Serena Williams, despre banii din tenisul mondial: "Meritam aceleasi premii ca baietii"

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 8 iulie 2016, 14:28 Sport | Tenis

Serena Williams, castigatoare la Wimbledon
Foto: wimbledon.com
Serena Williams (1 WTA) a reactionat la sugestiile de inegalitate a premiilor dintre femei si barbati, dupa ce ambele semifinale din circuitul feminin de la Wimbledon s-au terminat in doua ore, in timp ce cu o zi inainte, meciurile de pe arena centrala, in proba de simplu masculin din faza sferturilor, au ocupat mai mult de 7 ore.

Williams a trecut in semifinale de Elena Vesnina (50 WTA) intr-un timp record de 48 de minute, scor 6-2, 6-0, iar Angelique Kerber (4WTA) a invins-o pe Venus Williams (8 WTA) in 72 de minute, scor 6-4, 6-4.

In sferturile de finala la proba de simplu masculin, Roger Federer (3 ATP) l-a invins pe Marin Cilic (13 ATP) dupa 3 ore si 17 minute, iar Andy Murray a castigat in fata lui Jo-Wilfried Tsonga (12 ATP) dupa 3 ore si 54 de minute.

Fanii tenisului au reactionat, reclamand ca femeile nu trebuie sa primeasca aceeasi suma de bani pentru fiecare faza a competitiei ca barbatii.

Serena Williams, care sustine de mult timp egalitatea de joc, a declarat ca efortul si pregatirea pentru un meci sunt aceleasi ca ale barbatilor.

"As dori sa vad oamenii, publicul, presa ca apreciaza femeile pentru ceea ce fac si pentru ceea ce sunt", a declarat numarul 1 mondial, conform TheTelegraph.

"Joc tenis de cand aveam trei ani. De fapt, toata viata am facut asta. Nu am avut o viata. Nu cred ca ar merita sa fiu platita mai putin din cauza sexului meu", a mai spus Serena Williams.

Intrebata de un reporter daca ea si adversara sa Elena Vesnina ar merita sa primeasca aceeasi suma de bani ca barbatii, Serena a raspuns: "Absolut, meritam aceleasi premii. Si daca dumneavoastra scrieti un articol scurt, credeti ca nu meritati un salariu echivalent cu cel al colegului din spate?"

Elena Vesnina (50 WTA) a declarat: "Avem si noi meciuri bune in sferturile de finala. Nu cred ca depinde scorul. Este uimitor ca avem o campioana ca Serena in circuitul feminin."

Premiile fetelor si baietilor sunt egale in turneele de Grand Slam. Invingatorul de la Wimbledon va primi 2,34 milioane de euro pentru castigarea trofeului de la "All England Club"


Citeste mai multe despre   






















3672 vizualizari

  • +3 (21 voturi)    
    Meritați, daaa! (Vineri, 8 iulie 2016, 14:59)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    Adică la muncă inegală, câștiguri egale. Da, corect.
      #showComment#showComment
  • +13 (19 voturi)    
    Am o nedumerire ! (Vineri, 8 iulie 2016, 15:04)

    Susufler0 [utilizator]

    "Corectii politic" care sunt de acord cu egalizarea premiilor la tenis pt femei si barbati, cum de suporta infama discriminare care se face in tenis in continuare, in sensul ca barbatii nu le considera egale pe femei cu ei, cata vreme inca sunt de acord ca fetele sa joace meciuri scurte ( "2 din 3") iar ei, meciuri lungi ("3 din 5") ?

    Ar trebui sa strige din toti rarunchii "corectii" : "Asa cum ne discriminati cand ne oferiti locul in autobuz, considerandu-ne, astfel mai slabe decat voi, inferioare voua, asa si acum , la premii egale vrem sa jucam, ca si voi meciuri lungi !"

    PS... Aud ?
      #showComment#showComment
  • +7 (21 voturi)    
    Mda (Vineri, 8 iulie 2016, 15:08)

    electron [utilizator]

    Iar prostia asta ca femeile ar trebui sa primeasca cat barbatii... bla bla. Hai serios. Fara nici un motiv anume, numai pentru ca sunt femei.
    Trebuie vazut cati spectatori sunt cati telespectatori sunt , pentru ca de fapt de acolo vin banii.
    Daca la meciurile feminine sunt la fel de mult spectatori si telespectatori ca la masculin, ok dati bani la fel, daca nu atunci nu, ba mai mult daca sunt mai multi specatori si telespectatori la feminin decat la masculin dati chiar mai multi bani la femei.
    Banii din asta vin din sponsori si publicitate, astea aduc bani in functie de cati oameni se uita la meciuri, cand vine vorba de bani nu intereseaza pe nimeni ce ai sau nu ai in pantaloni.
    Numai femeile se pare ca nu inteleg aceste concepte simple
      #showComment#showComment
  • +8 (20 voturi)    
    Nu pentru sex (Vineri, 8 iulie 2016, 15:18)

    CezarN [utilizator]

    Nici macar pentru gen nu esti platita mai putin, ci pur si simplu pentru ca muncesti/produci mai putin. Intr-un meci de 4-5 ore se fac, de pilda, mai multi bani din publicitate decat intr-un meci de 2 ore(admitand ca au aceeasi audienta) pentru ca se difuzeaza mai multe spoturi publicitare. Spectatori sunt mai multi la meciurile baietilor(in general, nu discutam exceptii),asa ca nu esti platita mai putin entru ca esti femeie, ci, dipotriva, vrei mai multi bani decat ti s-ar cuveni DOAR pentru ca esti femeie, fara sa ai alte argumente.
      #showComment
  • +7 (17 voturi)    
    nop (Vineri, 8 iulie 2016, 15:29)

    EXEs [utilizator]

    Cel mai fair ar fi sa joace mixt de la egal la egal si atunci vedem cat merita fiecare. Dupa mine intr-un top 100 nu cred ca incap mai mult de 10% fete. Atunci fiecare o sa primeasca cati bani merita. Daca Serena crede ca poate sa-l bata pe Federer, Murray sau Djokovic, cred ca inca doarme si face bine sa se trezeasca.
    Pe de alta parte jocul fetelor este extrem de lent, monoton si anemic, ceea ce in mod evident indeparteaza privitorii si sponsorii. Singurul motiv real pentru care barbatii se uita la tenis feminin este unul pur sexual, mai ales daca mai si urla stil Sharapova.
    Serena e o jucatoare de respectat, dar dovedeste si aici ca nu este foarte inteligenta din pacate. Ar trebui sa joace nitel 5 seturi si dupa aia mai vorbim.
      #showComment
  • 0 (6 voturi)    
    Elementar (Vineri, 8 iulie 2016, 17:13)

    ViorelX [utilizator]

    Egalitate inseamna acelasi castig pentru aceeasi munca (de remarcat ca sexul nu apare in aceasta definitie).
    Atat timp cat "casta" xY primeste pentru 3 seturi din maxim 5 aceeasi remuneratie precum "casta" xX pentru 2 seturi din maxim 3 conform matematicii elementare cea de-a doua casta este "discriminata pozitiv".
    Acum ca vorbim de sexul masculin si feminin aici nu ar trebui sa afecteze concluzia logica: femeile sunt platite in turneele "Grand Slam" mai bine decat barbatii. Q.e.d.
  • +1 (5 voturi)    
    eu am o propunere pt tovarasa... (Vineri, 8 iulie 2016, 20:51)

    liviu_ [utilizator]

    sa joace 3/5 ca barbatii nu 2/3
    sa genereze aceleasi venituri din spectatori publicitate etc...
    si apoi sunt convins ca o sa primeasca aceeasi bani ca barbatii...
    pana atunci ciocu mic... si joc de glezne
  • -1 (3 voturi)    
    Atunci... (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 1:34)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...jucati si voi 3 din 5 seturi la grand slam-uri , cum joaca si baietii si intradevar atunci meritati sa fiti platiti ca si ei.