​Sorana Carstea (85 WTA) a parasit turneul de la Wimbledon, dupa ce a fost invinsa in primul tur, scor 0-6, 4-6, de cehoaica Petra Kvitova, cap de serie numarul 10.

Sorana CarsteaFoto: wtatennis.com

Jucatoarea din Cehia a avut nevoie de numai 53 de minute pentru a castiga jocul, dupa ce Sorana Carstea a cedat primul set intr-un sfert de ora.

Pentru participarea pe tabloul principal de la Wimbledon, Sorana Carstea va primi 10 puncte in clasamentul WTA si un cec in valoarea de 30.000 de lire sterline.

In turul secund al competitiei, Petra Kvitova (10 WTA) o va intalni pe invingatoarea partidei Ekaterina Makarova (Rusia) vs Johanna Larsson (Suedia).

Sorana Carstea este a treia jucatoare din Romania eliminata de la Wimbledon, dupa Irina Camelia Begu si Patricia Maria Tig. Begu a fost invinsa in doua seturi, scor 1-6, 4-6, de Carina Witthoeft (109 WTA) - Germania. Patricia Tig a pierdut in fata Sarei Errani (21 WTA) - Italia, scor 4-6, 4-6.