Intre Simona Halep si Irina Begu s-a creat o stare de tensiune, dupa ce prima s-a plans in timpul meciului direct ca antrenorii adversarei dau indicatii in timpul partidei, desi regulamentul o interzice, scrie Mediafax. Simona Halep s-a impus cu 6-3, 0-6, 6-1 si s-a calificat in semifinalele turneului de la Madrid.

Irina Camelia BeguFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

In timpul meciului direct, din sferturile turneului Premier Mandatory de la Madrid, Halep s-a plans ca antrenorii Irinei dau indicatii in timpul meciului, desi regulamentul WTA interzice aceasta practica. Mai mult, Simona s-a plans si de modul in care se manifesta Irina.

Declaratiile date de Irina Begu dupa meci confirma starea de tensiune dintre cele doua. Sportiva in varsta de 25 de ani a incercat sa fie rezervata, dar a transmis in acelasi timp sageti inspre Simona:

"Eu nu fac ceva in plus daca joc cu o romanca, dar nu vreau sa discut sau sa intru intr-un scandal, nu e ok pentru noi sau pentru Romania. Nu vreau sa spun mai multe, nu vreau sa iasa scandal sau sa iasa asa ceva. E usor la nervi sa spui ceva, probabil a fost tensionata si de aceea. Sa fie un cadou primit daca ea a spus ca mi-a lasat setul doi... daca vrei un set, trebuie sa muncesti, nu aveam cum sa il castig daca nu munceam. Am intrat mai agresiva in teren in setul doi, am luat mingea mai repede si pana la 3-0 s-a jucat, apoi mi-a dat cateva puncte. Dar de la a da un set si pana la a castiga un set e cale lunga", a declarat Irina Begu la Digi Sport.

Simona Halep: Dupa primul game din setul doi m-am enervat si nu am putut sa-mi mai controlez starea

Simona Halep, locul 7 in clasamentul WTA, a invins-o, joi, scor 6-3, 0-6, 6-1, pe compatrioata Irina Begu (34 WTA) si s-a calificat in semifinalele turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid (Spania), iar, la final, constanteanca a marturisit ca s-a infuriat la inceputul setului secund.

A doua partida disputata intre cele doua jucatoare in circuitul WTA a fost una tensionata, Simona acuzand felul in care Irina a comunicat cu staff-ul ei pe durata intregului meci. Halep a explicat cum a vazut setul secund, unul pierdut la zero.

"Au fost doua seturi si un game in setul doi. Asa am simtit eu si asa constientizez eu ceea ce s-a intamplat. Dupa primul game din setul doi m-am enervat si nu am putut sa imi mai controlez starea. M-am resetat inainte de setul 3 si am zis ca trebuie sa reincep sa joc tenis. M-am descarcat cand am vorbit cu Darren si a fost un moment bun, chiar daca setul acela s-a terminat foarte repede. Ii multumesc ca a fost intelegator", a comentat Halep, pentru Digi Sport.

Halep a ramas cea mai bine clasata tenismena pe tabloul principal. Favorita 1, poloneza Agnieszka Radwanska (locul 2 WTA), a fost eliminata in primul tur. Germanca Angelique Kerber, cap de serie numarul 2, a pierdut tot in primul tur. Au mai parasit intrecerea Garbine Muguruza (4 WTA), Viktoria Azarenka (5 WTA) si Petra Kvitova (6 WTA).

"Am incercat doar sa imi fac treaba, dar conditiile au fost diferite. Vremea a fost un pic mai grea decat ieri, cand a fost mai cald. Azi a fost rece, mingile s-au ingreunat. Nu am putut sa imi fac jocul meu cel mai bun, de care am nevoie pentru a castiga usor meciurile. Am fost bine si am castigat setul trei destul de usor. Irina este o jucatoare buna, are un joc solid. Are incredere pentru ca a ajuns in sferturi doi ani la rand. E un rezultat foarte bun si ii doresc succes in continuare", a mai spus Simona.