Simona Halep: Visez sa joc din nou o semifinala la Wimbledon 

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Miercuri, 22 iunie 2016, 0:07 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep spera sa joace din nou o semifinala la Wimbledon, turneu de Mare Slem care va debuta saptamana viitoare la All England Club din Londra, informeaza Agerpres.  

''Visez sa joc din nou o semifinala la Wimbledon, dar trebuie sa iau meci cu meci si sa vad cat de departe pot ajunge'', a declarat Halep intr-un scurt interviu publicat pe site-ul competitiei.  

''E placut sa revin la Wimbledon, imi place acest turneu. E un pic dificil sa joci pe iarba, dar sunt obisnuita deja, sunt de cateva zile aici si imi place sa joc aici'', a mai spus romanca, aflata pe locul 5 in lume in acest moment.  

''Am avut rezultate bune in 2014 la Wimbledon, cand am jucat semifinale, am facut un turneu foarte bun. Am incredere pe iarba, dar trebuie sa ma antrenez mult inainte pentru a simti mingea si mai ales sa o simt in timpul meciului, pentru ca e diferit'', a mai spus Halep. 

''Aceste zile de pregatire sunt importante pentru mine si sper sa ma obisnuiesc cu aceasta suprafata, pentru ca nu e usor. Trebuie sa am reflexe bune in timpul punctelor si sa servesc bine. Deci trebuie sa imi imbunatatesc serviciul si sa fiu concentrata la fiecare lovitura'', a conchis romanca.  

Halep a reusit cel mai bun rezultat al sau la Wimbledon in 2014, cand s-a oprit in semifinale, invinsa de Eugenie Bouchard. Anul trecut, Simona a pierdut in runda inaugurala.
























1627 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    Vise, taica, vise! (Miercuri, 22 iunie 2016, 0:28)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    Eu speram sa visezi mai mult la o medalie la JO, unde reprezinti ROMANIA, decat la o semifinala de GP! Pacat ca Tecau isi anuleaza sansele la o medalie facand echipa cu tine, care n-ai nici o treaba cu jocul de dublu, in loc sa joace cu Begu sau Niculescu! Succes la bani, ca oricum doar asta te intereseaza!
    • +1 (1 vot)    
      Sa va explic. (Joi, 23 iunie 2016, 1:29)

      tenis101 [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      Da data asta olimpiadele nu ofera puncte WTA. In schimb Grand Slamurile cam da. Serios, chiar credeti ca exista vreun sportiv in lumea asta care nu viseza la o medalie olimpica?

      Daca viseaza la Grand Slam inseamna ca nu viseaza si la Olimpiade? Sau astea se exclud una pe alta?
  • -7 (11 voturi)    
    Vise taica (Miercuri, 22 iunie 2016, 0:45)

    Baciu Moldovan [anonim]

    Ai ajuns deja o cazatura, tu nu-ti dai seama?
    • +1 (1 vot)    
      Asa. (Joi, 23 iunie 2016, 1:30)

      tenis101 [utilizator] i-a raspuns lui Baciu Moldovan

      Cazatura de pe locul 2 pe locul 5 vreti sa spuneti? Ce esec e sa fii locul 5 mondial, nu?

      Si sa "isi dea seama", cum vine asta? Sa renunte sa mai joace, sa renunte sa viseze? Explicati-mi.
  • +2 (8 voturi)    
    Intr-adevar poti sa visezi ! (Miercuri, 22 iunie 2016, 1:33)

    Susufler0 [utilizator]

    Fara niciun minut jucat intr-o competitie oficiala pe iarba in acest sezon, esti in postura cea mai potrivita sa faci semifinala la Wimbledon. Esti odihnita, nu esti marcata psihic de vreo nereusita in fata locului 200,
    cum spuneam sunt toate datele sa faci un rezultat mare !

    PS. Dupa Wimbledon, te rog sa visezi si o medalie la Olimpiada !
    • -3 (5 voturi)    
      asa zic si eu, vise, vise Simona, vise (Miercuri, 22 iunie 2016, 10:32)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      tu nu joci tenis deloc, nu ai constanta (pardon, ai constanta in a lua bataie de la locul 200 mondial), si vrei sa joci semifinala la cel mai titrat concurs de tenis al profesionistilor?
      Ha, pun pariu ca nu ajungi in optimi.
      • +1 (1 vot)    
        Cate greseli in comentariu. (Joi, 23 iunie 2016, 1:38)

        tenis101 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu joaca tenis deloc? Pai e locul 5 mondial, sper ca v-am convins ca ea joaca.

        Da, nu prea are constanta, de acord, dar nici Radwanska, Kerber, Kvitova, Muguruza nu prea au. De altfel, nici Serena (a pierdut in finala la ultimele 2 Grand Slam-uri). Asa e in tenis - informati-va.

        Eh poate ajunge in optimi, poate nu. Dar poate incurajam si noi in loc sa aruncam cu noroi degeaba.
  • 0 (4 voturi)    
    halep (Miercuri, 22 iunie 2016, 9:21)

    rexulet [utilizator]

    Ca sportiva (fost locul 2 mondial) nu ar trebui sa visezi la semifinala, ar trebui sa visezi si sa lupti pentru a castiga trofeul. Parerea mea este ca romanii se multumesc cu putin (chiar daca sunt machedoni).
    Ai castigat din tenis 13 mil. $. Cine mai este ca tine la 24 de ani in romania.De doi ani in loc sa-ti rezolvi problemele de sanatate (daca sunt reale) si sa incepi din nou de la zero. Daca nu ai sa iei o decizie cat mai repede, incet dar sigur vei incepe (deja ai inceput) sa scazi in clasamente si ai sa continui sa cauti tot felul de motive pentru infrangerile la tenismenele care sunt peste locul 100 in clasamentul WTA. Imi este dor de Halep de acum doi ani. Asteptam sa-ti revi.
  • -1 (1 vot)    
    nani? (Miercuri, 22 iunie 2016, 12:27)

    iodixit [utilizator]

    eu zic ca mai intii sa-ti rezolvi problemele de sanatate (fizice si psihice), ca sa poti avea o continuitate in joc si dupa aia poti visa la ceva palpabil.
    • +1 (1 vot)    
      Cum vine asta? (Joi, 23 iunie 2016, 1:34)

      tenis101 [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Sa va explic, in tenis trebuie sa joci incontinuu. De exemplu, Sharapova inca se antreneaza desi nu ma joaca si probabil nu va mai juca pentru mult timp.

      Asa ca vreti ca Halep sa nu viseze? Orice jucator WTA viseaza "la ceva palpabil", cum spuneti. Deci trebuie sa joace, cat mai mult posibil, nu sa "rezolve" tot si dupa aia sa isi permita sa mai incerce.