Serena Williams, despre banii din tenisul mondial: "Meritam aceleasi premii ca baietii"

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 8 iulie 2016, 14:28 Sport | Tenis

Serena Williams, castigatoare la Wimbledon
Foto: wimbledon.com
Serena Williams (1 WTA) a reactionat la sugestiile de inegalitate a premiilor dintre femei si barbati, dupa ce ambele semifinale din circuitul feminin de la Wimbledon s-au terminat in doua ore, in timp ce cu o zi inainte, meciurile de pe arena centrala, in proba de simplu masculin din faza sferturilor, au ocupat mai mult de 7 ore.

Williams a trecut in semifinale de Elena Vesnina (50 WTA) intr-un timp record de 48 de minute, scor 6-2, 6-0, iar Angelique Kerber (4WTA) a invins-o pe Venus Williams (8 WTA) in 72 de minute, scor 6-4, 6-4.

In sferturile de finala la proba de simplu masculin, Roger Federer (3 ATP) l-a invins pe Marin Cilic (13 ATP) dupa 3 ore si 17 minute, iar Andy Murray a castigat in fata lui Jo-Wilfried Tsonga (12 ATP) dupa 3 ore si 54 de minute.

Fanii tenisului au reactionat, reclamand ca femeile nu trebuie sa primeasca aceeasi suma de bani pentru fiecare faza a competitiei ca barbatii.

Serena Williams, care sustine de mult timp egalitatea de joc, a declarat ca efortul si pregatirea pentru un meci sunt aceleasi ca ale barbatilor.

"As dori sa vad oamenii, publicul, presa ca apreciaza femeile pentru ceea ce fac si pentru ceea ce sunt", a declarat numarul 1 mondial, conform TheTelegraph.

"Joc tenis de cand aveam trei ani. De fapt, toata viata am facut asta. Nu am avut o viata. Nu cred ca ar merita sa fiu platita mai putin din cauza sexului meu", a mai spus Serena Williams.

Intrebata de un reporter daca ea si adversara sa Elena Vesnina ar merita sa primeasca aceeasi suma de bani ca barbatii, Serena a raspuns: "Absolut, meritam aceleasi premii. Si daca dumneavoastra scrieti un articol scurt, credeti ca nu meritati un salariu echivalent cu cel al colegului din spate?"

Elena Vesnina (50 WTA) a declarat: "Avem si noi meciuri bune in sferturile de finala. Nu cred ca depinde scorul. Este uimitor ca avem o campioana ca Serena in circuitul feminin."

Premiile fetelor si baietilor sunt egale in turneele de Grand Slam. Invingatorul de la Wimbledon va primi 2,34 milioane de euro pentru castigarea trofeului de la "All England Club"


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3625 vizualizari
  • +3 (21 voturi)    
    Meritați, daaa! (Vineri, 8 iulie 2016, 14:59)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    Adică la muncă inegală, câștiguri egale. Da, corect.
    • -2 (14 voturi)    
      inca un lucru inegal: (Vineri, 8 iulie 2016, 15:43)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      hormonii, care stau sa explodeze in unele "sportive"
    • +6 (14 voturi)    
      ... (Vineri, 8 iulie 2016, 15:47)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      E un joc, nu cules de porumb sa masori la hectar. Conteaza publicitatea, numarul de spectatori, televiziunile. Doar acolo se poate comenta ceva despre diferente, nu dupa "munca". Cum compari "munca" unui saritor cu prajina cu cea a unul alergator? Numeri caloriile consumate?
  • +13 (19 voturi)    
    Am o nedumerire ! (Vineri, 8 iulie 2016, 15:04)

    Susufler0 [utilizator]

    "Corectii politic" care sunt de acord cu egalizarea premiilor la tenis pt femei si barbati, cum de suporta infama discriminare care se face in tenis in continuare, in sensul ca barbatii nu le considera egale pe femei cu ei, cata vreme inca sunt de acord ca fetele sa joace meciuri scurte ( "2 din 3") iar ei, meciuri lungi ("3 din 5") ?

    Ar trebui sa strige din toti rarunchii "corectii" : "Asa cum ne discriminati cand ne oferiti locul in autobuz, considerandu-ne, astfel mai slabe decat voi, inferioare voua, asa si acum , la premii egale vrem sa jucam, ca si voi meciuri lungi !"

    PS... Aud ?
    • 0 (12 voturi)    
      ... (Vineri, 8 iulie 2016, 15:49)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      La fel ca domnul de mai sus confundati "munca" cu jocul. Statistic femeile au muschi si dimensiuni mai mici asa ca nu pot sa faca aceleasi lucruri ca barbatii si asta este o realitate biologica, nu e mare lucru de comentat aici. Daca ar fi avut aceleasi capacitati nu s-ar mai separa nici un sport. Si exista si la barbati destul locuri unde se joaca 2 din 3. E o chestie de reguli specifice si astea se pot schimba.
      • +8 (12 voturi)    
        pai (Vineri, 8 iulie 2016, 17:37)

        hamham [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        numarul 1 masculin la tenis e cel mai bun din lume.
        numarul 1 la feminin primeste bataie de la top 10 masculin lejer.
        si atunci de ce sa castige la fel?
      • +5 (7 voturi)    
        Nu, domnul meu, nu confund nimic ! (Vineri, 8 iulie 2016, 18:14)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        am gasit prilejul sa fac misto de adeptii corectitudinii politice.

        Daca se continua tot asa, la ce am spus eu se va ajunge.

        Corectii politic vor impune o aberatie, impotriva intereselor celor pe care vor sa le apere. Nu stiu, ceva gen ( "3 din 5", dar cu seturi de 5 ghemuri ), dupa care se vor trezi fetele si vor vrea mai mult.

        Va veni cineva cu teoria dvs si, in baza ei, fetele vor avea castig de cauza, deoarece nefiind o munca ci doar un joc, tenisul feminin va trebui sa fie recompensat corespunzator efortului disproportionat pe care il fac fetele in raport cu baietii.
    • 0 (2 voturi)    
      aia e chestie de maniere (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 22:08)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      barbati educati.. galanti... dar astea nu mai sunt la moda, nu? sa mai adaug ca, la cat sunteti de "tari" n-ati suporta cinci minute durerile facerii? m-ai dezamagit, infidel!
      • +1 (1 vot)    
        Zau, in SUA in autobuz daca vrei sa oferi locul (Duminică, 10 iulie 2016, 1:44)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        unei femei, risti sa fi acuzat ca practici discriminarea de gen ! Pana aici s-a ajunsc cu absurdul.

        Cat priveste chestia cu "barbatii n-ar suporta durerile facerii", cat de rau poate sa fie ?

        Mai rau decat o durere de masele ?

        PS. Abia acum cred ca te-am dezamagit !
        • 0 (2 voturi)    
          poate afli in viata urmatoare cum e (Duminică, 10 iulie 2016, 3:21)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          si ma gasesti tu pe vreun forum de infideli sa imi povestesti/ roata se invarte...
          • +1 (1 vot)    
            pana atunci insa (Duminică, 10 iulie 2016, 4:09)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            incearca un epilat si iti las nr de telefon sa ma suni in intervalul ala ca sa aud ce zici
  • +7 (21 voturi)    
    Mda (Vineri, 8 iulie 2016, 15:08)

    electron [utilizator]

    Iar prostia asta ca femeile ar trebui sa primeasca cat barbatii... bla bla. Hai serios. Fara nici un motiv anume, numai pentru ca sunt femei.
    Trebuie vazut cati spectatori sunt cati telespectatori sunt , pentru ca de fapt de acolo vin banii.
    Daca la meciurile feminine sunt la fel de mult spectatori si telespectatori ca la masculin, ok dati bani la fel, daca nu atunci nu, ba mai mult daca sunt mai multi specatori si telespectatori la feminin decat la masculin dati chiar mai multi bani la femei.
    Banii din asta vin din sponsori si publicitate, astea aduc bani in functie de cati oameni se uita la meciuri, cand vine vorba de bani nu intereseaza pe nimeni ce ai sau nu ai in pantaloni.
    Numai femeile se pare ca nu inteleg aceste concepte simple
    • 0 (4 voturi)    
      eu zic sa se faca niste meciuri ... (Vineri, 8 iulie 2016, 20:54)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui electron

      djokovic serena
      si asa mai departe...
      si apoi discutam...

      apropos... nu prea aud sa faca scandaluri femeile in sporturile in care ele sunt mai bine platite decat barbatii
      • 0 (0 voturi)    
        Care sunt sporturile alea ? (Duminică, 10 iulie 2016, 10:13)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Unde pe planeta asta varfurile sportive feminine dintr-un sport care este practicat si de barbati sunt platite mai bine decat sportivii barbati ?

        Zi-mi macar unul !
        • 0 (0 voturi)    
          gimnastica (Duminică, 10 iulie 2016, 14:17)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          cred ca ar fi unul
          • +1 (1 vot)    
            Apreciez faptul ca nu te-ai aratat sigura (Duminică, 10 iulie 2016, 16:11)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            de raspuns !

            Eu, nu am gasit pana acum vreun sport, practicat atat de barbati cat si de femei, in care marile campioane femei sa fie platite mai bine decat marii campioni barbati.
            • 0 (0 voturi)    
              numai prostii nu au dubii (Duminică, 10 iulie 2016, 18:16)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              ...
    • 0 (2 voturi)    
      pentru simplul motiv ca suntem egali (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 22:02)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui electron

      si constat cu scarba ca esti un misogin ordinar
      • 0 (0 voturi)    
        Vezi cu ce "monstri" creati de (Duminică, 10 iulie 2016, 10:34)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        "Corectitudinea politica" te confrunti ?
        Te-au ingropat in argumente "cantitative", in esenta, corecte !
        • 0 (2 voturi)    
          sunt elucubratii, nu argumente (Duminică, 10 iulie 2016, 14:04)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          iar de "ingropat" - nicio sansa; suntem in urma istoriei noi romanii - aia vad din "argumentele" astea/
          sa castig cat castiga un barbat care este pe aceeasi pozitie nu e PC, valorez in cele mai multe cazuri dublu
  • +8 (20 voturi)    
    Nu pentru sex (Vineri, 8 iulie 2016, 15:18)

    CezarN [utilizator]

    Nici macar pentru gen nu esti platita mai putin, ci pur si simplu pentru ca muncesti/produci mai putin. Intr-un meci de 4-5 ore se fac, de pilda, mai multi bani din publicitate decat intr-un meci de 2 ore(admitand ca au aceeasi audienta) pentru ca se difuzeaza mai multe spoturi publicitare. Spectatori sunt mai multi la meciurile baietilor(in general, nu discutam exceptii),asa ca nu esti platita mai putin entru ca esti femeie, ci, dipotriva, vrei mai multi bani decat ti s-ar cuveni DOAR pentru ca esti femeie, fara sa ai alte argumente.
    • -6 (14 voturi)    
      ... (Vineri, 8 iulie 2016, 15:52)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ar trebui platiti mai putin alergatorii la 100 de metri decat cei de la maraton, evident.
  • +7 (17 voturi)    
    nop (Vineri, 8 iulie 2016, 15:29)

    EXEs [utilizator]

    Cel mai fair ar fi sa joace mixt de la egal la egal si atunci vedem cat merita fiecare. Dupa mine intr-un top 100 nu cred ca incap mai mult de 10% fete. Atunci fiecare o sa primeasca cati bani merita. Daca Serena crede ca poate sa-l bata pe Federer, Murray sau Djokovic, cred ca inca doarme si face bine sa se trezeasca.
    Pe de alta parte jocul fetelor este extrem de lent, monoton si anemic, ceea ce in mod evident indeparteaza privitorii si sponsorii. Singurul motiv real pentru care barbatii se uita la tenis feminin este unul pur sexual, mai ales daca mai si urla stil Sharapova.
    Serena e o jucatoare de respectat, dar dovedeste si aici ca nu este foarte inteligenta din pacate. Ar trebui sa joace nitel 5 seturi si dupa aia mai vorbim.
    • +1 (1 vot)    
      atata te duce capul? (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 22:03)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      pai sa desfiintam categoriile la box, daca ai dreptate
  • 0 (6 voturi)    
    Elementar (Vineri, 8 iulie 2016, 17:13)

    ViorelX [utilizator]

    Egalitate inseamna acelasi castig pentru aceeasi munca (de remarcat ca sexul nu apare in aceasta definitie).
    Atat timp cat "casta" xY primeste pentru 3 seturi din maxim 5 aceeasi remuneratie precum "casta" xX pentru 2 seturi din maxim 3 conform matematicii elementare cea de-a doua casta este "discriminata pozitiv".
    Acum ca vorbim de sexul masculin si feminin aici nu ar trebui sa afecteze concluzia logica: femeile sunt platite in turneele "Grand Slam" mai bine decat barbatii. Q.e.d.
  • +1 (5 voturi)    
    eu am o propunere pt tovarasa... (Vineri, 8 iulie 2016, 20:51)

    liviu_ [utilizator]

    sa joace 3/5 ca barbatii nu 2/3
    sa genereze aceleasi venituri din spectatori publicitate etc...
    si apoi sunt convins ca o sa primeasca aceeasi bani ca barbatii...
    pana atunci ciocu mic... si joc de glezne
  • -1 (3 voturi)    
    Atunci... (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 1:34)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...jucati si voi 3 din 5 seturi la grand slam-uri , cum joaca si baietii si intradevar atunci meritati sa fiti platiti ca si ei.