UPDATE Roland Garros: Garbine Muguruza vs. Serena Williams, confruntarea din finala

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 3 iunie 2016, 15:36 Sport | Tenis

Garbine Muguruza
Foto: rolandgarros.com
Garbine Muguruza, cap de serie 4 si nr. 4 WTA, s-a calificat in finala turneului de Mare Slem de la Roland Garros, dupa ce a invins-o pe Samantha Stosur (cap de serie 21), scor 6-2, 6-4.

Jucatoarea din Spania, in varsta de 22 de ani, a avut nevoie de o ora si 17 minute pentru a trece de puternica australianca, cea care a invins-o pe Simona Halep in optimile de finala.

Ea o va intalni in finala pe numarul unu mondial Serena Williams, 34 de ani, care a avut nevoie de ceva mai mult timp pentru a trece de Kiki Bertens (58 WTA, in varsta de 24 de ani).

Meciul dintre cele doua s-a incheiat dupa o ora si 38 de minute, scor 7-6 (9-7), 6-4.

Williams, campioana de anul trecut de la Open-ul francez, va incerca astfel sa obtina al 22-lea titlul de Grand Slam si sa egaleze astfel performanta lui Steffi Graf.


Citeste mai multe despre   






















3519 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Mda , unele joaca (Vineri, 3 iunie 2016, 15:54)

    potaissa [utilizator]

    altele se vaicaresc. Fiecare cu ce poate.
    • +6 (16 voturi)    
      Serios? (Vineri, 3 iunie 2016, 16:11)

      tenis101 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Da, pentru ca meciul asta Muguruza - Stosur s-a jucat pe ploaie si impartit pe 3 zile, intrerupt de mai multe ori?

      Si Radwanska s-a "vaicarit" - acum spuneti ca ea nu are dreptul sau ca nu merita, asa cum ziceti de Simona...
      • -1 (1 vot)    
        Comentarii de fraieri! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 0:32)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui tenis101

        Poate nici unil nu stiti ce inseamna sa joci dupa ploaie si impartit pe mai multe zile!!!
        • +1 (1 vot)    
          Pai de ce nu ne expici matale? (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 14:09)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

          daca tot stii asa de bine....
          SH e doar profesionista, nu?
          Conditiile au fost dezastruoase, sunt de acord, dar au fost la fel pentru ambele jucatoare. Restul sunt romanisme si cafea rece.
  • -2 (10 voturi)    
    asa se mai duce o sansa a Simonei (Vineri, 3 iunie 2016, 16:03)

    mnicku [utilizator]

    de a se apropia de locul 1.
    Una joaca finala de GS, alta joaca turneu de 250 pcte.
    • +2 (6 voturi)    
      Da, dar pe care stie sigur ca-l castiga ! (Vineri, 3 iunie 2016, 16:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Bineinteles daca nu se inscrie in turneul de la Bucuresti Irina Begu.

      PS. Faptul ca se face o diferenta de mii de puncte intre ea si Muguruza nu mai conteaza.
      Cred ca si-a luat gandul de a mai urca in clasament.

      PPS. Totusi ar fi fost interesanta o semifinala Halep - Muguruza !
  • +3 (5 voturi)    
    să vedem pe cine (Vineri, 3 iunie 2016, 19:33)

    berenger [utilizator]

    au eliminat cele două.

    serena: locurile 77, 81, 30, 20, 60, 58
    garbine: locurile 308, 204, 54, 15, 108, 24

    bineînțeles, în aceste condiții, victoriile lor n-au nicio valoare, așa că accederea lor în finală nu e meritată, e doar din întâmplare :)
    • +1 (3 voturi)    
      Si cu cine a pierdut SH (Vineri, 3 iunie 2016, 22:05)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      dupa un meci cu inundatii pe partea ei de teren si care a durat 2 saptamani si a influentat-o prin asta enorm? Cu nr 1? Imtamplari nene...
    • +1 (5 voturi)    
      ai uitat esentialul (Vineri, 3 iunie 2016, 23:29)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      castigatoarea finalei (campioana adica) va elimina numarul unu sau patru... ceea ce dopul de Constanta nu poate la ora actuala
    • +1 (1 vot)    
      sa vedem pe cine (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 11:28)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      au eliminat cele listate. Simpla insiruire a adversarelor finalistelor nu are relevanta.