Novak Djokovic s-a calificat in finala turneului de Mare Slem de la Roland Garros, dupa victoria in trei seturi in fata lui Dominic Thiem, cap de serie 13, scor 6-2, 6-1, 6-4. Adversarul sau in finala de duminica va fi Andy Murray, favoritul doi, care a reusit sa il invinga pe campionul de anul trecut, Stanislas Wawrinka, scor 6-4, 6-2, 4-6, 6-2.

Novak Djokovic, in viteza spre trofeul Roland GarrosFoto: rolandgarros.com

Numarul unu mondial, care nu a castigat pana acum titlul de pe zgura pariziana, a avut nevoie de o ora si 48 de minute pentru a il invinge pe austriacul in varsta de 22 de ani, in timp ce britanicul a trecut de Wawrinka in 2 ore si 37 de minute, pierzand un set.

Sarbul, finalist si anul trecut, se va duela cu Andy Murray, favoritul numarul doi, cel care l-a invins pe zgura la turneul Masters de la Roma.