Simona Halep, nehotarata in privinta participarii la Jocurile Olimpice din cauza virusului Zika

de Diana Ene     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2016, 11:07 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Twitter / WTA
La sfarsitul meciului din primul tur de la Wimbledon cu Anna Schmiedlova, de care a trecut cu scorul de 6-4, 6-1, Simona Halep a declarat ca este ingrijorata de virusul Zika si ia in calcul varianta neprezentarii la Jocurile Olimpice din Brazilia, care se vor desfasura in perioada 5-21 august.

Simona Halep (5 WTA) ar trebui sa evolueze pentru Romania la proba de simplu si proba de dublu mixt, insa sportiva a anuntat ca se va hotari daca va participa la Jocurile de la Rio dupa ce va discuta cu doctorii.

"Trebuie sa ma informez foarte bine in legatura cu acest virus. Am intrebat multi medici despre Zika si va trebui sa discut din nou cu doctori dupa acest turneu (n.r. - Wimbledon). Am auzit ca si daca nu esti insarcinata in momentul in care esti infectată cu virusul, atunci cand ramai insarcinata se va activa. Sunt foarte ingrijorata. Intentionez sa merg la Rio, dar trebuie sa ma asigur ca acolo este totul in regula si ca nu voi avea probleme. Atunci cand joc tenis sanatatea mea este cea mai importanta.

Virusul este periculos pentru femei si multi sportivi s-au retras de la Rio din acelasi motiv. Este o dilema reala cand in joc este sanatatea, astfel ca deocamdata nu pot spune nimic. Dupa acest turneu va trebui sa ma hotarasc. Voi fi dezamagita daca va trebui sa ma retrag, pentru ca imi place mult ceremonia si imi place cum este sa fiu acolo alaturi de toti romanii. Jocurile Olimpice sunt importante pentru tara mea, dar sanatatea mea este cea mai importanta. Trebuie sa am grija de corpul meu", a declarat Simona Halep - Digi Sport

Virusul Zika le provoaca adultilor doar simptomele unei gripe, insa bebelusii femeilor infectate cu acest virus pot suferi de microencefalie.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
2978 vizualizari
  • -10 (18 voturi)    
    Ziceti voi ca..... (Marţi, 28 iunie 2016, 11:10)

    polonyca [utilizator]

    .............. asta ar fi o ...stire ???!!!!! Urmeaza sa ne mai anuntati daca Halep face rosu in gat....multumim !!! :)
  • -11 (19 voturi)    
    Halep nu se duce la Jocurile Olimpice de (Marţi, 28 iunie 2016, 11:18)

    bancher [utilizator]

    frica sa nu ia bataie din nou, si sa se faca de ras....mai ales ca nici nu ia bani pentru asta.
    Ii uram succes la meciurile profesioniste de la Wimbledon, care in plus sunt pe bani...
    • -3 (11 voturi)    
      Cel care semnezi (Marţi, 28 iunie 2016, 12:47)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      bancher ești, se vede, de fapt un fomist vai de capul tău, care, prin prisma ta de fomist, crezi că Simona poate gîndi ca tine în privința banilor. Să știi că în cazul ei nu se pune problema banilor așa cum judeci tu, dar nu cred că poți pricepe chestia asta. Fomiștii gîndesc ca fomiștii, iar bancherii ( nu e cazul tău) ca bancherii. Nu am ce-ți face, ești irecuperabil. Poate că, dacă ți-ar pica din cer o avere, ai putea pricepe cum se raportează un om bogat la bani.
      • +2 (10 voturi)    
        Auzi Chitaila, (Marţi, 28 iunie 2016, 14:34)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        in afara de atacuri la persoana, altceva mai stii sa scrii?
        Vino cu argumente, nu cu injurii.
        • -4 (4 voturi)    
          Se vede (Marţi, 28 iunie 2016, 15:14)

          Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Că nu știi ce-i acela atac la persoană. Nu ești o „persoană”, nu ai biografie, ca să te atac ca persoană. Ești doar un nume : „bancher”.
          Injurii? Înjurături adică. Cunoști ce înseamnă acest termen? Caută în dicționar, ăla pe care-l ții pe oala cu smîntînă. Sau tu nu ai dicționare, nu ai decît colecția de „Sportul”? Unde vezi tu înjurături?
          • +1 (5 voturi)    
            Sunt denigrari evidente cu nota (Marţi, 28 iunie 2016, 15:43)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

            personala ("dictionar pe care il tii pe oala de smantana"; nu ai decat colectia sportul - decat aici denota o educatie precara a autorului frazei (ai numai colectia ... e corect in limba Romana)). Ai dreptate, nu sunt injuraturi, doar denigrare de persoana din partea cuiva cu educatie de tip rural (referirea la oala cu smantana- in spatiul urban oala a disparut ca obiect de stocare a smantanii) de nivel precar (folosirea inadecvata a cuvintelor (decat); nu se cunoaste diferenta intre injuratura si injurii). Suficiente argumente si dovwezi ?
            • 0 (2 voturi)    
              Stimate Bogdane _100, (Marţi, 28 iunie 2016, 17:44)

              Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

              1. „Nu ai decît colecția” de „Sportul” e la fel de corect în românește ca și „ai numai colecția”. Ți-o spune un profesor de limba română cu ceva ani și rezultate în meserie.
              2. Injurie și înjurătură sînt sinonime ca și sudalmă, ocară, afront, insultă, jignire, etc. Sau tu folosești dicționarele ca să faci cornete pentru semințe?
              3 Aș vrea să am o educație de tip rural, dar nu am, din păcate. Apoi încă ceva: Dacă oala de smîntînă a dispărut (după tine), nu mai avem voie să ne referim la ea? Dacă Ceaușescu, de pildă, a dispărut nu mai vorbim de el?
              4. Voi da argumente și dovezi atunci cînd și tu, Bogdane (care, bănuiesc, ești același cu „bancher”), vei aduce dovezi apropo de insinuările că Simona este interesată numai de bani. Asta e în fond chestiunea.
      • +1 (3 voturi)    
        Lumineaza-ne ! lasa sa pogoare din cer (Marţi, 28 iunie 2016, 15:38)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        lumina intelepciunii tale si explica-ne cum se raporteaza omul bogat la bani. La SH e clar ca daca nu cade banu nu da cu racheta.
  • +5 (11 voturi)    
    Este o STIRE, tocmai pt ca o reconfirma (Marţi, 28 iunie 2016, 11:34)

    Susufler0 [utilizator]

    pe adevarata Simona, Simona neipocrita !

    Ia sa le auziti, de exemplu pe canotoare : "N-am putea lipsi...Sa nu vedem tricolorul falfaind mandru la Rio ? Sa nu auzim intonat imnul tarii noastre ? Exclus ! Cu orice risc...bla-bla-bla

    PS. Sa nu mi-o intoarceti acum ca la milioanele ei Simona isi poate permite, pe cand "amaratele" alea, nu pt ca premiul dat de COR, cat de mic, tot e ceva... plus renta viagera. Nu tine ! Sanatatea, viata sunt mai de pret decat orice

    Atitudinea Simonei este corecta si responsabila.
    • -3 (9 voturi)    
      Se pare ca ... (Marţi, 28 iunie 2016, 12:04)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ... vedeta ta de carton e singura in pericol de a fi abuzata de tantari! Restul jucatoarelor din Top 100 au solutii! Mi se pare ciudat ca Dedeman si Dorna au ales sa cheltuie bani de publicitate cu o sportiva care n-a dovedit niciodata ca pune pret pe Romania (a se vedea si palmaresul mediocru din Fed Cup). Mai bine lipsa!
      • +3 (5 voturi)    
        "Vedeta mea" ? (Marţi, 28 iunie 2016, 13:04)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

        Se vede ca intrii foarte rar pe forumurile de tenis ale site-ului asta !

        O, Riegel, Vindicoms, Berenger si nu in ultimul rand, srah, l-ati auzit pe baiatul asta ce a zis : "vedeta mea" !

        Sa va mai prind acum ca ma certati ca nu imi place de Halep, pt ca o critic, ca nu o inteleg pt ca nu am fost in top 10 mondial la tenis masculin, ca nu am banii ei, asa ca trebuie sa tac !

        PS. In sfarsit, "daca restul jucatoarelor din top 100 -spui tu- au SOLUTII (subl. m.), inseamna ca sunt sanse sa gaseasca si Halep una si atunci o sa participe si ea la JO !

        PPS. Sper ca nu ai folosit termenul de "solutii" la propriu si te-ai gandit ca or avea unguente !!!
        • 0 (2 voturi)    
          eee, lăsați ...lăsați , (Marţi, 28 iunie 2016, 23:06)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          s-a prins toata lumea ca eu sunt vedeta ta :)))), pardon ”vedeta” ta ! :P
          • 0 (2 voturi)    
            Pe bune ? (Miercuri, 29 iunie 2016, 0:03)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

            Aoleo ! : )))
  • +4 (8 voturi)    
    Daca nu va participa..... (Marţi, 28 iunie 2016, 15:59)

    gigiN [utilizator]

    ..."Her Grace",nu ar fi exclus ca Jocuriule Olimpice 2016 sa fie anulate !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Zika este periculoasa pt. sept (Marţi, 28 iunie 2016, 18:34)

    Plagarus [utilizator]

    Halopelo nu risca nimic, fă-ți un bine, vezi-ți de turneele tale,ca oricum ai ratat purtarea drapelului.