BRD Bucharest Open: Simona Halep vs Isabella Shinikova 6-4, 6-3/ Halep, in sferturi - Urmeaza meciul cu Danka Kovinic

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 14 iulie 2016, 18:02 Sport | Tenis

Simona Halep, la BRD Bucharest Open
Foto: BRD Bucharest Open/ facebook
Simona Halep (5 WTA si cap de serie numarul unu) s-a calificat, joi, in sferturile de la "BRD Bucharest Open", dupa ce a invins-o pe Isabella Shinikova, din Bulgaria, locul 156 WTA, sportiva venita din calificari, scor 6-4, 6-3. Partida a durat o ora si zece minute.

A fost prima intalnire dintre Simona si Isabella in circuitul WTA.

Pentru calificarea in sferturile competititiei bucurestene, Simona Halep va primi $5,900 si 60 de puncte in clasamentul WTA de simplu.

Pentru un loc in semifinale, Halep va lupta, vineri, cu Danka Kovinic, din Muntenegru, locul 54 WTA.

Program sferturi:

D.Kovinic (6) vs S.Halep (1)
P.Parmentier vs V.King
P.Hercog vs L.Siegemund (4)
A.Sevastova (7) vs S.Errani

Ultima castigatoare a competitiei bucurestene este Anna Karolina Schmiedlova, din Slovacia (s-a impus in 2015). In acest an, Anna a fost eliminata deja din runda inaugurala. 

"BRD Bucharest Open" este un turneu dotat cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.

Castigatoare de-a lungul timpului:


2014 - Simona Halep (simplu) - Alexandra Cadantu/ Elena Bogdan (dublu)
2015 - Anna Karolina Schmiedlova (simplu) - Oksana Kalashnikova / Demi Schuurs (dublu).


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3510 vizualizari
  • -13 (17 voturi)    
    Marea campEoana intr-un " mare" turneu ? (Joi, 14 iulie 2016, 18:29)

    Plagarus [utilizator]

    Simona defileaza, face " instructie " si-si " zdrobeste " adversarele !
    • +15 (17 voturi)    
      Cred (Joi, 14 iulie 2016, 20:01)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      că dacă nu participa la turneul de la București, o acuzai că e cu nasul pe sus, că nu e patrioată, etc. Voi, ăștia, acriții lu pește prăjit, mereu găsiți acuze
  • -11 (15 voturi)    
    mda (Joi, 14 iulie 2016, 18:35)

    dum_i [utilizator]

    Am vazut o poza cu bulgaroaica si am doar atat sa zic

    Pazea Halep! Te mananca cu fulgi cu tot!
  • +12 (16 voturi)    
    Succes Simona! (Joi, 14 iulie 2016, 18:41)

    danaesca [utilizator]

    Succes Simona!
  • -11 (13 voturi)    
    cata chinuiala (Joi, 14 iulie 2016, 20:07)

    xanti [utilizator]

    Locul 5 se chinuie cu locurile 200 ,asta da turneu.
    Poate doar asa sa mai castige si ea ceva cu toate ca o mananca Errani cu fulgi cu tot.
    • -2 (4 voturi)    
      Imediat! (Joi, 14 iulie 2016, 20:48)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Stai numai să treacă de Schiavone. Numai că fiind mai bătrână are penele cam rigide, în primul set i-au cam stat în gât lui Errani. Dar din fotoliu nu-i greu să decizi încă de pe acum și cine va câștiga turneul.
  • -3 (5 voturi)    
    Este evident ca turneul asta esteo corvoada (Joi, 14 iulie 2016, 21:18)

    Susufler0 [utilizator]

    pt Simona Halep !

    A incasat prima de participare oferita de sponsori si acum se chinuie efectiv sa joace.

    PS. Cred ca e cu gandul numai la vacanta, la mare, la valuri, la distractie.

    PPS. Simonica, hai ca pe vineri ne vedem la Mamaita ta la un Peepermint !
  • -1 (5 voturi)    
    turneul e foarte puternic (Joi, 14 iulie 2016, 22:20)

    gimini [utilizator]

    Nu-i înțeleg pe cârcotași. Uitați-vă la sferturi: două jucătoare de top, Simona și Sara Errani, plus alte 6 consacrate, jucătoare de top 100, unele chiar de top 50 (Vania King e singura care e afară din top 100 și nu are career high decât 50, dar de-a lungul timpului a dat dovadă de o constanță extraordinară, intrând prima oară în top 100 în 2007 și stând acolo, între 50 și 100, ani și ani la rândul; de altfel performanța de aici probabil că o va ajuta să reintre în top 100).

    Altfel zis, orice meci din acest sfert finală ar fi putut fi fără probleme partidă de grand slam. Deci turneul nu e nicidecum „slab”, cum pretind unii. Și titlul nu e câtuși de puțin acontat de Simona. Dacă vrea să-l câștige va trebui să bată trei adversare de top 100. Ca într-o săptămână de slam!