Wimbledon: Marius Copil, eliminat in primul tur de Lucas Pouille

Joi, 30 iunie 2016, 12:04 Sport | Tenis

Marius Copil
Marius Copil (174 ATP) a parasit turneul de la Wimbledon, dupa ce a fost invins in patru seturi, scor 4-6, 6-4, 4-6, 1-6, de francezul Lucas Pouille (30 ATP) in primul tur al competitiei londoneze.

Primele doua seturi ale meciului s-au jucat miercuri, jocul fiind oprit din cauza ploii in setul al treilea la scorul de 1-0 pentru Pouille. Francezul s-a impus in fata jucatorului roman dupa o partida care a durat o ora si 4 minute.

Pentru participarea pe tabloul principal de la Wimbledon, Marius Copil va primi 10 puncte in clasamentul ATP si un cec in valoare de 30.000 de lire sterline.

Marius Copil a fost singurul reprezentant al Romaniei in proba de simplu masculin la turneul de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului.