Perechea formata din Rohan Bopanna (India) si Florin Mergea (Romania) a pierdut, sambata seara, meciul cu dublul Vasek Pospisil/Jack Sock (Canada/SUA), scor 6-7 (4), 6-7 (2), in semifinalele turneului de tenis de la Roma, disputat pe zgura si dotat cu premii totale in valoare de 2.399.000 de euro, transmite Mediafax.

Meciul a durat o ora si 26 de minute. Pe durata partidei, dublul Bopanna/Mergea a servit 5 asi si a comis 4 duble greseli. Indianul si romanul si-au pierdut de doua ori serviciul si au castigat doar doua game-uri pe serviciul adversarilor, desi au beneficiat de 12 sanse de break.

A fost a doua intalnire directa dintre cele doua echipe de dublu. In 2014, Bopanna si Mergea s-au impus in fata perechii Pospisil/Sock la Masters-ul de la Shanghai, scor 2-6, 6-3, 11-9.

Pentru parcursul in competitia din Italia, perechea Rohan Bopanna/Florin Mergea va primi 360 de puncte in clasament si un cec in valoare de 54.550 de euro.

Bopanna si Mergea erau favoritii cu numarul 6 la castigarea trofeului de la Roma si au trecut de dublul Benoit Paire/Joao Sousa (Franta/Portugalia), scor 6-7 (5), 6-4, 10-8, in optimile de finala, si de perechea Philipp Kohlschreiber/Viktor Troicki (Germania/Serbia), scor 6-3, 6-4, in sferturile de finala. In 2015, cei doi au fost eliminati in faza optimilor.

Bopanna (36 de ani) ocupa locul 13 in clasamentul mondial ATP la dublu, iar Mergea (31 de ani) se afla pe pozitia a 14-a.