Wimbledon Serena Williams vs Angelique Kerber 7-5, 6-3/ A rupt "blestemul": Serena Williams, castigatoare la Londra - A egalat-o pe Steffi Graf

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iulie 2016, 15:33 Sport | Tenis

Serena Williams, castigatoare la Wimbledon
Foto: wimbledon.com
Invinsa la inceputul anului in finala de la Australian Open de Angelique Kerber, Serena Williams si-a luat notitele potrivite si a trecut de jucatoarea din Germania in finala de la Wimbledon (scor 7-5, 6-3, dupa o ora si 21 de minute). In urma acestui succes, Serena a reusit, in sfarsit, sa rupa "blestemul" si sa o egaleze pe Steffi Graf in clasamentul all-time al turneelor de Grand Slam castigate in Era Open - 22.

Aflata la a treia finala in care incerca sa devina egala lui Graf, Serena nu a mai lasat nimic la voia intamplarii si a invins-o pe Angelique. Finala a fost una intensa, cu multe reusite, cu lovituri puternice si cu un nivel ridicat al tenisului.

In 2016, Serena a disputat toate finalele de Grand Slam, reusind sa se impuna doar la Londra: a pierdut finala cu Angelique Kerber de la Australian Open si ultimul act de la Roland Garros, acolo unde a fost depasita de Garbine Muguruza.

Dupa ce s-a impus la "All England Club", Serena Williams se poate lauda cu urmatoarele titluri de Grand Slam: 6 Australian Open (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015), 3 Roland Garros (2002, 2013, 2015), 7 Wimbledon-uri (2002, 2003, 2009, 2010, 2012, 2015, 2016) si 6 US Open (1999, 2002, 2008, 2012, 2013, 2014).

Statistica partidei Serena Williams - Angelique Kerber:

Asi: 13-0
Duble greseli: 3-1
Puncte castigate cu primul serviciu: 88%-59%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 39%-68%
Puncte castigate la fileu: 16/22(73%) - 4/6(67%)
Puncte de break: 2/6(33%) - 0/1(0%)
Lovituri castigatoare: 39-12
Greseli nefortate: 21-9
Total puncte castigate: 72-60
Distanta alergata: 1356.9 metri - 1421 metri
Durata partida: 1h 21 minute.

Castigatoare de Grand Slam, era Open:

1 Steffi Graf 22 (4 AO, 6 RG, 7 W, 5 USOpen)
1 Serena Williams 22 (6 AO, 3 RG, 7 W, 6 USOpen)
3 Chris Evert 18 (2 AO, 7 RG, 3 W, 6 USOpen) etc.

Referindu-ne la toata istoria tenisului (si inainte de era Open, clasamentul este dominat de Margaret Court, cu 24 de titluri (11 AO, 5 RG, 3 W, 5 USOpen).

Steffi Graf vs Serena Williams:



Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
4922 vizualizari
  • +2 (8 voturi)    
    "4 - 3" ! (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 16:44)

    Susufler0 [utilizator]

    Mi se pare cel mai bun tenis jucat anul acesta la Wimbledon, in turneul feminin !
  • +3 (13 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 17:50)

    ampersand [utilizator]

    Super-incantat de victoria Serenei! Bravo! Ieri m-am trezit ranjind draceste cand, intr-un interviu, Serena a spus despre Kerber: "She's fun to play" - Serena spunea asa cam de fiecare inaintea unui meci cu Sharapova :D
  • -10 (24 voturi)    
    Serena ar trebui sa participe (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 18:15)

    rov [utilizator]

    in circuitul masculin...toate clasamentele ar trebui resetate de cand a rasarit fiinta asta atipica...
    • +2 (2 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 20:24)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Uite, momente din meci direct Steffi Graf-Serena in 1999. Sunt absolut convins ca pana si Busu (aka Floriiiiiin Busuiocccc!) ar fi zvantat-o pe Graf:

      https://www.youtube.com/watch?v=YJE4vCj155o
    • +3 (3 voturi)    
      asta e discriminare (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 21:38)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ar trebui sa iti fie rusine
      • 0 (0 voturi)    
        mi-e rusine (Vineri, 15 iulie 2016, 0:06)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        dar tot cred ca serena nu e un reprezentant autentic pentru tenisul feminin...pentru femei in general.
  • -6 (10 voturi)    
    Tenisul a devenit un sport violent. (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 18:21)

    sergiu.luchian [utilizator]

    Mult prea violent tenisul americancei.

    Mi-aș fi dorit să se decidă victoria cu setul 3. Ar fi meritat și Kerber, care a jucat mai frumos decât adversara, greșind doar de câteva ori în joc, dar exact în momentele cheie.

    Însă cu stilul Serenei Williams de a servi exasperant de des cu viteze spre 200 km/h, iar când nu-și încheie punctele în câteva secunde, se manifestă violent și cu încrâncenare, cam greu să mai găsești plăcere în a-i urmări acest tenis. Scopul îi este să obțină punctul cât mai repede, nu mai există timp pentru a oferi și spectacol.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Serena! (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 18:33)

    andreitr [utilizator]

    Americanca rămâne totuși numarul 1 mondial. Va mai dura ceva până va reuși cineva să-i ia locul. Germanca a fost surclasată total.
  • +4 (6 voturi)    
    @ rov, @ sergiu.luchian, (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 21:29)

    victor L [utilizator]

    Halep nu e buna ca nu e pe locul unu (pentru mindria voastra de romani), si nici Serena ca nu e pe calapodul simturilor voastre estetice.
    Voua va place tenisul sau birfa groasa, de parcare?!
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca serena are calitati fizice (Vineri, 15 iulie 2016, 0:09)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ce intra in domeniul barbatilor. Astfel e greu sa concurezi impotriva ei... ATAT.
  • -3 (9 voturi)    
    mai vorbim peste cativa ani... (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 23:13)

    gimini [utilizator]

    ...dupa ce Serena se va retrage.

    Tyson Gay, Anthony Pettigrew, Lance Amstrong, Marion Jones, Florence Grifith-Jones, chiar și Carl Lewis sau Andre Agassi (cf. propriei autobiografii!) - sunt doar câteva nume de campioni imenși produși de sportul american care s-au dovedit a fi niște trișori.

    Pentru unii dintre ei, cum ar fi Pettigrew sau Florence Grifith, dopajul s-a dovedit în cele din urmă a fi un preț care nu trebuia plătit.

    Pur și simplu în acest moment Serena e „too big to fail”, la fel cum era și Șarapova până când sportul rusesc să devină indezirabil la nivel internațional din cauza tensiunilor politice. Dar adevărul va ieși la iveală mai devreme sau mai târziu. Eu n-am nici o îndoială.

    Ideea e ca mulțimile să se extazieze și să marce banul, acum, azi, aici. Ce-o să fie mâine sau în viața de apoi, nu va mai conta.
    • +7 (9 voturi)    
      am o intrebare (Duminică, 10 iulie 2016, 1:30)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Pe cati ani s-au intins carierele sportive ale celor mentionati de tine?

      Ca a Serenei e aproape 20 de ani. Douazeci de ani, 22 de GS-uri la simplu, 14 GS-uri la dublu plus inca 3 Olimpice, asta ca sa mentionez numai GS-urile castigate, nici vorba de alte titluri, alte finale si semifinale. In SUA, Franta, Anglia, Australia, Germania, Italia.. o gramada de tari, turnee, pe durata a aproape douazeci de ani, si n-a gasit-o nimeni dopata. Care-i opinia ta, ca trei guverne americane, trei presedinti nu stiu cate comitete olimpice, toate-s mana-n mana de 20 de ani pentru Serena? Ca doar "n-ai nicio indoiala"

      A avut meciuri cu Lindsay Davenport, iar acum Davenport e comentatoare TV si mama a patru copii, iar Serena castiga al 22-lea GS! Are bani destui castigati, de ce nu s-a oprit la, sa zicem al 17-lea GS castigat ci a preferat sa riste sa fie prinsa? Se dopeaza singura, fara stirea staff-ului, sau s-a incardasit cu fiecare staff cu care-a lucrat 20 de ani?
      • +3 (3 voturi)    
        Lasa-l, ca-i doar hater anti americani (Duminică, 10 iulie 2016, 5:02)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Habar n-are ca degeaba te dopezi daca nu stii sa si dai in bambica.
      • +2 (4 voturi)    
        nu strica orzul (Duminică, 10 iulie 2016, 9:00)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        pe gîşte; pe unii nu ii intereseaza tenisul, ci birfa baloasa.
        Pare un sport national denigrarea marilor sportivi, din tara sau de aiurea.
        • -1 (3 voturi)    
          halepul fiind un mare sportiv? (Duminică, 10 iulie 2016, 14:15)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          ca sa stim si noi
        • +1 (1 vot)    
          măi tu ai ceva cu orzul ăla :)) (Duminică, 10 iulie 2016, 15:48)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          încep să cred ca esti un mare arendaș :P
      • -2 (4 voturi)    
        Sancta Simplicitas... (Duminică, 10 iulie 2016, 9:18)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        ...de parcă Lance Armstrong nu ar fi fost „testat” de nu știu câte ori în timpul carierei!

        Serena e pur și simplu „too big to fail”! De acum nici dacă ar fi prinsă oficial nu se va afla, pentru că ar fi un dezastru de proporții pentru sportul profesionist și pentru WTA! Tot ce ar păți, probabil, ar fi să i se dea voie să se retragă în liniște. Nici Șarapova n-ar fi pățit-o, dacă nu ar fi existat interese politice internaționale pentru belirea sportivilor ruși (sportul fiind văzut ca un ambasador redutabil pentru Putin)!

        Credeți că lumea nu știa că Șarapova ia „ceva”? Ditamai lunganca jucând cu Simona 3 ore în soare la Roland Garros și câștigând? Plus o grămadă de alte meciuri de trei seturi? Hai să fim serioși.

        Vă faceți că uitați incidentul din urmă cu câțiva ani, când Serena s-a baridicat în casă refuzând un control inopinat, pretextând că a crezut că au venit hoții. De parcă inspectorii anti-doping veneau cu cagule pe față! Și nu e singurul incident dubios din cariera Serenei.

        Pace vouă, care credeți că sportul profesionist în care se învârt sute de milioane de dolari e plin de porumbei și porumbițe nevinovate.
        • +4 (4 voturi)    
          Lance Armstrong era o "institutie", (Duminică, 10 iulie 2016, 12:26)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gimini

          ceva de genul (pastrand proportiile bineinteles), ca pana sa ajungi la Casa Alba cu o problema, daca aveai noroc sa fii introdus la el, ti-o rezolva Lance, ca sa nu-l mai deranjezi pe Presedinte.

          A intrat in calitate de erou legendar in gura autoritatilor americane de resort si cand a iesit, era un biet om.

          Serena Williams, din punctul asta de vedere, este ca menajera care sterge praful pe dinafara biroului oval.

          Daca va fi sa se dovedeasca vreodata ceva in legatura cu ea, mai mult decat sa se constate ca lua un produs LEGAL neaflat pe lista substantelor interzise, n-o sa se dovedeasca.

          Mai departe judeca tu !