
    simona (Duminică, 17 iulie 2016, 15:24)

    rofed [utilizator]

    simona mai mult sta decat joaca, invocand cele mai fanteziste motive; asa isi mentine cat mai mult locul fruntas in topul mondial, dar pierde constant din valoare; asa cum joaca acum, daca ar participa la mai multe turnee, nu cred ca s-ar mentine in top 20; in top 30 cred ca este locul ei real, locul 5 e exclusiv speculativ si conjunctural
    asta ar trebui sa remarce presa sportiva, nu s-o laude mereu si sa-i ascunda slabiciunile, sa descopere si sa analizeze cauzele care au adus-o in aceasta situatie
    asa s-ar comporta o presa de top 5, nu de top sub 30 cum este acum simona, de unde si zicala: cine se aseamana, se-aduna