Roland Garros: Simona Halep, invingatoare in meciul de debut - 6-2, 6-0 vs Nao Hibino

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2016, 18:57 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Twitter / WTA
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul 6 mondial, a debutat cu dreptul la actuala editie a turneului de Mare Slem de la Roland Garros, invingand-o in doua seturi, 6-2, 6-0, pe japoneza Nao Hibino (locul 70 WTA), dupa numai 43 minute de joc, informeaza Agerpres.

In urma acestei victorii, reprezentanta tarii noastre si-a asigurat un cec de 60.000 de euro si 70 de puncte WTA.

Partida trebuia sa se dispute initial duminica, in prima zi a competitiei, dar a fost amanata din cauza ploii care s-a abatut asupra capitalei Frantei.

Halep (24 ani) o va avea ca adversara in turul urmator pe castigatoarea partidei dintre Zarina Diyas (Kazahstan/ locul 90 WTA) si Carina Witthoft (Germania/ locul 100 WTA).

Alexandra Dulgheru a pierdut, in schimb, meciul din primul tur cu belgianca Yanina Wickmayer, in fata careia s-a inclinat in doua seturi: 6-1, 6-3.

Dulgheru (26 ani, locul 127 WTA) va fi recompensata cu 30.000 de euro si 10 puncte WTA pentru participarea la aceasta competitie.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
4104 vizualizari
  • +4 (18 voturi)    
    Parazitii (Luni, 23 mai 2016, 19:10)

    Celia13 [utilizator]

    Paraziții care nu auziseră de Fed Cup pana la Simona Halep nu au nimic de comentat? ce dezamagire pt ei, a trecut "machedoanca" de primul tur...
    • +4 (16 voturi)    
      Nu vor avea de comentat (Luni, 23 mai 2016, 19:47)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Celia13

      prea curînd. Deși adversara nu i-a pus probleme, Simona a arătat că e în mare formă: o gamă de lovituri variate, toate reușite, privirea aceea hotărîtă, de mangustă. Sunt semne mai mult decît bune că Simona e iarăși.., Simona.
  • -9 (19 voturi)    
    Maiculita, ce victorie stralucitoare ! (Luni, 23 mai 2016, 20:03)

    Susufler0 [utilizator]

    43 de minute cu nr 70 WTA ! Inseamna ca maine incheie socotelile cu Dyas ori cu Wittkoft in 25-30 de minute.

    PS. Pazea Serena !

    PPS. Iar voi, "parazitilor", care n-ati auzit de FED CUP pana ce n-a aparut Simona pe firmament si care numiti racheta de tenis paleta, pieiti din calea "Prietenilor..."
    • +1 (1 vot)    
      si finala in doua minute (Marţi, 24 mai 2016, 12:36)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      am mai vrut sa zic (dar mi se baga pumnul in gura zilnic) ca , in calitate de parazit, am dreptul la o alta parere decat a gloatei de mahniti care se impauneaza cu "gloria" altora; si ca miorlau s-a intors cu alt nume (precum comentasem cand si-a luat "la revedere" ca nu mai are timp de HN); una peste alta. HN devine un loc trist si marunt, cam la nivelul unora care il administreaza
      • +2 (2 voturi)    
        Nu cred ca-i vorba de aceiasi persoana ! (Marţi, 24 mai 2016, 15:52)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Persoana in cauza combate si pe alte forumuri ale acestui site, folosind acelasi nick si acelasi stil obositor cu multe semne de exclamare si emoticoane.
        • +1 (1 vot)    
          cred ca o sa o recunoastem (Marţi, 24 mai 2016, 17:11)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          dupa privirea hotarata, de mangusta =))=))=)) nu stiu unde am citit tampenia asta, dar ma distreaza la max
          • +2 (2 voturi)    
            Mangusta este mai mult decat hotarata , (Marţi, 24 mai 2016, 17:45)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            este criminala !
            Este singura vietuitoare care poate ucide un sarpe veninos rezistand si muscaturii lui veninoase. (Ma rog, sunt unii serpi carora nu le rezista).

            PS. Asa ca mister Cobra, ai grija !
            • +1 (1 vot)    
              nu-mi faci griji (Marţi, 24 mai 2016, 17:58)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              asta are proteza
              • +2 (2 voturi)    
                Ha-ha-ha, buna ! (Marţi, 24 mai 2016, 19:00)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                Vad ca o cunosti bine pe fata asta. De-aia esti asa de relaxat, Cobra !

                PS. Lasand gluma la o parte, zi-mi si mie, te rog, daca stii cand joaca ale noastre in turul II.
                • 0 (0 voturi)    
                  jur ca nu-s buna pe post de agenda (Marţi, 24 mai 2016, 21:29)

                  zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  dar colcaie niste experti pe aici care le stiu pe toate ;) o sa vezi
  • +1 (7 voturi)    
    Nae Libido (Luni, 23 mai 2016, 21:45)

    EugenEugen1 [anonim]

    Care dintre voi a mai auzit de Nao Hibino pana la meciul asta?
    • +1 (3 voturi)    
      Multi (Marţi, 24 mai 2016, 9:40)

      vl.vl [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Toata lumea care urmareste tenisul feminim a auzit de toate jucatoarele din primele 100 cu siguranta.
      • +2 (2 voturi)    
        Cagla Buyukakay , cu siguranta ca ai auzit de ea ! (Marţi, 24 mai 2016, 16:06)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vl.vl

        Ce haiosi sunteti voi astia, care intrati intr-o disputa fara sa stiti prea bine ce va mana in lupta ! "Neinarmati" (pt ca google nu este o arma) dar si "neinfricati" pana la prima tavaleala .
  • +9 (9 voturi)    
    IRINA BEGU nu exista pt HN ! (Luni, 23 mai 2016, 22:11)

    Susufler0 [utilizator]

    Noroc ca exista site-uri generaliste care considera ca stirea avansarii ei in turul II la RG merita cunoscuta de romani . A invins-o pe Bethany Mattek - Sands cu 2-1
    (5-7, 6-1, 6-3).
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 24 mai 2016, 1:40)

    andipetre [utilizator]

    n.t.