Perechea romana Irina Begu/ Monica Niculescu s-a calificat spectaculos in sferturile de finala ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Roma (WTA), dotat cu premii totale de 2.599.610 dolari, joi, dupa ce a dispus cu 2-6, 7-6 (1), 10-8 de cuplul Yung-Jan Chan (Taiwan)/Anna-Lena Groenefeld (Germania), cap de serie numarul sase, informeaza Agerpres.

Begu si NiculescuFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Conduse cu 4-1 in setul al doilea si cu 8-5 in maxi-tiebreak, romancele au reusit sa revina de fiecare data si sa incheie victorioase dupa o ora si 32 de minute.

Begu si Niculescu, fara victorie in cele doua turnee precedente in care au evoluat impreuna (Australian Open, Madrid), si-au asigurat un cec de 15.565 euro si 190 puncte WTA.

Irina Begu si Monica Niculescu vor juca in sferturi cu invingatoarele din meciul care opune favoritele numarul trei, Timea Babos (Ungaria)/ Yaroslava Shvedova (Kazahstan), si cuplul italian Claudia Giovine/Angelica Moratelli.

Begu s-a calificat joi si in sferturile probei de simplu, dupa un meci de o ora si 25 de minute cu rusoaica Daria Kasatkina (6-1, 6-4). Monica Niculescu a pierdut in runda inaugurala la simplu.