Roland Garros: Simona Halep, invingatoare in meciul de debut - 6-2, 6-0 vs Nao Hibino

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2016, 18:57 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Twitter / WTA
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul 6 mondial, a debutat cu dreptul la actuala editie a turneului de Mare Slem de la Roland Garros, invingand-o in doua seturi, 6-2, 6-0, pe japoneza Nao Hibino (locul 70 WTA), dupa numai 43 minute de joc, informeaza Agerpres.

In urma acestei victorii, reprezentanta tarii noastre si-a asigurat un cec de 60.000 de euro si 70 de puncte WTA.

Partida trebuia sa se dispute initial duminica, in prima zi a competitiei, dar a fost amanata din cauza ploii care s-a abatut asupra capitalei Frantei.

Halep (24 ani) o va avea ca adversara in turul urmator pe castigatoarea partidei dintre Zarina Diyas (Kazahstan/ locul 90 WTA) si Carina Witthoft (Germania/ locul 100 WTA).

Alexandra Dulgheru a pierdut, in schimb, meciul din primul tur cu belgianca Yanina Wickmayer, in fata careia s-a inclinat in doua seturi: 6-1, 6-3.

Dulgheru (26 ani, locul 127 WTA) va fi recompensata cu 30.000 de euro si 10 puncte WTA pentru participarea la aceasta competitie.


Citeste mai multe despre   



















4177 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    Parazitii (Luni, 23 mai 2016, 19:10)

    Celia13 [utilizator]

    Paraziții care nu auziseră de Fed Cup pana la Simona Halep nu au nimic de comentat? ce dezamagire pt ei, a trecut "machedoanca" de primul tur...
    • +4 (16 voturi)    
      Nu vor avea de comentat (Luni, 23 mai 2016, 19:47)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Celia13

      prea curînd. Deși adversara nu i-a pus probleme, Simona a arătat că e în mare formă: o gamă de lovituri variate, toate reușite, privirea aceea hotărîtă, de mangustă. Sunt semne mai mult decît bune că Simona e iarăși.., Simona.
  • -9 (19 voturi)    
    Maiculita, ce victorie stralucitoare ! (Luni, 23 mai 2016, 20:03)

    Susufler0 [utilizator]

    43 de minute cu nr 70 WTA ! Inseamna ca maine incheie socotelile cu Dyas ori cu Wittkoft in 25-30 de minute.

    PS. Pazea Serena !

    PPS. Iar voi, "parazitilor", care n-ati auzit de FED CUP pana ce n-a aparut Simona pe firmament si care numiti racheta de tenis paleta, pieiti din calea "Prietenilor..."
    • +1 (1 vot)    
      si finala in doua minute (Marţi, 24 mai 2016, 12:36)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      am mai vrut sa zic (dar mi se baga pumnul in gura zilnic) ca , in calitate de parazit, am dreptul la o alta parere decat a gloatei de mahniti care se impauneaza cu "gloria" altora; si ca miorlau s-a intors cu alt nume (precum comentasem cand si-a luat "la revedere" ca nu mai are timp de HN); una peste alta. HN devine un loc trist si marunt, cam la nivelul unora care il administreaza
      • +2 (2 voturi)    
        Nu cred ca-i vorba de aceiasi persoana ! (Marţi, 24 mai 2016, 15:52)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Persoana in cauza combate si pe alte forumuri ale acestui site, folosind acelasi nick si acelasi stil obositor cu multe semne de exclamare si emoticoane.
        • +1 (1 vot)    
          cred ca o sa o recunoastem (Marţi, 24 mai 2016, 17:11)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          dupa privirea hotarata, de mangusta =))=))=)) nu stiu unde am citit tampenia asta, dar ma distreaza la max
          • +2 (2 voturi)    
            Mangusta este mai mult decat hotarata , (Marţi, 24 mai 2016, 17:45)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            este criminala !
            Este singura vietuitoare care poate ucide un sarpe veninos rezistand si muscaturii lui veninoase. (Ma rog, sunt unii serpi carora nu le rezista).

            PS. Asa ca mister Cobra, ai grija !
            • +1 (1 vot)    
              nu-mi faci griji (Marţi, 24 mai 2016, 17:58)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              asta are proteza
              • +2 (2 voturi)    
                Ha-ha-ha, buna ! (Marţi, 24 mai 2016, 19:00)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                Vad ca o cunosti bine pe fata asta. De-aia esti asa de relaxat, Cobra !

                PS. Lasand gluma la o parte, zi-mi si mie, te rog, daca stii cand joaca ale noastre in turul II.
                • 0 (0 voturi)    
                  jur ca nu-s buna pe post de agenda (Marţi, 24 mai 2016, 21:29)

                  zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  dar colcaie niste experti pe aici care le stiu pe toate ;) o sa vezi
  • +1 (7 voturi)    
    Nae Libido (Luni, 23 mai 2016, 21:45)

    EugenEugen1 [anonim]

    Care dintre voi a mai auzit de Nao Hibino pana la meciul asta?
    • +1 (3 voturi)    
      Multi (Marţi, 24 mai 2016, 9:40)

      vl.vl [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Toata lumea care urmareste tenisul feminim a auzit de toate jucatoarele din primele 100 cu siguranta.
      • +2 (2 voturi)    
        Cagla Buyukakay , cu siguranta ca ai auzit de ea ! (Marţi, 24 mai 2016, 16:06)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vl.vl

        Ce haiosi sunteti voi astia, care intrati intr-o disputa fara sa stiti prea bine ce va mana in lupta ! "Neinarmati" (pt ca google nu este o arma) dar si "neinfricati" pana la prima tavaleala .
  • +9 (9 voturi)    
    IRINA BEGU nu exista pt HN ! (Luni, 23 mai 2016, 22:11)

    Susufler0 [utilizator]

    Noroc ca exista site-uri generaliste care considera ca stirea avansarii ei in turul II la RG merita cunoscuta de romani . A invins-o pe Bethany Mattek - Sands cu 2-1
    (5-7, 6-1, 6-3).
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 24 mai 2016, 1:40)

    andipetre [utilizator]

    n.t.