Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Wimbledon: Andy Murray - Milos Raonic 6-4, 7-6(3), 7-6(2)/ Murray, castigator la "All England Club" - Al doilea trofeu din palmares pentru scotian pe iarba londoneza

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 10 iulie 2016, 15:30 Sport | Tenis

Andy Murray, castigator la Wimbledon
Foto: wimbledon.com
Andy Murray a castigat editia din 2016 a turneului de la Wimbledon, scotianul depasindu-l pe Milos Raonic (cap de serie numarul sase) in marea finala. Dupa un meci de doua ore si 48 de minute, Andy s-a impus in trei seturi, scor 6-4, 7-6(3), 7-6(2). Este al doilea trofeu din palmares pentru numarul doi ATP pe iarba londoneza. In urma acestui succes, Murray a ajuns la borna trei trofee de Grand Slam cucerite in cariera.

De-a lungul timpului, Milos si Andy s-au intalnit de zece ori, scorul fiind 7-3 pentru scotian.

Murray are in palmares trei turnee de Grand Slam castigate: US Open-ul in 2012 si Wimbledon-ul in 2013 si in 2016. A mai disputat cinci finale la Australian Open (toate pierdute - in 2010, 2011, 2013, 2015 si 2016) si una la Roland Garros (a fost invins de Djokovic in 2016).

Statistica partidei Andy Murray - Milos Raonic:

Asi: 7-8
Duble greseli: 2-1
Puncte castigate cu primul serviciu: 87%-67%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 56%-71%
Puncte castigate la fileu: 17/22(77%) - 46/74(62%)
Puncte de break castigate: 1/7(14%) - 0/2(0%)
Lovituri castigatoare: 39-39
Greseli nefortate: 12-29
Total puncte castigate: 115-102
Distanta alergata: 2367,9 metri - 2430,3 metri
Durata partida: 2 h 48 minute.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
4345 vizualizari
  • -2 (4 voturi)    
    Andy (Duminică, 10 iulie 2016, 16:13)

    lasa [utilizator]

    Hai sa vedem si cum joaca acasa Murray! Good luck!!!
    • +1 (3 voturi)    
      mda (Duminică, 10 iulie 2016, 19:02)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Mie mi se pare ciudat cat de slab a jucat Raonic.

      Foarte slab fata de meciul cu Federer.
      • +1 (3 voturi)    
        Foarte neinspirat today (Duminică, 10 iulie 2016, 19:21)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        A avut un singur game in care a dictat, in rest, praf la fileu in conditiile in care a servit prost.
  • +5 (7 voturi)    
    Lamentabil! (Duminică, 10 iulie 2016, 19:46)

    Azra [utilizator]

    A fost una dintre cele mai slabe finale masculine Wimbledon din ultimii 10 ani! Cu greseli nefortate inimaginabile si copilaresti chiar, de ambele parti. Murrey parea baut iar Raonic, parea trezit chiar atunci din somn pe la trei noaptea.
  • -1 (3 voturi)    
    Daca mingea de tenis ar fi mai grea cu cca 20% (Duminică, 10 iulie 2016, 20:20)

    Susufler0 [utilizator]

    decat este in prezent, cred ca cel putin 15-20 de tenismeni clasati in primii 100 in clasamentul ATP ar iesi din acest clasament. In fruntea lor ar fi Raonici !
    • 0 (2 voturi)    
      off topic :)) (Luni, 11 iulie 2016, 0:22)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      R: Horace Walpone.

      2. citește cartea și vei afla. :))

      3. nu știu bancul și nici poanta, dar am eu pt tine un banc:

      O vrăbiuță zbura cu viteză la nivelul solului. Din față ei vine un BMW. Vrăbiuța se izbeste de mașină, cade amețită. Șoferul oprește, o ridică, o ia acasă, o pune în colivie, îi pune niște pâine, îi pune apă.. Se trezește vrăbiuța la un moment dat și se uită buimăcită în jurul ei. Vede gratii, vede apa, vede pâinea. ”Hai să-mi bag...l-am omorât pe ăla cu BMW-ul.” ...:)))))...

      Pa, Susu!
      • 0 (2 voturi)    
        Multumesc pt "off topic"! (Luni, 11 iulie 2016, 1:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

        1. Multumesc pt R dar, precum "corola de minuni a lumii", apar pt mine noi necunoscute :

        2. Care carte a lui Walpole trebuie sa o citesc,pt a afla cine este Polliana, pt ca nu mi-ai indicat-o.

        3. Nu am nimic de Walpole in biblioteca, deci pana fac rost de carte o sa treaca ceva timp si ma roade curiozitatea teribil.

        4. Atunci imi pare bine ca m-am inselat eu, crezand ca le stii.

        5. Foarte misto bancul ! (Sper totusi ca nu ma priveste !)

        PS. Uite, c-a reaparut si PS-ul, fara sa-l chem !
        • 0 (2 voturi)    
          vaaai Susu, ”te manânc!!” :)) (Luni, 11 iulie 2016, 7:51)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          ai spus ca vrei sa stii cine a scris citatul, apoi ca vrei sa stii cine e Polliana :)) si ti-am indicat sa citesti cartea (Inteligenta emotioanala- Daniel Goleman) ca sa afli cine este Polliana, carte din care am tot pus diverse chestii pe net in ultimile 2 zile (cu tot cu autorul-pe alocuri), si cum stiu ca tu ma citesti..am crezut ca ai observat deja.... :P

          bancul si daca te priveste este oarecum de bine ...:))))...

          uite asta te priveste :

          Ospatarul catre o clienta:
          - Specialitatea noastra sunt melcii.
          - Cunosc. Recent am fost servita de unul.!..:)))))

          Fix de grija + ului nu puteam sa dorm =D, am dormit ca un pui !..:)))..:P :P

          Susu, am atatea carti de citit si atatea lucruri de facut si tu ma ții aici, pe net ???...hai, mai Susu, ca nu asta era ideea si tu ar fi trebuit sa stii asta, si sa nu consideri ca am vreo suparare..:))..eu sunt un copil vesel, nu am de ce sa ma supar..:P chiar daca mai faci tu si ”boacane” :).. de f multi ani seara cand ma bagam in pat si eram prea obosita ca sa mai citesc pagini (din hartie), am inceput sa am un obicei de a rasfoi HN (de prin cearceaf..:)), apoi m-am stranit si activat la un articol despre Halep (de prin 2015 iunie) si de atunci ma tot dau pe net, insa nu intotdeauna mi-am dorit sa ma bag intre comentatori (obiceiul de a citi comentariile il am de f multi ani, de la presa straina, imi placea sa citesc com unor ziare din UK sau SUA,,asha ca sa vad cum gandesc aia..apoi ma distram f tare citindu-le pe astea de pe HN, nu am crezut niciodata ca eu voi ajunge sa-mi prind urechile aici :))... hai mai Susu, au ajuns oamenii sa ne recomande o camera, fie ea si pe LinkedIn.. :))))..a fost foarte draguta metafora..:))) bine, daca ne-ar fi recomandat o camera la Biblioteca Nationala, cine stie..poate acceptam..:)))).

          Susu, nu puteam sa-ti scriu ”cele mai bune ganduri ale mele sunt alaturi de tine”, pt ca am scris cuiva si mi-a replicat ca suna de parca are un doliu in familie..:)))))..

          te pup Susu, te pup !! :))) :P
          • +1 (1 vot)    
            Touche ! (Luni, 11 iulie 2016, 10:12)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            A la suivre !
            • 0 (0 voturi)    
              :) eee, nici nu ma asteptam la altceva, (Luni, 11 iulie 2016, 12:21)

              srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              din partea ta! bun raspuns, numai ca trebuie sa-mi fac mea culpa, am uitat sa pun intre ghilimele cuvantul Ospatarul din bancul de mai sus, chiar nu cred despre nimeni astfel de...era o gluma si tu stii mai bine ca ultima fraza este de fapt cheia :)) si apopos, eu fac mai multe boacane ca tine, pardon am facut ! si trebuie sa recunosc ca mi-a facut placere sa tabacesc pielea crocodilului :)))) :D, si mai trebuie sa te avertizez ca nu sunt un copil asa de cuminte, si din cand in cand, mai mult ca sigur am sa te mai ințep cu acul meu de albinuța:)) nu pt ca am ceva cu tine, daaar imi place si ma distreaza !!! :)))) vezi ce mult vorbesc? nu pt ca sunt nevorbita, ci pentru ca am ”talentul asta” sa-i acopăr pe toti :)))) dar scriitor cum esti iti mai recomand un banc:

              ”Cu nevasta-mea de-a treia am facut o afacere, spuse scriitorul.
              - Cum asa?
              - Păi din trecutul ei pot sa scriu trei romane.”:)))) si acum lasă-i pe restul sa le zburde imaginatia ..:)))))
              • +1 (1 vot)    
                Buuuuuuun ... bun, bun, bun ! (Luni, 11 iulie 2016, 13:45)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                Ma provoci ?

                G., pot sa ma dau mare ?
                • 0 (0 voturi)    
                  :))nu stiu iubitule nici cine e R si nici cine e G (Luni, 11 iulie 2016, 16:31)

                  srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  si nici nu ma intereseaza, pentru ca eu sunt nitel mai diavoliță decat fumeile alea cu care esti tu obisnuit ...:)))))...

                  auzi, dar lasa asta, nu vrei tu sa-mi spui si mie bancul /parabola aia de ziseși ca te-am intrerupt, ca mor de curiozitate!

                  dar grija mare cum o dai pt ca eu sunt defecta pe optimism, si cum vad eu totul in roz, este f posibil sa cred ca ma iubesti, ca doar daca tot cred frumos despre toata lumea ...imagineaza-ti cat de frumos cred despre mine! ha ha ha
                  • 0 (0 voturi)    
                    Ce faci, te superi pe niste (Luni, 11 iulie 2016, 17:46)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                    abrevieri ?

                    Si tocmai pt ca esti "nitel mai diavolita decat fumeile alea" cu care sunt eu obisnuit si in plus m-ai mai si prevenit sa am grija mare (de parca n-as stii !), imi dau deodata seama ca nu prea imi mai amintesc poanta parabolei si pana nu mi-o aduc aminte bine de tot, n-are rost sa bajbai si sa ma fac de ras.

                    Precis o sa mi-o amintesc si o sa ti-o spun.

                    Pana atunci, ia-auzi, Galuscuto ce parere avea La Bruyere despre femei, (e adevarat ca el vorbea despre femeile sec. al XVII-lea), dar recunoaste tu ca nu e valabila cugetarea lui si azi, in secolul XXI ?

                    "Le vine usor femeilor sa spuna ce nu simt ; le vine si mai usor barbatilor sa spuna ce simt."

                    (Caracterele sau moravurile acestui veac - 1688)

                    PS. Simplu, clar, concis si, o Doamne, cat de adevarat !

                    PPS. Persoanele de fata, asa cum o cer convenientele, se exclud ?
                    • 0 (0 voturi)    
                      da da da, (Luni, 11 iulie 2016, 18:11)

                      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      imi aduc aminte scena aia din ultimul fast and furios cand ea isi revine din amnezie ii spune ceva de genul ”tu esti barbatul meu si te iubesc, de ce nu mi-ai spus?”..la care el îi spune „nu puteam sa-ti spun ceea ce era evident..sau ceea ce tu stiai deja ..o chestie de genul asta, in sensul te-am lasat sa revii printre noi. Asa ca... hai Romeo, hai hai...:))))....
                      • 0 (0 voturi)    
                        ECHIDISTANTULE !! (Luni, 11 iulie 2016, 19:22)

                        srah [utilizator] i-a raspuns lui srah

                        :)))) tu esti f periculos pt ca poti sa si manipulezi omul daca vrei, doar ca aici stai de vorba cu manipulatorul sef in persoana :)))
                      • 0 (0 voturi)    
                        P.S.S.S.S.S. (Luni, 11 iulie 2016, 19:29)

                        srah [utilizator] i-a raspuns lui srah

                        si daca am plecat am facut-o spre binele tau, doar sunt o buna actrița sau cum era aia ”am auzit ca ati schimbat numarul”! asa mi-a zis mine cineva odata, persoana importanta ..nu putem sa spunem!
                        hai ca ma enervezi, lasa-ma in pace! macar azi . huo ! :))))
                        • 0 (0 voturi)    
                          Cum spre binele meu ?! (Marţi, 12 iulie 2016, 0:41)

                          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                          Aveam vreo 2-3 "nr de telefon" de-ale tale mai vechi si mai noi( de la meciul Simonei cu Schiavone, de la meciul cu Kerber ) si n-ai mai raspuns pe niciunul. Parea ca iti "schimbasesi numarul de telefon".

                          PS. Si apoi sentimentul acela ciudat, cand te intalnesti cu cineva drag dupa un timp in care nu l-ai mai vazut si nici auzit dar ai avut vagi informatii despre el, il vezi deodata cand iti luasei gandul ca il vei mai intalni, intr-o sala de expozitie sau intr-un foaier de teatru plin cu necunoscuti care vorbesc toti odata si stau in fata ta si iti obtureaza privirea catre acel cineva. Si obtureaza si sunetele vocii tale si sunetele vocii ei . Naspa rau !
                          • 0 (0 voturi)    
                            daaa, tu nu mai puteai de poante ..hai, ma lasi? (Marţi, 12 iulie 2016, 5:45)

                            srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                            fix ca eu schimbasem nr de la poarta, na! nu stiu despre ce tel vorbesti, eu o dadusem la plezneala pt ca e o vorba ”intotdeauna sa suni cand te duci acasa!” ti s-a parut tie ca mai aparusem vreodata ”acasa” fara sa anunt? :))

                            A, remember: ” a avenit o nestemată la muzeu(!!!) si trebuie sa o verific?!?!” si nici macar nu erai surprins! hai lasa-ma in pace ca nu te manipuleaza nimeni, si daca vroiam sa te manipulez stateam acolo sa-mi vaz interesul si ... si am inteles f bine esenta lu Galla a ta, dar nu era chiar asa...ce vina aveam eu ca s-a apuca sa se laude prostul ala?! prost si total neadevarat ce tampenie a spus. si tu stiai f bine asta!!! nu mai vorbesc de surse!! surse!! surse ...tu esti plin de surse mereu, si de sfatorsi! Laudarosenie care in definitiv nu i-a facut decat rau, tot lui! Multumesc frumos pt tot, dar uite ca inca respir. ca sa vezi si sa nu crezi.

                            Hai ca nu mor caii cand vor cainii, sa fim seriosi!
                            • 0 (0 voturi)    
                              "daaa, tu nu mai puteai (Marţi, 12 iulie 2016, 9:27)

                              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                              de poante".

                              Tu nu intelegi ca Galla nu mai exista ?

                              Esti nedreapta. Am fost totdeauna surprins in ceea ce te priveste iar pe prostul ala nu trebuia sa-l bagi in seama (lui ii cantau hormonii in pantaloni... ce aiurea suna !)

                              Eu sunt plin de "surse" ? Dar citatele cu care cauti sa imi explici mai "clar" ceea ce eu inteleg, dar nu pot, nu vreau sa accept ? Am dat sfoara in tara sa mi-i gaseasca pe Jung, pe Walpol, pe Goleman, cartile lor de nepretuit, "nestematele" tale, cu care am sentimentul ca ma...

                              Mi-a stat inima sa-mi explodeze dar acum respir din nou, Galusco !
                              • 0 (0 voturi)    
                                exact, (Marţi, 12 iulie 2016, 13:00)

                                srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                ” ceea ce eu inteleg, dar nu pot, nu vreau sa accept ?” oricat de mult ne-am dori ceva... eu stiu, am trait asta,..este posibil sa nu acceptam niciodata in subconstient anumite lucruri, dar ne lasam influentati de conjuctura sau sentimente, ajungem acolo unde ne-am dorit, o perioada este bine si apoi ne omoram intre noi pt ca ies la iveala lucruri pe care credem ca le-am acceptat, dar nu le-am uitat si poate ca nu le-am acceptat asa cum credeam. tocmai asta este un motiv, era si este inca ..sa plec. pentru ca nu te cunosc, imi pare rau, dar asta este un adevar, dar nu te cunosc. cu viata profesioanal o pot lua de 1000 de ori de la capat, dar personal nu ma mai pot juca. cam asta e. si nu esti o persoana la care sa-si doreasca cineva sa renunte vreodata. dar uneori, poate ca e mai bine pentru amandoi in felul asta. prea multe s-au consumat pe interior de la distanta. e mai simplu sa pleci cand n-ai pierdut nimic, iar prin nimic inteleg ca ceea ce nu am avut, nu puteam sa pierd. iar in episodul 1 nici macar nu stiam ca ma vezi. am fost nitel cam uluita sa vad ca ceva se intampla (in episodul 2) si nici macar nu intelegeam ce.. doar ca, deh, ma pocnise pe mine ceva in cap cand am dat de tine in ruina aia de muzeu :))) si pur si simplu nu intelegeam ce cauti acolo, pt ca nu te potriveai cu locul, dar am priceput in secunda 2 cam care e treaba, pt ca la fel fusese si la mine la categ step 1, si am ramas blocata acolo, in actul 1. si nu ma interesa ca tu nu ma vezi, eram ok. asta era, nu trebuia sa fie si la tine musai acelasi lucru pe care-l traim eu pe interior. de unde rahat sa-mi dau seama, din cum intonai ”sarut mana”? So, gata? Ne-am calmat?

                                nu te mai lua de ceea ce citesc eu, pt ca eu citesc de toate pt toti... nu doar ”nestematele mele”, doar ca pe subiectele expuse aci, am scris ce am considerat. recunosc si nu regret fapta. :P
                                • +1 (1 vot)    
                                  Sa nu pleci ! (Marţi, 12 iulie 2016, 21:25)

                                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                  Te rog sa nu pleci !
                          • 0 (0 voturi)    
                            Apropos, (Marţi, 12 iulie 2016, 6:17)

                            srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                            eu am empatizat la momentul respectiv si cu tine, dar si cu mine (cu mine ăt ca am citit eu ca avem capacitatea sa avem sentimente fata de sentimentele noastre!), dar oare cine se facea la propriu ca nu are ”numarul de telefon si le spune angajatilor de la muzeu sa-mi scrie datele pe formular ?” Am eu impresia sau tu esti mai cazut in cap ca mine? // zic si eu... intreb, nu dau cu parul. Si n-am zis nica, am fost de acord cu multe reactii de-ale tale, chiar daca exponatul de muzeu nu se simtea nici el asa bine. Huo !!!
                            • +1 (1 vot)    
                              Dar tu stiai inca inainte (Marţi, 12 iulie 2016, 9:54)

                              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                              sa citesti in carti ca oamenii au aceasta capacitate magica de a avea sentimente fata de sentimentele lor, profunde pe care le exteriorizeaza sau nu. De cate ori nu ai citit intr-o carte sau nu ai vazut intr-un film replica "Urasc faptul ca te iubesc !" sau mai literar : "urasc iubirea ce ti-o port, ce-o simt pt tine, ce o nutresc" etc

                              Sau de ce nu, invers : "Iubesc ura ce-o simt pt tine"
                              (Ma rog, asta i-o spune ea lui, la sfarsitul relatiei.

                              Nu sunt cinic si nici bascalios cand spun toate astea. Pur si simplu este modul meu de a evaziona din subiectul asta care pt mine este dureros.

                              Iti dai seama cum e ? Iubesti si in interiorul tau faci introspectiuni ca sa intelegi de ce, cum... cand, deodata ... stop ! Iti dai seama
                              ca te-ai indragostit de sentimentul tau, acela de care ai fost capabila si l-ai oferit sau nu

                              Groaznic este sa ajungi sa iti urasti iubirea ce te copleseste pt altul ! Ai trait sentimentul asta ?

                              Hai-hai, acum m-am enervat eu. Acum iesim din carti si intram in real life

                              Poti sa ma injuri , poti sa ma iei cu huo, dar am iesit din carti ! ( Suna ca dracu sa spui asta pe net, cand celalalt daca vrea, se deconecteaza si...

                              Am ramas fara tigari . Ma intorc repede. Sa fii tot aici !
                              • 0 (0 voturi)    
                                uite ce e! (Marţi, 12 iulie 2016, 11:55)

                                srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                stiu deja tot ce scrii tu acolo pt ca stii f bine mi-au luat foc circuitele din cauza asta!

                                suficient !!!

                                daca avem ceva de reglat vreodata o sa o face face to face , clar ?

                                m-am saturat de tragedia asta in vazul tuturor! ai priceput?

                                suficient.
                      • 0 (0 voturi)    
                        In "pustietatea" asta, ca sa (Luni, 11 iulie 2016, 19:55)

                        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                        nu afle nimeni ?

                        Aaa, nuuu ... in niciun caz !

                        Mai ai nitica rabdare ca trebuie sa se inflameze site-ul cu vreo stire bomba, asa... si cu vreo 2 - 300.000. de vizualizari. :)))

                        PS. Mie mi-ar placea sa fie ceva "di granda", tie nu, Galuscuto ? :)))))
                        • 0 (0 voturi)    
                          Fast and furious ? (Marţi, 12 iulie 2016, 0:52)

                          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          Deci pur si simplu vrei sa ma manipulezi fara pic de mila ?
                          • 0 (0 voturi)    
                            2 FAST 2 FURIOS??? (Marţi, 12 iulie 2016, 5:50)

                            srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                            la 10 min dupa inchiderea muzeului :))))
                            stiai ca citesc ”cartea” aia !

                            p.s. deci, care pe care?

                            p.s.s. eu zic sa-ti vezi de fetițele proFUNDeee, pt ca nu sunt f stapana pe reactiile mele si este f posibil sa-ti scot ochii si sa-i pun in formol. asha, pt ca mie imi plac si cu ochii in borcan. e bine asa?
                            • +1 (1 vot)    
                              Ma ametisesi ! Tu citesti (Marţi, 12 iulie 2016, 10:21)

                              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                              doua-trei carti deodata (mai sunt si de specialitate, specialitate care nu-i a mea, ci
                              A TA !) :((

                              Adica, superficialul de mine care ma gandescse doar la fufe in timp ce tu esti cu profunzii tai Jung, Freud si care-or mai fi ??

                              PS. Stii ce ? Daca o sa ajungi sa-mi scoti ochii si sa mi-i pui in formol, am sa te gasesc si orb !
                              • 0 (0 voturi)    
                                hei, ho, ca vin si singura! (Marţi, 12 iulie 2016, 11:50)

                                srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                nu tre sa orbecai tu, doar ca acum mai tre sa te gandesti . si tu, si eu.

                                si stiu ca am meritat-o pe Gala, da?mesajul a fost receptionat, doar ca vedeam ca o ții langa si imi tabacesti pielea cu tot felul de insinuari prin glumele cu dublu inteles si am plecat. simplu. nu toata lumea trebuie sa ma iubeasca, placa etc. si cartile le citesc pt mine, ca sa inteleg eu unde am gresit. pt ca eu sunt vinovata, nu ala. eu m-am pus in situatia aia cand am stat langa, alaturi.. oricum o scriu tot nu-mi convine! da, e ok, ai dreptate. plus ca eu nu am facut niciodata nici cel mai mic apropo sau vreo chestie care sa denote ceva, in vreun sens, pt ca asa consider eu ca nu trebuie sa intru pe gatul omului oricine ar fi acela, tocmai d-aia nu am inteles exact treaba cu Gala, desi simbolistic am priceput imediat si mi-a confirmat ca tre sa-mi vad de treaba mea . nu oblig pe nimeni sa ma inteleaga si iti accept punctul de vedere, pe alocuri ai dreptate, dar stii ceva? am dreptul si eu sa traiesc. scurt. si sa merg mai departe. si nu te-am invinovatit de nimic, niciodata! am fost furioasa pt ca vedeai doar suprafata, dar am inteles ca trebuie sa-mi vad de ale mele. ceea ce si fac. nu stiu cum suna asta pt tine, dar asta este tot ce stiu mai bine sa fac. sa o iau de la capat indiferent de cate ori este nevoie. cu sau fara oamenii la care tin. imi pare rau pentru acei oameni care se simt mai putin importanti, mai putini iubiti pt ca eu aleg sa merg mai deaprte, dar nu folosea nimanui ceea ce se intampla. asa ca rise and shine, curcubeule! pa.
                              • 0 (0 voturi)    
                                stiu ca am gresit. (Marţi, 12 iulie 2016, 12:09)

                                srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                si unde, si cand. dar nu vreau sa oblig pe nimeni sa ma inteleaga. suficient ca eu aveam piciorul amputat si altul se victimiza in locul meu. eu nu am putu sa vorbesc nici cu ”antrenorul meu” despre ce s-a intamplat. incearca doar sa intelegi ca undeva am pus un punct, am resetat tot, si mi-am vazut de ale mele asa cum am stiut si cum am putut. si nu am nevoie de nimeni pe lumea asta sa ma consoleze. pentru ca pot si trebuie sa merg mai departe. end of story.

                                ps. la tine nu am pus punct, dar nici nu mai era nimic de facut. asa ca... mi-am zis asta e, am tras aer in piept si.. mi-am zis ca totul e trecator pe lumea asta. asa ca intr-o zi o sa treaca. simplu. asta sunt. si nu ma pot schimba.
                                nu ma mai provoca la discutii. e destul.
                                • +1 (1 vot)    
                                  Totdeauna mai (Marţi, 12 iulie 2016, 14:00)

                                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                  este ceva de facut !

                                  Totdeauna !

                                  Sa stii ca valurile care bat in stanca clipa dupa clipa, nu au drept tel sa modeleze stanca.

                                  Pana la urma, ca se intampla lucrul asta, asta e cu totul si cu totul altceva.

                                  Odata insa modelata stanca, valul NU PLEACA de acolo !

                                  Mi se incinsesra si mie circuitele, cum spui tu.

                                  Nu am vrut sa spun ceva care sa te doara si daca ti-am pricinuit cumva suferinta cu vorbele mele, te rog sa ma ierti.

                                  S-a intamplat insa ceva... ceva...

                                  PS. Galusco, mai am o explicatie sa-ti dau... vreau eu...

                                  Am intrat in vacanta si am timp liber, sa ma scald in el, nu alta.

                                  Asa incat, ca sa nu imi explodeze circuitele de tot, mi le racoresc pe forumuri, comentand fel si fel

                                  PPS. Deseara am sa ma cert cu toti pe forumul de tenis iar dupa ce "muzeul" se va inchide,am sa ma tupilez intr-un ungher si, tarziu in noapte, dupa ce o sa adoarma toti paznicii, am sa m-apuc sa-i fac mustati Giocondei.

                                  PPPS. Tu te pricepi cat de cat la "pictura" (adica la facut mustati) ?
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    :))) (Marţi, 12 iulie 2016, 15:58)

                                    srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                    nu inteleg aia cu mustatile si pictura neam :)) da, mai desenez si eu la propiu..un perete, o hartie..ce apuc:))

                                    nu mi-ai facut niciun rau te asigur de asta, sunt responsabila de mine si de viata mea, fac numai ce consider eu ca e bine pt mine, sunt incapatanata stiu.. dar, sunt ok cu mine, mult mai ok decat in alte timpuri asa ca nu te preocupa de mine, vezi cum faci cu dilemele tale :)))
                                    • 0 (0 voturi)    
                                      Adica sa vorbim despre orice (Marţi, 12 iulie 2016, 19:01)

                                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                      ne trece prin cap, sa facem misto de lucrurile serioase,sau pe care altii le considera serioase, asta inseamna "sa-i facem mustati Giocondei" !

                                      Asa definesc eu trolling-ul !

                                      Astazi nu mai avem in program dileme,
                                      avem program de trolling !

                                      Ce zici ?
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    Ps (Marţi, 12 iulie 2016, 16:00)

                                    srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                    bine daca tu te duci sa ”pictezi” eu ma duc la crocodil :))))
                                    • 0 (0 voturi)    
                                      Lasa-l pe crocodil, (Marţi, 12 iulie 2016, 19:03)

                                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                      astazi !

                                      Hai sa trolam impreuna !
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    :)))) OMG! (Marţi, 12 iulie 2016, 16:44)

                                    srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                    te omor!!:)))

                                    stiam de privirea Giocondei, am si vazut-o cu multi ani in urma :))), dar de mustati nu stiam, insa am citit acum pe historia. :))) am citit ce inseamna, te omor !..:)))))... nu garantez nimic inca...:D :D :D
                                    • +1 (1 vot)    
                                      Iti jur ca habar n-am avut (Marţi, 12 iulie 2016, 19:16)

                                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                      de Marcel Duchamp asta!
                                      LHOOQ ? Iti jur ca habar n-am avut, desi trebuie sa recunosc ca nebunu i-a dat un titlu tare picturii lui.

                                      Oricum, sunt linistit pt ca pot fara probleme sa imi pastrez paternitatea expresiei.

                                      PS. Hai, te rog sa trolam. O sa fiu pe forumul cu sonatii anti Halep !
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    PS. PS. :) (Marţi, 12 iulie 2016, 18:11)

                                    srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                    A, stai asa ca m-am sucit... eu nu stiu ce vrei tu sa faci, dar daca te gandesti la paznicii mei, nici sa nu te gandesti ! Dar ce tu crezi ca aici e bordel?.. :))))).

                                    Deci, acolo unde mi-a sarit mie sufletul cand am vaz crocodilul sau pe popa cu ala de merge-n sat de Boboteaza, las ca stii tu. fix acolo la aceeasi ora,in aceeasi zi de weekend, nu aia in care stateam eu la panda, ailalta:)))) si daca avem noroc si ploua , cu atat mai bine !
                                    • +1 (1 vot)    
                                      Nuuuuu ...!!! (Marţi, 12 iulie 2016, 19:24)

                                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                      E vorba de "paznicii insomniaci ai forumurilor, gen Diletantul .

                                      In rest, nu pricep ce-mi spui : crocodil, popa, boboteaza, sat, weekend Ce inseamna ? Aceiasi zi de weekend parca mi-ar spune ceva, sau nu. Sunt in ceata !
                          • 0 (0 voturi)    
                            A, (Marţi, 12 iulie 2016, 5:54)

                            srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                            si nici acum nu imi este f clar cine esti tu Susufler, doar ca prea multe coincidente... prea multe!
                            F tari manelele alea ! A dracului echidistanta si potrivire de moment.
                            • +1 (1 vot)    
                              Sunt unul care a inceput (Marţi, 12 iulie 2016, 17:44)

                              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                              sa i se para ca te vede pe strada !

                              Sunt unul care a dat cu telefonul de pamant pt ca azi, de la pranz suna intruna toate alertele din lume si sar la fiecare, dar e vorba numai de rusi si de americani si de iohannis si de basescu si de cutremure si de incendii dar nu suna alerta pe care o astept. Si nu suna si nu suns si nu suna, mama ei de alerta, nu vrea sa sune si ma omoara lin si nu vrea sa sune. Suna toti nrbunii din lune doar o alerta nu vrea sa sune De ce?
                              • 0 (0 voturi)    
                                :))) (Marţi, 12 iulie 2016, 18:16)

                                srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                A, mmm.. bine. am inteles tot:)))) :P
                                • 0 (0 voturi)    
                                  hmm, (Marţi, 12 iulie 2016, 18:39)

                                  srah [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                  sper totusi sa fii cine trebuie ca altfel poti nici sa nu mai vii,,.
                                • +1 (1 vot)    
                                  A sunat din plin (Marţi, 12 iulie 2016, 19:31)

                                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                  pana la urma ...!

                                  Si, ca un facut, dupa ce au sunat alertele pe care le asteptam, n-a mai sunat NIMIC. NIMIC !

                                  Iti dai seama ? Dupa, nu s-a mai intamplat NIMIC in lume !!!
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    :))) (Marţi, 12 iulie 2016, 21:30)

                                    srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                    :))
                                    ma bucur ca s-a restabilit ordinea si linistea in lume:)))) acum ma pot duce si eu linistita la culcare. Sa stii ca e falsa treaba aia cu ”cine se scoala de dimineata departe ajunge” iti spun eu cum este: cine se scoala de dimineata, adoarme devreme!!:))) sau cine sta pe net toata ziua, pierde timpul aiurea:)))). Glumesc, eu am mai invatat cate ceva de la unele persoane cu care am interactionat, si cum eu am reactii prea rapide din pricina lui ”migdalion” pricepi tu cine-i migdalion asta si care-i rolul lui daca ajungi la una din cartile alea știintifice:)), dar cum spuneam, recunosc si nu regret fapta!!:)) Noapte buna, Susu!
                                    • +1 (1 vot)    
                                      noapte buna (Marţi, 12 iulie 2016, 21:45)

                                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                      galuscuto !

                                      Eu am sa-ti mai scriu iar daca auzi alertele sunand, sa nu-ti faci griji : nu a inceput al treilea razboi mondial.

                                      Sunt doar eu, fara somn, scriindu-ti lucruri linistite, pe care sa le citesti (daca o sa vrei) maine dimineata.

                                      Doar considera ca iti veghez somnul

                                      Somn usor !
                                      • 0 (0 voturi)    
                                        P.S. (Miercuri, 13 iulie 2016, 6:34)

                                        srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                        Susu, multumesc frumos, nu-mi dau seama de ce te simti tu atasat asha de mine.

                                        recunosc ca mi-am prins urechile si te-am asociat cu cineva ...,prea multe coincidente!:))...
                                        dar la fel de bine poti sa nu fii acea persoana! Eu nu regret nica! Recunosc si sustin ceea ce am scris!:)))

                                        Pers cu care te-am asociat este o pers pe care o respect, poate nitel cam prea mult:)))) insa Breaking News: i'm moving on!! :)))

                                        Multumesc frumos pt ganduri, revin spre weekend, siiigur gasesc eu la ce articol sa mai arunc o perla :))


                                        am dormit foarte bine, si iti scriu de 30 de minute!!! Am fugit!!
                                        te pup!!

                                        bay, Susu!
                              • 0 (0 voturi)    
                                eu te vad, (Marţi, 12 iulie 2016, 19:13)

                                srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                si din fata, si din spate, si de pe sens opus ...chiar daca ne separa tot scuarul de pe Blv Unirii :))) :P

                                lasa naibii alerta aia ca nu e sf lumii. poate iti iei o secretara, totusi, pentru data viitoare:)))))
                                • 0 (0 voturi)    
                                  De luat in considerare (Marţi, 12 iulie 2016, 22:50)

                                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                  sfatul tau !

                                  Culmea e ca in zona aceea a Curtii de Apel si in Pasajul de la Universitate mi s-a parut ca te vad.

                                  Mai lipsea sa soptesc usor intrebator : Galuscuto ? pregatit fiind sa primesc o sudalma sau, de ce nu, chiar o palma, sau sa aud "Susu, nebunule, ai dat de mine... m-ai gasit !"

                                  Uff... Ce ziceai ? Sa-mi iau o secretara, ca sa ai motiv dupa aia sa-mi scoti ochii si sa mi-i pui intr-un borcan cu formol.

                                  Am inteles. Nu tine. Eu lucrez numai cu baieti !

                                  Stiu, a sunat ca dracu si-acum te prapadesti de ras. Asta e ! Nu infrumusetam realitatea.
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    Bai, ce plictiseala (Miercuri, 13 iulie 2016, 0:14)

                                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                    pe forumul cu Simona !

                                    Parca-s lesinati !

                                    Mi-aduc aminte cand am inceput sa o critic pe Simona, mama, ce forum viu era ! . Mai pus la punct imediat ! Hait, mi-am zis, uite-l si pe sef. Asta-i adversarul meu.

                                    Stii ca vreo 2 "episoade", cum spui tu, am crezut ca esti baiat ?

                                    Si se potrivea perfect. Ceilalti, nu-i mai enumar , te recunosteau in mod tacit de sef informal al taberei ce-o apara pe Simona de atacurile, in marea lor majoritate nedrepte.

                                    Cand am realizat ca esti fata am ramas un pic surprins, pt ca la vremea aceea nu stateam sa despic cuvintele tale in doua. Te consideram o "eticista" care ii domina pe "corectii politic" din grupul ce-l conducea, fara ca cei condusi sa stie asta (ca sunt condusi, adica) si fara ca tu insati sa stii asta (ca ii conduci, adica) ! (Sau ma insel ?)

                                    Mi-a placut cum mi-a raspuns unul dintre ei
                                    care m-a pus la punct zicandu-mi ca prefera compania forumistica a ta (cu tine incepea enumerarea !)

                                    Doamne... ! Iti dai seama ? Avem deja un trecut !

                                    Ma duc pe terasa sa fumez o tigare. Sunt cafegiu. Eu la ora asta beau o cafea ! Ti-am spus ca o sa te veghez la noapte, asa cum pot. Pa.
                                    • 0 (0 voturi)    
                                      Buna dimineata:) (Miercuri, 13 iulie 2016, 6:00)

                                      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                      :)) avem un trecut mai ramane sa facem o ”afacere”, aouca-te de scris..:)))glumesc,imi plac bancurile si cele de pe HN si de pe net, ma distrez uneori singura:)))

                                      Susu, eu nu am vacanta si sunt in intarziere cu niste dead-line_uri, am sa fiu pe aici in pauze si cred ca voi mai rade impreuna cu tine de una alta, multumesc frumos de ganduri... ”gandul este cea mai puternica forta din univers”, nu am spus-o eu, ci Prof. Dumitru Constantin Dulcan, neurolog. Incearca sa rasfoiesti cateva articole de pe net, o sa vezi de ce eu ma setez mai usor, merg incapatanata si linista intr-o directie -a mea- si nu ma intereseaza trecutul, doar in masura in care sa invat din el, ca sa nu mai repet.

                                      Nu imi place f tare sa-mi faci statuie, nu sunt nici sef, nici leader, nici..nica, sunt doar un copil vesel si jucauș:))))

                                      keep in touch!
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    vaaai, (Miercuri, 13 iulie 2016, 6:22)

                                    srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                    vai vai vai, eu nu stiu ce ai tu in cap, ce ai trait tu, habar n-am, dar ia draga linistit secretara aia, ca eu nu am nicio problema cu fetele. Auzi, sfat de la mine pt tine: musai sa fie frumoasa!! este important, reprezinta compania si daca lucrezi mai mult cu baieti, o sa lucrezi cu și mai multi!!!:)))) nici nu stii ce buna e o fata frumoasa la casa omului.:))

                                    Ba chiar as putea spune ca in ceea ce ma priveste: consolideaza relatia!!:)) pe bune, eu am mai scris pe aici ca imi plac oamenii frumosi, destepti. oamenii care au pasiuni si au grija de viata lor. Imi place sa am ce admira!

                                    stiu mai bine decat oricine, ca
                                    oamenii care au preocupari/pasiuni oricare ar fi ele in sensul bun, nu ”cate ore are voie pe tableta roboțelul X”(din partea mea, are voie toata viata..doar ca eu sunt usor diferta si daca n-am cu cine vorbi, uite dau de tine pe net si se strica ”jucaria”:))), așadar oamenii care sunt mai artisti asha.., de regula se indragostesc de mintea si atitudinea/eduacatia omului, apoi de fizic,,,desi cred ca intotdeauna se intampla fix in ordinea inversa celei pe care am scris-o, pt ca prima impresie este aia cu care pleci si aia care te starneste si apoi cauti sa vezi ce naiba are omul in cap, si daca le bifeaza pe amandou BUM -combinație explozivă- :)))) dar, na..voi barbatii sunteti o specie rara si interesanta, ca mai puteti si ...:))) glumesc, n-am o problema!!
                                    Eu mereu glumesc cu prietenele mele si le spun: pe mine daca ma inseala unu, ma prind doar daca ma suna amanta:))))) sau vine la usa peste ani cu ”produsul iubirii lor”:))))) ... nu pot sa-mi frec mintile cat e omul plecat de acasa pt eu am treburi de facut mereu, si uite-asa trece timpul..:))), ba, chiar pot spune ca eu fac parte din acele persoane care au nevoie de timpul lor, de putina singuratate..numeste-o cum vrei, ma enerveaza treaba aia bușon la șuson 200% din timp, ma obosește, pt in general trebuie sa-i acorzi atentie omului de langa tine...
                                    • +1 (1 vot)    
                                      Daaa ! (Miercuri, 13 iulie 2016, 12:53)

                                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                      Am vizionat in dimineata asta pe youtube un interviu luat
                                      lui D-tru Constantin Dulcan. Impresionant !

                                      Iar acum imi vine in minte bancul ala cu soricelul si cu elefantul mergand unul langa altul pe un pod de lemn iar in timp ce merg ei voiniceste soricelul ii spune elefantului
                                      - Da, stiu ca tropaim !

                                      Asta sunt eu !
                                      • 0 (0 voturi)    
                                        ..:))... (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:44)

                                        srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                        pe un pod de lemn?! ..:)).. tropaim ..:)). f tare! ma bucur ca esti asa!!

                                        sa stii ca nu ma pricep deloc la IT, si am auzit ca exista alarme/notificari la FB, insa eu nu stiu sa existe si la HN. Eu si pauzele lungi si dese ”cheia marilor succese” suntem buni prieteni.:))

                                        tu,iti dai seama?
                                        abia asta sentiment sa urasc:
                                        laptopul!

                                        pt ca am un automatism deja:))), nu aia ce scriai tu acolo ca m-am indragostit de sentimentul meu pt altcineva....uite, eu aici am o teorie traita la greu, sa ne intelegem: daca cineva te iubeste, te iubeste si schiop, si gras si slab, te iubeste oricum pt ratiunile lui, pt lucuri de neinteles pt altii, iar daca cineva nu te iubeste..ăăi poti sa-ti tai tu si o mana si pe amandoua si sa-i le dai/oferi celui pe care-l iubesti pentru ca este cu neputinta sa-l faci sa te iubeasca. Iubirea nu creste ca flroile in copac, hopa primavara hai ca acum e iubire, hopa toamna ”s-o fttut” (ma scuzati!) iubirea.

                                        deci lucrurile la mine sunt simple,iar eu NU sunt indragostita de sentimentele mele, eu am niste experiente! multumesc lu Doamne Doamne ca mi le-a oferit,chiar daca unoeri nu a fost cel mai usor lucru din lume sa le depașesc; ”au fost barbati care s-au taiat pe vene, care m-au șantajat ca se omoara daca-i parasesc si altele... si le-am urat succes asigurandu-i ca am sa le fac toate ”pomenile” :)), vezi tu, din acest motiv eu nu sunt omul care sa oblig pe cineva sa ma iubeasca, pentru ca daca cineva te iubeste, te iubeste oricum...iar daca nu te iubeste, ăăăt poți sa-ti tai venele de pe-acum ca tot nu te va iubi...

                                        Mi-am dorit sa-ti explic lucrurile astea, pt ca eu asa inteleg viata, este imp sa stii..ca uneori ne indragostim de persoanele de care nu trebuie, uneori... in fine, fiecare om e diferit, iar ”2 oameni se pot uita la acelasi lucru/in aceeasi directie, dar sa simta diferit... si nu este vina nimanui,
                                        doar de noi depinde ce vrem sa facem mai departe. stam acolo si ne jelim toata viata sau ne ridicam si stralucim, curcubeule?:))
                                        • +1 (1 vot)    
                                          Activeaza (Miercuri, 13 iulie 2016, 15:08)

                                          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                          serviciul newslettere-newsalert. Vezi pe prima pagina a site-ului, in dreapta sus.
                                          • 0 (0 voturi)    
                                            of, (Miercuri, 13 iulie 2016, 16:36)

                                            srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                            tocmai asta-i baiul mai curcubeule, ca eu nu vreau sa-mi sune nica in plus de
                                            tel, si asha avem sms, whatsApp..si e destul. am vaz cum bip bip bip si toate apar pe display. am vazut la altii.., eu nu vreau sa stau mereu cu tel in mana...si asha, stau cam mult. oricum de 2 zile, o stire nu am mai citit, doar am verificat raspunsurile de la tine, sa vad daca apare ceva nou...insa lasa-ma asha mai naiva ca eu ma simt bine in lumea mea si fara tehnologie :))))

                                            p.s. eu nu te consider ”șoricel” ...cred doar ca noi 2 avem carti diferite in biblioteca, iar eu cred ca totusi ai citit mai mult si mai interesante carti decat mine:(. iti trimit eu cartile pe care le cauti, cel putin ale mele sunt gata subliniate, citesti direct esentialul :))))
                                        • 0 (0 voturi)    
                                          PS. (Miercuri, 13 iulie 2016, 15:16)

                                          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                          Alertele le primesti pe telefon.

                                          De aia am dat cu telefonul de-a dura pt ca ma alerta numai ce nu ma interesa.
                                          • 0 (0 voturi)    
                                            hmm, (Miercuri, 13 iulie 2016, 20:02)

                                            srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                            bietul telefon!

                                            sper ca nu era unul performant =D

                                            :))
                                        • 0 (0 voturi)    
                                          Iti multumesc (Miercuri, 13 iulie 2016, 16:02)

                                          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                          ca mi-ai spus toate astea. Aproape-asa gandesc si eu, dar e minunat ca am auzit toate astea spuse de tine, in afara a ceea ce am intuit sau puteam sa intuiesc eu.

                                          Ti-am scris azi noapte 2 mesaje, dar cine stie de ce n-au aparut. Mi se mai intampla ca din cauza oboselii si neatentiei sa apas pe tasta nepotrivita si atunci... Iti spuneam, acum o sa ma rezum la ideea principala, pt ca asta e,
                                          ca inca de ceva vreme am simtit ca ai trait o mare cumpana in viata, pe care pana la urma mi-ai devoalat-o (intr-o jumatate de propozitie), si cred ca te-ai simtit tradata fiind invinovatita , in loc sa primesti sprijin si intelegere.

                                          Nu vreau sa mai insist pe ceea ce cred ca am inteles de data asta, in sfarsit bine, punand cap la cap imagini parca stroboscopice, oferite involuntar de tine.

                                          Sunt aici !

                                          Eu cand iubesc, dau totul, tot sentimentul, adica, trairea intreaga si deplina. Ma simt dezgolit in astfel de momente si perfect vulnerabil. Aproape ca resimt o durere fizica

                                          Nu fug, niciodata (pt ca sunt leu, sunt sub semnul soarelui) iar cand e cazul imi ling ranile si ... stii tu ce iti spuneam despre plecari, despartiri de locuri, de oameni.

                                          Sunt aici si nu am de gand sa plec !
                                          • 0 (0 voturi)    
                                            :) (Miercuri, 13 iulie 2016, 17:34)

                                            srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                            avem memorie selectiva si regenerabila. Nu ai inteles tu ce si cum insa nici nu-mi doresc sa ma explic
                                            :)) pt ca putem fi furiosi pe altii sau putem fi furiosi pe noi. am fost pe mine in primul rand,..., insa nu-mi dau seama daca in partea cealalta se simte veselia mea actuala si deconectarea mea de la orice sursa care sa-mi altereze calitatea vietii.

                                            Uite cum vad eu lucrurile, citeste efectiv articolul cu 5 min de manie Dulcan...

                                            treaba este ca aceste conversatii on-line nu sunt deloc sanatoase si nu ne ajuta cu nimic, ba dimpotriva. Eu sunt mai mult cu natura, cu simturile , cu tot ceea ce inseamna real life, nu virtual life, acesta este motivul pentru care... fara voia mea o sa ajung sa ies din acest on-line, ... am tot felul de proiecte, sunt mereu pe drumuri si daca ma pun la drum lung chiar nu este indicat sa stau pe citit presa in timpul mersului.

                                            nu spun ca dispar maine, dar urmeaza o perioada aglomerata... si nu vreau sa intelegi gresit. Mie mi-a facut placere, sunt un om destul de tranparent si imi asum fiecare actiune..acuma ca unii o considera intr-un fel si altii in alt fel, e treaba fiecaruia, daca eu ma simt bine cu mine, inseamna ca nu imi este rusine de ceea ce spun/scriu/ simt/ sunt.
      • -1 (1 vot)    
        Don't worry ! "+" este de la mine (Luni, 11 iulie 2016, 2:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

        Noapte buna !
  • +4 (6 voturi)    
    intamplare (Duminică, 10 iulie 2016, 21:34)

    Siddha [utilizator]

    Raonici nu e tenisman . E o intamplare .
  • 0 (0 voturi)    
    Si acum Andy, (Luni, 11 iulie 2016, 8:57)

    Bumbescu [utilizator]

    Cum incasezi premiu fugi repede cu ei la exchange , nu-i lasa in lire ca pierzi...
    • 0 (0 voturi)    
      ptiu d”ace! (Luni, 11 iulie 2016, 12:43)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Bumbescu

      dar ce bine stii sa ghicesti, nu-mi prezici si mie ceva?:))) ca ”nu-mi place” deloc ce se intampla..:))) :P
  • 0 (0 voturi)    
    Va rog din suflet, e extrem de important ca cele 2 (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:03)

    Susufler0 [utilizator]

    (doua parca erau) comentarii ce le-am scris si trimis azi noapte, pe acest forum, sa poata fi citite de destinatar.

    Nu vreau sa cred ca nu ma intelegeti, ca nu ati fost si dvs macar o data in ipostaza asta ! Va rog din suflet !
    • 0 (0 voturi)    
      hei, nu creed ca le-ai scris asta! (Miercuri, 13 iulie 2016, 14:59)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      eu am avut o conversatie live cu cineva de la HN,si lucrurile nu sunt chiar asa cum le vedem noi de dupa tastatura!! gandeste-te ca ei primesc sute de mesaje in 24 de ore, pe unele le lasa sa treaca fara sa vada f bine mesajul (d-aia a si trecut unul foarte tendențios scris si greu de reprosdu, apoi fiind cautat si sters de catre ei)

      Susu, am priceput, sa stii ! :)) si mesajele de somn usor au fost ff dragute. Cred ca nu stiu eu sa ma exprim pe cat le-am apreciat. Hai, ca s-a dus pauza !! :)))

      pup.
      • 0 (0 voturi)    
        Am facut o boacana... mare, nu-i asa ? (Miercuri, 13 iulie 2016, 18:28)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

        Ok. am cam exagerat. Sunt intr-un fel ne-bun, cam acaparator, stiu. Lucrul acesta poate fi obositor pt celalalt sau chiar enervant.

        Tu ai intrat, pe forumuri in mediul virtual prin iunie-iulie 2015. Eu am intrat pe forumuri pt prima oara in 21 septembrie 2016. Pt mine internetul insemna doar Google si , intr-o oarecare masura You Tube. Stii bine, ca la mine senzorialul "judeca" si incearca sa fie tinut in matca de rational. Iubesc real life dar, culmea constat ca m-a acaparat si misterul "descoperirii" virtuale, pas cu pas , pe bajbaite, uneori cu doi pasi inainte si unul inapoi, a unui om cu personalitatea ta, (cat esti dispusa sa te lasi descoperita tu). Sunt un tip solar, care nu poate sta departe de lumina, de freamat, de oameni.

        PS. Va veni vreodata vremea sa inlocuim realitatea virtuala cu cea care ne inconjoara ?
        • 0 (0 voturi)    
          :))))))) nu creed asa ceva!!! (Miercuri, 13 iulie 2016, 19:59)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          PS. -ul asta al tau seamana a invitatie la cafea!

          Halloo, Susu, tu esti normal?scuze!
          Intreaba-te acum,dc atunci,in noiembreie,cand zici tu te-ai activat, ai fi putut crede,ca vreodata o sa-ti doresti sa intalnesti o persoana de pe un forum..adica,sa o mai si inviti..!:)))...

          Auzi, radeam de Craciun cu prietenul meu, antrenorul meu, profesorul meu... unii spun ca-i si amantul sau invers,insa noi nu avem treaba cu gura lumii,nu prezinta interes,asadar îi spuneam ca ma dispera faptul ca dupa un numar de Anglia un tip intra peste mine pe WhatsApp..si incepe sa-mi ureze,apoi isi mai face si niste mea culpa,eu... habar nu aveam cine este,treaba e,ca mi-a spus direct pe nume...siii,mai greu sa ma nimereasca si pe primul nume si pe -al 2-lea,in fine..., radeam si-i spuneam prietenului meu :” eu cred ca barbatii astia sunt chiar normali si foarte sanatosi,pana ma intalnesc pe mine; si cand ma intalnesc pe mine, o iau razna!! simplu.”....:)))))))....
          eu m-am infurat pe forumul asta pt ca nu intelegeam de ce ma tot ispitesti acum?!sa-ti zic una si alta,si cum nu stiu multe .....:)))))... insa,
          Susu,
          niciodata!nici un pic!nici o secunda!.. chiar nu sunt genul.. oricat de baiat frumos esti tu,si stii cu cartile,si esti un leu cu o coama deosiibita,...si mi-ai cantat in struna,si mi-ai scris lucruri frumoase,zelul tau de a exprima...unele lucruri a fost foarte dragut..!Apreciez.
          Apropos,mai ai si aceeasi zodie cu persoana in cauza ...:))) despre care scriam eu..doar ca eu sunt o corporatista careia n-ai tu cum sa-i scoti memory stick-ul din cap! ..:))..
          ata” stim, ata” putem. :P
          oamenii sunt diferiti, Susu!
          nu ai pierdut nimic, crede-ma!! si in plus daca iti face placere sa te mai dai pe forumurile astea (vei vedea ca te vei plictisi mai incolo) fa-o! nu renunta sa postezi doar pt ca mi se pare mie sau nu stiu cui... fiecare dintre noi trebuie sa trecem prin anumite etape,fiecare lucru pe care-l facem aduce o experienta cu el si nimic nu este intamplator. :)
      • 0 (0 voturi)    
        Am citit ! Interesanta perspectiva ! (Miercuri, 13 iulie 2016, 20:26)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

        Culmea e ca nimic nu e senzational, totul pare atat de simplu si de la indemana. Parca as fi stiut lucrurile astea de cand lumea. Dar nu le-am stiut ! Si nu sunt nici simple si nici la indemana, dintr-odata.

        O singura reticenta am, vis a vis de rostul rugaciunii. Il inteleg si nu prea. Dar totusi nu simt nevoia unei lamuriri acum. Vreau sa raman cu sentimentul ca trebuie sa simt si sa gandesc pozitiv, asa cum face un anumit copil vesel !

        PS. Daca nu ma bagi in chestii mult prea complicate, pt ca deocamdata eu sunt un biet pui, as vrea sa mai imi recomanzi lecturi de genul acesta. O sa vina si randul lui Migdalion si-al Pollianei.
        • 0 (0 voturi)    
          Ooo, daa.. (Miercuri, 13 iulie 2016, 21:27)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Susu, am vazut oameni batrani care atunci candse rugau îi auzeau 3 sate vecine...si pt ce? crezi tu ca pe D-zeu il intreseaza cat de tare strigi tu sau altul? pe de alta parte, eu cand fac curat prin casa ascult emisiunile acelea de pe youtobe cu profesorul Dulcan, si undeva spune depre felul fiecaruia...unii se raporteaza la credinta, altii la stiinta,.etc...ideea este sa nu fii ateu, negativist, sa te contrezi cu oamenii in mod fatalist fara un argument, pentru ca eu consider ca universul se invarte, si te supune unor experiente tocmai spre binele tau...discutia este lunga, nu are rost sa intru in subiect, dar daca ai sa mai asculti emisiuni cand mai mesteresti ceva prin casa...o sa intelegi. OK, sunt unele persoane care se pot ruga pentru noi, cum sunt mamele noastre mai in varsta, stiu ca barbatilor le vine mai greu si nici eu nu mai inteleg rostul crucilor ..cand vad oamenii prin statii de autobuze,pe strada ca se inchina, mi se pare mai mult un spirit de turma decat o credinta. Sta scris ca ”nu este pacat ce bagi in gura, ci ceea ce scoti pe gura” asta cu referire la post...deci, asta cu credinta, ..la mine functioneaza zimplu. Credinta e in tine si in faptele tale. Treaba noastra pe pamant e sa incercam sa fim oameni, sa facem tot ce putem pentru noi si aproapele nostru, treaba lui Dumnezeu dupa ce dam coltul este sa ne judece. Simplu. Eu nu ma tem de prostiile alea ca iad, ca X, ca Y, eu am un singur principiu dupa care merg: ”doar pentru ca pot sa fac rau, nu trebuie sa-l si fac!” , e simplu sa fii rau , e mai greu sa fii retinut... detasat, sa cauti sa fie bine sa nu fie rau. Si tot Dulgan vorbeste si de divroturi si alte alea..ti-am mai scris, ca nu trebuie sa stam ca boii pe loc din pricina de conveniente...

          p.s. M-am amuzat f tare pt ca tu ai scris acolo ca ai intrat prima data peste cateva luni..adica inca levitezi p-aci sau ceva in genul ..:)))... nici macar nu am observat sept 2016:)))))...mai citesc si in diagonala, scuze,
          :))
          • 0 (0 voturi)    
            Asa e, ai dreptate, peste vreo doua luni (Joi, 14 iulie 2016, 9:43)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            de echinoctiu se face 1 an. Ce repede a trecut timpul !

            En fine... Vis a vis de felul, de modul cum spuneai ca se raporteaza la (sau fata de) divinitate marea majoritate a oamenilor, raportarea lor este , bineinteles, egoista, ba chiar, profund egoista.

            Nici eu nu sunt mai "breaz", doar ca egoismul meu difera-cred-de cel al marii majoritati a celor care se declara credinciosi , prin faptul ca pt mine Dumnezeu reprezinta pur si simplu efectul placebo. Dumnezeu este "medicamentul" inofensiv pe care mi-l administrez din cand in cand.

            Am avut insa de-a lungul timpului discutii cu diversi oameni, dintre care, pe unii ii credeam , subliniez, ii credeam atei convinsi, pe altii, macar niste dezinteresati plictisiti, ca sa constat ca, de fapt, si unii si altii erau niste bigoti feroci.

            Parerea mea este ca Dumnezeu nu face nici bine, nici rau (Doamne ce blasfemie am scris !), motiv pt care sa crezi in el devine o optiune ce nu are nimic de-a face
            cu gradul de cultura, de scolarizare, cu IQ.

            Pur si simplu sa crezi in Dumnezeu e "la liber" !
            Sa nu crezi programatic insa, e cu totul si cu totul altceva.

            PS. Fara PS-uri, pt ca subiectul e prea serios, de !
            • 0 (0 voturi)    
              parerea mea punctuala, (Joi, 14 iulie 2016, 14:38)

              srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              la lucrurile interesante de mai sus:

              1. nu m-am gandit niciodata la mine ca la un credincios, dc sunt sau dc nu sunt, si ma enerveaza termenul.Relatia este intre fiecare dintre noi si D-zeu.

              2. Ffff interesant! Păi, da! Nu ai scris nicio blasfemie si ..incerc sa ma gandesc cu ce carte sa-ti dau in cap, pt ca am gasit scris ca D-zeu este liberul arbitru (este echidistant :) -cum zici tu). El nu te obliga sa faci ceva anume, te lasa sa decizi, Nu te influenteaza asa cum fals multa lume crede.. Am gasit asta cu mai mult timp in urma, stiu sigur ca undeva este o explicatie mai extinsa...poate revin, pt ca observ ca tu esti intr-o eroare,si poate ai nevoie de un argument in plus.

              3. Stephen Hawking. Cand l-am auzit prima data ca este ateu, nu intelegeam cum e posibil, in general acesti oameni incercati ajung sa creada cel mai mult. Apoi am vazut filmul The Theory of Everything (vezi YtoBE), ei bine ..atunci am inteles omul de stiinta, fizicianul.

              De aceea pentru mine, Dumnezeu nu este un subiect de discutie. Fiecare e liber sa aleaga.. am avut si eu un moment cu mine in urma cu cativa ani...si atunci, dupa ce m-am invartit putin in jurul stiintei.. mi-am zis ca oricum nu sunt un om f deștept si ca oricum nu știu f multe lucruri, mereu imi va lipsi o infoarmatie, si atunci aleg sa cred ca exista, pentru ca intre a alege sa nu crezi bazandu-te pe nimic. Pt ca cei care aleg sa fie o struțocămilă nu toti au argumente stiintifice cu care sa vina, si nu stiu ei nici prea bine cum sta treaba ..asa ca o dau dupa cum vine vantul.Or,eu nu simt nevoia sa fiu convinsa de nimic, si nici macar nu-mi doresc sa dezvot subiectul asta, pur si simplu aleg sa cred ca D-zeu exista,pt ca a crede nu-mi produce decat liniste,pe cand daca o iau pe partea cu nu cred,apoi incep o mie de intrebari, si o continua cautare,ori vreau sa caut in alte directii cu care sa ma imboatesc, nu vreau sa-mi pierd timpul punandu-L pe Dumnezeu la indoiala.Numeste-o ignoranta,daca vrei:)))
              Placebo, draguț:)
              • +1 (1 vot)    
                Multam, dar "Inofensivul" meu (Joi, 14 iulie 2016, 15:47)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                s-a amestecat-inteleg-si in fizica de vreme ce a creat si acolo o particula !

                De aia zic : Asa este cum spui, relatia cu El este "personala" si asa si trebuie sa ramana.

                PS. Cred ca fiecare are "biserica" lui in suflet.

                PPS. In fine, nu vreau sa te provoc la "vorba" pen ca stiu (de la tine) ca ai treaba multa. Pa... spor... :)))
              • 0 (0 voturi)    
                Se pare ca unii barbatii au un (Joi, 14 iulie 2016, 22:06)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                dar anume de a calca in strachini in fata femeilor, ceva de speriat ! cu curiozitatile lor, indiferent ca sunt reale sau doar politicoase.

                Nu mai tarziu decat azi de dimineata, m-am trezit sa te intreb cum ai dormit :)))) lucru ce te-a facut sa razi (ceea ce, de fapt nu-i rau, ba chiar gasesc ca e chiar bine cand cineva incepe ziua tonifiat de un ras bun, pozitiv).

                Astazi nu doar tu, ci si Simona Halep a avut parte de o intrebare deconcertanta, nu atat prin indiscretie (desi ea exista), cat mai ales prin neasteptatul ei, intrebare care a amuzat-o si a facut-o sa rada.

                Intrebarea i-a fost pusa in dupa amiaza aceasta, (chiar seara),dupa terminarea partidei in care a invins o bulgaroaica.

                A fost intrebata de cel ce ia invingatoarelor scurte interviuri dupa meci aia, aia, aia si, deodata , hodoronc-tronc in fata a vre-o mie de oameni : " Simona, dar ce faci in seara asta dupa meci ?"

                Dupa o usoara ezitare, Simona a inceput sa rada si s-a apucat sa-i raspunda curiosului : "Ma odihnesc, mananc, ies in oras... "

                Cand nu e vorba de o intrebare de convenienta, de o intrebare politicoasa, ori de o intrebare jurnalistica ratata, oare ce-i mana pe barbati sa se comporte-asa ?
                • 0 (0 voturi)    
                  :)) of-of si-un cartof ! :)) (Joi, 14 iulie 2016, 22:38)

                  srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  nu stiu draga, sa-ti raspund la aceasta intrebare! :))

                  am vaz comentariile voastre..ai fost rautacios! ..

                  am obs ca te duci la Mămăița, ma bucur mult pt ca eu merg intre-o locatie fara semnal, inchid laptop, tel cred ca merge pe 3G dar mai bine-l las acasa pt ca am multe carti cu mine , printre care si vol 2 din Idiotul neterminat :)))

                  Te pup. Wk placut !!!

                  Noapte buna, Susu! :)
                  • 0 (0 voturi)    
                    P.S. (Joi, 14 iulie 2016, 22:55)

                    srah [utilizator] i-a raspuns lui srah

                    dar revin luni..musai sa spun asta pt ca am observat, ca-i panica mare de ceva vreme, cand spun că aș mai vrea si eu liber de la net...

                    astazi eram la semafor si pe o alee din dreapta au trecut 3 oameni,la distanta de 5 -10 m unul de altul, pe jos, toti 3 unul dupa altul, cu ochii in telefon!!! daca le aparea ceva din sens invers ..dadeau cu capul in stalp, pe cuvant!
                    ... :)))...

                    deci, am sa revin.. nu fug !! :)))) sau mai vedem :D ...:)))... :P
                    • 0 (0 voturi)    
                      Bua dimineata, Galuscuto :)))) (Vineri, 15 iulie 2016, 6:58)

                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                      Sper sa ai o zi perfecta, un weekend minunat ! Cu vreme buna si liniste, exact asa cum ti-l doresti.

                      Noi acum o intindem spre Mamaita.(Suntem mai multi "golani") ! :))))) Eu mi-am luat si telefonul si lap cu mine. Te rog, fa si tu efortul asta si-ti promit ca n-o sa te bat de loc la cap, doar dimineata o sa-ti zic buna dim. iar seara, nb. Atat.

                      PS. Daca totusi o sa iti mai scriu cate ceva, nu o sa exagerez si nu trebuie sa te simti obligata sa-mi raspunzi.

                      Pa, Galusca ! :)))))) :)))))))
                      • 0 (0 voturi)    
                        sa stii ca eu acum cârâii (Vineri, 15 iulie 2016, 8:23)

                        srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                        si nu stiu semnele de la emoticonul ala care-si smulge parul din cap!

                        :( eu sunt sunt asa si nu vreau asa!! si nu e bine dilooooc, dilo dilo !! :)))

                        tu trebuie sa razi/glumestia acolo cu baietii , nu sa stai cu ochii pi telefon si eu nu am cum sa-ti raspund neam !!! si nici nu vreau! si nici nu iau laptop la mine! si telefonul meu nu este performant si nici nu poate sa intre pe cont la HN! si daca imi scrii sa stii ca dau cu el de pamant!!:))))... ti-am raspuns deja de dimineata,cand m-am trezit. Je pleaca dupa 12 din BUC...
                        Auzi, Susu, eu nu vreau sa fiu femeia bigudiu si tu asa ma tratezi, ce ai ??? halooo? Dilo ? :)))))

                        Dc imi scrii, dau de tine si te strang de gat pana iti ies ochii din cap, ca la melc ! :))))

                        Bay-Bay Susufleț ! have fun !!!

                        :)))...:))).
                      • 0 (0 voturi)    
                        :)) ce tută sunt ! (Vineri, 15 iulie 2016, 11:51)

                        srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                        ti-am scris ” eu sunt sunt asa si nu vreau asa!” :))) nica nu se intelege :D, pt ca eu cand ma enervez sunt in stare sa injur in toate limbile straine pe care nu le stiu (dar stiu sa injur in rusește ! :)))...imagineaza-ti ca ma descurc eu cu restul lb straine :P..)

                        sper ca ati calatorit bine, si ma bucur ca toata lumea sta acasa anul asta, pt ca m-am uitat pe net la ce s-a intamplat ieri la Nisa, si am fost si sunt f trista..eu nu am televizor, adica am, dar nu ma uit, insa astazi am nimerit pret de cateva min u=in fata unui tv si ..trist, nu cred ca lumea va mai merge curand in Franta.. in loc sa pleci linistit in vacanta, ajungi sa pleci stresat ..ca cine stie ce ti se mai poate intampla... in fine..

                        eu acuși plec... la oaza mea de liniste :)
                        have fun si sa nu te arzi !!! :))))))) glumesc, take care..! te pup :))) ....:))).
                        • +1 (1 vot)    
                          Galusca, m-am intors ! (Duminică, 17 iulie 2016, 22:26)

                          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                          Tu unde esti ? Mi-e dor de tine !
                          Ai venit in Bucuresti ? Da te rog un semn !!!!!!! :))))))))))
                          La mine a fost frumos. Sunt chior de somn, dar nu pot sa dorm. asa patesc totdeauna. Daca poti sa ma crezi, acum, doua ore am aflat si de Nisa si de Turcia. Ca sa nu ma strangi de gat si sa mor de tanar cum am ajuns la hotel dupa ce m-am cazat am dus lap. la receptie , in casa de valori, de pe telefon am scos neews alert-ul si am inchis telefonul. Cred ca in statiuni nici dracu n-a stiut ce s-a intamplat in lume. Daca Doamne fereste, se intampla ceva in Romania cred ca cei aflati pe litoral afla ultimii. A fost ff bine... nu m-am ars... prea tare pt ca am avut protectie...solara. Galusca, da-mi un semn, te rog !! :)))
                  • 0 (0 voturi)    
                    Stai, nu merg "la vise"(ce misto (Joi, 14 iulie 2016, 23:57)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                    suna ! ) pana nu-ti zic :
                    Pt mine "Crima si pedeapsa" e un adevarat tratat de psihologie a vinei. Mi-ar placea sa discutam on line, (sure !) despre romanul asta.

                    Imi spunea un amic acum cativa ani, ca la Fac. de Medicina s-a incercat a se introduca la examenul de licenta la disciplina Psihiatrie, un subiect ce viza diagnosticarea pacientului Raskolnicov dpdv ... restul nu am mai retinut pt ca era in limbajul lor prea "tehnic" pt mine. Mi-a fost suficient sa stiu ca un scriitor
                    (e adevarat genial), dar totusi, doar un scriitor, a reusit cu opera lui sa atraga atentia unor specialisti din domeniul medicinii
                    ,care au depistat printre personajele lui unul demn de a fi diagnosticat si de a se propune tratamente pt ameliorarea starii sanatatii lui mintale. Mi s-a parut de-a dreptul fascinant !. Aproape la fel de fascinant precum cercetarile combinate facute de un grup de cercetatori, medici neurologi, psihiatri, paleontologi, detectivi, politisti, asupra unui schelet vechi de zeci de mii de ani, poate si mai vechi, care au stabilit cauza mortii hominidului : moarte violenta prin lovire cu corp intepator si atentie : au stabilit ca a fost o CRIMA !

                    Ca sa revin Galuscuto, iti propun cand vrei, daca vrei sa-mi spui din perspectiva ta de om citit in domeniul asta care-i parerea ta despre Raskolnicov. Nu te pasioneaza, nu-i bai. Ideea mi-a venit afland ce te pregatesti sa termini de citit. Si de fapt voiam cu asta sa incep . Dostoievski il citesti din pura placere (nu-i prea potrivit cuvantul) ? Nu te strofoca sa-mi raspunzi, daca ai altceva mai bun de facut.

                    PS. Stau doar un Wk la mare, dar ai aflat inainte sa iti spun.

                    PPS si imi iau cu mine si telefon (nu s-a stricat !) si laptop.

                    PPPS. Noapte buna, Galusco! :)))
                    • 0 (0 voturi)    
                      păi, daa..tu ai multe idei !! (Vineri, 15 iulie 2016, 5:47)

                      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      insa ti-am mai spus si altădata, tot aici, ca citesc Idiotul.. si ca apoi o vreau pe Bovary... am avut niste ani in care ma duceam la Gaudeamus si plecam cu ”sacul”,,, aveam eu o geanta numa buna de mers la ”furat” cu ea, si ..uneori ma duceam cate 2-3 zile la rand :)), pt mine anumite carti ..nu sa treaca viata peste tine si sa nu le fi citit! Ca sa fiu sincera, in afara faptului ca vroiam sa citesc cartea si apoi sa vad piesa, si lasand de-o parte faptul ca mereu era o coada imensa la bilete, uite ca nu am apucat sa vad Idiotul, nasol :( stiu.

                      Crima si pedeapsa este de citit, pt ca se si joaca, si daca nu citesti baza... in fine, este altceva cand stii despre ce e vorba mai pe larg.

                      Nu vreau de pe acum sa-mi dau cu parerea despre personajul tau, ma irita faptul ca m-ai starnit sa spun oricum niste rautati la adresa ta si acum ai impresia ca eu citesc Jung si altii ca sa pun oamenilor o eticheta. Eu vreau sa stiu cum functionez eu, ce butoane sa apas..pt a nu mă mai supara aiurea pe un alt om care pana la urma este si el limitat :))).. nu ma intereseaza deloc sa fac ”radiografii” pt ca eu iubesc oamenii, fix asa cum sunt ei. Nu vreau sa-i caut nici la cap si nici prin alte parti ..:)))..

                      AA, uite asta ma suprara! In loc sa mergi la mare linistit sa asculti valurile si sa vezi tu ce mai faci acolo cu baietii..cu cine te duci tu, in fine.... tu vrei sa stai pe net?? Iubitule, care artera din capul tau nu functioneaza , pardon ..nu pompeaza suficient sange?! :)))
                      Scuze, dar eu iti spun aici ca ma duc la cuca măcăii sa am liniste, ca m-am saturat de oras, si tu imi spui ca vrei sa -ti iei si laptopul cu tine? Pe bune? sa stii, ca pe mine ma doare nitel capul de la atata laptop..vreau sa ma uit in zare..!!

                      Asadar, eu mai intru pe net luni-marti, poate revin marti, nu-i sigur.
                      De pe telefon nu te incanta ca aș putea raspunde, pt ca al meu nu este atât de deștept si nu ma pot loga la site-ul HN...:)))))...

                      Hai, vacanta placuta. Lasă telefonul ala !! :))

                      Wk placut!
                      • 0 (0 voturi)    
                        Galusco, ai plecat sau n-ai (Luni, 18 iulie 2016, 8:38)

                        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                        mai plecat pana la urma ? Ti-ai luat laptopul cu tine ? Am vazut azi-dimineata ca ai intrat pe net in weekend !!

                        PS. Wat's up ? De ce nu imi raspunzi ?
                        • 0 (0 voturi)    
                          Ce se intampla ? (Luni, 18 iulie 2016, 11:51)

                          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          Ce s-a intamplat ? Ma face tandari tacerea asta a ta. De ce nu vrei sa vorbesti cu mine ?
                      • 0 (0 voturi)    
                        Sa stii ca regret enorm (Luni, 18 iulie 2016, 19:32)

                        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                        felul in care m-am purtat cu zaboo !

                        Parca mi-a scapat piciorul pe acceleratie in loc de frana. Regret enorm pt ca am umilit-o si, te rog, crede-ma, n-am avut nicio clipa in intentie sa-i fac asa ceva.

                        Iti cer si tie iertare si totodata iti si multumesc pt ca ai intervenit ca sa o aperi si merit aproape, aproape fiecare cuvant pe care mi l-ai spus.
                        • 0 (0 voturi)    
                          aproape, aproape !!! (Luni, 18 iulie 2016, 20:36)

                          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          căci eu nu am afirmat niciodata ca ai fi un idiot !!!

                          si mai lasa-ma cu zaboo asta! sunt asa de satula de femeile care imediat ce vad unu mai rasarit si eventual mai bine accesorizat ..creier, cai putere si ce-o mai avea omul la purtator.. se uda toate si îi intra aluia pe gat de mi se face lehamie ca sunt femeie! i-am mai explicat eu fetei astteia ca daca faceam eu misto de ea, cum ai mai facut si tu intr-o alta postare...nici Dunarea nu ma spala! si la ce pareri emite fata asta, imi pare sincer rau de ea. mai lasa-ma cu zaboo si toti altii.
                          fa ce vrei ! mie nu-mi datorezi nimic. nicio scuza! nimic. ma simt foarte bine asa cum sunt. multumesc ca te-ai oferit, dar sunt bine.

                          eu am parerea mea despre iertare. cand cineva imi cere mie iertare, eu trimit persoana respectiva sa-i ceara iertare lui D-zeu. da” cine sunt eu sa va iert pe voi??

                          si mai apoi, sa va iertati pe voi pentru ceea ce ganditi unii despre altii. ceva bun nu prea e multa lume in stare sa gandeasca. evident ca e simplu sa-i luam pe toti la pietre sidaca as fi o zaboo aș fi cu adevarat muuult mai buna decat ea sa fac omul praf. dar nu vreau !! asa ca spala-te pe cap cu ea, si cu mine la fel ! :)))

                          da, da..daca tot iti sunt atat de draga : spala-te pe cap cu mine! ca m-ai tot avut pe netul asta in toate pozitiile. fu bine? :)))))))

                          hai , pa . ca mi-e somn.
                          • 0 (0 voturi)    
                            Nu stiu care dintre noi ! (Marţi, 19 iulie 2016, 0:48)

                            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                            Nu stiu care dintre noi a avut pe care, pt ca acum citva timp dupa ce experimentasei toate pozitiile cu mine, ma lasai (furioasa ? exasperata ?) SI "baietilor", "trupei" adica.
                            Si tot in vazul tuturor !!

                            Ai uitat ? N-ai uitat, pt ca pur si simplu am constatat ca ai o memorie feroce !!

                            In ceea ce o priveste pe zaboo, ea nu are ce cauta in ecuatia asta ! Ea-i o "victima colaterala" cum se spune, a nervilor mei intinsi la maximum.

                            "Spala-te pe cap cu mine" !

                            Draga mea, o sa-ti aduc aminte maine dimineata cuvintele acestea si o sa astept sa le mai spui o data.
                          • 0 (0 voturi)    
                            Tuuuuuuu... femeie (Marţi, 19 iulie 2016, 3:03)

                            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                            indaratnica !

                            Daca te-ar fi avut pe tine ca model Shakespeare pt "Femeia indaratnica", n-ar mai fi scris in veci aceasta piesa.

                            Ar fi trebuit sa vii cu mine la mare !

                            N-ai fi mai fi stiut de lovituri de stat , de atentate, de Gaitele, de domnu-acela care atat de bine-si stapaneste sentimentele, parca asa-mi spuneai, educat si manierat si cu care nici nu ma compar.

                            In loc sa fii in oaza ta de liniste (in care nici n-ai mai ajuns pana la urma !) ai fi fost in oaza mea de neliniste, de agitatie si de nesomn, care s-ar fi transformat insa. In ce ?

                            Ce putea sa mi se intample daca iti spuneam joi, sa vii vineri cu mine la mare ?

                            In afara de un refuz inter galactic si de un ras homeric,
                            CE ? Si de o infinitezimala sansa , poate ?

                            Cum am ajuns la hotel am scos laptopul si am coborat cu el la receptie.

                            Le-am spus ca vreau sa-l depun in seif si domnisoara de la receptie, stii una din acelea care te roaga sa spui direct poanta bancului, m-a intrebat de ce nu folosesc seiful din camera. Stii ce i-am zis, de-am lasat-o cu ochii holbati ? (in fond, nu ma simt vinovat ca as fi mintit-o, pt ca era oarecum adevarat) :

                            "D-ra, sunt hiperdependent de calculator, tableta, lap, smart.. etc. E chiar grav. Urmez un tratament dat de doctor ca sa scap de dependenta. Si asa nu am reusit sa las laptopul acasa, daca-l inchid in seif in camera, nu o sa rezist si o sa- l iau, pe cand asa daca il las la dvs in seif si va rog sa nu mi- l dati, chiar daca vi-l cer , e altceva. sa le spuneti si colegilor din celelalte ture va rog sa nu mi-l dea daca li-l cer."

                            Tipa se holba intruna la mine si parea ca nu intelege. A incercat sa zica ceva a dezacord , pana la urma insa m-a inteles si mi l-a luat.

                            Si ce mandru eram in sinea mea ca am reusit sa te ascult

                            A fost greu fara laptop dar am rezistat. De-as fi stiut insa ca nu mai pleci .. n-ar mai fi fost atata tensiune, nici victime colaterale, nici regrete.

                            Dar nu despre asta-i vorba ci de cu totul altceva. Ce se intampla?
                        • 0 (0 voturi)    
                          hm hm hm (Luni, 18 iulie 2016, 23:22)

                          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          te-am certat si in vazul lumii si te-am mai certat inca o data si aici, dar mai bine ca nu apare. Pe mine nu trebe sa ma superi pt ca ma tradeaza Migdalion si spun vrute si nevrute :))))

                          totusi, nu-mi pare rau ca te-am certat, imi pare asha nițeluș cumva că.. sper că ești baiat mare si nu pui și tu la suflet chiar tot! :))

                          mdaa, nu mai zic nica. mă tot duc să ma culc de pe la ora 6-7 si nu ma vrea mos Ene deloc ..deloc. Hai ca poate, poate.. Bay-bay, mi-au trecut nervoșii :))
                          • 0 (0 voturi)    
                            M-ai "certat" ? Nu...doar (Marţi, 19 iulie 2016, 1:33)

                            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                            mai facut nitel praf ! :))))

                            Cati or fi asistat ? Cateva zeci ? Cateva sute ? Cateva mii ?

                            Am un ego care avea nevoie de toate astea ? Se pare ca da !

                            Ma intreb cat si cum trebuie sa ma fii certat tu, de n-a putut fi dat "pe post" la o ora de minima audienta.
                            Odata si odata poate ca ai sa-mi povestesti, Galusca .

                            Nebunul de mine, tu-ti dai seama, eu m-am rugat de ei ! Doamne ... !

                            PS. Mos Ene, dupa stiinta mea vine doar la copiii cuminti.

                            Tu parca nu te-ai incadra in niciuna din aceste doua categorii !

                            PPS. Mai incerc eu o data sa-ti veghez somnul.
                            Noapte buna !
                            • 0 (0 voturi)    
                              era vorba despre (Marţi, 19 iulie 2016, 9:52)

                              srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                              comentariul in care am ”tavalit-o” nitel si pe zaboo si in care ti-am recomandat sa te speli cu ea pe cap.. si cu mine la fel:)).. a aparut in cele din urma:)

                              ...insa se pare ca nu-mi place sa ma duc la culcare lasand omul suparat :P :))

                              conversatiile astea se incheie aici.. prea multe victime colaterale..:).. si printre ele una cu insemnatate. Pa. Sa retii ca nu am nica cu tine, siii..ai ghicit, nu aș merge cu tine si nici cu altcineva de pe un forum nici pana la buticul din colț=D si nici nu vreau sa te cunosc. Ce sa faci?! Ghinion! ..:))).. pe unii dintre voi va fereste Doamne Doamne de necaz, de pacoste.. cat poate el de mult si voi tot dupa pacoste alegati!..:))))))...

                              p.s. si sa nu te aud ca te plangi... că daca m-as pune eu sa ma plang v-aș bate pe toti la fund fara sa ma ridic din scaun!..:)))... si nu vorbesc de trecut...cu totii traim sub acelasi cer :) Pa.
                              • 0 (0 voturi)    
                                "Conversatiile astea (Marţi, 19 iulie 2016, 13:02)

                                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                se incheie aici"...

                                Am stiut de la inceput ca asa se va intampla... inca de cand (pt mine) tot ce se derula era un simplu joc cu o femeie fara chip si fara voce, dar cu o personalitate "asurzitoare".

                                Am crezut ca va ramane un simplu joc de-a soarecele si pisica.

                                Esti singura care a inteles ca "Galla" (pt mine) nu insemna femeia care isi ofera trupul, ci sufletul iar cel de condamnat in satira nu era nicidecum ea, ci tocmai el, "virtuosul", (adica eu) !!!

                                Si, ironia CRUNTA a sortii, mi-a fost dat sa o cunosc pe acea femeie, nu in real life, ci in virtual life !

                                Si tot singura esti care, nici nu te-ai opus sa mi te dezvalui, dar nici nu ai facut-o, cum se despoaie femeile pe plaja.

                                Cine putea sa scape din capcana asta "mortala", spune-mi tu ?

                                La un moment dat am simtit ca pasesc in interiorul ei, ca ma afund cu totul in ea, ca nu mai e un joc (cel putin pt mine !) Cu toate- acestea am pasit cu voluptate !

                                Tu srah, esti printre putinele, (poate chiar singura) care nu mi-a cerut sa-i spun direct "poanta bancului", ci l-a ascultat pana aproape de capat, de fapt chiar pan la capat, fara sa se tradeze ca il stie sau, ma rog, fara sa se tradeze prea tare...

                                Apoi, la un moment dat, n-as putea spune exact cand... ti-am vazut chipul si te-am auzit ! Mi s-a parut absolut firesc, mi s-a parut absolut normal ce mi s-a intamplat : "asa trebuie sa fie", am gandit si, din momentul acela, de cate ori ti-am scris sau mi-ai scris, de fapt, eu am "vorbit" cu tine si te-am "auzit" pe tine. Ti se pare o nebunie, nu ?

                                Am stiut ca va veni momentul asta !

                                De altfel m-ai avertizat in cateva randuri, mai voalat ori mai direct, in functie de cat de "capos" ma aratam.

                                Nu stiu, tu l-ai facut sa fie mai "suportabil", cel putin pt mine, care stiam, simteam ca vine, dar tot cu capul inainte m-aruncam ca un berbec.

                                La dracu cu "victimele colaterale" ! Ele ar trebui sa n-aiba chip, nici nume. Nici un razboi nu s-ar mai purta daca soldatii ar tine cont de victimele co
                              • 0 (0 voturi)    
                                Nici un razboi... (Marţi, 19 iulie 2016, 13:55)

                                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                Niciun razboi nu s-ar mai purta daca soldatii ar trebui sa tina cont de "victimele colaterale".

                                Au poate chiar ei sunt victimele-acestea ?

                                "...si printre ele una cu insemnatate." Pe care am trimis-o la Satan ! Iti cer iertare, nu, nu tie srah, stiu ce mi-ai spus btw de iertare. dar nici lui Dumnezeu-Placebo, ci direct victimei "cu insemnatate" pt tine si tuturor celorlalte.

                                Ce ciudat, ! Pe soldatii care mor in razboaie ii plang doar ai lor, in rest ceilalti isi vad de viata, rad, glumesc, danseaza, fac copii, MOR. In schimb pe "victimele colaterale" ii plange toata lumea.

                                A nu se intelege din asta ca as vrea sa fiu plans, compatimit, nu !

                                Era simpla mea frustrare ca nu iti stiu nici macar numele adevarat, ca sa-l asociez cu chipul, daramite sa stiu ce victime colaterale nu trebuie sa devina victimele noastre (sau doar ale tale) colaterale

                                Srah, Galla, Galuscuto, ne vom mai recunoaste de-acum incolo pe forumuri ? Vom mai putea "conversa" de-acuma "la vedere" despre Simona, ori despre orice altceva aiurea ? Sau
                                va fi ca in real life, ca atunci cand doua cunostiinte vechi ce nu s-au mai vazut de mult timp, se revad, cu totul si cu totul intamplator intr-un muzeu aglomerat de grupuri galagioase ce se uita la picturile de pe pereti fara sa ii intereseze ce vad, fara sa priceapa ceva, doar din dorinta de a putea spune : am fost si noi la Luvru !
                                Doua cunostiinte vechi care se vad de la distanta, nici macar in clar, din cauza vizitatorilor galagiosi care le obtureaza vizibilitatea, care nici macar nu pot sa-si spuna ceva inteligibil, pt ca nici vorbele ce si le spun nu ajung in urechile potrivite, obturate fiind de harmalaia din muzeu. Si, cand, in
                                sfarsit, grupurile au parasit sala, iar ei s-ar putea vedea si auzi, din sala a disparut Ea, "victima colaterala" cea mai insemnata pt el, dusa de suvoiul acela imposibil.

                                Spune-mi, te rog, ca n-o sa fie-asa !

                                PS. Spune-mi, te rog, ca n-o sa ma indragostesc de sentimentele ce ti le port.

                                PPS ...
                                • 0 (0 voturi)    
                                  îndrăgostește-te ! (Marţi, 19 iulie 2016, 14:19)

                                  srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                  de cine vrei tu.

                                  oamenii sunt spirite libere, ce nu pot fi îngrădite de nimeni și de nimic.. doar că, ”a iubi fără rezerve mentale, se plătește.”
                                  !!!

                                  De veghe în lanul de secară. J. D. Salinger
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    Asa am si facut (Marţi, 19 iulie 2016, 14:50)

                                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                    ori cat ar parea de nebunesc !

                                    Si ... platesc ! Imi asum lucrul acesta.
                                • 0 (0 voturi)    
                                  Cred ca pot sa ascult acum (Marţi, 19 iulie 2016, 14:40)

                                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                  chiar daca inca nu am vazut Trance, cantecul pe care voiai sa mi-l dedici .

                                  Stii cum e ! Te ridici incet de la pamant, te pipai ca sa vezi daca esti intreg, vezi damaged-urile, te scuturi de praf si constati, ca dupa toate cele, merita sa stii ce melodie voia sa-ti dedice cel ce te-a pus la pamant in lupta dreapta.

                                  PS. In rest, tu m-ai invatat vorba asta pacatoasa de optimista : keep calm and carry on" !

                                  PPS. Si tot tu m-ai invatat definitia stiintifica a sperantei si mai scos din "vechitura" de definitie pe care o stiam eu. (veche de cateva mii de ani) !!!

                                  PPS. Ti se pare ca am inceput sa ma plang ?
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    dragule, (Marţi, 19 iulie 2016, 16:34)

                                    srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                    nimic nu mai este valabil din ceea ce a fost odata!! Nimic.

                                    Este f bine ca te scuturi, continua sa o faci, poate data viitoare (ca sigur va exista si o data viitoare, mai sunt si alte femei f misto de care va bateti voi joc, baietii astia misto si la mare cautare, marii profunzi ai natiei!), poate data viitoare vei sti sa fii acolo cand trebuie, pt ca in opinia mea daca nu esti acolo la momentul potrivit, degeaba esti altadata! în viitor.

                                    Ca te plangi sau nu, putin imi pasa. este fix problema ta. Eu mi-am tratat problema mea, si merg mai departe. Pentru mine trecutul nu mai exista, decat in masura in care sa nu uit de ce, unde, cand ..am gresit.

                                    Am pus punct, si oricare alta persoana din viitor este cu mult mai buna decat oricare alta din trecut! care intre doua curve proFundEeee, imi scria (sau nu) mie poezii. Nu sunt dispusa sa inteleg, nu sunt dispusa sa ascult, nu sunt dispusa la nimic.

                                    Voi barbatii sunteti atat de puternici si voinici, cu ego-ul vostru alimentat de toate curvele care va canta osanale, si va amagiti ca sunteti puternici.. mda, multa minte, înțelepciune, dragoste, iubire si multa forta iti trebuie sa faci misto de aia la care, VAI MIE, visati voi săracii in noptile reci de iarna! Vai cum a disparut ea din peisaj dupa 8 ani de gene-n gene si-n sprancene...aia pe care vroiai sa o agati eventual la semafor ca pe ultima idioata. Misto! N-am ce zice! si apoi imi tineti mie teorie despre cartile pe care le citesc eu. Ma faci sa rad, ca de n-ar fi de plans ar fi de ras.

                                    Acum am fost suficient de clara?

                                    chiar iti doresc tot binele din lume, n-am nimic cu tine. a fost odata ca niciodata..azi nu mai e valabil.

                                    pa.
                                    • 0 (0 voturi)    
                                      Chiar ca te bantuie (Marţi, 19 iulie 2016, 19:21)

                                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                      trecutul !

                                      Eu nu sunt "ala" pe care l-ai tot evocat in comentarii. Indiferent ca ti-am adus aminte de el, eu nu sunt ala.

                                      Daca este adevarat ca "Omul este suma experientelor
                                      sale"!, atunci, srah tu esti suma "trecuturilor" tale, de care vrei sa fugi si vad ca nu poti.

                                      Nu ma trece in cutia cu "vechituri". Sunt aici, iti vorbesc.

                                      Srah, nu eu sunt cel ce te-a ranit, (la propriu si la
                                      figurat !)

                                      Nu esti dispusa sa intelegi, nu esti dispusa sa asculti, bineinteles, nu esti dispusa la nimic !

                                      PS. Btw, eu sunt Mircea. Baga numele asta in valiza cu "trecuturi" de care vrei sa fugi, ma rog, pe care le tot lasi in spate !

                                      PPS. Sper ca odata si odata sa vina vremea sa te impaci cu trecutul si fie ca lucrul asta sa se intample cat mai repede.

                                      Poate ca atunci vei reevalua si parti din trecutul tau si ma vei regasi si pe mine in partile luminoase !
                                      • 0 (0 voturi)    
                                        :))) (Miercuri, 20 iulie 2016, 8:02)

                                        srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                        bre Mircea, ce nu vrei tu sa pricepi din tot ce zisei eu p-aci?

                                        Ce vrei de la viata mea??

                                        Nu sunt interesata de cunostinte de pe forumuri, faceboucuri, whatsappuri...unde naiba va gasesc si ce karma trebuie sa fie p-acilea de incearca sa se lipeasca de mine toti ”nebunii”??

                                        Prefer sa-ti spun Susufler, decat Mircea. :))))

                                        bre! nu ma intereseaza bre cine esti. poti sa fii cine dracu vrei tu!
                                        ideea este ca nu ma intereseaza nica nici din spate, nici din față prea tare!!!

                                        Din fata nu ma intereseaza prea tare pt ca suntem o natie de oameni dusi cu pluta!!! si dupa cum spuneam, voi barbatii care ajungeti la vise umede cu mine, ajungeti evident, mai devreme sau mai tarziu sa luati cuțitul din bucatarie si sa va faceti felul in baie..ca nu mai vreu eu sa stau..:))... frate, nu suntem noi femeile prea normale, dar nici cu voi nu mi-e rusine! sunteti praful de pe toba masinilor alea cu cai multi putere, aveti capul praf si apoi o dati ca femeile sunt de vina. hai mai Susu, las-o moarta!
                                      • 0 (0 voturi)    
                                        P.s. (Miercuri, 20 iulie 2016, 9:09)

                                        srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                        auzi, esti cumva Mircea cel Batran? :)))))

                                        nu m-ar mira prea tare, sa stii! pai din moment ce a inviat el Lazar, de ce nu ..?

                                        :))))))
                                        • 0 (0 voturi)    
                                          Srah (Miercuri, 20 iulie 2016, 10:39)

                                          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                                          cea cu doua prenume, ti-am spus numele meu adevarat, pt a nu mai transfera asupra mea toate umorile stranse datorita celuilalt , (celorlalti) cu care m-ai asociat mereu.

                                          Cat de "nebuna" poti sa fii sa nu pricepi, ca n-am iesit la agatat pe net, (se vede ca nu esti barbat, ufff, ce usurare !! barbatii care agata, ar da faliment daca ar aloca atata timp unui agatat de gagici).

                                          Ai inteles vreodata, de cand ma "cunosti", ca asta ce mi s-a intamplat mie, se intampla pur si simplu ?

                                          Evident ca ai inteles, inca inainte sa fi priceput eu ce se intampla !

                                          Ai pomenit vreodata iubiri esuate (pe net), transformate in prietenii (pe net) ?

                                          PS. Ma astept
                                          sa ma inece sarcasmul tau !
                                          • 0 (0 voturi)    
                                            :))))) (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:36)

                                            srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                            Susufler, ma pișcă degetele sa fac misto de tine, dar ma abtin. Sper sa pot..:)).

                                            Hai sa lamurim treaba: îi multumesc lui D-zeu ca nu ma cunosti in real life!! nu de alta dar unii zic ca-ș fi și frumoasa..:))).. crede-ma te-a salvat Dumnezeu! :))))

                                            2. Ceea ce imi spui tu, la mine pur si simplu nu functioneaza. Aaa, ca eu m-am indragostit candva de un om real, unu in carne si oase din fata mea..asta se mai intampla, dar mi-a trecut. pe bune. nu stiu cum, nici eu nu stiu cum sau cand..dar, s-a intamplat !!! :))) na..se mai intampla! ce sa-i faci ?! asta e..:)))...

                                            3. eu va inteleg pe voi barbatii! sa mor daca nu va inteleg!..:)).. uite, astazi am dat peste un nene care zice ca ”Femeile înşeală ascunzându-şi sentimentele, bărbaţii o fac demonstrând sentimente pe care nu le au.” păi cum ar veni sa fiu o foca de 100 de kg si sa vina unu sa-mi zica ”esti urata, stramba si deformata, dar esti desteapta si te vreau” ...:)))))....

                                            Bre, Susu, nici macar nu trebuie sa fii prea destept ca sa te prinzi de unele lucruri, trebuie doar sa fi citit si tu 2-3 carti, sa stii cu lb romana si merge șnur ..:))) te asigur. Bine, merge, merge..pana dai de una îndărătnică, ca mine! :))))))

                                            Susu, nu te supara pe mine, dar iti recomand sa te ridici uușurel de pe scaun, sa te duci incet, incetișor catre baie, sa dai drumul la apa rece si sa te bagi sub duș !!! ..:))))..

                                            iarta-ma, dar ma tavalesc de ras!

                                            si ma mai gandesc ca dupa ce am inchis tot ce puteam inchide eu in on-line, amu trebuie sa nici nu mai postez aici, ca te fac pe tine sa suferi. of, ce viata trista am. ...:))))...

                                            Susu, tu esti un baiat dragut, pari educat si citit, pe bune, nu e greu sa gasesti pe cineva ca tine. Mai sunt oameni frumosi in lumea asta, in real life!!...bine acum daca te duci la striptis sa o cauti, nu o vei gasi acolo ...:)))..

                                            Succes iubitule, chiar ai fost funny!

                                            te pup. :)
                                          • 0 (0 voturi)    
                                            !!!P.S. (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:41)

                                            srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                            oricum, sa stii ca ma bucur ca esti Mircea..că daca tu esti Mircea, apăi eu sunt B-aia-zid !!!

                                            ..:))))...
                                          • 0 (0 voturi)    
                                            p.s.s. (Miercuri, 20 iulie 2016, 14:44)

                                            srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                                            sa nu te superi, Susu draga..eu sunt un copil tare fericit aci in coltul meu si nu vreau sa renunt la fericirea mea ca sa-l fericesc pe altul ..:)))... o egoista! o îndărătnică ! ..:)))...

                                            Susu, ma bucur ca existi, tare mult m-ai distrat, sa stii ca eu asa sunt..nu am nica de ascuns, dar nici nu pun poze cu mine pe net...Doamne- fereste, apăi ar incepe al 3-lea razboi mondial..:)).. si eu sunt doar una singura! :))))

                                            pa, Susu, pa!! :))
        • 0 (0 voturi)    
          apropos de rugaciune, (Miercuri, 13 iulie 2016, 21:45)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          cand Isus spune ”credinta ta te-a salvat! mergi in pace..” nu a spus rugaciunea ta te-a salvat ..so, credinta e in noi, altfel dimineata se roaga toti pt de toate si la pranz se omoara itnre ei... na, fiecare dupa credinta lui..daca vei cauta citatele astea o sa si gasesti pe net, exista si Biblia on-line :)))))... iti dai seama unde s-a ajuns cu on-line-ul asta? mai ramane sa facem copiii prin bluetooth si gata..am le-am rezolvat pe toate ..:))))...
        • 0 (0 voturi)    
          uita-te la interviul asta, (Miercuri, 13 iulie 2016, 22:54)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          https://www.youtube.com/watch?v=L7phXgXInvk

          sau cauta dupa:

          Ruth Ammann vorbeste despre provocarile cu care se confrunta terapeutul astazi.


          din pricina cartii respective am inceput sa citesc jung..pt ca Sandplay se bazeaza pe metoda jungiana si nu avea rost sa citesc aceasta carte pana nu citeam Jung :)))... in fine, asa fac eu, citesc multe..caut sursa.. eram curioasa atat pt mine, cat si pt cei cu care venim in contact, copiii mai mici sau mai mari, ...sa NU intelegi ca vreau sa fiu terapeutul cuiva!!! dar vreau sa stiu pt mine cum sa ma port cu un copil mic , care are un temperament f puternic (identic cu al meu, nepoțelul meu..)..

          Noapte buna, Susu! te pup.
          • 0 (0 voturi)    
            Multumesc, galuscuto ! (Miercuri, 13 iulie 2016, 23:41)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            Noapte buna.
          • 0 (0 voturi)    
            Buna dimineata, Galusca ! (Joi, 14 iulie 2016, 7:36)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            Cum ai dormit ?

            Iti doresc o zi frumoasa, fara stress !

            PS. Si cat mai racoroasa cu putinta.
            • 0 (0 voturi)    
              :)) ai darul asta ..sa ma faci sa rad! (Joi, 14 iulie 2016, 8:55)

              srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Buna dimineata, curcubeule!

              iaca bine, fac nitel una-alta pe aici.. pana se trezeste restul lumii :)) , am dormit f bine, am reusit sa-mi setez un program si imi place f mult sa ma trezesc prima :)))

              ma bucur f tare sa vad ca esti matinal, inseamna ca te-ai pus la vise devreme :D :)) :P

              o zi reusita sa ai! am fugit:)) te pup!
              • 0 (0 voturi)    
                Atins si am meritat asta ! :( (Joi, 14 iulie 2016, 10:12)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                Multumesc. Si tu, la fel : sa rezolvi tot ce ti-ai propus ! Pa !

                PS. : ))))
                • 0 (0 voturi)    
                  zambesc pentru ca, (Luni, 25 iulie 2016, 23:31)

                  srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  asa sunt eu zambareata, desi nu par :))
                  m-am mai uitat peste cele scrise de tine si am observat ca esti intr-o eroare,eu nu stiu nici bancul ala si nici parabola,chiar daca tu ma consideri vigilenta. sincer iti spun asa cum ti-am mai spus ca nici nu vreau sa le stiu.Nu au prea multa valoare aici on-line.
                  Desi mi-a placut sa te asociez cu cineva,nici de asta nu eram f convinsa,doar ca la mine in real-life se tot legau niste coincidente,dar prefer sa le las coincidente,am motivele si ratiunile mele, inainte de orice..

                  pe de alta parte,mai vazui ca tu ai o parere destul de buna despre mine,si nu-mi dau seama de ce oare ai simtit nevoia sa magulesti ego-ul lui je, pt ca je ..pe cuvant,eu am intalnit oameni cu mult mai frumosi si isteti ca mine, femei ma refer,nu ma consider nici mai sus/nici mai jos decat cel din fata mea,ori sa vii si sa spui ca eu sunt alfa si omega,singura care am inteles parabola sau subtitlitatea lui Galla,e putin cam prea de tot.Adica incepusesi bine,cu esti aproape singura,si ai scticat-o cu continuarea... aia nu o cred,in plus numai o minte egoista si bolnava poate sa ceara exclusivitate de la un om. Inainte de mine a existat viata si cred sincer ca fluturi si alte alea au existat si inainte de mine si vor exista si dupa mine, refuz sa cred in basme.viata nu incepe cu mine si nu se termina la mine.Sigur, pot sa cred in treaba aia scrisa bine de cineva,nush cine a zis ca „Intotdeauna credem ca prima iubire este si ultima si ca ultima este prima noastra dragoste”..ceva de genul,ce stiu sigur si precis este ca orice Romeo si Julieta are un balcon pe care mai tarziu vor intinde rufe, si asta e tot citita.In fine,intre timp l-am terminat pe Idiotul ala,si ce crezi?nu m-am luat nici de crima si pedeapsa, nici de Bovary,nici de Cum sa fii singur a lui Maitland,nici de solutia schopenhauer.. m-am apucat sa citesc Jurnalul fericirii de Steinhardt, chiar daca are 711 pagini:)
                  Ce prostii imi trec mie prin cap la nervi,chiar nu era cazul sa public acilea.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Tie iti trec la nervi, ai o scuza, (Marţi, 26 iulie 2016, 3:12)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                    dar eu, eu care nu le spun sub imperiul unor emotii negative ?

                    Uite, de exemplu, acum nu am de lucru si ii spun unei "nebune" ca tine, ca de vreme ce te-ai uitat "pe cele scrise" de mine, inseamna ca avem un trecut.

                    Nu-i asa ca nu sunt prea sanatos la cap ? Dupa toate cate mi le-ai tras pe cocoasa, tot nu mi-a ajuns, tot nu m-am invatat minte, tot nu m-am potolit !

                    Sar de la una la alta si acum te intreb: Ce lucruri au valoare in on line ? Invata-ma si pe mine !

                    Inteleg ca, din cauza felului in care m-am comportat ai incetat sa ma mai asociezi cu cineva din real life. Asa e ?

                    Cat priveste faptul ca ai fost singura care a inteles parabola lui Galla, daca vrei, daca asta te linisteste, poti sa consideri ca ma invart prin niste cercuri de tipe nu prea destepte.

                    Spune-mi ca tie nu ti-ar placea sa fii exclusiva, sa fii considerata exclusiva si sa ceri, la randul tau exclusivitate. Nu asa "s-a intamplat" atunci, "candva", cu acel "om real" , cu acel om "in carne si oase", din fata ta de care te-ai indragostit ?

                    Da, srah... au existat fluturi si inainte de tine si vor exista si dupa tine. Dar apropo la care fluturi te referi la cei ce zboara din floare in floare sau la aia de se simt uneori in stomac ?

                    Te invidiez pt lecturile tale (asta ca sa nu mai consideri ca iti reprosez alegerile !) Din contra ! De exemplu daca tu citesti Jurnalul ...lui Steinhardt (grea lectura !), eu, o sa ti-o fur pe Madame Bovary si o s-o recitesc.

                    PS. De cativa ani, mi-am conturat o teorie si totodata si un obicei. Vara, pe care eu o asimilez ca fiind anotimpul vacantelor (ce truism !) in general nu citesc carti noi, decat daca sunt bestseller-uri, gen Codul lui Da Vinci, altfel recitesc carti. Toamna si iarna sunt pt mine anotimpurile cele mai prolifice in a descoperi autori noi sau carti noi.

                    Acum cand te vad pe tine cu ce pofta citesti carti "grele", parca te invidiez.

                    Stii ce-i haios ? Faptul ca procedez cu cartile pe care le citesti sau le ai in plan sa
                    • 0 (0 voturi)    
                      ma omori tu cu exclusivitatea (Marţi, 26 iulie 2016, 8:48)

                      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      desi stii f bine ce vreau sa spun. Evident ca intr-o relatie cer exclusivitate, insa nici acolo nu impun. Fiecare e liber sa faca ce vrea, orice alegere atrage dupa sine o consecinta ..valeu, asta-i spun eu nepotelului meu si bietul de el are 5 ani, numa ca atunci cand imi zise ca pentru el e mai confortabil sa se stea in pat cu tableta in mana, am zis ca mor. De unde stia el de ”confortabil” la 5 ani?! asa ca am inceput sa-i ridic nivelul si-l bag la d-astea mai grele :)))

                      au avut baietii astia la HN un banc tare de tot, care merge in ambele sensuri, numai ca femeile s-au grabit sa se bucure :)))) ca doar in sfarsit li se facea dreptate..dar nu e chiar asa,pt ca unele au impresia ca doar ele fac copiii si sunt obosite=D
                      fii antena la banc:

                      Imediat dupa ce se casatoresc, sotul isi atentioneaza proaspata sotie:
                      - Sa stii ca eu am trei obiceiuri la care nu voi renunta pentru nimic în lume!
                      - Bine, care sunt ele? intreaba femeia.
                      - În fiecare miercuri seara, eu merg sã joc fotbal cu bãietii! Ninge, plouã, nu conteaza, eu sunt la fotbal! Ai înteles?
                      - Am înteles!
                      - În fiecare sâmbãtã, eu joc poker cu bãietii! Nu mã intereseazã daca e sãrbãtoare, dacã avem invitati, eu sunt cu bãietii la poker! Ai înteles?
                      - Am înteles!
                      - Apoi in fiecare duminicã, eu merg cu bãietii la pescuit! Nu mã intereseazã dacã ninge, dacã plouã, daca e ziua ta sau a soacrei, eu plec la pescuit! Ai înteles?
                      - Am inteles!
                      Apoi, vazand-o foarte calma, sotul o intreaba:
                      - Tu ai vreun obicei?
                      - Da, eu am un singur obicei. In fiecare seara, la ora 10:00, fac sex. Nu ma intereseaza daca e sotul acasa sau nu e sotul acasa, eu fac sex.
                      :)))) =D =D =D
  • 0 (0 voturi)    
    Srah, continui mai jos ce a ramas neterminat! (Marţi, 26 iulie 2016, 3:51)

    Susufler0 [utilizator]

    le citesti, la fel cum procedeaza gospodinele cand se apuca sa gateasca
    ce aud ca au gatit altele.

    Asa si eu cu Bovary, ti-am suflat-o !

    Stii ce, acum am realizat ca ti-am trimis un raspuns la cele scrise de tine si nici nu-mi dau seama ce nebunii oi fi scris in el.

    Te pomenesti ca iar ii sare mustarul lui Migdalion si iar o incasez !

    Imi place mie jocul de sah, dar cu toate acestea am cam sarit nepermis de cateva ori calul si de tavalit am fost tavalit

    N-o sa regreti (cand s-o razvrati Migdalion) ca mi-ai spus ca iti pare rau de felul cum te-ai "zburlit urat" la mine ?

    PS. Cred ca am scris numai tampenii, asa ca ma opresc

    PPS. Sa te vad acum cat de concesiva esti, adica poti fi ! (Continui cu tampeniile, Doamne si n-are cine sa ma opreasca !)

    Gata, noapte buna sau buna dimineata
    • 0 (0 voturi)    
      hmm, mi-as dori sa nu ma mai repet (Marţi, 26 iulie 2016, 6:42)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      precum in bancul cu castravetele.:)

      eu nu sunt setata din nascare sa ma indragostesc pe net,poate am un trecut,de fapt poate am niste amintiri lasate de oamenii cu care interactionez,dar pe net este o stare de senzatii,la care fiecare reactionam cu background-ul nostru.Bineinteles ca ceea ce scriem spune f multe despre felul nostru de a fi.

      la carti nu m-ai nimerit,bine,si cu mine acum.. ceea ce tu citesti si ti se pare usor,este posibil ca mie sa mi să pară greu si invers.Mi-a fost greuț sa termin Singur pe un peron,Caminante,Lebada aia lu Taleb este grea,pt ca citesti de 2-3 ori un paragraf ca sa pricepi o data si nici atunci nu-i clar ca ai priceput cum trebuie,si apoi te mai trimite si pe la Dex sau pe la net,sa vezi una sau ailalta,sau cartea cu Migdalion,pe care o mai citisem,insa din care nu mai retineam mare lucru decat niste exemple practice si alea destul de vag..pe cand astea care curg usor,nu prea le vad grele.Cand citesc mai mult de 2-3 ore ma pierd in cartea respectiva, ma apuca asha o lipsa de concetrare ..si atunci iau alta,uite asta cu Jurnalul fericirii am tot deschis-o si am mai citit din ea,de unde apucam,si mi se parea fff interesanta,d-aia m-am luat de ea, nu este grea,ba e chiar f interesanta mai cu seama ca este povestea unui om,felul in care a vazut si simtit el lucrurile,ceea ce a trait..astea imi plac cel mai mult si aci mai am nește experienta, d-astea mai citii.De revenit asupra altor carti citite e cel mai fain,pt ca eu inteleg o carte si prin starea de spirit din momentul x pe care-l traiesc,ori daca am citit ceva acum5 ani,azi vad diferit unele lucruri,dar nu am timp de reciteli pt ca am altele de la care am lipsit :))
      Nu am de ce sa-ti mai sar in cap,pt ca eu nu te cunosc,nu stiu cine esti,ce ai trait tu la viata ta si nimeni nu e perfect,d-aia consider ca in dreptul meu ai un defect,probabil din vina mea-l ai,intrucat oamenilor le place sa arate frumos in fata altora, vezi cum arata lumea pe FB,insa fiecare pad cu uscaturile ei..
      • 0 (0 voturi)    
        Unii ar spune... (Marţi, 26 iulie 2016, 12:08)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

        Unii ar spune ca starea ideala este tocmai aceea de a te "pierde" in lectura, ma rog, nu printr-o anume "lipsa de concentrare", ci prin identificarea cu starea emotionala creata de ceea ce citesti (doar suntem ceea ce citim, parca asa spuneai, amu). Dar s-ar putea ca lipsa aceea de concentrare sa fie doar o stare de "oboseala" data de concentrare si aici, vrand-nevrand vin iarasi la ideea mea, a lecturilor "grele". Eu unul ies "epuizat" din lecturile mele si procedez exact ca la betie, sau ca dupa betie : ca sa ma trezesc la realitate, consum ceva "usor". Trebuie sa recunosc ca si revenirea simturilor dupa o astfel de lectura care secatuieste reprezinta o voluptate pt mine. pt mine.

        Cat priveste "recitelile", cred ca in casa fiecaruia ar trebui sa existe doua biblioteci : una cu carti si o alta cu ceea ce am trait prin acele carti si in timpul acelor carti iar cand simtim nevoia unei reciteli, sa vrem de fapt sa recitim senzatiile, trairile cuprinse in cealalta "biblioteca" !
        • 0 (0 voturi)    
          pai da, (Marţi, 26 iulie 2016, 12:51)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          fix asa este, cum spui tu. da, concentrarea se mai risipeste si de la oboseala, iar cand subiectul este captivant fac precum copkii aia mici cand îi ia somnul ...mi se lipsesc genele si eu nu vreau sa inchid ockii :)).. sau nu mai reusesc sa ma concentrez si reiau de 2 ori fraza. E normal sa ne regasim prin ceea ce citim.. ma ispitesti sa zic ceva acusi..dar, nu zic. :P am renuntat... :)))
          • 0 (0 voturi)    
            Uneori lucrurile cele mai importante (Marţi, 26 iulie 2016, 14:16)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            sau cele mai interesante raman nespuse !

            Daca ai stii cate din lucrurile spuse de mine in ultima luna am ezitat sa le spun la inceput... Nu regret ca le-am spus pana la urma. Le-am gandit, le-am simtit, mi le asum, sunt ale mele. N-o sa ma dezic niciodata de ele.

            Tocmai asta este rostul discutiilor sa "ispiteasca" la destainuiri despre propria persoana.

            Iar daca este vorba si despre persoana celuilalt, cu atat mai mult !

            In fond si daca nu e de bine, e de bine, pt ca important e sa aflii cum te vad altii care sunt intransigenti si drepti, adica exact cum nu este, cum nu poate fi jumatatea mai putin dezvoltata a eului unui egocentric (parca asa mai caracterizat deunazi, gresesc ?)

            Daca te-am ranit cumva cu spusele mele, sa stii ca nu am vrut asta nicio clipa. Poate ca... poate ca uneori am incercat sa ajung intr-un mod mai brutal in fata ta, ca sa te impresionez (ha-ha-ha !), dar doar atat !

            Gata, ca ti-am facut capul mare ! Pa...
            • 0 (0 voturi)    
              ...:))))))... (Marţi, 26 iulie 2016, 14:50)

              srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              si ce daca ? :)))

              nu m-ai impresionat cu nimic, si nici nu cred despre tine diverse monstruozitati. Eu pot fi in multe feluri, si copil, si rasfațata, si rea, si intelegatoare..sau nu.D-aia zic ca mie netul asta nu mi-a schimbat cu nimic universul.Sâc!:))

              Cand dai de una ca mine sa stii ca nu va fugi cu tine in lume a doua zi, iar daca o va face intr-o clipa de inconstienta, atunci e bai mare!! căci va veni o zi cand va fugi si de tine.
              Vrei ceva sincer si echidistant? e simplu. Cand un barbat poate trai fara deranj prea mare, linistit ”printre tipe nu prea deștepte” atunci sa fii sigur ca una ca mine o sa se gandeasca de mult mai multe ori daca chiar te vrea, pt ca daca ai trait asa toata vitata ta (cu astea mai putin destepte!) asta inseamna si faptul ca poti sa ai pe mai departe dorinta de incerca tot felul de SPA-uri cum le numiti voi pe tipele astea, dar in acelasi timp sa o ai acasa si pe aia care..bla blablablablabla..:)))).

              de Ioane, de ! :))

              tu sa fii fericit, ca la noi acileaaa... nu se plange nimeni :)))

              Pa!
              • 0 (0 voturi)    
                Am observat un lucru ! (Marţi, 26 iulie 2016, 16:10)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                Sunt rare fetele care accepta sa te traga de urechi atunci cand o dai in balarii, chiar sa ramana cu urechile tale in mana, care sunt dispuse sa iti dea lectii (de care, evident ca tii sau nu seama, important e ca ele au fost date !). Cele mai multe se multumesc sa considere ca ceva ce s-a intamplat, de fapt nu s-a intamplat, se multumesc sa nu se implice, sa nu se manifeste, unele chiar vor sa para proaste, desi e evident ca nu sunt de loc asa.

                Ca sa fiu echidistant si eu, nu-i vorba ca sunt si destui cu "patratele" care nu sunt de loc mai breji.

                Sunt oarecum prins la mijloc ! (Ar trebui sa sterg fraza asta, dar n-o sa o fac !) Tot ce trebuie sa fac e sa ma extrag de acolo. (siastan-ar fi trebuit sa o las dar...)

                PS. Imi pare bine ca la voi acolo-s toate bune si frumoase. Pa
                • 0 (0 voturi)    
                  auzi pisicuț :)) (Marţi, 26 iulie 2016, 16:55)

                  srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  parerea mea este sa nu te extragi de nicaieri pt ca este foooarte posibil sa ramai fara amandoua:)))), asta daca am inteles eu bine!! o vorba veche din batrani spune sa nu dai vrabia din mana pentru cioara de pe gard, asculta la mine ca nu te invaț de rau!!! :)))))))

                  te pup. pa
                • 0 (0 voturi)    
                  LA MINE NU TE PRIMESC!!! (Marţi, 26 iulie 2016, 17:10)

                  srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  .

                  ma tavalesc de ras! ..mniezeule mare !!!

                  iarta-ma ca ma tavalesc de ras, dar pe cuvant ! sa ma f..bip in ea de karma!!!
                  :)))) băăăă, voi sunteti nebuni la cap ?????????

                  aouleu muica-mea! sper totusi sa fie o țeapa si sa te distrezi sau capul meu tampit sa fi inteles gresit ...

                  sa nu nu-ti prind picioarele in fata mea !!!!! indiferent cine esti matale!

                  :)))) f..ck karma!!!
                  • 0 (0 voturi)    
                    Da' ce-am zis, fato ? (Marţi, 26 iulie 2016, 18:34)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                    O dadui in balarii din nou ?

                    Bag de seama ca la mine "datu-n balarii" e pe cale sa devina sport national. Cel putin daca este sa ma iau dupa cum ai reactionat !

                    Ei, nu-mi ramane decat sa ma refugiez si eu in vorba aia barbateasca sau batraneasca, nu mai stiu exact : "Draga, ceea ce vezi, (recte, citesti), nu-i adevarat, zau !"
                    • 0 (0 voturi)    
                      ei, hai sa o lasam cum a picat.. (Marţi, 26 iulie 2016, 19:59)

                      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      scuza-ma, am inteles eu gresit. ti-am mai spus ca o iau usor pe aratura. asta e. unii se naste domle perfecti si altii defecti :(

                      seara buna. nush ce mi-a casunat, m-am molipsit si eu de la altii care interpreteaza totul in 1000 de versuri... scuze!
                      • 0 (0 voturi)    
                        p.s. ca de fiecare data, (Marţi, 26 iulie 2016, 22:37)

                        srah [utilizator] i-a raspuns lui srah

                        am cele mai bune intentii si esuez lamentabil.

                        ti-am scris un mesaj pe ”nerasuflate”, ala lung, fara punct & virgula, probabil dragut in felul lui, pt ca nu mi se parea tocmai ok cum lasasem eu lucrurile, dar asa cum ai intuit..din felul asta prost al meu de a ma implica peste tot, nu-mi dau seama daca e bine sau rau, probabil o sa ma lamuresc intr-o zi... se pare ca am un ”dar” de sus ca oricum o dau sa iasa prost, desi mi-as dori uneori sa fiu altfel / sa le fac altfel. Nu prea am inspiratie in acest moment sa explic, stiu ca nu am cum sa multumesc pe toata lumea si nici macar nu asta este scopul.
                        Noapte buna si nu fi suparat pe reactiile mele, tu nu ai nicio vina.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Nu, srah, daca de la tine asa se vede... (Marţi, 26 iulie 2016, 22:54)

                        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

                        (stii bancul), arde-l pe pifan !

                        In fond, n-ai mai fi tu daca te-ai retine si nu a-i excela ! Sau ma insel ?

                        Dar nu despre asta voiam sa-ti scriu. Altceva voiam sa-ti spun.

                        Cautand dupa Bovary in biblioteca am dat peste ... SHOGUN !

                        wow... l-am citit acum vreo 10-12 ani. Ce mai carte ! M-am apucat sa o recitesc. Mi-amintesc ca am citit-o in 4 zile si 4 nopti. Practic adormeam cu ea in mana, ma trezeam si iar citeam si iar adormeam. In zilele alea am dat un chiul masiv...

                        Uite asta e o carte care o sa o recitesc pasionat si e f. posibil ca in paralel sa deschid si "biblioteca paralela".

                        Cred ca merita sa o treci pe lista de reciteli.
                        • 0 (0 voturi)    
                          :) suntem foarte talentati? (Marţi, 26 iulie 2016, 23:48)

                          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          in fiecare zi cred ca ne propunem sa nu mai spunem nimic si sfarsim printr-un alt comentariu. una este sa faci diverse comentarii echidistante:) pe net, alta sa punem pe tapet ceea ce am dori sa patram pentru noi.

                          multumesc pentru recomandari, asa am sa fac.

                          te pup si cine stie, poate ne mai intalnim prin comentarii.
                        • 0 (0 voturi)    
                          am asa o vasta experienta in a vorbi cu peretii... (Miercuri, 27 iulie 2016, 0:50)

                          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          Susu, nu stiu niciun banc, curios ca la tine se vede ceva cu arsu pe?pifan?!..nici asta nu stiu ce inseamna. Doar pt ca..nu are rost sa ma explic. Te rog sa ma crezi ca sunt in regula cu orice crezi despre mine, orice! Nu am inteles f bine ce vrei sa spui nici in acest ultim mesaj, cum de altfel nu inteleg nimic din ceea ce s-a intamplat acilea..pi net.Poate pt ca eu nu ma pricep la net, poate pt ca sunt o idioata fara margini, poate pentru ca nu mi-am trait niciodata viata in felul asta..nu stiu sa-ti explic, cu siguranta sunt o mare dementa ca stau sa-ti tastez in continuare. Stiu f bine, din experienta ca este cu neputinta sa-l faci pe cel din fata ta sa inteleaga, daca el nu vrea sa priceapa, ori eu chiar nu stiu la ce mama nainbii de banc te referi. Am si eu reactii ca tot omul, mai prost omul asta srah..na, ce sa facem acum? atâta o dat Dumnezeu.. noapte buna. si fii bun, hai sa comentam si noi la sport, la crize, la boli..la ce-o da Dumnezeu. nu ai obosit? intreb si eu .
      • +2 (2 voturi)    
        PS. (Marţi, 26 iulie 2016, 12:24)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

        Vreau sa spun ca fiecare carte importanta citita are jurnalul ei "scris" dar in special nescris... Sau cel putin ar trebui sa-l aiba.

        Unele carti se recunosc dupa "parfumul ce-l emana si la ani buni de zile dupa ce le-ai citit, cand chiar o parte din personaje ti s-a estompat in memorie. A ramas insa acel "parfum" al madlenelor lui Proust, care iti reconstituie tot.