Visul i-a fost interzis ani la rand de Rafael Nadal, iar in 2015 de Stanislas Wawrinka. Nu s-a dat insa batut si a luat-o de fiecare data de la capat, cu o si mai mare determinare. Novak Djokovic a castigat, in sfarsit, turneul de la Roland Garros, singurul titlu de Grand Slam care ii lipsea din palmares campionului din Serbia. Nole a trecut in ultimul act de Andy Murray, jucator care a contat in marea finala doar in primul set. A fost 3-6, 6-1, 6-2, 6-4 pentru sportivul nascut la Belgrad, dupa un meci care a durat putin peste trei ore...

"Este cu adevarat un moment special pentru mine, poate cel mai bun al carierei. Apare si soarele, este minunat sa vad soarele dupa zece zile de ploaie, este o adevarata placere sa vad atatia fani in tribune. Trebuie sa spun ca cel mai important lucru pentru mine este ca azi am simtit ceva ce nu am mai simtit vreodata la Paris, cel mai important lucru este sa simti dragostea fanilor si voi fi intotdeauna sufleteste pe acest teren cu voi" - Novak Djokovic, dupa primul sau titlu de la Roland Garros.

Ce Grand Slam-uri a castigat Novak Djokovic de-a lungul carierei

Liderul mondial se poate lauda cu 12 turnee de Grand Slam castigate. Nole are sase Australian Open castigate (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016), trei Wimbledon-uri (2011, 2014, 2015), doua US Open (2011 si 2015) si un Roland Garros (2016).

Total puncte castigate: 122-97

Distanta alergata: 3399.4 metri - 3303.5 metri.

Desfasurarea finalei dintre Novak Djokovic si Andy Murray:

Set IV

Setul al patrulea nu "a dorit" sa fie altfel decat precedentele doua, iar Nole a inceput perfect, cu un break. Cazut fizic si psihic, Murray "a incasat" lovitura dupa lovitura de la un adversar care a simtit miros de "sange". Andy s-a chinuit de fiecare data sa isi castige serviciul, in timp ce sarbul a zburdat efectiv pe teren. Cu toate ca a avut un mic moment de relaxarea la 5-2, Nole s-a impus in cele din urma cu 6-4, reusind astfel sa cucereasca pentru prima data in cariera turneul de la Paris.

Set III

Si in setul al treilea, Novak a fost jucatorul mai solid, cel care a gresit mai putin si care a fost mai proaspat din punct de vedere fizic. Sarbul l-a deplasat pe Andy pe tot terenul, iar la momentul potrivit i-a administrat acestuia lovitura de gratie. Break-ul a venit la 1-1, iar apoi Nole s-a distantat si s-a distrat pe teren cu adversarul sau (5-1). Scotianul a parut ca s-a pregatit pentru acest meci doar in primul set, moment dupa care efectiv planul tactic i-a fost dat peste cap de "robotul" Nole. S-a incheiat 6-2 in favoarea jucatorului nascut la Belgrad, dupa 46 de minute (13-3 pentru Novak la lovituri castigatoare).

Set II

Setul al doilea a inceput cu Novak la serviciu: sarbul a salvat o minge de break si s-a impus cu dificultate. A urmat un game in care Nole a pus constant presiune pe adversar, iar break-ul a venit firesc (la 30-40, Andy a comis o dubla greseala). Djokovic a continuat sa fie cel agresiv, a gasit un bun aliat in dreapta inversa, iar "reduta" lui Murray a mai cedat un pas: 3-0. Jocul a continuat in favoarea sarbului pana la 15-40, cu doua sanse de 4-0. Aici insa, Andy a avut o tresarire de orgoliu si a reusit sa intoarca incredibil soarta game-ului (3-1). Partitura setului avea insa sa fie aceeasi: Novak pe tot terenul, fara erori nefortate si cu unghiuri incredibile in lovituri. Setul a fost unul scurt, de 36 de minute, scor 6-1 in favoarea liderului mondial.

Setul I

Primul set a inceput perfect pentru liderul mondial: Novak a facut break-ul la zero, reusind sa ii rupa ritmul lui Andy gratie scurtelor. Scotianul nu a lasat insa situatia sa-i scape de sub control: a facut un pas in fata, a lovit puternic cu dreapta si a gresit putin cu reverul (a avut lungime in executii). Ajutat si de numeroasele erori nefortate ale lui Nole, Andy a trecut la "carma" partidei, conducand pe rand cu 3-1, 4-2 si 5-3. Numarul doi mondial a inchis setul pe propriul serviciu, intr-un game in care sarbul a avut o contra verbala cu arbitrul de scaun: 6-3, dupa 48 de minute. Nole a comis 13 erori nefortate in setul de debut al finalei de pe "Philippe Chatrier".

Ce Grand Slam-uri a castigat Andy Murray de-a lungul carierei

Aflat pe numarul doi mondial, Andy si-a trecut in palmares pana acum doua titluri de Grand Slam. S-a impus la US Open in 2012 si la Wimbledon in 2013. Mai trebuie mentionat faptul ca are deja cinci prezente in finala de la Australian Open (2010, 2011, 2013, 2015, 2016), turneu pe care insa nu l-a castigat pana acum...Calificarea in ultimul act de la Roland Garros reprezinta cea mai buna performanta de la Paris pentru scotian.

Duelurile cele mai frecvente in finale de Grand Slam (era Open):

Federer vs Nadal - 8

Djokovic vs Murray - 7

Djokovic vs Nadal - 7

Agassi vs Sampras - 5

Lendl vs Wilander - 5.

Andy Murray a intrat, dupa calificarea in ultimul act de la Roland Garros, in grupul select al jucatorilor care au bifat toate finalele turneelor de Grand Slam. Pe aceasta lista se afla: Ken Rosewall, Rod Laver, Ivan Lendl, Stefan Edberg, Jim Courier, Andre Agassi, Roger Federer, Rafael Nadal si Novak Djokovic...

La capitolul meciuri directe, Novak este lider detasat, sarbul conducand acum cu 24-10.